Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A to ciekawe ... im mniejszy i lepiej ocieplony dom tym praca PC jest lżejsza i można zastosować mniejszą moc i cieszyć się ciepłem nawet w duże mrozy.

 

PC to duży koszt instalacji. Fakt, im mocniejsza, tym większy. Ale nieproporcjonalnie.

 

Jak dom potrzebuje 5MWh na CO i CWU - to PC pozwoli to dostarczyć za 1/3 ceny w porównaniu z grzałką. Czyli w II strefie zapłacisz przy PC 550 zł a grzejąc prądem 1650 zł. Oszczędzasz 1100 zł. Ale za to instalacja PC jest kilkanaście tysięcy droższa, niż grzałkowa. Więc PC droższa o 11K zł od instalacji grzałek będzie Ci się zwracała 10 lat nie uwzględniając wartości pieniądza w czasie i kosztów (stosunkowo wysokich) serwisu PC.

 

Ale jak dom potrzebuje 15MWh, to wychodzi 1650 zł vs 4950. Czyli już mamy 3300 zł rocznie oszczędności. Nawet, jak PC jest droższa już o 15K od grzałek, to się zwraca dużo szybciej, bo już w 4,5r.

 

Więc tak, twierdzenie, z którym polemizujesz jest prawdziwe.

 

http://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To rozumiem że patrząc pod kątem zwrotu inwestycji szybciej zwróci się tam gdzie zużywa się więcej ciepła. Ale zastosowanie jej w dużym słabo izolowanym domu tylko po to żeby taniej marnować ciepło (korzystając z energii elektrycznej) i czekać na szybszy zwrot inwestycji to ekonomiczne szaleństwo. Równie dobrze można otwierać okna bo ciepło z PC jest tanie więc można śmiało je marnować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak nieśmiało zapytam, na ile wyceniacie taki domek?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Założenia:

Płyta , silikaty 18 cm plus 20 cm styro (grafit ?) okna trzyszybowe(zastanawiam sie czy w związku z WM nie zrobic fiksów , lub tylko uchylne).

Nie wiem ile ocieplenie pod płytę (fundament) i na strop. Czekam na wersje branżystów . Planuje lekki strop , wiazary , nie wiem czy czasem dachówka nie wyjdzie mńie taniej niż blacha z deskowaniem .

Mam gaz w asfalcie przed domem, ale dom musi byc odsunięty o 10 m od drogi . Kanalizacja tez w drodze.rozwazam PC i gaz , poza tym ew. czystym prądem, ale na wodna podłogówkę ).

 

Gdzie mogę przyciąć koszty juz na etapie projektu? Nie ukrywam, ze im mniej nam wyjdzie za ten dom, tym lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kemotxb a pod jakim innym katem ktos ma patrzec? chodzi o to, zeby po danym okresie czasu (np 10lat) sumaryczny koszt grzania i urzadzenia byl jak najmniejszy

Jak masz kupic urzadzenie za 10k i potem placic 6k rocznie za grzanie to chyba to srednio rozsadne (10k+10*6k = 70k)

Lepiej wydac na urzadzenie 25k i placic 2k rocznie = 25+10*2 = 45k

 

W dobrze izolowanym domu tez "marnujesz cieplo" im wiecej go marnujesz tym wazniejsze zeby generowanie tego ciepla bylo tansze.

 

Kolega kaizen wytlumaczyl to takze, czego dalej nie rozumiesz?

 

Nie wiem gdzie jest wasza logika, przeciez to jest proste jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zastosowanie jej w dużym słabo izolowanym domu tylko po to żeby taniej marnować ciepło (korzystając z energii elektrycznej) i czekać na szybszy zwrot inwestycji to ekonomiczne szaleństwo.

 

Instalujesz w dużym i/lub słabo izolowanym, bo to ma sens ekonomiczny.

Jak go ocieplisz/zmniejszysz, to nie ma sensu instalowanie PC. Pamiętasz, że polemizujesz ze stwierdzeniem "Im dom mniejszy i lepiej ocieplony tym pompa jest mniej oplacalna."?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednym słowem trzeba dom ocieplić a nie inwestować w PC. Dla tych którzy chcą być na topie ... ocieplić i kupić PC.

 

Czemu? Jak ktoś chce mieć dom 300m2 i do tego basen to docieplanie ponad 20cm nie ma większego sensu. Albo ktoś, kto chce mieć dom z bali (niestety, wymogi prawne coraz bardziej utrudniają, bo grubość rośnie ponad rozsądek, jak ktoś nie chce docieplać) - to PC ma ewidentnie sens.

Czasami docieplenie jest niemożliwe (np. współwłasność i brak zgody pozostałych właścicieli budynku a PC można zainstalować tylko "sobie").

 

Przyczyny są mało ważne - ważne, że stwierdzenie o bezsensowności montażu PC w małym i dobrze ocieplonym domu pozostaje prawdziwe i nie masz się co obruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom parterowy, całkowita powierzchnia ok 100m2.

Inwestycja, która zwróci mi się za 10-15 lat mnie nie interesuje. Liczę kase przy zakupie i przeskok o 30-40tys zł nie wchodzi w grę.

Zostajemy na tradycyjnym ogrzewaniu. Groszek, pelet, prąd. Gazu w miejscowości nie ma. Opał jakoś do mnie nie przemawia. Miesce na magazynowanie opału też ograniczone, stąd wskazanie na groszek. Wiem, ze to nie eko, ale to nie śmieciuch, nie przesadzajmy. Wiem, że będzie przy tym robota, le coś za coś. Rozumiem, że jeśli dołoże izolacji do podłogi i dachu to powinno byc ok?

 

z podłogówka w całym domu macie rację, w sumie zostały dwa pokoje ( jak na spokojnie spojrzałem na rzut bydynku + pomieszczenie gospodarcze i garaż ). Ale w łazience chcemy mieć grzejnik - drabinkę. Rozumiem, że elektryczną w tym momencie, skoro grzejnik wymaga innego typu instalacji niż podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mogę przyciąć koszty juz na etapie projektu? Nie ukrywam, ze im mniej nam wyjdzie za ten dom, tym lepiej ;)

 

Dom ma być tani, to widać. Po oknie na pomieszczenie, oprócz łazienki w środku. Masz okno w jadalni od wschodu, ścianę nośną w środku, całkiem sensownie rozplanowane pomieszczenia, widać, że projektant myślał. Tylko te pokoje takie malutkie. :-)

 

Według mnie, tutaj oszczędności jedynie we własnej pracy. Słabym punktem może być ogrzewanie, ze względu na rozmieszczenie pieca w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma być tani, to widać. Po oknie na pomieszczenie, oprócz łazienki w środku. Masz okno w jadalni od wschodu, ścianę nośną w środku, całkiem sensownie rozplanowane pomieszczenia, widać, że projektant myślał. Tylko te pokoje takie malutkie. :-)

 

Według mnie, tutaj oszczędności jedynie we własnej pracy. Słabym punktem może być ogrzewanie, ze względu na rozmieszczenie pieca w środku.

 

Właśnie kurczę z własna praca moze byc najgorzej, chyba juz na samym końcu , będę sama z budową( i dziećmi) -mąż w tym czasie zarabia :)

Możesz rozwinąć o co chodzi z tym piecem na środku? Zawsze myślałam, że to dobrze ze zródło ciepła jest na środku bo nie ma duzych odległości .

Jak tylko bede miała dostęp do komputera bede dostosowywała kuchnię, łazienki i sypialnię do mebli z Ikei, tak, żeby uniknąć potem kosztownych przeróbek .

Podobają mi sie okna bez podziałów , juz kilka razy zmniejszalam i powiększalam je, ale zastanawiam sie czy od północy jednak ich nie zmniejszyć.

Lub czy nie podzielić je na dwie niesymetryczne części ( mniejsza uchylna) większa fix.

 

Panowie dyskutując nt źródeł ciepła namieszali mi w głowie . Warto zatem przy domu ( nie napisałam wcześniej , bo myślałam źe widać na planie) 126 m2 pow. Inwestować w PC?

Zależy mi na bezobslugowym ogrzewaniu, ekologicznym i ekonomicznym, jednakowoż w pasywny nie celuję.

Będę miała jeden komin, bo żywy ogień musi byc ;) w salonie stanie koza o najmniejszej możliwie mocy.

Oczywiście zaraz po zakończeniu etapu projektowania wysyłam projekt do Asolta i czekam na OZC .

 

I jeszcze ad. Małych pokoi:

Nie moge mieć domu marzeń ;) nasz styl życia jest taki , ze i tak siedzimy na kupie. Wole mieć zatem większa przestrzeń wspólną .Sypialnie bedą tylko do spania a najmniejszy pokoik do grania na kompie :) , gości i dla naszej seniorki, kiedy juz bedzie potrzebowała naszej opieki.

Edytowane przez pesce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dyskutując nt źródeł ciepła namieszali mi w głowie . Warto zatem przy domu ( nie napisałam wcześniej , bo myślałam źe widać na planie) 126 m2 pow. Inwestować w PC?

Zależy mi na bezobslugowym ogrzewaniu, ekologicznym i ekonomicznym, jednakowoż w pasywny nie celuję.

Będę miała jeden komin, bo żywy ogień musi byc ;) w salonie stanie koza o najmniejszej możliwie mocy.

Oczywiście zaraz po zakończeniu etapu projektowania wysyłam projekt do Asolta i czekam na OZC .

Chodzilo bardziej o to, ze pompa w wiekszych domach i gorzej ocieplonych szybciej sie zwraca i jest bardziej uzasadniona.

 

Co nie znaczy ze w domu 126m2 bedzie ona nieuzasadniona ekonomicznie, trzeba to policzyc i samemu zdecydowac co sie bardziej oplaca (czy pompa czy np. czysty prad gdzie inwestycja jest duzo tansza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo bardziej o to, ze pompa w wiekszych domach i gorzej ocieplonych szybciej sie zwraca i jest bardziej uzasadniona.

 

Co nie znaczy ze w domu 126m2 bedzie ona nieuzasadniona ekonomicznie, trzeba to policzyc i samemu zdecydowac co sie bardziej oplaca (czy pompa czy np. czysty prad gdzie inwestycja jest duzo tansza)

No na chłopski rozum inwestycyjnie najlepiej, ale tu nie chodzi tylko o ogrzewanie, ale o pełne funkcjonowanie domu, gdzie np. Sama WM chodzi cały czas. Biję sie z myślami.

 

nie sadze by PC było konieczne, jeśli dobrze zaizolujesz ściany, podłogę i dach.

Na planie masz piec gazowy.

Architekt tak narysował, bo chyba do końca mi nie wierzy ze zamierzam zrezygnować z gazu ;)

A Ty Elfir masz właśnie gaz, prawda? Muszę jeszcze raz przeczytać Twój dziennik:) z dawnej lektury pamietam tylko szara elewację i czerwone drzwi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gaz i nie jestem przekonana czy to był najlepszy pomysł.

Mam problemy z piecem. Przeglądy są drogie.

Bardzo się wahałam między prądem a gazem. Wybrałam gaz m.in. ponieważ nie mogłam mieć dwóch taryf (pracuję w domu, wiec korzystam z prądu w drogich godzinach).

 

Moim zdaniem masz za mało miejsca do przechowywania. Zwłaszcza w waszej sypialni.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zaraz po zakończeniu etapu projektowania wysyłam projekt do Asolta i czekam na OZC .

 

I wtedy policz, co i kiedy się zwróci. A jeszcze lepiej wcześniej, zanim podejmiesz decyzję w sprawie ogrzewania, bo OZC może pomóc zmienić decyzję czy to co do sposobu ogrzewania, czy co do izolacji.

Link do kalkulatorka i moje przemyślenia. Kalkulatorek wprost do porównania sposobów ogrzewania prądem, ale da się też oszacować inne metody ogrzewania.

Co do gazu, to uwzględnij koszt przyłącza, komina, wentylacji.

No i trzeba uwzględnić wymogi EP, żeby nie obudzić się z problemem, jak ktoś zechce sprawdzić, czy dom spełnia wymogi.

 

Wole mieć zatem większa przestrzeń wspólną .Sypialnie bedą tylko do spania a najmniejszy pokoik do grania na kompie :) , gości i dla naszej seniorki, kiedy juz bedzie potrzebowała naszej opieki.

 

Dokładnie takie samo podejście mam. I to nie ze względów oszczędnościowych - część dzienna ma integrować i motywować do wspólnego spędzania czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Jak ktoś chce mieć dom 300m2 i do tego basen to docieplanie ponad 20cm nie ma większego sensu. Albo ktoś, kto chce mieć dom z bali (niestety, wymogi prawne coraz bardziej utrudniają, bo grubość rośnie ponad rozsądek, jak ktoś nie chce docieplać) - to PC ma ewidentnie sens.

Czasami docieplenie jest niemożliwe (np. współwłasność i brak zgody pozostałych właścicieli budynku a PC można zainstalować tylko "sobie").

 

Przyczyny są mało ważne - ważne, że stwierdzenie o bezsensowności montażu PC w małym i dobrze ocieplonym domu pozostaje prawdziwe i nie masz się co obruszać.

 

Ktoś kto ma 300 m2 domu i basen to za przeproszeniem ma gdzieś koszty ogrzewania i koszty instalacji, pójdzie w łatwość i wygodę użytkowania, tak żeby nie musiał tego doglądać. Gdyby zależało mu na kosztach ogrzewania zmniejszyłby trochę dom i zrezygnował z basenu. I myślę że koszt zwrotu inwestycji też średnio go będzie interesował. Obalić twierdzenia że PC jako tanie w eksploatacji źródło ciepła zwraca się najszybciej w dużych słabo ocieplonych (lub nie energooszczędnych ) domach raczej się nie da. Jeśli ktoś bierze pod uwagę ekologię i wygodę to PC jest najlepszym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych i małych. Inwestycja droga i nie zwróci się szybko (albo wcale), ale rachunek za ogrzewanie takiego domu może być rocznym kosztem rachunku za internet, nic nie trzeba robić, samo działa, może nawet wystarczy prosta PC powietrze-ciecz, czyli bez kombinacji. A czy to bezsensowne - teraz już nie wiem, zostawiam to do oceny inwestorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto ma 300 m2 domu i basen to za przeproszeniem ma gdzieś koszty ogrzewania i koszty instalacji, pójdzie w łatwość i wygodę użytkowania,

 

Skąd takie założenie?

 

Jak ktoś ma 9 dzieci, to trudno wybrać się gdzieś na basen. Warto mieć swój. A 300m2 to wtedy ledwo 27m2/osobę. Nie ma co zmniejszać, bo to tyle, co 108m2/4 osoby. I 4500+ to dalej niewiele na taką gromadkę (liczę, że po podzieleniu przez 11 nawet całkiem spore zarobki pozwolą wziąć 500+ również na pierwsze dziecko).

Nie rozumiem argumentacji w tym kierunku - szukasz na siłę dowodu, że nie ma domu, w którym PC ma sens ekonomiczny? To sprzeczne trochę chyba z tym uwielbieniem dla PC. Oczywiście, że istnieją sytuacje, gdy ma sens ekonomiczny

 

Jeśli ktoś bierze pod uwagę ekologię i wygodę to PC jest najlepszym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych i małych.

 

 

Co ekologicznego jest w PC zasilanej prądem z węgla? Jak ktoś chce być eko, to montuje panele, wiatraki czy biomasę. A nie jakieś urządzenia ze szkodliwym dla środowiska czynnikiem chłodniczym który wcześniej czy później ulotni się albo trzeba będzie zutylizować.

 

Jak ktoś chce wygodę - to grzeje matami grzewczymi. Praktycznie nie ma się co zepsuć, łatwe sterowanie, zero serwisu.

 

nic nie trzeba robić, samo działa, może nawet wystarczy prosta PC powietrze-ciecz, czyli bez kombinacji.

 

Jak nic nie robisz, to szybko tracisz gwarancję. Trzeba to regularnie serwisować. Czasami naprawiać.

 

Chyba idealizujesz PC. Ekonomicznie - czasami ma sens, czasami nie. Trzeba policzyć (w małych, dobrze ocieplonych zazwyczaj nie ma). Inne argumenty raczej są nietrafione. Ani to bardziej bezobsługowe (w porównaniu z kablami bardziej obsługowe), ani specjalnie ekologiczne.

EOT z mojej strony. Bo wszystko zostało powiedziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...