Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

RedEd, możesz coś więcej napisać o swojej obudowie, ewentualnie wrzucić zdjęcie?

Z czego to robiłeś, jak mocowałeś wentylatory itd. U mnie od czterech lat działa Luna non stop, w oryginalne obudowie.

Zastanawiam się jednak ja trwale rozwiązać problem z zamarzaniem na strychu i może przeniósłbym wymiennik do domu, a hałasujące wentylatory zostawił na strychu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Obudowa z płyty osb (lepsza sklejka, ale w leroy akurat nie mieli) 12 mm miała być na próbę, ale na razie została, biała farba z atestem bodajże Jedynka i styropian "fasadowy" 5cm i arkusz XPS 3cm, silniki na oryginalnych mocowaniach przeprojektowanych (wygięte końce w stronę wirnika-akurat stykło do oryginalnych ringów) i przyciętych, tuba silikonu na doszczelnienie i taśma aluminiowa, a wygląda tak w trakcie składania

IMG_20180909_180926 (2).jpg

i złożona

IMG_20180909_212406 (3).jpg

szczelna tak, że smażenia kabaczka nie czuć ani w pomieszczeniu ani w nawiewach.

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez RedEd
dodanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RedEd, dzięki za zdjęcia.

U mnie sytuacja wyglądałaby jeszcze inaczej, bo rozważam pozostawienie wentylatorów na strychu, a tylko wymiennik w jakiejś skrzynce przeniósłbym przez sufit niżej, do spiżarni.

 

Co do instalacji, to w projektach można napisać wszystko, a instalacja i tak będzie działać po swojemu.

U mnie są nawiewy:

potrójny i podwójny na salon, 2 podwójne i jeden potrójny do 3 sypialni. Wywiewy są potrójne z kuchni i dużej łazienki, w małej łazience podwójny. Pociągnąłem jeszcze po jednej rurze do spiżarni, garderoby i wiatrołapu, ale dwie pierwsze prawie skręciłem. Całość 98 m2 i wydaje się że zużyte za dużo rur, za duże skrzynki itd. Ale taki miałem projekt, a jakąś praktykę złapałem dopiero po zmontowaniu tego do kupy.

 

Podobno przy tego typu instalacji, ze skrzynkami rozdzielczymi i tak reguluje się sama, tzn. gdzie jest większe ciśnienie, tam pojawiają się mocniejsze opory i słabiej dmucha, a gdzie niższe, tam nie ma oporów i leci więcej. I tak non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy schematu nie mam czyli projektu , mowie o podziale średnicy wyjscia z reku na rury 75 czyli ze 150 na 6x75

Wd mnie rozbijając bardziej , pomijam ze nie pokryją sie powierzchnie to reku i tak wiecej nie pociagnie niz moze.

Co mi da ze zamaist 6 rur dam 10 bez zwiększenia głównej rury ktora ma w łunie 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie planuje instalację Luny, i mając 5kWp paneli PV mogę pozwolić sobie na dodatkową nagrzewnicę tylko nie wiem czy zamontować ją jako wstępną aby ogrzewała powietrze wpadające do reku, czy dołożyć ją na wyjściu aby zwiększała temperaturę już "ogrzanego powietrza" a może powinny być zainstalowane 2 nagrzewnice? Ogrzewanie w okresach przejściowych klimatyzacja + jakiś grzejnik olejowy na pozostałą część domu. Jak prąd się kończy około lutego odpalam kocioł na ekogroszek. Luna ma być zainstalowana w spiżarce w centralnej części domu ale bez ogrzewania samej spiżarki (choć pod sufitem będzie mała serwerownia więc ciepła tam będzie sporo: monitoring, router, swith i luna)

 

Dodatkowe pytanie ile wody wykapie z Luny bo nie wiem czy planować na skorpiny wiadro czy kanalizację?

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnica przed centralą, ale grzanie ograniczone do minimum, tylko na większy mróz, jako ochrona przed szronieniem wymiennika.

Jeśli centralka byłaby w przestrzeni narażonej na mróz, to największym problemem jest zamarzanie nie wymiennika, ale odpływu skroplin.

Jeśli byś więcej grzał, to wymiennik traci sens, bo odzysk ciepła byłby bardzo ograniczony.

Co do nagrzewnicy po wymienniku - wentylacja generalnie nie służy do ogrzewania. To nie jest taki poziom wymian i temperatur żeby mogły ogrzać budynek.

Skroplin bywa całkiem sporo, podepniesz kanalizację i będziesz miał z głowy. Zależnie od warunków wiadro na dzień powinno wystarczyć, ale po co nosić wiadro z wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem aby na wejściu do reku zrobić kabel grzejny na termostacie, aby ewentualnie rozmroził co to zamarznie. A nagrzewnica za reku aby wspomóc klimę w rozprowadzeniu ciepła po chałupie. Ale to moja pierwsza przygoda z reku więc zrobię jak mądrzejsi radzą.

 

Jeszcze jedno pytanie z racji rozbudowy domu; salon jest bardzo wysoki prawie 7m jednak nie mam jak dojść z rurami na jego szczyt ( gdzie najcieplej ) bez problemu wepnę się na około 3,5 - 4m ale wyżej z racji rozbudowy nie da rady (kombinowanie pod podbitką istniejącego budynku - bez izolacji więc traci to sens ). Wiem że muszę się wpiąć wyżej niż klima.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No cóż - uruchomiłem w koncu Lunę na gotowo. Dorobiłem prostą szafke sterowniczą (bo ten fabryczny przłełącznik jest tak beznadziejny że nie wiadmomo jak i gdzie go zamontować. Dołożyłem też własnej roboty termometr obliczający sprawnośc reku. Z jednej strony sprawnośc powyżej 80% wydaje sie być super jednak zastanawia mnie pewna rzecz. Między temperaturą nawiewana a wywiewaną jest mniejsza różnica niż pomiędzy czerpnia a wyrzutnią. Troche to dzwiwne. Ogólnie sama luna robi średnie wrażenia ale na pewno nie beznadziejne. Niestety pierwszy bieg ciutke słychać. Przeciwprądowy wymiennik jest na prawde fajny ale filtry powietrza fabryczne najlepiej od razu wywalic i dać w skrzynkach zewnętrzne. Ja tak zrobiłem. Szczelnością obudowa tego reku nie grzeszy więc wolę za często jej nie otwierać. Ten reku kosztuje około 2000zł. Myślę, że za tą cenę warto, zwłaszcza dla majsterkowiczów. Kiedys moze sam sklecę własną obudowę do niego jak sie styropian rozleci.

 

http://i.imgur.com/ZJBsahCl.jpg

 

http://i.imgur.com/ACA4boPl.jpg

 

http://i.imgur.com/FvdUdvNl.jpg

 

http://i.imgur.com/MXAlrk0l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ten transformator raczej dokupię. Na razie skleiłem od góry tasmą duckt tape bo troche dmuchało. Bypas to żart w tym reku. Niezaleznie od pozycji praktycznie wskazania temperatur sie nie zmieniały :D Z resztą nie mogły bo kto zagladał do środka ten wie, że to praktycnzie nie ma prawa działać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

jak dobrać ilość anemostatów i przekrój rur , jak dam flex 75mm to wychodzi mi po 6 rur a w praktyce wiecej

zmnniejszyc srednice czy zostawic jak jest i regulowac anemostatatmi?:

mam

łazienka75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125wywiew

jadalnia 75x1 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 wywiew

sypialnia 75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 x2 nawiew

kuchnia 75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 wywiew

salon 75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 x2 nawiew

łazienka 75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 wywiew

sypialnia 75x2 skrzynka rozprezna pod anemostat 125 nawiew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...