Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tam zimą będzie momentalnie zamarzała ziemia. Irga może nie przeżyć.

Co do hortensji to najwyżej wiechowata w jakiejś karłowatej odmianie i w sumie też nie jestem pewna czy korzenie się nie zmrożą.

 

A pozostałe rośliny wymienione przeze mnie mają szanse przetrwać? Jałowiec, jeżówki, pęcherznica, berberys albo dereń biały to dobry pomysł? Wiadomo, że zimowanie roślin w donicach to tak właściwie ruletka bo nigdy nie wiadomo co na 100% przetrwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jako że na razie działam tylko w ramach przygotowan ogrodu wypoczynkowego, a w realu przygotowuję mini sad i warzywnik- drzewka i krzewy już są, ale teraz jeszcze rozkładam kartony, nasypuję kompost - ciut jak "no dig", ale głównie żeby chwasty na nawiezionej ziemi przygłuszyć. Dobra dusza podpowiedziała mi program Gardenphilia i tamże popełniłam +/- plan. Wersja demo plus moja ograniczona znajomość systemu... ale jak dla laika chyba nie jest najgorzej?

Zgodnie z sugestią ciurkadełko przed tarasem będzie wybudowane i dwustopniowe.

 

Co o nim sądzisz? da radę czy błądzę zupełnie? To co zaproponowałaś oczywiście jest umieszczone :) czyli ścieżka z parkingu do domu oraz jej otoczenie rabatami.

 

Ogród z 2 str jest otoczony żywopłotem. w praktyce pewnie cisy będę musiała zastąpić czymś tanszym i szybciej rosnącym. Pewnie buk bo jeśli dobrze czytam to on zostawia liście na zimę, czyli trochę chroni rośliny przed wiatrem i nam daje prywatności?!

Czy jest sens kupić dużą ilość sadzonek jesienią, wsadzić je i po 2-3 latach przesadzać na miejsce właściwe? Czy dać sobie spokój i kupić jak będzie można sadzić na miejsce docelowe?

 

 

bbc medium linked

widok-rzut.jpg

 

 

widok-od-zachodu.jpg

widok-od-wschodu.jpg

 

 

 

Sciezka z parking do domu

 

widok-spacer-sciezka-do-domu-sierpien-7.jpg

 

Widok z ogrodka [tuz obok parkingu/jest on po lewej stronie] na czesc wejsciowa. szare to dom, gdzies po srodku wejscie. Rabaa naprzeciw bordowego klona jest tuz przed duzym fixem do podlogi

widok-spacer-na-strone-wejsciowa-domu.jpg

Widok od wschodu/dolu ogrodu wzdluz domu/na przestrzal w kierunku parkingu

widok-spacer-po-dlugosci-ogrodu-od-poludnia.jpg

 

 

 

Widok na brabaty obok tarasu ze stolem - krzew toświdośliwa larmancka wielopienna. na rabatach wzdłuż domu to hortki, róże , trawy widok-spacer-widok-na-polnoc-od-ciurkadelka.jpg

 

Poniżej widok od rogu domu na ciurkadełko, rabatę z hortkami, trawami, magnolią może Genie. W tle to klony oraz derenie. Po prawej rabata obok tarasu w obwódce - w niej świdośliwa, irysy syberyjskie, hakone i czosnki

widok-spacer-od-polnocy.jpg

Poniżej widok od placu zabaw na rabaty obok tarasu ze stołem.

widok-spacer-od-wschodu-Aug-7.jpg

 

widok-spacer-od-wschodu.jpg

Edytowane przez nicol21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalo sie i kupilam czarna wloknine p/chwastom.

Mam 10-12 m kw dobrej ziemi co w ciagu 2sezonow zarosla trawa, ktorej nie

przekopie (synek i rowerek). Wg opisu nalezy pozbyc sie darni i polozyc plachte. Gdyby totakie proste bylo to wloknina nie byla by mi potrzebna. W pojedynczych miejscach przekopalam, podlalam gnojowka, przykrykam plachta, w nacieciach wsadzilam cukinie i pomidora. Trawa obok zostala. Bedzie mi teraz robic dziury i przerastac czy uchnie, zwiednie pod plandeka?

W innym miejsca probowalam z kartonami, tylko w skoszonej trawie siedza slimaki, a w trociny robi kot.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś położyła zwkła czarną folię budowlaną, okazała trochę cierpliwości i pozwoliła słońcu zadziałać, to wypaliłoby to co pod folią. Ale tak jak zrobiłaś, to chwasty będą sobie pod tą włókniną nadal rosły i unosiły ją do góry.

Moje 5 kotów, a nawet te przechodnie, nie są zainteresowane trocinami. Wolą piasek :)

Nie wiem czemu te ślimaki siedzą w skoszonej trawie. Powinny się stamtąd wynieść, jeszcze zanim trawa zamieni się w susz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś położyła zwkła czarną folię budowlaną, okazała trochę cierpliwości i pozwoliła słońcu zadziałać, to wypaliłoby to co pod folią. Ale tak jak zrobiłaś, to chwasty będą sobie pod tą włókniną nadal rosły i unosiły ją do góry.

Moje 5 kotów, a nawet te przechodnie, nie są zainteresowane trocinami. Wolą piasek :)

Nie wiem czemu te ślimaki siedzą w skoszonej trawie. Powinny się stamtąd wynieść, jeszcze zanim trawa zamieni się w susz.

 

ślimaki zjadły cukinie i pomidora, zwijam co położyłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję roślin okrywowych do ziemi kwaśnej i do cienia, proszę o pomoc.

 

jak kwaśna ziemia?

 

widzę po ogródkach, że pięknie okrywa konwalia

u mnie zadomowił się pióropusznik strusi, wszystko po nim zdycha bo zasłania światło

fiołek motylkowaty też ładnie zarasta, tylko nie wiem skąd skąd nasiona albo tanie sadzonki pozyskać

 

i wrzosy - choć wrzos chyba raczej słońce lubi, bo na polanach rośnie

(a ja nie mam, to nie wiem dokładnie)

Edytowane przez ollencja
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew ollencja, hmmm, dokładnie to nie wiem, po prostu otrzymaliśmy 2 cyprysy na "kijach" i raczej podłoże lekko kwaśne (iglakowe). Będą po stronie wschodniej bo czytam, że nie lubią ostrego słońca, czyli słońce tylko do południa. No i chcemy wypełnić miejsce pod nimi czymś dla kontrastu najlepiej mniej zielonym ;) Miała być trzmielina "Gold", nawet azalia japońska, żurawki bordo, ale ciągle poszukujemy jakiegoś najlepszego rozwiązania :)

 

PS. Nie wiem czy to jednak nie cyprysiki, przepraszam namieszało mi się -muszę to potwierdzić

Edytowane przez Nataly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie regeneracji sosen po walce z osutką jesienną sosen.

 

Przyjmijmy, że chore igły spadły, a choroba została zażegnana. Jaki jest czas regeneracji 6-8 letnich drzewek do stanu przed chorobą ?

Czy igły kiedykolwiek powrócą w ogołocone miejsca ? Jeśli tak to spodziewać się tego w przyszłym sezonie, za dwa czy może pięć ?

 

Opryski scorpionem i topsinem na zmianę, czyszczenie z chorych igieł zarówno na drzewku jak i podłoże mam nadzieję że przyniosą efekt w postaci nie poszerzania się ogniska choroby. Ciekawy jednak jestem czego się spodziewać w nadchodzącym czasie jeśli chodzi o wygląd drzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta mieszkanka może być. Ma być tania. Po co ci wysokiej jakości skład (czyli wysoka cena) na tymczasowy trawnik? I tak pewnie na końcu ostanie się głownie kostrzewa trzcinowata.

 

Ostatecznie kupiłem taką. Jakie są jej właściwości?

 

IMG_20210605_211256a.jpg

 

I jeszcze jedno.

Co to za trawsko przeważa na mojej działce?

 

IMG_20210604_194059a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze jedno.

Co to za trawsko przeważa na mojej działce?

 

[ATTACH=CONFIG]456963[/ATTACH]

 

Trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos) piękny, nasz rodzimy, ale wysoce ekspansywny. Wysiewa się i rozłazi podziemnymi rozłogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...