Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kaizen ... skoro PC nie ma sensu w małym dobrze ocieplonym domu to powiedz mi czemu zastosowałeś ją u siebie ?

 

Nie zrobiłem. Skąd taki pomysł, że na etapie wylewania fundamentów mam już PC?

Ale być może będę musiał - zobaczę, jak dojdę do odpowiedniego etapu, jakie opcje wchodzą w grę ze względów prawnych (grzanie całości prądem 1:1 raczej będzie nielegalne). Jakie z nich są dla mnie akceptowalne funkcjonalnie. I jaka z pozostałych jest najbardziej ekonomiczna.

 

Za to po przeczytaniu powyższego założenia nie ma sensu czytac dalej :)

 

To nie założenie. To przykład.

Znam taką rodzinę, co ma 10 dzieci (akurat w ich przypadku faktycznie nie specjalnie muszą się liczyć z kasą - właściciele Aqua-el). Mamusia zrobiła prawko na autobus :)

 

Wychodzenie z teorią, że dom 300m i basen to luksus jest bezpodstawne. Basen może być np. wręcz koniecznością albo najtańszym rozwiązaniem, jak ktoś potrzebuje rehabilitacji w wodzie. Zresztą, co to za luksus, co można kupić za 1000zł gdy ktoś podnosi argumenty za wydaniem kilkunastu albo i kilkudziesięciu tysięcy zamiast kilku?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie zrobiłem. Skąd taki pomysł, że na etapie wylewania fundamentów mam już PC?

Ale być może będę musiał - zobaczę, jak dojdę do odpowiedniego etapu, jakie opcje wchodzą w grę ze względów prawnych (grzanie całości prądem 1:1 raczej będzie nielegalne).

No na razie nie zrobiłeś, ale czytając dziennik budowy owszem wspominasz o tym że PC nie jest dla Ciebie, ale od samego początku bierzesz ją w projekt i wyliczenia, kombinujesz z płytą fundamentową aby było "cieplej" i w końcowej zmianie ująłeś że będzie i do CWU i do CO. Tutaj piszesz że PC dla małego domu jest blee a sam ją rozważasz. To samo Busters trochę większy dom (niech będzie podchodzący już pod średni metraż) cytuję z opisu

 

"Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2. Ściana 18cm silikat.

Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 35-40cm.

Pompa ciepła+podłogówka+rekuperator."

Czyli całkiem dobrze ocieplony jak mniemam. Rozumiem że przestrzegacie przed błędem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie założenie. To przykład.

Znam taką rodzinę, co ma 10 dzieci (akurat w ich przypadku faktycznie nie specjalnie muszą się liczyć z kasą - właściciele Aqua-el). Mamusia zrobiła prawko na autobus

 

Kiepski przykłąd, bo ilość posiadaczy domów z tak liczną rodziną to promil.

Więc może roztrząsaj bardziej przyziemne przykłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
PC jest dobra dla niewielkich domów, dobrze izolowanych,
Dokładnie,nie powielaj głupot bo jest wręcz odwrotnie.PC w domach małych i bardzo dobrze izolowanych nie jest zbyt racjonalnym rozwiązaniem bo w takich domach grzanie prądem może być korzystniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od samego początku bierzesz ją w projekt i wyliczenia

 

Nie. Nie mam w projekcie PC.

Owszem, biorę takie rozwiązanie pod uwagę. Od początku biorę wszystkie możliwe rozwiązania. Paliwa stałe potem odrzuciłem (poza kominkiem, jako backupem). Następnie gaz ze zbiornika. Ciągle biorę pod uwagę wszelkie pozostałe rozwiązania na placu boju.

 

 

w końcowej zmianie ująłeś że będzie i do CWU i do CO.

 

 

Widzę problem z czytaniem ze zrozumieniem...

Na ten moment u mnie wygrywa tania PC teoretycznie przeznaczona do CWU ale z na tyle mocnymi grzałkami, żeby pod wężownicę dało się podpiąć podłogówkę. Załatwia to też kwestię EP - w końcu urządzenie którym grzeję, to PC. A że ma wbudowane grzałki...

 

Jak z tego wywnioskowałeś, że "będzie"? Do decyzji mam jeszcze sporo czasu. I ciągle rozważam. Na końcu policzę wg ostatecznego OZC i mając już "bagaż" przemyśleń podejmę decyzję.

Czyli ani decyzja nie została podjęta, ani obecnie prowadzące rozwiązanie nie oznacza de facto grzania pompą - większość ciepła pochodziłaby z grzałek. Bo nawet mój dosyć mały, najprawdopodobniej dobrze ocieplony, domek raczej nie da się ogrzać sprężarką o mocy grzewczej 1,5-2kW. Zwłaszcza, jak poniżej -7* odmówi w ogóle grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski przykłąd, bo ilość posiadaczy domów z tak liczną rodziną to promil.

Więc może roztrząsaj bardziej przyziemne przykłady.

 

Przepraszam, że doszukiwałem się przykładu, gdy PC ma sens. Co, na zasadzie indukcji matematycznej, dowodziłoby, że w ogóle ma sens.

Czyli optujesz za wersją, że nigdy nie ma sensu ekonomicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ale zastosowanie jej w dużym słabo izolowanym domu tylko po to żeby taniej marnować ciepło (korzystając z energii elektrycznej) i czekać na szybszy zwrot inwestycji to ekonomiczne szaleństwo.
Skoro nie rozumiesz to na cyferkach będzie Ci łatwiej zrozumieć ;)Mały,nowy dobrze zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 5000kWh z COP3 pompy zużyje ok.1600kWh czyli pompa "zaoszczędzi" 3400kWh czyli ok.1000zł Duzy słabo zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 15000kWh z COP3 zuzyje 5000kWh czyli pompa "zaoszczedzi" 10000kWh czyli ok.3000zł.W którym domu będzie wieksza zasadność PC ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że doszukiwałem się przykładu, gdy PC ma sens. Co, na zasadzie indukcji matematycznej, dowodziłoby, że w ogóle ma sens.

Czyli optujesz za wersją, że nigdy nie ma sensu ekonomicznego?

 

Wnioski tez wyciągasz błędne.

 

Ma sens, szczególnie w domach średniej wielkości i większych i średnio ocieplonych.

 

Im mniejszy i lepiej ocieplony dom, tym bardziej inwestycja w PC staje się ekonomicznie wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie rozumiesz to na cyferkach będzie Ci łatwiej zrozumieć ;)Mały,nowy dobrze zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 5000kWh z COP3 pompy zużyje ok.1600kWh czyli pompa "zaoszczędzi" 3400kWh czyli ok.1000zł Duzy słabo zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 15000kWh z COP3 zuzyje 5000kWh czyli pompa "zaoszczedzi" 10000kWh czyli ok.3000zł.W którym domu będzie wieksza zasadność PC ?

Dobrze, ze juz jestes :D Probowalem to wytlumaczyc na cyferkach na poprzedniej stronie - nie pomoglo.

 

To samo Busters trochę większy dom (niech będzie podchodzący już pod średni metraż) cytuję z opisu

 

"Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2. Ściana 18cm silikat.

Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 35-40cm.

Pompa ciepła+podłogówka+rekuperator."

Czyli całkiem dobrze ocieplony jak mniemam. Rozumiem że przestrzegacie przed błędem ?

 

Ale sie uczepiles :D Nie potrafisz zrozumiec tego co piszemy wiec nie wiem jak mamy dyskutowac.

Moj dom jest ocieplony dobrze (a raczej dopiero bedzie) ale nie bardzo dobrze. Nie mam plyty tylko zwykle lawy wiec tutaj tez jest troche strat.

 

Nie bede sie rozpisywal bo to nie ma sensu, powiem tylko ze mam wykoane OZC i wiem co ile bedzie kosztowac. Dlatego moge podjac swiadoma decyzja oparta na wyliczeniach. Kazdy powinen zrobic to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie rozumiesz to na cyferkach będzie Ci łatwiej zrozumieć ;)Mały,nowy dobrze zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 5000kWh z COP3 pompy zużyje ok.1600kWh czyli pompa "zaoszczędzi" 3400kWh czyli ok.1000zł Duzy słabo zaizolowany dom,który potrzebuje na ogrzewanie 15000kWh z COP3 zuzyje 5000kWh czyli pompa "zaoszczedzi" 10000kWh czyli ok.3000zł.W którym domu będzie wieksza zasadność PC ?

 

Rozumiem mechanizm zwrotu inwestycji. Czym ogrzewasz swój mały dobrze zaizolowany dom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Rozumiem mechanizm zwrotu inwestycji. Czym ogrzewasz swój mały dobrze zaizolowany dom ?

Pompą ciepła p-w ale potrzeby domu na ogrzewanie mam praktycznie takie same jak na cwu a to się sumuje czyli 5500kWh na c.o+4500kWh na cwu i masz 10000kWh na całość. Po COP daje 3300kWh.

Gdyby był to większy dom z wiekszymi potrzebami pompa więcej by oszczedzila energii co powinno być logiczne dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompą ciepła p-w ale potrzeby domu na ogrzewanie mam praktycznie takie same jak na cwu a to się sumuje czyli 5500kWh na c.o+4500kWh na cwu i masz 10000kWh na całość. Po COP daje 3300kWh.

Gdyby był to większy dom z wiekszymi potrzebami pompa więcej by oszczedzila energii co powinno być logiczne dla wszystkich.

 

I jest logicznie. Teraz powiedz za ile lat zwróci się inwestycja w PC, albo ile na nią wydałeś ? I co skłoniło Cię do jej zainstalowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I jest logicznie. Teraz powiedz za ile lat zwróci się inwestycja w PC, albo ile na nią wydałeś ? I co skłoniło Cię do jej zainstalowania ?

16tys.zl,w stosunku do prądu jako najtanszego systemu grzewczego "zwróci" mi się po 6-7 latach czyli jeszcze 2-3 lata ;)

Paliw stalych i gazu ziemnego nie brałem pod uwagę bo to są drogie systemy grzewcze biorąc pod uwagę koszt inwestycji i koszt eksploatacji.

Oczywiście rozpatrywanie systemów grzewczych pod tym kątem odbyło się przed budową i przed adaptacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Więc owa PC dość szybko się zwróci mimo że masz mały i dobrze ocieplony dom. Biorąc pod uwagę oczywiście porównanie dla samego prądu. Hm więc chyba możesz takie rozwiązanie polecić ... sam jestem zainteresowany po tych wszystkich wyliczeniach. :p

Najpierw to poznaj potrzeby domu na energię do ogrzewania...

Po drugie zużycie energii na cwu jest też podstawową sprawą bo w energooszczędnych domach niejednokrotnie będzie wyższe niż na c.o a zużyć i zapłacić za nią trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie wyliczenia, to o kant dupy potłuc.

Chcesz mieć pompę ciepła, to zapytaj, która firma zrobi ci to porządnie i montuj!

Chłopie, gdybym ja czytał te wszystkie pierdoły, co na tym forum różni ludzie piszą i, nie daj Boże, się ichnimi opiniami przejmował, to już dawno wylądowałbym w jakimś Wariatkowie!

Jak masz dostęp do gazu, to kocioł na paliwo stałe jest lepszy. Jak nie masz dostępu do gazu, to gaz jednak byłby lepszy. Jak masz zamiar ogrzewać pompą ciepła, to lepiej prądem, a jak, kuwa, nie masz prądu, to najlepiej wiatrakami..

Człowieku, tutaj to jest lepiej niż w Krychnowicach! Nie daj się zwariować i rób swoje ;)

Edytowane przez lotpaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wracając do tematu..

sugerujecie mi podłogówkę w całym domu. OK, z tego pewnie skorzystam. Rozumiem ze w takim układzie zdecydowanie lepiej płytki niz panele na podłogę?

Pytanie czym ogrzewać mały, w miarę dobrze wyizolowany,parterowy dom?

 

robimy lustrzane odbicie tego

http://tani-domek.com.pl/oferta,o-powierzchni-94-m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a tak wracając do tematu..sugerujecie mi podłogówkę w całym domu. OK, z tego pewnie skorzystam. Rozumiem ze w takim układzie zdecydowanie lepiej płytki niz panele na podłogę?
Możesz nawet dać parkiet.

Pytanie czym ogrzewać mały, w miarę dobrze wyizolowany,parterowy dom?
Jeśli zbudujesz go z głową to ogrzewanie takiego domu prądem wyjdzie najtaniej.Tak,tak,wiem,"suweren" uważa też,że ogrzewanie prądem jest bardzo drogie Edytowane przez Elfir
niepotrzebnie agresywna wypowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czym ogrzewać mały, w miarę dobrze wyizolowany,parterowy dom?

 

Policzysz OZC, określisz funkcjonalność (np. czy bierzesz pod uwagę przerzucanie worków lub butlę na działce albo czy masz rurę), to da się policzyć, co wychodzi najkorzystniej finansowo.

Tak bez danych, to dostaniesz tylko deklaracje wiary wyznawców poszczególnych metod ogrzewania.

A domek wcale nie wygląda na dobrze izolowany. Powiedziałbym, że w okolicach minimum. EPS na fundament to IMO nieporozumienie (powinien być XPS) i tylko 5 cm. Tylko 15 cm na ścianie i jeszcze najgorszego EPSa jaki się da znaleźć (0,042)? 20cm wełny na strop to minimum - ja mam 40. I jeszcze ściema, że okna mają mieć K=0,7 (trzeba naprawdę się postarać, żeby z opisu zrozumieć inaczej). Idę o zakład, że to współczynnik dla pakietu szybowego, a nie dla okna. Żeby osiągnąć K=0,7 dla całego okna, to trzeba kupić okno z czołówki energooszczędności za bardzo nierozsądne pieniądze, dla rozrzutnych fanatyków pasywności.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...