Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zanim kupi się działkę,zanim wybierze projekt,zanim dostanie się pozwolenie,zanim załatwi się przyłącza,zanim zrobi się adaptacje minie kilka miesięcy a jeszcze kilka miesięcy i już można rozpoznawać temat szukając np.na oferteo czy innym tego typu portalu ogłoszenia i oferty z ceną tam skladane.

Tak przynajmniej ja robiłem.

Najgorzej i najdrożej przystąpić do budowy z marszu bez przygotowania i wiedzy o domu.

Później odpowiedzi w tym wątku "nie da się" czy "zapomnij" ale na własne życzenie bo da się nawet dzisiaj.

 

Co Ty w ogóle pier....?? Nie mając projektu szukać ekipy do budowania :D I co na tym oferteo napiszesz (pomijam fakt , że tam już chyba nikt poważny się do roboty nie zgłasza) ? "Szukam ekipy do budowy domu ale jeszcze nie wiem jakiego" Powodzenia w poszukiwaniach :D Budował się X lat temu w czasach budowlanej posuchy gdzie wykonawcy na kolanach pewno przychodzili po robotę i się teraz mądrzy ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia też wielkości budynku i prostoty. Dom 106 m2 parterówka 26tys SSO

 

Powiedz mi ile to wychodzi na rękę dla robotnika?

Mój dom do stanu SSO tylko z więźbą (bez deskowania i krycia) to 175 dniówek roboczych. Ile powinienem zapłacić firmie brutto, żeby pracownik dostał na rękę pracując zgodnie z prawem (uwzględniając urlopy, średnią ilość zwolnień lekarskich, ZUSy, PDOF oraz wszystkie obciążenia przedsiębiorcy VAT, PDOF).

 

I znajdźcie pracownika za takie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Co Ty w ogóle pier....?? Nie mając projektu szukać ekipy do budowania :D I co na tym oferteo napiszesz (pomijam fakt , że tam już chyba nikt poważny się do roboty nie zgłasza) ? "Szukam ekipy do budowy domu ale jeszcze nie wiem jakiego" Powodzenia w poszukiwaniach :D Budował się X lat temu w czasach budowlanej posuchy gdzie wykonawcy na kolanach pewno przychodzili po robotę i się teraz mądrzy ;/

A proszę bardzo,od końca 2010r szukałem ekipy żeby zacząć na lato lub jesień 2011. No i tam znalazlem :)

Screenshot_20180527-214833.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen 3 ludzi murarzy chyba wyszło im 11 dni za 18 tys więc chyba nie tak źle. Mam wiązary tak jak ty więc zostaje 8 tys na pokrycie dachu 180 m2

 

Nie mam wiązarów. 4-5 osób pracowało 32 dni robocze (potem jeszcze ekipa od dachu kryła 3 dni za to była liczniejsza - więc osiągnięcie SSO zajęło 35 dni średnio można przyjąć 5 ludziom).

 

9 dni roboczych to im zajęło osiągnięcie stanu zero (wylanie chudziaka). Jedenastego dnia to tak gdzieś 1/4-1/3 ścian stała. Potem jeszcze samo szalowanie i zbrojenie stropu to 7 dni roboczych.

 

Więc masz wyjątkowo wydajną ekipę (albo mało pracochłonną technologię). Ale weźmy nawet taką kwotę.

18000 minus 8% VAT to 16667zł. Roboczodniówka z tego by wyszła 505zł brutto brutto przy założeniu zerowego zysku właściciela i zerowym koszcie narzędzi.

Licząc, że pracownik pracuje w miesiącu z 16 dni (reszta, to urlopy, święta, weekendy i trochę choruje) wychodzi 8080 zł brutto brutto (cały koszt pracodawcy). Wychodzi jakieś 4700 zł na rękę. Całkiem godziwe wynagrodzenie. Tylko jest tu kilka nierealnych założeń. Pracodawca musi jeszcze dostarczyć narzędzia, zapłacić za przestoje spowodowane pogodą, zorganizować zaplecze (u mnie ekipa spała w swojej przyczepie kempingowej). No i pewnie coś za fatygę też by sobie policzył, bo nie po to prowadzi biznes, żeby nie zarobić na tym. Czyli nawet przy KOSMICZNIE IMO wydajnej ekipie (bo SSO w 11 dni to dla mnie kosmos przy technologii murowanej nawet przy małym domu) wcale to różowo nie wygląda.

 

Pewnie, można oszczędzić na robociźnie wydając więcej na materiały - np. siatki zamiast wiązania zbrojenia na miejscu czy właśnie wiązary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen kupując ten projekt chyba powinieneś zakładać że znam filmiki Łukasza :)

Raczej powinieneś też wiedzieć o tym że nie każdy jest aż tak dokładny ( docinanie otworów itd) a to zajmuje czas

 

Owszem, ale ten wątek czytasz nie tylko Ty i ktoś może zrozumieć, że postawienie w trzy osoby takiego domku w 18 dni to żaden wyczyn. Więc podałem ile robi to inna ekipa (wprawiona, tłukąca seryjnie domy wg swojego projektu).

 

Wtedy łatwiej zrozumieć, dlaczego ta praca tyle kosztuje. W tym projekcie jest sporo rzeczy przemyślanych pod względem zmniejszenia pracochłonności - inne projekty zazwyczaj są bardziej pracochłonne.

 

Więc ktoś, kto będzie porównywał kwoty ze swoich ofert z Twoim kosztem może dojść do błędnych wniosków (że oferent chce zarobić na nim kokosy).

 

A co do ostatniej uwagi - to chyba nikt wybierając ofertę nie spodziewa się, że wykonawca będzie partaczem i nie przyłoży się. Tak to budują deweloperzy - budujący dla siebie raczej wymagają wysokiej jakości i dbałości o szczegóły z którymi będą potem żyli przez wiele lat. I to nie zależnie od tego, czy to brak eLek włączeniu zabetonowanego zbrojenia (nawiązując do innego wątku), czy pękająca wewnątrz ściana przez zbyt małe przesunięcie bloczków wewnątrz czy elewacji na zewnątrz przez brak przesunięcia styropianu czy cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolega jako laik budowlany nic nie robiąc jak napisał nie postawi domu za 300 tyś.

Jeżeli byłbym doradcą kredytowym to powiedziałbym dasz radę (jak coś to dobierzesz u mnie kredytu;)).

Ja nie dałem zarobić ekipom przy budowie jedynie dach robił sąsiad bo tego nie umiem nie robiłem nie miałbym siły.

6200zł zapłaciłem.

Tak to wszystko samemu z pomocą wujka brata i ojca( nie są budowlańcami). Żeby nie było że wykorzystywałem za symboliczną kwotę pomagali:).

Chciałbym ale nie mogę wrzucić szczegółowych kosztorysów gdzie nawet worek cementu czy szpila jest liczona rożnych domów znajomych bo się nie zgadzają.

Jeżeli ktoś ma płacić za usługi i kupować byle gdzie materiał to nigdy tanio nie wybuduje.

Niekiedy warto ściągnąć ten sam materiał z drugiego krańca Polski bo jest taniej, wiadomo każdy chce zarobić.

Ja kupuje tam gdzie taniej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, ale ten wątek czytasz nie tylko Ty i ktoś może zrozumieć, że postawienie w trzy osoby takiego domku w 18 dni to żaden wyczyn. Więc podałem ile robi to inna ekipa (wprawiona, tłukąca seryjnie domy wg swojego projektu).

.

 

 

Projekt domu za 150 tysiecy to projekt bardzo ekonomiczny i tam konstrukcja jest przygotowana na małe przeszklenia i nie ma tak żadnych "udziwnień.

To taki dom idealny dla dewelopera , bo ograniczający koszty budowy do minimum ...

 

Nasz dom mimo że też parterowy to ma duże przeszklenia a to spowodowało że musiałby być dodatkowe słupy i inne wzmocnienia. Ma wysoki sufit z ukrytą konstrukcją i to znów spowodowało że dom ma tak naprawdę częściowo 2 niezależne więźby dachowe i dodatkowe murłaty ...

 

Mimo że nie wygląda to konstrukcyjnie jest bardzo cięzkim projektem i aż dziwne że nosi nazwę "Ekonomiczny" ,,,

 

U nas wykonawca jak sam przyznał "sie wkopał" , bo nie obrzejrzał dobrze projektu , bo myślał że parterowa stodoła to nic trudnego , bo często takie dla dewelopera robi , ale jak dokładnie obejrzał projekt to mu lekko szczęka opadła ...

 

I tak dzięki KB z uprawieniami konstruktora lekko zostało to odchudzone , bo były pewne bezsensowne rozwiązania i pomysły.

 

Bo okazało się że mnóśtwo słupów do wylania i zbrojenia , murłaty prawie na każdej ścianie nośnej , podwójna konstrukcja dachu , mnóstwo wylewania nadproży , słupy aż od ziemi po sam dach ..

 

Każdy projekt jest indywidualny i tak naprawdę poziom wyceny w dużym stopniu zależy od skomplikowania projektu ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Nie liczyłbym na to że ceny usług i materiałów będą spadać z czasem.

 

Jak rynek przyhamuje (bo efektownego pierdyknięcia nie będzie - mamy jeszcze dużo do nadrobienia np do zachodu) to przyjdzie taki moment że co niektórzy wykonawcy sami będą się prosić o robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen, ty jako jeden z nielicznych napisałeś w tym wątku, jaki jest realny koszt niedużego domu i sam wiesz, ile pieniędzy i na co wydałeś.

Ja naprawdę dziwię się ludziom, którzy pomijają takie wypowiedzi bezkrytycznie i nawet nie chcą się dowiedzieć, dlaczego to aż tyle kosztowało?

Wolą żyć w nieświadomości i ułudzie, że jakiś Kaizen przepłacił, albo ma złote krany w łazience za tę cenę.

Natomiast wiele innych osób (w szczególności tych, co budują "ze śwagrem") nie wyprowadza ich z WIELKIEGO BŁĘDU, a jeszcze tylko podsyca emocje, jakoby budowa domu nie była aż tak wielkim wyzwaniem!

Tylko że oni nie piszą o kosztach przyłączy prądu, wodociągu, gazu/pomp ciepła, trzech geodetów, mapek, kanalizacji/szamba, podłóg, sanitariatów, zabudowy mebli wraz z kuchnią, odbiorów powykonawczych i czort wie czego tam jeszcze, że o kostce, ogrodzeniu, bramie i posianiu trawy nie wspomnę...

Napiszę tak:

NIE WPROWADZAJCIE LUDZI W BŁĄD! Sam dom możecie wybudować za 300.000 zł. Ale żeby w nim zamieszkać, potrzebne jest CO NAJMNIEJ dodatkowe 120 tys. w wykończeniu niskiej jakości.

Ku przestrodze i rozwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jak z UE nas wyrzucą. Do tego czasu ceny robocizny ani materiałów nie spadną. Mogą co najwyżej wolniej rosnąć.

 

I tak i nie. Spadnie popyt to i ceny pójdą w dół. Naturalne prawa ekonomii. Sam pracuje w firmie związanej niejako z branżą budowlaną to widzę jakie mogą być wahnięcia cen towaru od sytuacji na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...