Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

Witam, mam w/w Lunę obsługującą ok. 90 m2 domu. Działa od trzech tygodni, robi trochę hałasu, ale z tego co zauważyłem jest trochę mniejsze zużycie gazu przy włączonym rekuperatorze. A ha, reku jest podłączone do GWC, takiego własnej roboty, czyli 50 m rury pomarańczowej puszczonej na głębokości ok 1,20m. Czytając inne posty dot. rekuperacji jest mowa o elektronice, nastawach itp. U mnie jest tylko zwykły włącznik zasilania i przełącznik by-passa.

Czy takie reku powinno chodzić 24h na dobę, czy temperatura nawiewu powinna być odczuwalna np. po przyłożeniu ręki do anemostatu?

No i ciekaw jestem wszelkich uwag dotyczących tego zestawu, biorąc oczywiście pod uwagę to, że nie jest to najwyższa półka i nie kosztował ok 10000 PLN.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.

tego nie rozumiem, przecież w rekuperatorze następuje wymiana ciepła i ciepło zostaje w domu, czyli potrzeba dogrzania jest mniejsza.

Co do wentylatorów. Jeśli reku nie pracuje to i wentylatory nie pracują. Wszystko jest w jednej skrzynce.

Edytowane przez roby2603
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to coś Ci nie gra. mniejsze zużycie gazy będziesz miał, jak WYŁĄCZYSZ rekuperator. przy WŁĄCZONYM musi być większe.

 

 

mógłbyś uzasadnić skąd takie twierdzenie wziąłeś?

 

reku wyłączony więc ciepło trafia na zewnątrz a piec musi uzupełnić braki, zużycie gazu rośnie,

reku wymienia ciepło zachowując jego część w domu więc obciążenie pieca maleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już jestem.

tak edde, to miałem na myśli.

rekuperator powoduje mniejsze zużycie gazu W PORÓWNANIU z instalacją grawitacyjną lub bez rekuperatora (z samymi wentylatorami)

ponieważ nie przypuszczam, zebyś miał wentylację grawitacyjną a także nic nie pisałeś o tym, że zastąpiłeś wentylatory rekuperatorem więc rzypuszczam, że nie miałeś wogóle wentylacji uruchomionej a teraz to zrobiłeś. prawda jest taka, że brak wentylacji jest najbardziej energoszczędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam zakupiłem rekuperator dwa tygodnie temu nie mam jeszcze sterowania (to które jest dedykowane to lipa, bo silniki wentylatora buczą) ale już za kilka dni będę miał autotransformator z płynną regulacją. Póki co podpiąłem pod programator czasowy ustawiłem adekwatnie do potrzeb i jest OK, co mogę stwierdzić:

1. Spadła wilgotność powietrza z 65-75% do 45-55% (to było ważne z punktu wodzenia zdrowia - grzyb, pleśń na ścianach)

2. Nie parują okna i nie skrapla się na nich woda (w końcu), dodam również że nie rosi również zbiornik kompaktu WC

3. Nie kurzy się (dzięki zastosowanym filtrom, fabryczne wyciągnąłem i dodałem zewnętrzne ze względu na obudowę LUNY)

4. W domu nie ma nieprzyjemnych zapachów (zwierzaki, toaleta) w sumie przyjemnych też (gotowanie, pieczenie)

To chyba wystarczy, jak za 2,5 tyś. zł to naprawdę rewelacja (w porównaniu z innymi reku za grube pieniądze).

Całość złożyłem i zaprojektowałem sam korzystając z porad Pana TB, krytykowanego często na forach o wentylacji z odzyskiem ciepła i muszę przyznać, że trochę mnie oświecił w tematach. Wentylatory są prawie niesłyszalne pracując na max. obrotach dzięki skrzynkom rozdzielczym, które zainstalowałem zamiast trójników.

 

Odpowiadając na pytanie co do ciągłej pracy rekuperatora:

1. Powinien chodzić non stop pod warunkiem, że ma się wpływ na wydajność, no i przydałby się higrometr żeby nie przesuszać powietrza norma to (40-60%)

 

Pozdrawiam użytkowników LUNY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to może ktoś napisze jak jest z pracą rekuperatora? Powinien pracować na okrągło, przez 24 h. ? Jak już pisałem wyżej, u mnie nie ma regulacji mocy.

 

Jeśli rekuperator jest jednoczesnie sercem wentylacji mechanicznej w twoim domu to wylaczajac go pozbawiasz sie doplywu swiezego powietrza .Wybór nalezy do ciebie czy chcesz sie poddusic i zarasnąć grzybem :)

Takze uważam ze po wlaczeniu reku powinno zyskac sie na ogrzewaniu , w koncu reku odzyskuje okolo 70 -80 % ciepla ktore ulatywaloby w przestrzen bez niego .

O kosztach zasilania reku przemilcze-komfort zawsze kosztuje .Jednak z wyliczen prezentowanych na forum oraz w prasie fachowej mozna zalożyć ze reku jest oplacalny .

Zazdroszcze ci wilgoci , wlasnie patrze na higrometr u mnie w pokoju 25% -tragedia i dlatego kupie reku z odzyskiem wilgoci chociac lune tez bralem pod uwage ze wgledu na koszty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że wentyli nie słychać to zasługa budowy kanałów a nie braku trójników, pan TB jakkolwiek posiada pewną wiedzę to ten zakres który posiada uważa za jedynie słuszny, jakiekilwiek odstepstwa od jego koncepcji to wyciąganie z klienta pieniędzy, instalacja na trójnikach też moze dobrze działać o ile się wie jak ją zrobić a wg pana TB nie i już :), na skrzynce i cienkich kanałach też będzie działać, łatwiej ją zaprojektować lecz wychodzi troszkę drożej bo jest więcej kanałów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W mieszkanku, które urządzamy sobie wraz z żoną muszę zrobić wentylację. Różne opcję brałem pod uwagę i z racji na zasobność portfela prawdopodobnie zdecyduję się na rekuperator luna 200. Problem mam tylko z wyborem sterowania. Podobno oryginalne na pilota jest do bani. zależy mi na płynnej regulacji ponieważ na chwilę obecną (i na moze 6 mies-1,5 roku) wentylacja ma działać tylko w jednym pokoju (sypialnia) dla 2 osób. dopóki nie zrobie salonu, kuchni i łazienki + druga sypialnia.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć łopatologicznie co to są te autotransformatory regulowane lub skokowe i gdzie można coś takiego kupić (jakieś linki) Przeszukałem wszystko co możliwe w sieci i znalazłem tylko dużej mocy.

No i druga sprawa ile taki zestaw będzie pobierał prądu (tyle ile znamionowa moc trafa??)?

Druga sprawa to skrzynki rozdzielcze. Szukam i znaleśc nie mogę. Może by tak samemu wykonać?? Troche płyt osb, silikon izolacja??

Proszę o wyczerpujące informację. Bardzo mi na tym zależe ponieważ za tydzień bede zamiawiał reku (jeszcze nie wiem gdzie i nie wiem czy zamawiać pilota.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...