Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

Witam, pewnie i by starczyl, ale jak ognia boje sie odzysku wilgoci - bo jak dla mnie wtedy wentylacja mechaniczne traci sens - chodzi mi głównie o odprowadzanie wilgoci z pomieszczen, ..

No to boisz się nie tego, co trzeba ;) Największą wadą wm jest właśnie nadmierne przesuszanie i kłopoty z uzyskaniem niezbędnej dla zdrowia i komfortu wilgotności względnej na poziomie 50-60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to boisz się nie tego, co trzeba ;) Największą wadą wm jest właśnie nadmierne przesuszanie i kłopoty z uzyskaniem niezbędnej dla zdrowia i komfortu wilgotności względnej na poziomie 50-60%.

 

to nie jest żadna wada wm, tak samo jakby wadą auta była możliwość osiągnięcia prędkości wystarczającej by skutecznie rozwalić go na drzewie albo wadą młotka że palec potłucze :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. Większość ludzi ustawia przepływ na minimum, uzyskując kilkukrotnie mniej wymian niż norma nakazuje, aby uniknąć przesuszenia. To jest swoistą wadą.

Jasne, że z innego punktu widzenia jest to największą zaletą wentylacji, bo grzyba na ścianie nie uświadczysz, gacie i ręczniki w łazience nie skisną ;)

Dlatego możliwość wpływania na wilgotność uważam za korzystną :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego możliwość wpływania na wilgotność

 

dlatego centrala powinna mieć odpowiednią wydajność [ żeby skutecznie usuwała wilgoć]

ale też powinna mieć sensowne sterowanie i silniki pracujące optymalnie także kiedy są "skręcone" na minimum.

 

Jest to próba pogodzenia "ognia z wodą" i nie wszystkie urządzenia potrafią być wydajne i oszczędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 120m2 Luna wystarczy

nie wystarczy - proszę policzyć jaka jest konieczna suma wywiewów:

kuchnia 70m3/h, WC 50m3/h, łazienka 50m3/h, garderoba 25m3/h

i już mamy 195 m3/h realnego! przepływu powetrza, z którym jedna LUNA może mieć problem.

.

 

Wystarczy.

Ty się wypowiadasz jako sprzedawca, ja jako user.

195m3/h to huragan w małym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

 

podłącze sie pod temat chociaż LUNA u mnie odpada chyba:/

 

Mam 470 m3 mieszkalnych

 

tzn parter kuchnia + łazienka z wc

1 pięrtro łazienka, wc osobno i kuchnia

na poddaszu tylko łazienka z wc

 

droga dla nawiewów i wyciągów z garażu bo tam ma być reku nie bedzie najprostsza i najkrotsza do niektorych pomieszczen

 

Czy ktos po tym wstepie ,moze mi doradzic jaki model reku wybrac i o jakiek mocy?

zalezy mi zeby byl tak ekonomiczyn cenowo jak LUNA chociaz wiadomo ze musi byc od niej drozdzy ;)

 

Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla 470 m3 potrzebujesz [ liczę na oko] centrali o wydajności 350-380 m3/h

jeżeli masz długie kanały z garażu do części mieszkalnej potrzebujesz centrali o odpowiednim sprężu dyspozycyjnym, najlepiej 120-150 Pa

Czyli centrala 350 m3/h przy 150 Pa powinna być OK

 

Tak czy inaczej LUNA odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla 470 m3 potrzebujesz [ liczę na oko] centrali o wydajności 350-380 m3/h

jeżeli masz długie kanały z garażu do części mieszkalnej potrzebujesz centrali o odpowiednim sprężu dyspozycyjnym, najlepiej 120-150 Pa

Czyli centrala 350 m3/h przy 150 Pa powinna być OK

 

Tak czy inaczej LUNA odpada

 

w zimę i tak skręci na 100m3/h albo i mniej, a w lato i 1000m3/h chałupy mu nie schłodzi, no ale jak w święta 20 osób przy wigilii usiądzie to te 3..m3/h się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,jestem na etapie uzgadniania projektu z architektem ,projekt to http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/gawel,209.html 117 m2 ,jeśli chodzi o wentylację mechaniczną biore pod uwage rekuperator Luna i tu mam pytanie czy poradzi sobie i gdzie najlepiej wykonać projekt całej instalacji czy pozostawienie tej czynności architektowi który dalej komuś to zleca to dobry pomysł?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Pozwalam sobie odświeżyć temat:

 

Mam bardzo skromny budżet (zakładałem materiały max 3.000 - robocizna własna), ale chcę założyć rekuperator.

 

Wątek przeczytałem cały - mam kilka pytań.

 

Kilka lat temu wybudowałem domek ok 130m2. Parter z użytkowym poddaszem.

 

Obecny rozkład pomieszczeń to 3 sypialnie na poddaszu, (ja z żoną i dwóch synów).

Na parterze kuchnia z jadalnią (15,6 m2) połączona z "salonem" (23,90m2) - w "salonie" kominek, mały pokój (10 m2) w którym mieszka babcia, łazienka (ok 4 m2).

Rachunki za ogrzewanie wynoszą mniej więcej tyle co podają na stronie wieszjakbudujesz.pl dla tego projektu - to jest ok 3.100 PLN rocznie (gaz ziemny, kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, sterownik pokojowy ). Wg tej samej strony po instalacji wentylacji mechanicznej rachunki powinny spaść o ok 500 zł.

 

Chciałbym aby projekt był możliwie prosty (zakładam samodzielną instalację) i oczywiście niedrogi.

 

Obecnie kratki wentylacyjne podłączone są do kominów wentylacyjnych w kuchni, łazienkach i na zapleczu kuchni (gdzie stoi kocioł).

 

1) Myślałem, żeby użyć istniejących kanałów wyciągowych w kominie jako miejsca na kanały wywiewne (łazienki + kuchnia) a nawiewy założyć w salonie i w sypialniach. Czy takie założenia się sprawdzą?

2) Czy wystarczy Luna 200 Dospela ?

3) Czy lokalizacja na ocieplonym ale nieogrzewanym poddaszu będzie prawidłowa?

4) Czy przy lokalizacji na poddaszu będzie ją słychać w nocy w sypialniach?

5) Czy oszczędności rzędu 500 zł będą realne?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pewnego artykułu:

 

Uwaga! Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła oznacza znacznie ostrzejsze wymogi odnośnie szczelności powietrznej budynku. Po prostu, jeśli duże ilości powietrza przepływają w sposób niekontrolowany przez nieszczelności przegród zewnętrznych, to wymiana powietrza za pośrednictwem centrali traci sens.

 

jakoś wszyscy tylko jaka centrala, kanały, ile tych kanałów itd,itp, a nikt nie uświadamia inwestorów w temacie z cytatu, a potem się dzieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta racja - dom pod wentylację buduje się inaczej, dobiera inne (szczelne) okna. Niepokoi mnie również kocioł z otwartą komorą, zależy gdzie jest umiejscowiony, bo jego obecność może całkowicie wykluczać WM, ze względów bezpieczeństwa.

 

Test na szczelność budynku jest jednak dość prosty - jeśli po kilku latach widać, że wentylacja nie działa, czyli po oknach czy ścianach wykrapla się woda, a inwestor kombinuje z WM - znaczy budynek jest wystarczająco szczelny, aby zakładać reku :-) Jeśli natomiast w budynku jest sucho i przyjemnie, a jedyna przesłanka do montażu reku to oszczędność kasy, to o WM najlepiej zapomnieć - zamiast oszczędności, rachunek może nawet wzrosnąć, bo do sumy lewego powietrza przez nieszczelności dojdzie jeszcze strumień z wentylacji :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pewnego artykułu:

 

Uwaga! Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła oznacza znacznie ostrzejsze wymogi odnośnie szczelności powietrznej budynku. Po prostu, jeśli duże ilości powietrza przepływają w sposób niekontrolowany przez nieszczelności przegród zewnętrznych, to wymiana powietrza za pośrednictwem centrali traci sens.

 

jakoś wszyscy tylko jaka centrala, kanały, ile tych kanałów itd,itp, a nikt nie uświadamia inwestorów w temacie z cytatu, a potem się dzieje ;)

Dlaczego "nikt" Pisałem wielokrotnie

- o szczelności central

- o szczelności domów PN13829

- o tym, że paroizolacja w ścianie jest konieczna przy rekuperatorze bo jest wyższe ciśnienie

- o tym, ze rekuperację wprowadzono do budownictwa po to, by zlikwidować kominy ( kotłownie)

Nawet na tym forum są tacy, co robią audyt bez testu szczelności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego "nikt" Pisałem wielokrotnie

- o szczelności central

- o szczelności domów PN13829

- o tym, że paroizolacja w ścianie jest konieczna przy rekuperatorze bo jest wyższe ciśnienie

- o tym, ze rekuperację wprowadzono do budownictwa po to, by zlikwidować kominy ( kotłownie)

Nawet na tym forum są tacy, co robią audyt bez testu szczelności!

Czy ty nie rozumiesz, że nikt nie potrzebuje twoich "rewelacji"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...