Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć Elfir, bardzo Cię proszę o pomoc.

Otóż mam mały ogródek przy mieszkaniu, ok. 5 m x 20m. Dłuższym bokiem ogródek graniczy z płotem sąsiada. Niestety teren nie jest równy i cały dłuższy bok ma skarpę spadającą w stronę sąsiada. Terenu równego u mnie jest ok. 3,5m i jest gwałtowny spadek w dół (w pionie jakieś 70cm).

Mam pytanko jak powinnam najrozsądniej zagospodarować ten "rowek"? Myślałam o położeniu siatki i zasadzeniu jakichś rozchodników lub mchu, a między nimi jakieś wyższe krzaki i paprocie. Po drugiej strony płotu sąsiad ma wysokie thuje, więc po mojej stronie będzie zacienienie. Czy może postawić tylko na rozłożyste krzewy, aby optycznie wyrównały teren? Może masz jakiś inny pomysł?

ogródek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytam, bo na glinach kiepsko rośnie większość zimozielonych roślin liściastych.

 

jeśli gleba jest lekka, ale jesteś w stanie podlewać to dobrym pomysłem byłby bambusy Fargesia.

 

Można dodać jakieś drzewko o jasnych liściach typu klon "Carnival" czy formowany bez czarny "Pulverulenta". A może masz potrzebę osłonięcia się wyżej, przed widokiem na dom sasiada?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pracach brukowych na osiedlu, pas drogowy wygląda jak na zdjęciach. Drogowcy zasypali ten pas byle czym i rzucili trawę. W większości grunt to piasek - latem nic nie rośnie na tym fragmencie.

Chciałbym zrobić tam trawnik - taki bez fajerwerków.

 

Jakie postępowanie teraz?

 

1. usunięcie tego co jest (środek typu roundup), nawiezienie ziemi, wysianie trawy

2. głęboka wertykulacja tego co jest, nawiezienie ziemi, wysianie trawy

 

Czy muszę pozbyć się obowiązkowo tego co jest przed nawiezieniem ziemi (opcja 1), czy też możliwa jest opcja nr 2?

 

I proszę o sugestię dot. rodzaju mieszanki. Nie będzie podlewane.

 

IMG_20220421_170829931.jpg

IMG_20220421_170904000.jpg

IMG_20220421_170931013.jpg

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem po zimie, że jedna z tui zmarniała. Wygląda to jakby zaczęła usychać. Po przyjrzeniu się z bliska widać, że część kolejnej tui również uschnęła. Pozostałe tuje są ładne, zielone. Chociaż następna, 2 od tej uschniętej, ma uschnięte pojedyncze gałązki. Tuje mają ponad 10 lat i nic wcześniej z nimi sie nie działo.

Co to może być? Czy te tuje można jeszcze odratować?

 

d1d2d8e2c5fed89dmed.jpg

 

2c9b1460d769ed3dmed.jpg

 

01513b8a502ae56amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]459186[/ATTACH]

 

Czy ktoś wie jak nazywają się grzyby, które wyrosły mi pod sosnami ?

Jesienią w tych miejscach rosną mi maślaki ale na wiosnę to dla mnie nowy gatunek.

 

Kłosy zarodnionośne skrzypu.

 

To skrzyp polny, a nie grzyb.

 

dokładnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mojej drugiej działce, którą właśnie zaczęłam uprawiać nie ma ślimaków bez skorupek,

jaskółczego ziela jest mnóstwo

 

trochę czytałam o tym i wyciągi z glistnika działają na ślimaki, alkaloidy je uśmiercają

 

zauważył ktoś taką zależność?

można się pozbyć ślimaków obsiewając działkę jaskółczym zielem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. W ubiegłym roku strasznie się rozpanoszyła u nas w ogrodzie mszyca, więc trop z mszycą może być dobry. Wcześniej przyglądałem się listkom czy nie ma jakiś nieproszonych gości ale nic nie zauważyłem. Ogród mamy od 2 lat więc czeka mnie jeszcze wiele nauki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...