Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie znam się na tym zbytnio, proszę o pomoc interpretacji. To zapis w umowie

- Fundament żebetonowy, izolacja pionowa 8cm styropian ( eps -100 0,38) przeciwwilgociowa izlbet, izolacja pozioma 2x papa izolacyjna

- ocieplenie posadzki 8cm styropian ( eps -100 0,38)

- mury Suporex 24,5cm, ocieplenie 15cm styropian -pes 0,42, klej, siatka

- konstrukcja dachu kratowa, blachodachówka

- orynnowanie Galecopcv 110/80

- okna PCV, potrójne szyby, K=0,7, profil 5-cio komorowy

- drzwi zewnętrzne metalowe Gerda GTT

- instalacja elektryczna - przewód 3x1,5 oświetlenie, 3x2,5 YDYP gniazda

- ocieplenie stropu wełna mineralna 20cm, przenikalność 0,039

- instalacja wodna rury typu PEX i kanalizacyjna rura typu PCV

- posadzki betonowe wylewane masznowo

- tynk mineralny cienkowarstwowy zewnętrzny

- komin system IBF

- przydomowa oczyszczalnia ścieków

- określone ogrodzenie, kostka na podjazd itd

-

Wykończenie

- tynki wewnętrzne gipsowe maszynowe

- stolarka wewnętrzna MDF

- płyty regips na suficie, konstrukcja stalowa

- gładzie ścian i sufitów masa Sheetrok

- kocioł Galmet, grzejniki panelowe, ogrzewanie podłogowe w poszczególnych pomieszczeniach

- określenie płytek, paneli itd

 

parametry domu brzmią sensownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 cm z lambda 0,042 to normalnie??Bez zartow..

 

Poczytaj proszę, jakie oszczędności da Ci zmiana lambdy przy 15cm styropianu - i przelicz to na pln, albo poszukaj na forum - już kilka takich zestawień jest. Nie twierdzę, że jest to ideał, dla domu energooszczędnego to pewnie dramat ale dla zwykłego budynku jednorodzinnego standard - oczywiście można dołożyć/zmienić na grafit, szczególnie w kontekście nowych przepisów. Natomiast więcej zyska zwiększając ocieplenie dachu i podłogi.

 

I tak, jak pisze Kemotxb - podłogówka po całości.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka będzie na całości poza sypialnią, gdzie jej zwyczajnie nie chcę. Piszą c w poszczególnych zastosowałem skrót myslowy, bo w umowie mam wyszczególnione że w korytarzu, kuchni itd.

 

Jakie parametry ocieplenia na podłogę dać?

Dachu chyba nie poprawimy, bo tam grubość wełny warunkuje grubość krokwi, czy się mylę?

 

Znajomi mieszkają w takim domu. Spalają 2-2,4 tony ekogroszku na sezon. Dla mnie żaden dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka będzie na całości poza sypialnią, gdzie jej zwyczajnie nie chcę. Piszą c w poszczególnych zastosowałem skrót myslowy, bo w umowie mam wyszczególnione że w korytarzu, kuchni itd.

 

Jakie parametry ocieplenia na podłogę dać?

Dachu chyba nie poprawimy, bo tam grubość wełny warunkuje grubość krokwi, czy się mylę?

 

Znajomi mieszkają w takim domu. Spalają 2-2,4 tony ekogroszku na sezon. Dla mnie żaden dramat

 

Jarek - budujesz nowy domek żeby wstawiać ekogroszek? Daj spokój.

Grubość krokwi to jedna warstwa ocieplenia - kolejną (w miarę dowolnej grubości) dajesz na krokwiach (od spodu dachu). W podłogę to jak najwięcej Ci wejdzie, najlepiej w 2 lub 3 warstwach - wtedy pierwszą dajesz po całości, w drugiej kładziesz instalacje (np CWU), przykrywasz 3 po całości i na to podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka będzie na całości poza sypialnią, gdzie jej zwyczajnie nie chcę.

 

Mieszanie podłogówki z kaloryferami to koszty. Przy podłogówce 100% wszystko opędzisz jedną pompą obiegową. A jak masz kaloryfery, to potrzebujesz osobnych mieszaczy i obwodów dla kaloryferów, i dla podłogówki. Jeszcze zależy od rozmieszczenia - możliwe, że więcej niż dwie pompy i komplikacja układu. A jak kiedyś zechcesz PC czy gazowy kocioł kondensacyjny, to stracisz na sprawności przez pracę na wyższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, nie znam się na tym, stąd moje pytanie d Was.

Nie bierzecie pod uwage jednego - deweloper buduje kilka naście domów na raz, buduje "swoimi ludźmi" a nie podwykonawcami.

 

W ofercie jest podłogówka w części domu a w części grzejniki. Rozszerzenie o podłogówkę na każde kolejne pomieszczenie to dopłata jakiejś tam kwoty. Czyli w układzie jest przewidziane, że są dwa obiegi.

 

Czym grzać jeśli nie eko? gazem? peletem? na PC mnie nie stać ( no dobra, wezme wiekszą krechę, ale mam również inne wydatki w życiu, nie tyko dom ), zresztą po przeliczeniu to jakies specjalnie opłacalne to nie jest..

 

doizolowanie dachu i podłogi na pewno wezme pod uwagę. Dziękuję za te wskazówki. Rozumiem że docieplenie fundamentu jest OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czym grzać łatwiej przemyśleć znając zapotrzebowanie budynku na ciepło ( powinieneś mieć takie dane w projekcie - oczywiście w odniesieniu do projektowanej izolacji), z pewnością groszek to najgorsza z możliwości.

Izolacja jest ważna, gdyż to ona i jakość jej wykonania głównie wpływa potem na koszty ogrzewania. Dlatego zwracamy na to taką uwagę. Jeśli docieplisz odpowiednio, dopilnujesz wykonania (warto zwrócić na to uwagę), to okaże się, że np gaz / prąd będzie bezproblemowy a może i pompa ciepła (musisz tylko zebrać oferty z różnych firm, nie sugerować się jedną).

Podłogówka po całości będzie związana z dopłatą - pytanie ile, bo jednocześnie wiąże się to z ograniczeniem materiałów ( znikają grzejniki, mieszacz pompowy, ew sprzęgło hydrauliczne itp) a przede wszystkim z ograniczeniem kosztów ogrzewania (możliwość niższej temp. zasilania w układzie).

Do fundamentów możesz dać 10cm - jeśli starczy Ci "drobnych", ale zacznij od dachu i podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie jest podłogówka w części domu a w części grzejniki. Rozszerzenie o podłogówkę na każde kolejne pomieszczenie to dopłata jakiejś tam kwoty. Czyli w układzie jest przewidziane, że są dwa obiegi.

 

Czym grzać jeśli nie eko? gazem? peletem? na PC mnie nie stać

Rozumiem że docieplenie fundamentu jest OK?

 

A na co Ci te grzejniki, zrezygnuj z nich i załóż wszędzie podłogówkę, zmień warunki umowy i będzie taniej albo to samo. Mieszanie obiegów o różnych skrajnych parametrach to niezbyt trafione. Instalacja będzie prostsza, mniej materiału pójdzie na wylewki (różnica niewielka ale jest). Grzać gazem tylko jeśli masz do niego łatwy dostęp choć jego koszt wychodzi pomiędzy wunglem a np drewnem, wungiel ... jako ostatnia deska ratunku, pelet jest drogi ale najbardziej ekologiczny tak w teorii bo wiadomo że paląc biomasę coś trzeba zniszczyć. PC jest dobra dla niewielkich domów, dobrze izolowanych, owszem droga, uzależniona od prądu, ale tanio wychodzi w zużyciu owego prądu. Coś za coś. Ocieplenie fundamentu, chyba można dać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na co Ci te grzejniki, zrezygnuj z nich i załóż wszędzie podłogówkę, zmień warunki umowy i będzie taniej albo to samo. Mieszanie obiegów o różnych skrajnych parametrach to niezbyt trafione. Instalacja będzie prostsza, mniej materiału pójdzie na wylewki (różnica niewielka ale jest). Grzać gazem tylko jeśli masz do niego łatwy dostęp choć jego koszt wychodzi pomiędzy wunglem a np drewnem, wungiel ... jako ostatnia deska ratunku, pelet jest drogi ale najbardziej ekologiczny tak w teorii bo wiadomo że paląc biomasę coś trzeba zniszczyć. PC jest dobra dla niewielkich domów, dobrze izolowanych, owszem droga, uzależniona od prądu, ale tanio wychodzi w zużyciu owego prądu. Coś za coś. Ocieplenie fundamentu, chyba można dać więcej.
Nie powielaj glupot jesli juz probujesz doradzac laikowi. Pompa jest dobra dla duzych domow i slabo izolowanych. Im dom mniejszy i lepiej ocieplony tym pompa jest mniej oplacalna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powielaj glupot jesli juz probujesz doradzac laikowi. Pompa jest dobra dla duzych domow i slabo izolowanych. Im dom mniejszy i lepiej ocieplony tym pompa jest mniej oplacalna.

 

A to ciekawe ... im mniejszy i lepiej ocieplony dom tym praca PC jest lżejsza i można zastosować mniejszą moc i cieszyć się ciepłem nawet w duże mrozy. I inwestycja wymaga mniejszych nakładów. Duży i słabo izolowany dom będzie wymagał mocnej pompy dobrego dolnego źródła i sporej ilości prądu. No ale może się nie znam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...