Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak, rurki do presostatu trzeba wstawić przed i za wymiennik, metodą wywiercenia wiertełkiem fi 4mm otworów w styropianowej obudowie, potem wsuwa się w te otwory sondy pomiarowe, które są dostarczane razem z presostatem. Do tego wyłącznik zwłoczny, który po zadziałaniu presostatu wyłącza nawiew na 10 minut. Ważne - zamarza część wywiewna wymiennika, więc wlot do presostatu oznaczony "+" podłączamy obok wyjętego filtra powietrza wywiewanego, a wlot oznaczony "-" od strony wentylatora wyciągowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie jest teraz -17'C na zewnątrz, w środku trochę przygasło w kotle i mam +20, nawiew mam +14'C, czyli pewnie zaraz zacznie się odszranianie - bo temperatura nawiewu skacze od 14 do 17'C. Nie wiem ile trwa bo nie chce mi się siedzieć na tym stryszku, a nawiewy chodzą za cicho by wyczuć kiedy wyłącza się nawiew i trwa odmrażanie.

U moich klientów z Jangazami (lepszy, aluminiowy wymiennik) odszranianie przy dużych mrozach włącza się średnio raz na godzinę na 5 minut, więc jest to stosunkowo krótki okres czasu, powiedzmy że w tym układzie GWC niewiele by dało w sensie energetycznym. Choć trzeba uczciwie powiedzieć, że GWC (nawet króciutkie) całkowicie znosi problem odszraniania. A jest to spory problem przy kominkach - odszranianie powoduje duże podciśnienie, tym większe im lepiej zbudowany dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Odświeżam temat, bo jestem na etapie zakupu Luny:)

Z tego co tu wyczytałem, to w przypadku luny powinno się zrobić małe modyfikacje, tzn. wywalić oryginalny sterownik i filtry. Co do filtrów to wszystko jest jasne (założę gotowe filtry w skrzynkach), ale co do sterowania wentylatorów to zastanawiam się jaki zastosować - może coś w w tym stylu? http://q-elektronik.bazarek.pl/opis/3439516/regulator-obrotow-ri-6002-nowosc.html

 

A i jako że na mazurach brak fachowców od WM, zatem oceńcie, czy mój plan jest dobry:

1. piwnica 1xW(wyciąg)

2. parter - 1xW w kuchni, 1xW w łazience, 1xN(nawiew) w salonie

3. użytkowe poddasze - 1xW w WC, 1xN w sypialni, 1xN w drugiej sypialni

Domek jest malutki (100m2 z hakiem), rodzina 2+1, więc luna chyba pociągnie?

PS do wyciągów wykorzystam stare kanały od WG, nawiewy pójdą spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 2 months później...

Odświeżam temat, bo jestem akurat " w połowie drogi" montażu WM z dospelowską luną - może komuś moje spostrzeżenia się przydadzą.

 

Do rzeczy.

 

Aktualnie mój domek (po podłodze 120m2) posiada wentylację grawitacyjną - to stary, ponad 70 letni dom, odremontowany rok temu od podstaw - szkoda, że wcześniej nikt mi nie przedstawił zalet WM, bo bym od razu w nią zainwestował, ale człowiek uczy się całe życie;)

Problemów z wilgocią nie mam ale wiem co znaczy dom z WM i dlatego postanowiłem w to wejść. Jako, że elektronika i mechanika nie mają dla mnie tajemnic, przeto postanowiłem spróbować swych sił w samodzielnym montażu:)

Jako, że montaż WM traktuję trochę jako sprawdzian sił, dlatego postanowiłem na początek nie inwestować zbyt wiele - jak dobrze wyjdzie, może pobawię się bardziej na poważnie.

Jako centralę wybrałem LUNĘ - tania i do testów wystarczy. Niestety od razu zaznaczam - centrala ta to nie jest ustrojstwo typu plug&play, jak ją zobaczyłem po raz pierwszy to doznałem szoku - ale w sensie negatywnym. Mówiąc krótko - musiałem poprawić montaż jednego z wentyli, tacki do skroplin i bypass'u. O wywaleniu oryginalnych "filtrów" i uszczelnieniu obudowy nie wspominam. Choć generalnie, dla kogoś kto nie ma dwóch lewych rąk, poprawienie fabryki zajmie jedno popołudnie - warto, bo cena centralki sami wiecie jaka jest.

Instalacja wykonana na aluflexach (tanio i sam ją sobie ocieplę 10cm wełny+stretch) i skrzynkach rozdzielczych - bo mniejsze szanse schrzanienia czegoś niż na trójnikach. Cała instalacja wygląda tak: Czerpnia-flex-reku-flex-skrzynka150/3x100, flex i anemostat. Wywiew jest prawie identyczny - tyle, że odcinki flexów od anemostatów do skrzynki są "prawie" takie same - czyli nawiew udało się zrobić idealne długości, wywiew już wyszedł mniej idealne - spadki ciśnienia teoretycznie ok 65 Pa (mało, ale kanały mają łącznie ok 4m długości każdy i brak zbędnych łuków czy zagięć).

Żeby mieć jaką taką pewność, że coś z tego wyjdzie, ułożyłem na podwórku całą instalację, dokładnie tak, jak będzie zamontowana w domu.

Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same:) i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.

A teraz najlepsze - to wszystko pomiary teoretyczne i praktyczne ale przy instalacji rozłożonej na podwórku "na sucho" - a jutro od rana kucie starych kanałów WG i montaż reku - ciekawe co wyjdzie w praktyce:lol2:

Tak czy owak, biorąc pod uwagę, że koszt wszystkiego wyniósł mnie poniżej 2kPLN to uważam, że warto spróbować - trzymajcie kciuki:rolleyes:

 

EDIT

Instalacja zamontowana, obecna sprawność (liczona nie na reku tylko na wylotach z anemostatów) 36% - ale kanały to gołe aluflexy na nieogrzewanym i nieocieplanym (na razie) strychu, gdzie temperatura równa jest temperaturze zewnętrznej. Czyli jak zaizoluję kanały to może mam szansę na 75% - przynajmniej taką mam nadzieję;)

PS kanały z aluflexa nie sprawdzają się - przy krótkich dystansach (u mnie ok. 4m od wentylatora do anemostatów) instalacja robi się głośna:/ Fakt, że średnice 100mm to trochę za dużo - za bardzo spada prędkość.

Na dniach będzie modyfikacja, ale jeszcze nie zdecydowałem czy elastyczne "plastiki" czy coś w stylu termoflexa.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyczyłem anemometr i dokonałem pomiarów - na nawiewach łącznie leci ok. 250m3 powietrza na godzinę z prędkością ok. 2,5m/s - za duży przepływ jak na mój domek, więc trzeba było coś pomyśleć, jak sterować wentylami. Myślałem najpierw o zmontowaniu jakiegoś falownika, ale w międzyczasie wpadłem na prostszą myśl - obniżę wentylom V o połowę (czyli łączenie szeregowe). Bałem się, że silniki mogą mieć zbyt duży rozstrzał charakterystyk, ale po pomiarach wychodzi, że pracują na takim samym I - czyli nawet fabryka się postarała, bo są naprawdę takie same:) i teraz najlepsze - po obniżeniu V o połowę wentyle pompują ok. 110m3 powietrza na godzinę - znaczy się obniżenie V o połowę spowodowało spadek wydajności ze 100% do ok. 40% a nie 50%, ale to jak dla mnie idealnie (mały domek i rodzina 2+1). Wprawdzie prędkość spadła do ok. 1m/s co wydaje mi się absolutną dolną granicą, ale mam nadzieję, że wystarczy.

 

Czyli rozumiem, że łącząc szeregowo nie korzystasz z dodatkowego sterownika - a co z zabezpieczeniem przed zamrażaniem wymiennika? Standardowo powinieneś wyłączyć silnik wywiewu a przy połączeniu szeregowym będzie to raczej niemożliwe (wyłaczysz oba)......pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie będzie proste - presostat, przekaźnik, przewód grzejny.

Czy zadziała?

Mam nadzieję;)

 

PS standardowo wyłącza się wentyl nawiewu - wywiewny ma dalej wyciągać ciepłe powietrze z domu do rozmrożenia wymiennika - ale mi się to nie podoba, bo powoduje podciśnienie w domu (czyt. zasysanie zimnego powietrza każdą szparą).

 

EDIT:

Dzisiaj przed wschodem słońca (ok. 6 rano) zmierzyłem t nawiewu. Przy t wewnętrznej 22'C, zewnętrznej 8'C, na najdalszym anemostacie nawiew ma 17'C. Czyli sprawność całego układu ok. 64%.

Nie jest źle, przy nieizolowanych aluflexach było 30%, po wymianie na standardowo ocieplane (2,5cm wełny) termoflexy DECa sprawność poszła ponad dwa razy do góry.

Ciekawe jak będzie, gdy całą instalację przykryję 15cm wełny, mam nadzieję dobić do 75-80%.

Tak czy owak, jest OK:)

 

PS nie mierzyłem t na samym reku, bo mnie, jako zwykłego użytkownika domu interesuje realna sprawność całego układu, a nie samego reku.

Edytowane przez mistalova
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dalej używam starych kanałów od grawitacji tak jak używałem, ale pomiędzy nimi a skrzynką były aluflexy, które pomimo symbolicznej wręcz długości, zbytnio traciły ciepło, dlatego je wymieniłem na termoflexa.

Podsumowując - wywiew wygląda tak: anemostat, od 3 do 7m starych murowanych kanałów, potem każdy jest przedłużony 1m termoflexem do skrzynki rozdzielczej, od skrzynki 2m do reku. Nawiew zaś wygląda tak: anemostat, od 3 do 4m termoflex, skrzynka rozdzielcza, 1m termoflex, reku.

 

Kanały od WG całkiem dobrze spełniają swoją rolę, co ciekawe po wyłączeniu wentylatorów na wyciągach jest minimalny ciąg:rolleyes: więc jak zabraknie prądu, to trochę pożyję zanim się uduszę;)

 

PS. dzisiaj po raz pierwszy poleciała woda z reku:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile masz w koncu kanalow wywiewnych i nawiewnych? Jaka jest suma wszystkich przewodow? Nawiewy maja jaka srednice i jakie masz anemostaty? Zrobiles jakies sterowanie czy tylko on i off? Na polaczeniu szeregowym calosc pracuje ciszej? Jak masz jakies zdjecia to chetnie zobacze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 nawiewy i trzy wywiewy, łącznie nawiewy mają 12m długości, wywiewy 15m.

Z nawiewów 3 x100, wywiewy tak samo.

Anemostaty ze znanego portalu aukcyjnego;)

Sterowanie mam trzybiegowe - I bieg to max, II bieg to 40% z I, III bieg to 40% z II - wszystko zrealizowane na trafach - nie chciało mi się tracić czasu na konstrukcję falownika - wbrew pozorom jest z tym trochę roboty.

Na początku połączyłem wentyle szeregowo - przy U=230V i I=0,5A odpowiadało to mniej więcej mojemu obecnemu II biegowi, ale nie było to optymalne rozwiązanie, bo czasami przydaje się większa wydajność (np. wizyta większej ilości znajomych, duże pranie), a z kolei w nocy była to zbyt duża wymiana - dlatego sterowanie zrobiłem na trafach na 3 biegi - teraz muszę jakoś wymyśleć automatyczne sterowanie do tego, tzn. w zależności od czujnika higro będzie załączany odpowiedni bieg, z zastrzeżeniem że w godz. nocnych zablokowany będzie I bieg.

Co do zdjęć to nie wiem czy chcesz je oglądać, bo instalację przyznaję bez bicia zrobiłem z czystej ciekawości do testów czy naprawdę te WM to takie cudo, ale jak nie zapomnę to postaram się jutro wejść na strych i coś cyknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie - zastanwiam sie wlasnie nad luna - ale nie ma ona systemu odmrozeniowego i sie zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanwiam czy mozna zrobic tak ze rekuperator podlacze pod programator czasowy i reku sie bedzie wylaczal np. co pol godziny na 10 minut , albo 15 ... !! - czy moze ktos takie cos stosuje i sie to sprawdza .. ??

 

To jedna z opcji, jaką proponuje Indiana trochę wcześniej w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171227-Rekuperator-LUNA-zestaw-Kto-ma-i-czy-zdaje-u-Was-egzamin&p=5136767&viewfull=1#post5136767

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...