Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie nawozi się roślin w pierwszym roku po posadzeniu. Czy reszta iglaków wykazuje objawy niedożywienia?

 

One są już wsadzone półtorej roku temu. A te duże mają już z 20 lat. Proszę o pomoc w wymieszaniu obu nawozów oraz w dawkowaniu. Gleba u mnie to sam piach. Nie nawet trawa ma ciężko u mnie przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne gatunki traw mają różne tempo wschodu. Na pełny wzrost trzeba czekać min 4-6 tyg.

 

bardziej niepokoją placki - czy to mogą być miejsca gdzie woda słabiej dochodzi?

 

Trochę tak - z jakiegoś powodu są miejsca które w teorii są objęte systemem podlewania ale i tak są dosyć suche w porównaniu do reszty. Same placki to może 10% całej zasianej powierzchni więc nie ma aż tak tragicznie.

 

To co teraz bardziej mnie martwi to po ostatniej burzy sporo nasion wymyło do dołków itp :( Chyba w takim wypadku nie ma co czekać tylko lepiej zrobić dosiewkę i znowu przewałować glebę?

Edytowane przez frytkiicola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One są już wsadzone półtorej roku temu. A te duże mają już z 20 lat. Proszę o pomoc w wymieszaniu obu nawozów oraz w dawkowaniu. Gleba u mnie to sam piach. Nie nawet trawa ma ciężko u mnie przeżyć.

 

nie pomogę, bo nie wiem jakie potrzeby nawozowe mają akurat twoje rośliny. Chcesz dokładnego przepisu, a przecież do tego musiałbyś mieć analizę glebową składników mineralnych, żeby uzupełnić dokładnie tyle, ile potrzebują a nie przewozić.

 

Ja nie bawię się w laboratorium w swoim ogrodzie. Jak coś trzeba nawieźć, to kupuję wieloskładnikowy i sypię wg. dawkowania na opakowaniu (a jeszcze częściej "na oko").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak - z jakiegoś powodu są miejsca które w teorii są objęte systemem podlewania ale i tak są dosyć suche w porównaniu do reszty. Same placki to może 10% całej zasianej powierzchni więc nie ma aż tak tragicznie.

 

To co teraz bardziej mnie martwi to po ostatniej burzy sporo nasion wymyło do dołków itp :( Chyba w takim wypadku nie ma co czekać tylko lepiej zrobić dosiewkę i znowu przewałować glebę?

 

Te placki będą widoczne potem w czasie eksploatacji trawnika. Bo trawa nie będzie dostawała tyle wody, ile powinna.

Zraszacz podlewający obszar koła daje mniej wody na końcówce niż na początku, bo im dalej od zraszacza tym ma większa powierzchnię do podlania. Dlatego zraszacze powinny zachodzić na siebie zasięgiem min o 1/3

 

Nie boisz się ze chodząc po trawniku teraz poniszczysz młode siewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te placki będą widoczne potem w czasie eksploatacji trawnika. Bo trawa nie będzie dostawała tyle wody, ile powinna.

Zraszacz podlewający obszar koła daje mniej wody na końcówce niż na początku, bo im dalej od zraszacza tym ma większa powierzchnię do podlania. Dlatego zraszacze powinny zachodzić na siebie zasięgiem min o 1/3

 

Nie boisz się ze chodząc po trawniku teraz poniszczysz młode siewki?

 

Mam wrażenie że u mnie jest odwrotnie? Tzn. że na końcu zraszacz daje najwięcej wody, natomiast najmniej gdzieś w środku strumienia. Same "okręgi" nachodzą na siebie tak jak mówisz. Same zraszacze to rain bird 5004. Już trochę przy nich kombinowałem nieco regulujać strumień, ale może to był błąd i powinienem wrócic do ustawien domyslnych, człowiek juz sam nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o UWAGAAAAA, Trawniiiik! :) Po pierwszym sezonie ziemia w nie których miejscach się "uleżała" a i pozostałe skrawki trzeba trochę wyrównać i poprawić. Właśnie dosypuję ziemie (taki torf przemieszany z piaskiem) i trochę zagęszczam babą. Na to chce sypnąć dobrej, czarnej ziemi pod trawnik i zasiać trawę. I teraz pytanie. Czy tą ziemie i trawę zasiać jeszcze póki ciepło czy zostawić to już na wiosnę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o UWAGAAAAA, Trawniiiik! :) Po pierwszym sezonie ziemia w nie których miejscach się "uleżała" a i pozostałe skrawki trzeba trochę wyrównać i poprawić. Właśnie dosypuję ziemie (taki torf przemieszany z piaskiem) i trochę zagęszczam babą. Na to chce sypnąć dobrej, czarnej ziemi pod trawnik i zasiać trawę. I teraz pytanie. Czy tą ziemie i trawę zasiać jeszcze póki ciepło czy zostawić to już na wiosnę?

 

siej, póki ciepło i pada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoszona trawa na wierz, nie pod korę. Chyba, ze ją wysuszyć. Mokra trawa łatwo gnije i wówczas zbija się w matę blokującą przepływ powietrza.

Jest dobra do ściółkowania, ale cienką warstwą na wierzchu rabaty.

 

Zasadniczo roślin nie sadzi się w trawniku tylko na rabatach, wiec likwidujesz trawnik i zamieniasz go w rabatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak było, nie byłoby konieczności nakładania na siebie zasięgów zraszaczy, a ich projekty nadal to zawierają

 

Wyciąg z karty katalogowej:

 

5000 Series Rotors

5000, Plus, PRS, SAM

 

Standard Features

Rain Curtain™ nozzles feature:

- Large droplets for superior wind

resistance

- Effective close-in watering

- Even distribution over the entire radius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie mam południową ekspozycję i taki trochę zakątek przy tarasie. dostaliśmy budleję multi ( czy trio) i chcę ją tam posadzić ale chciałem jakąś sensowną rabatę zrobić i nie bardzo mam pomysł co by tam można wkomponować.

 

Budleja nie będzie prowadzona wysoko aby nie przesłonić widoku z okna, dodatkowo muszę wymienić trochę ziemi a na wierz zasypać zrębkami . Chciałem coś niskiego co można by skomponować z budleją najlepiej wieloletniego może jakiś krzewy ( nie koniecznie byliny..)

Jakaś sugestia podpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta budleja sama z siebie wygląda bałaganiarsko. Zwłaszcza, ze nie wiadomo jakie to odmiany, a więc jaka duża będzie docelowo. (jak zaczniesz budleję przycinać w sezonie, to nie zakwitnie, więc nie da się jej trzymać w ryzach)

Budleję dość trudno skomponować z krzewami, bo na wiosnę ją mocno skracasz (więc jest dużo miejsca), ale pod koniec sezonu to ogromny, szeroki krzew (o ile nie masz odmian miniaturowych) z pokładającymi sie gałęziami, który wszystko zasłoni.

Ja ją zwykle zestawiam z bodziszkiem "Rozanne" bo bodziszek jest plastyczny i znosi i słonce i zacienienie. I właśnie kompozycje z bylinami i trawami ozdobnymi są najpowszechniejsze.

 

możesz otoczyć ją niskim żywopłotem z cisa lub karłowego ostrokrzewu - wówczas gałęzie będą trzymane w ryzach. Może być też bukszpan o ile u was nie ma problemów z ćmą bukszpanową.

Innym krzewem, który da radę to tawuła japońska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja ;)

 

Wczęsniej pisałem że jestem po sianiu trawy itd. Miałem problem z plackami ale nawet one powoli zarastają - tydzień temu dosiałem trochę trawy żeby jeszcze bardziej zagęścic. Trawa rośnie całkiem ok - jak na moje doświadczenie/błędy/umiejętnosci. Niestety pojawił się kolejny wróg w trawie - zółtlica.

 

Są miejsca że jej okazdy są wyższe od trawy, staram się to usuwać ręcznie, ale trawnik za domem jest duży i samej żółtlicy też sporo - manualnie chyba nigdy tego nie usunę, takie uroki działki która sąsiaduje z polami z dwóch stron. Czy istniej jednak jakiś posób żeby zredukować ilość tej żółtlicy? Czytałem że pierwsze przymrozki same ją zabiją - może po prostu nie pozostaje mi nic innego jak regularnie kosić(pierwsze koszenie za tydzień) i poczekać na następny sezon i znowu dosiać trawę? Z tego co zauważyłem to w miejsach gdzie trawa naprawdę jest gęsta chwastów jest bardzo mało lub zero - sama zółtlica głównie przebiła się tam gdzie trawa jest rzadsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...