Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szczoteczka do zebów jest tania a tez nigdy się nie zwróci! Po co myjesz zęby? ;)

 

Szczotkowanie zębów tanią szczoteczką zwraca się, oszczędzasz na dentyście , więc się spokojnie zwraca :)

 

Wiesz źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to że nie sztuką jest wydać kupę kasy na pompę ciepła, a potem szczerzyć zęby ( tu potrzebna szczoteczka) że ma się niskie rachunki, bo ekonomicznie jest to nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczotkowanie zębów tanią szczoteczką zwraca się, oszczędzasz na dentyście , więc się spokojnie zwraca :)

 

Przebywanie w cieplym pomieszczeniu tez sie zwraca - nie chorujesz i nie bywasz u lekarza zbyt czesto :)

 

Wiesz źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to że nie sztuką jest wydać kupę kasy na pompę ciepła, a potem szczerzyć zęby ( tu potrzebna szczoteczka) że ma się niskie rachunki, bo ekonomicznie jest to nieopłacalne.

 

Zbyt uogolniasz. Sa domy i sa rejony w ktorych pompa sie nie oplaci. Ale sa tez domy i miejsca, gdzie pompa jest najlepszym z mozliwych wyborem. I owszem - zwroci sie, w porownaniu nawet do pieca na "tani" wegiel, czy drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebywanie w cieplym pomieszczeniu tez sie zwraca - nie chorujesz i nie bywasz u lekarza zbyt czesto :)

 

Zbyt uogolniasz. Sa domy i sa rejony w ktorych pompa sie nie oplaci. Ale sa tez domy i miejsca, gdzie pompa jest najlepszym z mozliwych wyborem. I owszem - zwroci sie, w porownaniu nawet do pieca na "tani" wegiel, czy drewno.

 

Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

 

10 lat to wytrzyma jak bardzo dobrze pojdzie kazdy kociol weglowy. Pompa jest tak prosta w budowie i zbudowana z takich elementow ze spokojnie wytrzyma 20-30 lat bezawaryjnej pracy. W tym czasie kociol weglowy zdarzysz wymienic 3-4 razy i koszt ich zakupu przekroczy ze dwa razy koszt tej PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat to wytrzyma jak bardzo dobrze pojdzie kazdy kociol weglowy. Pompa jest tak prosta w budowie i zbudowana z takich elementow ze spokojnie wytrzyma 20-30 lat bezawaryjnej pracy. W tym czasie kociol weglowy zdarzysz wymienic 3-4 razy i koszt ich zakupu przekroczy ze dwa razy koszt tej PC :)

 

Wiesz taka pompa to jak lodówka, dzisiejsze lodówki nie wytrzymają tyle co te stare, nie sądzę aby producenci "strzelali sobie w kolano" i odcinali się od zysków ze sprzedaży nowych urządzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna jest tania i dobra - prądu wcale tak dużo nie żre, powiem wprost bierze mniej od sporej części innych central; wadą jej jest natomiast zupełny brak sterowania (są tutaj po prostu dwa wentylatory podłączone do gniazdka); filtry należy natychmiast po zakupie wyrzucić i zamontować zewnętrzne skrzynki filtracyjne (za dwie ok. 500 zł); wymiennik jest ułożony w sposób sprzyjający zamarzaniu centrali, i w związku z tym bardzo łatwo można uszkodzić wentylatory, jak lód dostanie się na łopatki - u siebie dołożyłem więc presostat odłączający nawiew przy wzroście ciśnienia różnicowego na wymienniku. Jest to wystarczające zabezpieczenie - przy zalodzeniu wymiennika odłącza nawiew, więc lód szybko się topi, a spadające ciśnienie różnicowe ponownie uruchamia wentylator nawiewu.

 

Dlatego jest to tanie urządzenie - jak ktoś lubi majsterkować, i zrobi sobie sam odpowiednie sterowanie oparte o transformator (w żadnym wypadku nie kupujcie fabrycznego sterownika Dospela do Luny) to strzał w 10 dla wydajności do 200 m3/h, czyli powierzchni domu do 150 m2. Ale jak ktoś chce sobie Lunę wstawić do garażu (tak jak inne rekuperatory za 4-5 k) i zostawić taka jaką kupił - no to ma gwarantowane same problemy i wyklinanie, że dał się namówić na WM :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna jest tania i dobra - prądu wcale tak dużo nie żre, powiem wprost bierze mniej od sporej części innych central; wadą jej jest natomiast zupełny brak sterowania (są tutaj po prostu dwa wentylatory podłączone do gniazdka); filtry należy natychmiast po zakupie wyrzucić i zamontować zewnętrzne skrzynki filtracyjne (za dwie ok. 500 zł); wymiennik jest ułożony w sposób sprzyjający zamarzaniu centrali, i w związku z tym bardzo łatwo można uszkodzić wentylatory, jak lód dostanie się na łopatki - u siebie dołożyłem więc presostat odłączający nawiew przy wzroście ciśnienia różnicowego na wymienniku. Jest to wystarczające zabezpieczenie - przy zalodzeniu wymiennika odłącza nawiew, więc lód szybko się topi, a spadające ciśnienie różnicowe ponownie uruchamia wentylator nawiewu.

 

Dlatego jest to tanie urządzenie - jak ktoś lubi majsterkować, i zrobi sobie sam odpowiednie sterowanie oparte o transformator (w żadnym wypadku nie kupujcie fabrycznego sterownika Dospela do Luny) to strzał w 10 dla wydajności do 200 m3/h, czyli powierzchni domu do 150 m2. Ale jak ktoś chce sobie Lunę wstawić do garażu (tak jak inne rekuperatory za 4-5 k) i zostawić taka jaką kupił - no to ma gwarantowane same problemy i wyklinanie, że dał się namówić na WM :-)

 

Czy możesz więcej powiedzieć czemu nie kupować tego pilota do sterowania LUNĄ ? Z tego co patrzyłem to ma 6 stopniową regulację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz taka pompa to jak lodówka, dzisiejsze lodówki nie wytrzymają tyle co te stare, nie sądzę aby producenci "strzelali sobie w kolano" i odcinali się od zysków ze sprzedaży nowych urządzeń

 

Budowa pomp jest tak prosta ze nie ma za bardzo mozliwosci aby producent sobie ustalil "ta bedzie dzialac 5 lat, po tylu sie zepsuje" - szczegolnie jak uzywa komponentow z najwyzszych polek :) W lodowkach sa sprezarki tlokowe, a przypuszczam ze najszybciej pada w nich elektronika. Nie wiem, bo moja 8-mio letnia lodowka amiki dalej sprawnie dziala u ciotki, lodowka moich rodzicow ma juz z 12 lat i tez dziala bez awarii. Szybko to padaja pralki i tego typu bardziej mechaniczny sprzet ale to wynika z uzycia tanich komponentow (zamiast blach - plastiki etc). W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna). Zajrzyj do watku gdzie ludzie wklejaja wnetrznosci swoich pomp to zrozumiesz o czym mowie - dwa wymienniki, sprezarka i trzy rurki na krzyz - co tam sie ma zepsuc niby ? :) :) Jedyne ryzyko to rozszczelnienie instalacji lub pad sprezarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa pomp jest tak prosta ze nie ma za bardzo mozliwosci aby producent sobie ustalil "ta bedzie dzialac 5 lat, po tylu sie zepsuje" - szczegolnie jak uzywa komponentow z najwyzszych polek :) W lodowkach sa sprezarki tlokowe, a przypuszczam ze najszybciej pada w nich elektronika. Nie wiem, bo moja 8-mio letnia lodowka amiki dalej sprawnie dziala u ciotki, lodowka moich rodzicow ma juz z 12 lat i tez dziala bez awarii. Szybko to padaja pralki i tego typu bardziej mechaniczny sprzet ale to wynika z uzycia tanich komponentow (zamiast blach - plastiki etc). W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna). Zajrzyj do watku gdzie ludzie wklejaja wnetrznosci swoich pomp to zrozumiesz o czym mowie - dwa wymienniki, sprezarka i trzy rurki na krzyz - co tam sie ma zepsuc niby ? :) :) Jedyne ryzyko to rozszczelnienie instalacji lub pad sprezarki.

 

No i właśnie o to mi chodziło od początku i jak sam napisałeś "W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna)" . TO WSZYSTKO JEST ZA DROGIE !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie o to mi chodziło od początku i jak sam napisałeś "W pompie ciepla masz tylko 5-6 elementow, wszystkie z niezniszczalnych materialow (miedz, stal nierdzewna)" . TO WSZYSTKO JEST ZA DROGIE !!!!

 

To policz sobie ile to kosztuje u producentow tych elementow. Wyjdzie kolo 8-9k pln. Wiec cena pomp w granicy maksimum 15k pln jest moim zdaniem uczciwa. Wszystko powyzej to juz przeplacanie za marke. Ale tak jest przeciez nie tylko w przypadku pomp ciepla i to najzupelniej w swiecie normalne :) Chcesz sie lansowac - kup pompe na V ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam

mam 120m2 w szeregowcu. Właśnie przymierzam się do zakupu reku i myślę o LUNIE. Wiem, że trzeba dokupić zewnetrzne filtry, sterowanie predkością wentylatorów np ARW1,5 oraz presostat (Indiana_ możesz podać mi jaki kupiłeś). Z elektryką dam sobie radę.

Instalacja własny projekt, zrobiona samodzielnie na skrzynkach rozdzielczych i turbofleksach. Do skrzynki (ok.3-5mb), do czerpni/wyrzutni (ok.7mb)150mm, do anemostatu 100mm. Na dole dwa nawiewy w salonie(ok.10mb i 15mb), dwa wyciągi(po ok. 7 i 10mb): w kuchni i łazience. U góry 4 nawiewy w pokojach(po ok. 7mb) i dwa wyciągi (ok. 5mb): łazienka i pralnia/kotłownia. Długości mogą się troche zmienić bo flexy 10mb leżą nie uciete. Będzie reku powieszone to się zrobi na gotowo.

Chyba LUNA da radę, bo jak kiedyś liczyłem teoretyczne opory to wychodziło coś koło 120-150Pa (chyba dobrze policzyłem)czyli ok 150m3/godz.

Reku będzie, a skrzynki są zamontowane na strychu ocieplonym 15cm wełny, teraz tam jest ok.7oC

 

Może jakieś sugestie od bardziej obeznanych w temacie?

 

zastanawiam się też gdzie kupić : na alle.. podobno problem z gwarancją ala za 1400pln , w sklepie producenta po 1800pln+ dostawa

 

pzdr marcin

Edytowane przez marcing1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z tymi domami to masz rację, ale pomijam bardzo duże domy, ale mając na uwadze domki 100 - 160 m2 to się zwróci ale chyba za 20 lat i po kilkunastu naprawach pompy ciepła, dzisiejsze urządzenie mają przewidziany okres życia, powiedzmy 10 lat, może :)

 

Sprężarka to "serce" pompy.

Minimalna żywotność sprężarki o jakiej mówi większość producentów to 20000 roboczogodzin :)

Dobrze dobrana pompa ciepła powinna pracować rocznie maksymalnie 2000 roboczogodzin.

Więc minimalna żywotność 10 lat bez awarii sprężarki..

Nowe kotły gazowe też nie wytrzymują dużo więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z uruchomienia mojej podłogówki, zasilanej pompą ciepła 10 kW. Rozmawiałem z chłopakami z serwisu pompy, i odkąd pracują, nie wymieniali jeszcze sprężarki. Przy koszcie PC, w tym przypadku było to 50 k, wymiana sprężarki kosztuje poniżej 5k. A jest to jedyna droga rzecz w PC, poza tym jest sterownik i dwie pompy obiegowe. Więc nawet jak ta sprężarka padnie po 15 czy 20 latach, to koszty są identyczne jak wymiany kotła gazowego, który ma jeszcze niższą żywotność. A eksploatacja PC zawsze jest tańsza, dużo tańsza....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania do Indiana_ czy Luna da u mnie radę

witam

mam 120m2 w szeregowcu. Właśnie przymierzam się do zakupu reku i myślę o LUNIE. Wiem, że trzeba dokupić zewnetrzne filtry, sterowanie predkością wentylatorów np ARW1,5 oraz presostat (Indiana_ możesz podać mi jaki kupiłeś). Z elektryką dam sobie radę.

Instalacja własny projekt, zrobiona samodzielnie na skrzynkach rozdzielczych i turbofleksach. Do skrzynki (ok.3-5mb), do czerpni/wyrzutni (ok.7mb)150mm, do anemostatu 100mm. Na dole dwa nawiewy w salonie(ok.10mb i 15mb), dwa wyciągi(po ok. 7 i 10mb): w kuchni i łazience. U góry 4 nawiewy w pokojach(po ok. 7mb) i dwa wyciągi (ok. 5mb): łazienka i pralnia/kotłownia. Długości mogą się troche zmienić bo flexy 10mb leżą nie uciete. Będzie reku powieszone to się zrobi na gotowo.

Chyba LUNA da radę, bo jak kiedyś liczyłem teoretyczne opory to wychodziło coś koło 120-150Pa (chyba dobrze policzyłem)czyli ok 150m3/godz.

Reku będzie, a skrzynki są zamontowane na strychu ocieplonym 15cm wełny, teraz tam jest ok.7oC

 

Może jakieś sugestie od bardziej obeznanych w temacie?

 

zastanawiam się też gdzie kupić : na alle.. podobno problem z gwarancją ala za 1400pln , w sklepie producenta po 1800pln+ dostawa

 

pzdr marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kilku nawiewach / wywiewach i kilkunastu metrach instalacji może być problem z osiągnięciem wymaganych normami wartości przepływów (czyli 70 m3/h w kuchni i 50 w łazienkach), ale jeśli w mieszkaniu nie będzie więcej niż 4 - 5 osób, to na 120 m2 spokojnie da radę. Dodatkowo musimy pamiętać, że i tak większość rekuperatorów, także 500-tek, chodzi na minimalnej wydajności i jest to wystarczające - o niebo lepiej niż najlepsza WG :-)

Zabezpieczenie przed zamarzaniem Luny można wykonać na dwa sposoby:

- przy wszystkich najpierw należy rozłączyć w puszce i wyprowadzić na zewnątrz przewody zasilające wentylator wyciągowy i nawiewowy, choć tracimy automatycznie gwarancję. Najlepiej to robić po miesiącu poprawnej pracy reku, gdzie już mamy 90%, że nic się nie zepsuje.

- można zamontować albo zegar sterujący wentylatorem nawiewu, wyłączający nawiew na 15 minut raz na godzinę, i załączać przy stałych silnych mrozach (proste i tanie)

- można też zamontować presostat o zakresie 20-300 Pa, który wyłącza na 10 minut nawiew po stwierdzeniu nadciśnienia z jednej i drugiej strony wymiennika na wywiewie (przed wentylatorem jest niższe ciśnienie niż na wlocie na wymiennik). Doświadczalnie, rurką wodną stwierdziłem rok temu, że przy mocnym zalodzeniu różnica ciśnień wynosiła 20 mm słupa wody (200 Pa). Wystarczy, jak przy 50-100 Pa wyłączy się nawiew. Presostat kupiłem po zeszłorocznych mrozach, typowy z Centrum Klimy za ok. 50 zł, więc nie było jeszcze okazji przetestować go w boju - może w lutym coś przymrozi :-)

 

Nie chcę tutaj robić reklamy, ale jeśli sami montujecie instalację, i trzeba niedrogo kupić Lunę, Jangaza czy coś innego zachowując gwarancję, to nie widzę problemu. Lunę trzeba brać od razu z filtrami zewnętrznymi, a te ze środka wyciągnąć, nie otwierając obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak rozplanuje się instalację. Na pewno będzie problem z uzyskaniem wymaganych normami maksymalnych wydajności. Do normalnej pracy spokojnie wystarczy.

Ale też nie jestem jakimś tam ekspertem od Luny - montuję w 90% droższe, ale bogato wyposażone Jan-Gazy. Muszę w instalacji u klienta uzyskać na odbiorze wymagane przepływy, określone w projekcie, klienci chcą mieć ładne, automatyczne sterowniki z programatorami - więc Lun generalnie unikam jak mogę. Luna jest bardzo fajna do samodzielnego montażu, jeśli zależy nam na taniej i wygodnej wentylacji. Firma instalacyjna, taka jak moja, musi dodatkowo spełnić szereg norm, zapewnić bezproblemową pracę urządzenia, spełnić normy wydajności i cichej pracy instalacji.

Nie mogę poskładać klientowi centrali z 10 elementów różnych producentów, kombinowanych sterowników itp., tak jak mogę bawić się u siebie w domu - bo musiałbym brać później za te kombinacje odpowiedzialność i jeździć co chwila do każdego, bo np. tu bezpiecznik się spalił w mojej konstrukcji regulatorze obrotów, albo przekaźnik zawiesił :-). Montując lepszy sprzęt mam gwarancję producenta na wszystko, i znacznie wyższą bezawaryjność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...