Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam inny ARW, ale pomierzone dla pięciu biegów od 115V do 230V.

I - 55W

II - 66W

III - 76W

IV - 87W

V - 116W

 

Wychodzi na pierwszym biegu około 41kWh, czyli koszt w granicach 23zł za miesiąc przy pracy całodobowej.

(to cytat z bloga sprzed jakiegoś czasu, nie wiem czy prąd kosztuje tyle samo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny ARW, ale pomierzone dla pięciu biegów od 115V do 230V.

I - 55W...

Dzięki :)

Orientuje się ktoś może, czy da się zmienić kierunek przepływu. Czerpnia i wyrzut jest po lewej stronie, a u mnie jedyna opcja montażu to po stronie prawej. Dałoby się to w jakiś łatwy sposób zamienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się być symetryczna czyli odwracalna. Mogłaby być różnica na odpływie skroplin, bo powstają na wywiewie za wymiennikiem, ale nie rzuciła mi się taka w oczy. Może jednak jakaś jest. Bypass jest na stronie nawiewu, czyli po odwróceniu miałbyś na wywiewie, ale dałoby się to przerobić, bo kanał chyba jest po obydwu stronach, ale z jednej zaślepiony pianką-gabką. Inna sprawa, że z bypassu nie korzystam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na różnych portalach pojawiły się pierwsze używki ze sterowaniem 6 biegowym w dobrych cenach.

Najbardziej rozbudowany zestaw już kupiłem Luna 200 6 biegów, 2 zewnętrzne filtry, i kilka przewodów wentylacyjnych za 1150 z przesyłką.

 

Widziałem jeszcze 2 szt. ze zdalnym sterowaniem po około 1000 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tego powodu mój sprzedawca sprzedawał Lunę przesiadał się na coś lepszego.

 

Cena 1000 PLN wg. mojej oceny jest bardzo atrakcyjna jak dla urządzenia używanego. Co prawda nie wiem jak sprawuję się moduł AD 320 bo nigdzie nie znalazłem choćby filmiku na ten temat. Ale w razie "W" podłączę jak było to opisane tutaj gdzieś na początku wątku.

Niestety zakładałem że w moim będzie metalowy wymiennik niestety okazało się że tylko plastikowy - tak wiem we wszystkich nawet nowych jest taki ale...

 

Sprzedający pisał mi że trzeba będzie się zająć bu passem bo tam jest tylko jakaś "szczotka" w tym wątku nie widziałem nic na ten temat (reku będzie u mnie dopiero jutro ) stąd pomyślałem aby spróbować wymiennik letni z nowymi reku są sprzedawane - powiedzcie coś na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający pisał mi że trzeba będzie się zająć bu passem bo tam jest tylko jakaś "szczotka" w tym wątku nie widziałem nic na ten temat (reku będzie u mnie dopiero jutro ) stąd pomyślałem aby spróbować wymiennik letni z nowymi reku są sprzedawane - powiedzcie coś na ten temat.

 

Ja wywaliłem ten bypas, zaślepiłem i uszczelniłem wszystko.

Jak dojdzie do Ciebie to sprawdź jak wygląda w środku, jak uszczelki. Sprawdź pod kontem szczelności bo Luny potrafią wiać bokami.

Też dałem tyle i powiem, że robi co trzeba. Jedyne czego mi brakuje w Lunie to wentylatorów stałoprądowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechała Luna...

Pierwsze wrażenie Luna oglądana gdzieś w internetach wydaje się taką miniaturową wersją swoich braci rekuperatorów, stety to dokładnie ten sam kaliber wielkości. Nie wiem dokładnie czego się spodziewałem może mniejszej siostry :)

Więc rekuperator robi pozytywne wrażenie niestety otwieranie go i składanie radzę ograniczyć do minimum styropian nie należy do najtwardszych i podczas składania trzeba bardzo uważać... Niestety kurier przewożący tego nie wiedział i zapewne złapał za górne 2 pierścienie i coś musiało nie wytrzymać 2 pęknięcia po 2 stronach tego styropianu na chwilę obecną złapałem to taśmą izolacyjną ale muszę zrobić to lepiej są srebrną taśmą.

 

Sterownik AD 320 zaskakuje swoją prostotą od razu go pomierzyłem "na sucho" i troszeczkę mnie zaskoczyły jego pobory prądu! Nie chodzi absolutnie o zużycie bo to mnie nie interesuje ale czytając wszędzie 140W MAX spodziewałem się mniej więcej takiej mocy a tu wychodzi na to że albo silniki są bardziej energooszczędne albo AD 320 dość znacznie przycina te wartości. Ale poniżej wartości;

w "stend by" bierze 1,1W

bieg 1: 40W

bieg 2: 52W

bieg 3: 67W

bieg 4: 75W

bieg 5: 75W (ciekawostka tu praktycznie bez różnicy...)

bieg 6: 85W

Będę musiał jeszcze sprawdzić podłączając Lunę bezpośrednio do gniazda z pominięciem sterownika i będzie wiadomo co i czy ogranicza moc.

 

Głośność na "sucho" bez podłączonych kanałów powietrznych znośna ni głośnia ni cicha - odpowiednia. Nie da się tu nic więcej powiedzieć bo to nie jest naturalne miejsce pracy luny czyli środek pokoju :)

 

Cóż więcej można powiedzieć na tę chwilę chyba tylko tyle, opowiastek z wrażenia po uruchomieniu luny będą kiedyś jak tylko murarze postawią mi ściany, dekarz przygotuje dach a ja wezmę się za całą resztę.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Skrzynki są standardowe. Łączysz nawiew z centrali ze skrzynką rozdzielczą nawiewu, a wyciąg ze skrzynką wywiewu. Możesz to zrobić rurą elastyczną, albo sztywną z kolankami.

Dalej dobierasz nie tyle średnicę, co ilość przewodów. Jeśli gdzieś potrzebujesz większej wymiany, to dajesz 2, albo nawet 3 rury. Jeśli mniejszego, to tylko jedną. Jeśli do jednego anemostatu dochodzi kilka rur, to dajesz skrzynkę rozprężną z odpowiednią ilością wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są redukcje, a jak będziesz robił na kanale elastycznym to wystarczy owinąć taśmą kauczukową mniejszy króciec. Ja do swojej Luny zrobiłem nową obudowę (była za mocno uszkodzona wewnątrz) i dałem filtry zewnętrzne wg zaleceń z tematu. Pytanie mam, jakie filtry (materiał) zastosować aby wyeliminować zapachy z zewnątrz? Mam nie daleko "ziemniaczankę" i czasami "bije" po nosie.

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez RedEd
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...