Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I tak i nie. Spadnie popyt to i ceny pójdą w dół. Naturalne prawa ekonomii.

 

Mówisz o popycie krajowym? Czy w EU?

Mi uciekł potencjalny spec od wykończeniówki (najpierw powiedział, że nie zdąży, bo mu pracownik do Niemiec uciekł, a tydzień później, że w ogóle nie przyjdzie, bo też jedzie do Niemiec). Jak był u mnie tynkarz na poprawki, to z innym pomocnikiem, bo ten, co u mnie kładł tynki też w międzyczasie do Niemiec wyjechał.

Popyt krajowy rośnie, podaż spada. Nawet, jak popyt krajowy zacznie spadać, to będzie musiał spadać szybciej, niż podaż. A to mało prawdopodobne, bo już i Ukraińcy wyjeżdżają dalej na zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prawdziwy dramat jeśli chodzi o ceny to jest w Szczecinie bo ekipy wolą pojechać za granicę (2h do Berlina) i zarabiać x4 niż pracować za "polską" pensję.

 

W Szczecinie to jeszcze macie tanio bo i ekip sporo :D U mnie na wyspie za to nie dość , że mało ekip to jeszcze granica rzut beretem :D Tu są ceny 30% większe minimum niż w Szczecinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witajcie,

 

Czytam wasze opinie i sam już nie wiem co sądzić.

 

Czy projekt domu Łukasza (dom za 150 tyś), da radę wykonać do stanu pod klucz w cenie za dom 400.000 PLN?

Co mogę zrobić sam to: płytki, panele, karton gipsy, malowanie. W ostateczności też mogę ocieplić z zewnątrz i zrobić podbitkę.

 

Jedyne zmiany jakie by były w projekcie to dobudowa garażu, zmiana ogrzewania na gazowe + wylewka schodów na werandę.

 

Moja znajoma właśnie się wybudowała na śląsku i ze wszystkim wyszło ją za dom z poddaszem użytkowym, betonowym - 350 tyś, ale oni palcem nie kiwnęli.

Skąd takie różnice o których mówicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od projektu. Wybierz maksymalnie prosty i tani. Tzn dwuspadowy dach. Standardowe okna bez hst. Parterowy. Drewniany strop. Ja zacząłem budowę w tym roku i ssz z dachem z deskowaniem i papą wyjdzie ok 100tys. Ekipa 25tys. Bloczki 2.6 pustaki pw 5.6 beton b25 230zl.

 

Najtańszy i najlepszy rodzaj dachu, to dach płaski.

Żaden drewniany strop bo to beznadzieja i wcale nie tańsza niż betonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iLuminary ,

 

Łukasz twierdzi że stan można i poniżej 300 tysięcy - Pod warunkiem że pilnujesz ekip, sam kupujesz materiały itp.

 

Moim zdaniem realnie było by oceniać koszt stanu deweloperskiego - czyli powiedzmy gotowe ściany, puszki, tynki, ocieplenie itp - tak ze wchodzisz, malujesz, robisz podłogi i urządzasz. Bo tutaj każdy robi po swojemu, jeden wyda 50 a inny 150 tysiecy.

 

Sam dom jest prosty w budowie, w sumie już znany. nieźle przemyślany. Każda sensowna ekipa łatwo sobie z nim poradzi, nie ma tam nic upierdliwego dla wykonawcy.

Warunek moim zdaniem jest taki że trzeba samemu tego pilnować, wybierać ekipy, hurtownie, materiały. Wykonawca nie będzie patrzył na ceny, kupi tak żeby jemu było wygodniej.

Przykład z mojej okolicy - ten sam beton komórkowy rozrzut cenowy 9,2 - 10,8 - hurtownie 15km od siebie, tak samo Beton B25 10zł różnicy na m3 i 50zł w transporcie, odległość podobna.

Ktoś powie co to jest 200 czy 500 zł różnicy przy takiej budowie... ale takich mikro różnic może być tyle że już na etapie SSO wychodzi z tego niezła kwota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć bajprzeznet,

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Wiadomo jak to jest z wieloma ekipami, trzeba pilnować wszystkiego. Po prostu nie chciałbym, aby w między czasie zabrakło kasy. Z tego powodu też upatrzyłem sobie projekt domu od Pana Łukasza, gdzie bryła jest prosta, dom parterowy. Jakość użytych materiałów będzie z półki średniej - tańszej lub nawet niskiej. Na tym na czym będzie można zaoszczędzić to zaoszczędzę, a na tym na czym nie można (np. instalacje?) to damy półkę średnią. Muszę się jeszcze zorientować co i jak, bo sam nie do końca wiem gdzie można użyć materiałów tanich, a gdzie np. nie powinno się oszczędzać.

 

Dylematy są dwa, czytałem forum i opinie są podzielone.

 

Strop drewniany czy betonowy? --> Z forum wynika, że strop betonowy to spore, dodatkowe koszta, natomiast kolega parę postów wczęśniej powiedział, że nie warto brać drewnianego... więc jak?

Dach dwuspad czy czterospad? --> Z forum wynika, że niewiele tańszy będzie dach dwuspadowy, natomiast jaka to będzie różnica do czterospadowego?

 

Dodatkowo garaż, który może kosztować...

Ceny gotowych domów od deweloperów czy mieszkań są kosmiczne. Wydaje mi się, że taki projekt od Łukasza powinno się zrobić w cenie pod klucz do 400.000 PLN... ale kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej iLuminary ,

 

Rozumiem twoje podejście bo moje było i jest niestety podobne - pewne środki mam ograniczone i nic z tym nie zrobię, musiałem i muszę oszczędzać i tak samo tnę wydatki, trzy razy liczę i wybieram każdy towar. Parę razy się udało dobrze trafić, parę razy żałowałem - norma :)

 

Porównuj ceny, te same materiały naprawdę są w różnych cenach.

 

Co do stropu, moim zdaniem najważniejsze jest jak chcesz wykorzystać poddasze - ocieplać je czy nie? (ocieplenie dachu będzie droższe niż stropu), ma być użytkowe czy na zasadzie strychu/graciarni?

 

W moim odczuciu to jest największa odczuwalna różnica - przy stropie drewnianym czuć że ktoś chodzi na górze i może to być denerwujące.

Jeśli ma być to składzik na strychu i nic więcej to brałbym drewniany i tyle. Choćby z racji ceny.

 

Co do dachu na kanale YT u Łukasza jest porównanie tych dachów, i też wychodziło że dach dwuspadowy wychodzi taniej ale dochodzi koszt zrobienia szczytów. Sporo osób przerabia tam dach na dwuspadowy, szczególnie dokładając garaż. Garaż który zawsze podnosi koszt budynku...

 

Wszystko zależy też jak drogo chcesz urządzać potem "salony", sama łazienka może kosztować 5tys a może kosztować 35 tys :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, u mnie strop będzie służył tylko i wyłącznie jako graciarnia. Im więcej czytam, tym więcej sprzecznych opinii jest.

Niektórzy mówią, ze betonowy, niektórzy że drewniany, a niektórzy żeby brać gęstożebrowy.

 

Są nawet opinie że porządny strop drewniany będzie droższy od betonowego. Wychodzi na to, że po prostu będzie trzeba spytać się osób, które będą budować dom.

 

Będzie co ma być. Zbieramy na działkę, za dwa lata kupimy ją za gotówkę, a potem dobierzemy 400 tyś kredytu na 35 lat. Oby się udało tylko wykończyć dom do tej kwoty. Niektórzy piszą, ze w 300 można się zmieścić, więc mam taką nadzieję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Będzie co ma być. Zbieramy na działkę, za dwa lata kupimy ją za gotówkę, a potem dobierzemy 400 tyś kredytu na 35 lat. Oby się udało tylko wykończyć dom do tej kwoty. Niektórzy piszą, ze w 300 można się zmieścić, więc mam taką nadzieję :)

 

Jak planujesz wybudowac dom za 400 tyś to będzie on kosztował zapewne 500-600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz wybudowac dom za 400 tyś to będzie on kosztował zapewne 500-600.

 

A co jeśli planuje wydać 400 tys. na dom, który jest wart 300 tys.? Skąd u Was takie rozjazdy w cenach? 200 tys. poślizgu to jest masakra. Fakt, ciężko zamknąć się w kwocie z tytułu tematu 300tys ze wszystkim (nasadzenia, trawa, kostka itp, ogrodzenie), ale do zamieszkania spokojnie wystarczy (no i mówimy o metrażu do max 115m2 bez poddasza użytkowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli planuje wydać 400 tys. na dom, który jest wart 300 tys.? Skąd u Was takie rozjazdy w cenach? 200 tys. poślizgu to jest masakra. Fakt, ciężko zamknąć się w kwocie z tytułu tematu 300tys ze wszystkim (nasadzenia, trawa, kostka itp, ogrodzenie), ale do zamieszkania spokojnie wystarczy (no i mówimy o metrażu do max 115m2 bez poddasza użytkowego).

 

Co Ty za rzeczy opowiadasz... Nawet gdybyś wszystko sam robił, z pomocą rodziny itp., to Ci te 300tys. nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zaczynał kolejnej dyskusji na zasadzie "moja racja jest najmojsza". Bo każdy ma rację. Ja tylko oceniłem na podstawie własnych doświadczeń. Mam na tą chwilę wyceniony dom Nala z Dobre Domy i w 300 tys się zmieszczę (dom do zamieszkania, bez zagospodarowania terenu). No i cały czas jest na tym forum wałkowana wykończeniówka. Nie jestem fanem podłóg drewnianych po 150-200 zł/m2 (po pierwsze drogie, po drugie nie mam zamiaru sobie włosów rwać jak dziecko wbije np. śrubokręt w podłogę). Nie jestem też fanem baterii podtynkowych grohe, hansgrohe, delabie po 3-4 tys. Wszystko to sprawa indywidualna. Postawione pytanie w tytule wątku jest niekompletne, więc odpowiedzi też będą niekompletne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zaczynał kolejnej dyskusji na zasadzie "moja racja jest najmojsza". Bo każdy ma rację. Ja tylko oceniłem na podstawie własnych doświadczeń. Mam na tą chwilę wyceniony dom Nala z Dobre Domy i w 300 tys się zmieszczę (dom do zamieszkania, bez zagospodarowania terenu). No i cały czas jest na tym forum wałkowana wykończeniówka. Nie jestem fanem podłóg drewnianych po 150-200 zł/m2 (po pierwsze drogie, po drugie nie mam zamiaru sobie włosów rwać jak dziecko wbije np. śrubokręt w podłogę). Nie jestem też fanem baterii podtynkowych grohe, hansgrohe, delabie po 3-4 tys. Wszystko to sprawa indywidualna. Postawione pytanie w tytule wątku jest niekompletne, więc odpowiedzi też będą niekompletne.

Pewnie za chwilę napiszesz, że dachówka na dachu też rzecz zbędna bo papa fajnie wygląda, a 10 cm styro na ścianach wystarczy bo jest mamy globalne ocieplenie. Powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 300 tyś da radę dom 100m jednak przy własnej pracy czyli od fundamentu po dach i wykończeniówkę.

Zlecić firmie można tynki wylewki i dach, bo tego za pierwszym razem nie zrobisz idealnie i się zajeb.. sam.

Jeżeli jesteś z tych co tylko chcą ułożyć panele podłogowe ,pomalować to nie ma szans!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...