Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator LUNA +zestaw. Kto ma i czy zdaje u Was egzamin


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 470
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wymiennik mam plastikowy, oryginalne wentylatory są podłączone równolegle bez żadnej elektroniki.

Jak podłączysz je szeregowo, to będą się kręciły ok. 40% pełnej prędkości (zasilenie szeregowe, czyli podanie 1/2 U standardowego daje nie 50 a 40%). Nie ma możliwości, żeby któryś zaczął się obracać z inną prędkością niż drugi, ale nawet jak fizycznie zablokujesz jeden z nich, to nie ulegnie on uszkodzeniu, bo drugi wentylator ograniczy mu I do wartości znamionowej (pobieranej w danej chwili przez drugi went.)

Co do wentyli, to u mnie fabrycznie siedziały ziehl-abeggl - i siedzą tam dalej, bo ta firma to światowa czołówka - choć dziwi mnie to, że w czasach cięcia kosztów Dospel wstawia takie wentyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp.

 

Cały czas sie zastanawiam nad luna. jak ten wymiennik jakiś klejony jest? da sie go w zmywarce myc? jak myślicie posłuży trochę? ciut większy z Klingenburga - przeciwpradowy kosztuje 700 zl, kiedyś można taki wstawić powinien być sprawniejszy niz plastik,

jak średnica wiatraków - może dokladny model podacie?

i jedna rzecz piszą ze sie na na lato wyłączyć przepływanie powietrza przez wymiennik jak? przeciez tam nie ma miejsca - chyba ze sie wymiennik wyjmie i wklad letni zalozy.

 

mam dwa wentylatory - podłączyłem je szeregowo startują razem, jeden rozkręca sie powiedzmy na 75 a drugi na 25 % jaka może być przyczyna? większe opory? padnięty jest?, jak sa podłączone równolegle to zatrzymują sie tak samo

Edytowane przez morgal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lunie nie ma kasety letniej. Jest ręcznie przestawiany by-pass.

 

Czyli przestawiam i powietrze omija wymiennik - chyba wąskimi kanałami - oryginalne filtry z tego co na fotkach widza prawie na wymienniku są wiec jak wtedy na letnim ustawieniu ma filtrować ( zakładając ze mamy standardowe filtry )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie doradził. zakładając, ze nie potrzebuje pracy wiatraków na 100% i możliwe ze praca na 25% wystarczy - takie podłączenie rozwiązałoby sprawę regulacji obrotów, Tylko wiatraki inaczej niz planowałem sie zachowują, albo ciut inna charakterystyka albo jeden z nich już pada i stwarza większe opory albo ..... sam nie wiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie doradził. zakładając, ze nie potrzebuje pracy wiatraków na 100% i możliwe ze praca na 25% wystarczy - takie podłączenie rozwiązałoby sprawę regulacji obrotów, Tylko wiatraki inaczej niz planowałem sie zachowują, albo ciut inna charakterystyka albo jeden z nich już pada i stwarza większe opory albo ..... sam nie wiem

ma być podłączone równolegle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie są identyczne.

Szeregowo można połączyć tylko i wyłącznie IDENTYCZNE wentylatory, w innym przypadku nie będą pracować z ta sama wydajnością.

 

Jeżeli masz dwie ręce, czas i chęć do pracy to nie kupuj luny tylko sam zbuduj ręku.

Ja na wiosnę będę składał sam centrale i sądzę że nie będzie gorsza niż fabryczne - wymiennik alu przeciwpradowy heatex, wentyle wykorzystamy ziehl'a z luny, obudowa podwójne ścianki ocynkowane z 5cm styro, ochrona p-zamarzaniowa na presostacie, sterowanie ARW.

 

Generalnie na lune nie narzekam, nawet mnie pozytywnie zaskakuje jej działanie, ale drażni mnie jej styropianem obudowa. No i wymiennik z PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szala się przeważyła będzie samoróbka. ja zrobię z osb w środku wkleję xpsa , wiatraki mam, ale jak pisałem nie wiem czy nie sa juz zajechane - kupiłem papst 7056, w planie optymalnie 80m3/h , jak puszcze na maksa to przy 100Pas oporu - 135 m3/h - ciut małe mogą być, ale zobaczymy, koszt zakupu 150zl, a jak kupić nowe - mocniejsze to koszt z 600zl nie wiem co robić chyba zwrócę i kupie już nówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo widze ze jednak luna daje rade w mrozach - mysle nad kupnem luny i samemu zrobienie wentylacji w domu - tylko domek pietrowy i nie wiem do konca jak rozprowadzic przewody, gdzie jakeis rozdzielacze itd ... ma ktos moze jakis przykladowy projekt jak to zrobic ... ?P??

 

a co do luny - to jak kupie i wlacze to bedzie dobrze ..?? nie musze nic przerabiac ..??? bo nie bede mial o tym zieloneo pojecia ..:)

bede mial domek okolo 120m2 - wystarczy luna do niego ..??

i ile bierze pradu na najnizszym biegu ..???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma biegów , pracuje po włączeniu na maxa.

Żeby mieć biegi, najlepiej, najprościej i najtaniej kupić ARW.

Instalacja na skrzynkach od DGP, bo najłatwiejsze do połączenia, wzory są na fm.

Przy parterowce 120m2 luna spokojnie się wyrobi, ale kupując trzeba się liczyć z tym, iż na 99% trzeba będzie poprawić nieco fabrykę - m.in. uszczelnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee dobra to chyba dam sobie spokoj z tą luna - bo na jakis autotranformatorach to ja sie nie znam ;/

 

pewnie zapłać 15 tys z instalacja i już, po co się męczyć, zawsze można kredycik wziąć i zapierdala. .. do 70 tki, co kto lubi, samochodu nie zrobię ale skrzynkę i dwa wiatraki wsadzić to jeszcze potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm nigdy nawet na oczy zadnego rekuperatora nie widezialem, to nie bede nawet probowal cokolwiek w nim psuc jak juz go sobie kupie ... a instalacje zrobie sobie sam - takze zaplace okolo tys. za reku,, a reszta mysle ze w 1500 sie zamknie :p

jakby moze ktos pokazal jakies zdjecia, albo jakis filmik co i jak sie z ta luna robi to moze bym sie podjol :), ale wydawac ponad 1500zl, i to popsuc to mi sie nie usmiecha .... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...