Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam,

tak się zastanawiamy nad rekuperacją do domku o powierzchni 70m2, czy Luna się sprawdzi? Bedzie to parterowy dom z 3 sypialkami i ogrzewaniem najprawdopodobniej na podczerwień, czy trzeba do tego robić to doprowadzenie rurą pozd budynku(gwc?) Jakich kosztów można się spodziewać do takiego domku?

dziękuję za wszelkie info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosze o informacje odnosnie usytuowania kratek nawiewnych i wywiewnych w budynku....

Planuje zrobic tak:

Kuchnia ,Jadalnia,Łazienka - Wywiew

3 Pokoje oraz Salon - Nawiew

Prosze o informacje czy takie usytuowanie jest wystarczającebo słyszałem ze mozna zrobic nawiwe oraz wywiew w kazdym pokoju czy jest sens??Oraz czy w kotłowni i wiatrołapie robic takze jakieś kratki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuje wykonanie WM w budynku pow 100m2.

Wyrysowałem plan budynku i schemat WM na poddaszu nieurzytkowym.

Instalacje chce wykonac na rurach elastycznych 75mm które dodatkowo ocieple wełną.

Anemostaty nawiewne 100 a Wywiewne 125.

Przed anemostatatami wszedzie skrzynki rozprezne.

Do Nawiewy chce doprowadzic po jednym podejsciu rury do anemostatów tylko w salonie chce zrobic 2.

Do Wywiewu Kuchnia i łazienka po 2 rurki do skrzynki rozpreznej a w jadalni jedna rurka.

Prosze o informacje czy takie rozwiazanie bedzie ok....

 

PWM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuje wykonanie WM w budynku pow 100m2.

Wyrysowałem plan budynku i schemat WM na poddaszu nieurzytkowym.

Instalacje chce wykonac na rurach elastycznych 75mm które dodatkowo ocieple wełną.

Anemostaty nawiewne 100 a Wywiewne 125.

Przed anemostatatami wszedzie skrzynki rozprezne.

Do Nawiewy chce doprowadzic po jednym podejsciu rury do anemostatów tylko w salonie chce zrobic 2.

Do Wywiewu Kuchnia i łazienka po 2 rurki do skrzynki rozpreznej a w jadalni jedna rurka.

Prosze o informacje czy takie rozwiazanie bedzie ok....

 

[ATTACH=CONFIG]382319[/ATTACH]

 

Zainwestuj z 200-300 zł w projekt, będziesz miał wszystko na tacy włącznie z listą materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Troszkę odgrzeję w tym miejscu :) Bo leży sobie luna i czas przed zimą ją zamontować. Zapoznałem się z wadami tego reku i mam kilka pytań.

Domek 120 m2 (podłużna zabudowa), parterowy z niskim nieużytkowym poddaszem. Dach nie ocieplony - 20cm wełny leży na ocieplonym 15cm styropianem stropie.

Teraz pytanie - czy Lunę umieścić na tymże poddaszu? (plusy - mniejszy koszt kanałów; minusy - zimowe zamarzanie).

Czy w kotłowni, tu ryzyko przymarzania raczej nie będzie występowało ale z kotłowni do kuchni i łazienki z kolei jest najdalej, zatem najdłuższy przewód (ok 15m). No i w przypadku kotłowni musiał bym się przebijać przez sufit na strych by rozprowadzić przewody.

Wydaje mi się, że z punktu wydajności, kotłownia lepiej wypada bo jest mała i zimą temp nie spada poniżej 22-24 st.

Co myślicie/radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz Lunę w kotłowni i posłuchaj czy cokolwiek słyszysz w sypialni, albo salonie. Jeśli nic nie słychać i masz wystarczającą ilość miejsca (to dość duża centrala), to zostaw w kotłowni, bo na strychu przy -15 przez parę dni sprzęt rzeczywiście może zamarzać. Przy czym często problem jest najpierw z odpływem skroplin i tacą ociekową, bo wymiennik wytrzyma dłużej.

A jeśli wolisz strych, to zrób centralce izolowany domek. Ja jeszcze nie zrobiłem, ale może przed tą zimą w końcu się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry oryginalne (niebieska twarda, rzadka gąbka) wyciągnąłem całkiem. Daj filtry zewnętrzne na obydwu wejściach - od czerpni i na wywiewie z domu.

O ile filtr zewnętrzny u nas tylko zmienia kolor na grafit, o tyle filtr powietrza wywiewanego z domu jest po prostu brudny - sporo szarego kurzu. Lepiej żeby to nie leciało na wymiennik.

 

Kabel mi nie zadziałał, ale nie wiem z jakiego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tańsze są okrągłe kanałowe niż skrzynki, ale mają mniejszą powierzchnię filtracji i częściej trzeba zmieniać włókninę.

I mają większe opory przepływu powietrza, co rzutuje na zwiększenie zużycia energii elektrycznej i zmniejszenie wydajności rekuperatora.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Kolejne "lunowe" pytanie - a może dwa ;)

Jakie fi przewodów zastosować?

Myślę nad jeszcze jednym. Skoro strych nie użytkowy, nad całą powierzchnią parterowego domku to może czerpni nie ciągnąć z zewnątrz? Założył bym tylko filtr na lunowe wejście i niech sobie ze strychu ciągnie? Zawsze to zimą troszkę cieplejsze powietrze - tak dedukuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne "lunowe" pytanie - a może dwa

Jakie fi przewodów zastosować?

Myślę nad jeszcze jednym. Skoro strych nie użytkowy, nad całą powierzchnią parterowego domku to może czerpni nie ciągnąć z zewnątrz? Założył bym tylko filtr na lunowe wejście i niech sobie ze strychu ciągnie? Zawsze to zimą troszkę cieplejsze powietrze - tak dedukuję.

 

A Latem chłodniejsze?

 

Przewody najlepiej jeden rozmiar więcej niż króciec centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem się podłączę do świata zewnętrznego - mamy jesień :)

Króćce Luny mają 150 mm - to chyba nie ma sensu jeszcze grubsze dawać?

Pytanie. Jak lecę sobie np 5m tym przewodem (wyciąg) 150 i muszę to rozdzielić na 2 pomieszczenia to daję rozgałęźnik Y i za nim dalej 2x 150 - czy za rozgałęzieniem już mniej - np 100mm (zakładając równą długość obu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...