Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Byl w nowej wersji luny nie trzeba uzywac arw gdyz wentyltory maja odczepy na 110 180 230V z wentylatora odchodza 4 przewody

 

To i tak musisz mieć transformator, żeby zmniejszyć napięcie. Po co kombinować z 2 transformatorami, lepiej podpiąć arw z większym zakresem, jest z przełącznikiem i zabezpieczeniem. A to 110V to i tak za dużo - u mnie w 80% chodzi na 75V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktos moze jaki model wentylatora siedzial w luna 200 z EBM

Ja mam jakies badziewie m40-2e192-3

Padły po 14 dniach wentylatory i obawiam sie iz po wymiańie znowu bedzie to samo.

Nie wiem jaki dokładnie był model jak montowano EBM (na początku produkcji), ale wiem jaki model mam u siebie - Ziehl Abegg - takie ze środka produkcji:

http://ziehl-abegg-webshop.de/product_info.php?info=p28_motorluefterrad-rh19v-2ep-w6-1r.html

 

Kiedyś kosztowały po około 50EUR/szt, teraz już ponad 70EUR. Mimo że nie są energooszczędne, to można przyjąć, że są dobrej jakości - pracują praktycznie non stop od ponad 5 lat, w temperaturach od -20 do pewnie +50 stopni, może czyściłem łopaty ze 2 razy, poza tym bez żadnego serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki dokładnie był model jak montowano EBM (na początku produkcji), ale wiem jaki model mam u siebie - Ziehl Abegg - takie ze środka produkcji:

http://ziehl-abegg-webshop.de/product_info.php?info=p28_motorluefterrad-rh19v-2ep-w6-1r.html

 

Kiedyś kosztowały po około 50EUR/szt, teraz już ponad 70EUR. Mimo że nie są energooszczędne, to można przyjąć, że są dobrej jakości - pracują praktycznie non stop od ponad 5 lat, w temperaturach od -20 do pewnie +50 stopni, może czyściłem łopaty ze 2 razy, poza tym bez żadnego serwisu.

 

Ok dzięki , ogólnie sprawa wygląda tak

W nowych lunach200 montowane są jakieś rosyjskie wentylatory plus jest taki ze nie trzeba kupować arw do sterowania gdyz maja odczepy

Wiec dziala sterowanie jak w arw na 1:3:5 biegu

Minusem jest to ze te wentyle to straszny syf padl po 14dniach

Serwis wymienił mi go w dwie godziny wiec niby Ok ale rozkładanie posklejanej silikonem luny demontaż itp to porazka , jak znowu padną kupie EBM.

Reasumując nie polecam nikomu luny , moze na poczatku produkcji na lepszych komponentach byla to dobra opcja teraz to porazka.

Moim zdaniem lepiej kupic cos w podobnej cenie konkurencji lub samemu zlozyc cos na dobrych komponentach.

FA2580F9-4C06-4A22-B7D5-EABAA276DDC7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Zaglądałeś tam do środka?

Bypass to jest zwykła szczotka.

 

Tu wrzucałem zdjęcia z wnętrza

https://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/notka-rekuperator-dospel-luna-wnetrze-i-rozmrazanie,i-d62yv/

 

Założenie jest takie, że po otwarciu kanału bypassu duża część powietrza pójdzie tamtędy bo są mniejsze opory niż na wymienniku. Nie znaczy to, że wymiennik jest w jakiś sposób odcinany, zatem powietrze w jakichś proporcjach się miesza. W sumie przez tą szczotkę i tak się trochę miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przełączam bypassu na lato.

Temperatura nie zawsze jest niższa na czerpni niż w domu, a różnice temperatur przy takim przepływie nie mają dużego wpływu na przegrzewanie wnętrza.

Latem i tak mamy często otwarte okna i to co czasem stosuję zamiast bypassu, to całkowite wyłączanie wentylatora nawiewnego. Przy otwartych oknach mam wówczas zwykłą wentylację wywiewną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
W nowych lunach200 montowane są jakieś rosyjskie wentylatory plus jest taki ze nie trzeba kupować arw do sterowania gdyz maja odczepy

 

Jako ciekawostka, co siedzi w nowej Lunie 350 ...

 

IMG_20191109_165210.jpg

Wymiennik Recutech, krzyżowy, RSP+16-300-H-F-19

 

IMG_20191109_165142.jpg

Wentylatorów nie udało mi się zidentyfikować ... DOS M63-2E225-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Zaglądałeś tam do środka?

Bypass to jest zwykła szczotka.

 

Tu wrzucałem zdjęcia z wnętrza

https://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/notka-rekuperator-dospel-luna-wnetrze-i-rozmrazanie,i-d62yv/

 

Założenie jest takie, że po otwarciu kanału bypassu duża część powietrza pójdzie tamtędy bo są mniejsze opory niż na wymienniku. Nie znaczy to, że wymiennik jest w jakiś sposób odcinany, zatem powietrze w jakichś proporcjach się miesza. W sumie przez tą szczotkę i tak się trochę miesza.

 

Witam

 

Mam pytanie, czy zmiana regulatora trzystopniowego takiego jak na podanej stronie https://kwasek.pl/mobile/pl/p/Przelacznik-3-biegowy---regulator-obrotow-230V-2A-Dospel/462 , na arw pomoże zredukować buczenie na pierwszym biegu?? Centrala to Dospel Luna 350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówili że tak. Nie mam porównania, bo nie stosowałem buczących regulatorów.

Mój ARW ma minimum 110V i parę biegów pośrednich. Nie bardzo ma to sens, bo zawsze ustawiam albo minimum, albo w potrzebie maksimum. Teraz kupiłbym taki, który startuje niżej, bo czasem, np. wyjeżdżając na dłużej z domu, ustawiłbym np. 60V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie, czy zmiana regulatora trzystopniowego takiego jak na podanej stronie https://kwasek.pl/mobile/pl/p/Przelacznik-3-biegowy---regulator-obrotow-230V-2A-Dospel/462 , na arw pomoże zredukować buczenie na pierwszym biegu?? Centrala to Dospel Luna 350

 

 

Nie mam luny, ale zmieniłem sterowanie na trafo z odczepami w ozonie. Było cicho przed zmianą (tłumik na nadmuchu) i głośność mi nie przeszkadzała, ale jak zdejmowałem pokrywę to kultura pracy silników była wątpliwa. Zamontowałem trafo i okazało się, że jednak ten "stukot" silników się niósł. Nastała prawdziwa cisza i wyłącznie szum powietrza na wysokich biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...