Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca??


SARUL

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 309
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziś 7.00 jak akurat wszedłem do kotłowni po pomiary.Pompa włączyła się i tak:

-temp.glikolu 28stC

-temp wody zasilającej 16stC

-ciśn. 1,6 bar

-przepływ na 4

-temp na wyświetlaczy sterownika 18 stC

PG nie pracuje już drugi dzień.

Idę przestawić pracę pompy na 3 bieg.Jak rozumiem nie przepływ na 3 tylko obroty pompy na 3 bieg.

 

pzdr. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jeszcze jest zbyt duża różnica temperatur ( nie dochodzi tylko do 50 stopni ale aż do 50 stopni )

Jeżeli w zbiorniku masz 28 st. to w kolektorze powinieneś mieć ok. 35 stopni. Jeżeli w zasobniku masz 40 stopni to w kolektorze powinno być ok. 46 stopni. Jeżeli w zasobniku będzie 55 stopni to w kolektorze powinno być ok. 62 stopnie. Więc aby instalacja utrzymywała takie różnice temp. to przepływ powinien być na odpowiednio dużym poziomie. Skoro utrzymuje się u Ciebie ta różnica na poziomie 22 stopnie (zasobnik-kolektor) to wyraźnie widać, że jest jeszcze za mały przepływ.

Pompę zostaw na 3 biegu, rotametr ustaw na największy przepływ i podaj jego wartość przepływu.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna nima słonka nie mam jak się doświadczać.Pompa ustawiona w 3 biegu spowodowała ,że rotametr pracuje w podziałce 5.Kręcenie śrubunkiem nie powoduje zwiększenia przepływu o czym wspominał kolektor1.yaiba83 może powiedz mi jak to sprawdzić w 100% ,że sieć jest zapowietrzona???Przed tymi zmianami które zaproponował kolektor1 i niejako przygotowując się do sezonu(jeśli można tak powiedzieć w przypadku solarów) jeszcze na zimnym glikolu siec odpowietrzali mi panowie ,którzy solary montowali.Pod dachem w bliskości kolektorów jest zawór spustowy-kulowy.Jeden upuszczał glikol na dachu a drugi ,jak spadało ciśnienie dobijał do wartości 1,6 bar.Robili to tak długo aż stwierdzili ,że instalacja jest odpowietrzona.Ktoś mnie już kiedyś pytał o moje wahania ciś.glikolu.teraz np. na manometrze pokazuje 1.2 jest zimno temp.zew.6 stC.Gdy wyjdzie słonko ciśnienie będzie wahać się w przedziale 1.6-1.8 bar.Tyle z mojej strony i z moich obserwacji.Jak ty byś to odpowietrza bo na twoje oko układ mam zapowietrzony???Słucham.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niktspecjalny

Nie masz przy kolektorach [na wyjściu] odpowietrznika podłączonego poprzez zawór odcinający?

 

W przypadku dużych wahań ciśnienia sprawdż ciśnienie wstępne naczynia przeponowego. Powinno być niższe od ciśnienia w instalacji o 0,2-0,3atm.

Ja mam np. ciśnienie wstępne 1,5atm.

W instalacji zimnej ciśnienie glikolu 1,8atm.

W gorącej 2,1-2,2atm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Dziękuję za odpowiedź.Ostatnie pytanie .Czy można orientacyjnie określić ile m2 kolektora np.płaskiego musiało by pracować aby wygenerować taką ilość energii ,w warunkach meteo jak opisałem ,wystawa południowa.

Witam.

Tu już trzeba coś założyć bardziej konkretnie. W warunkach, które opisałeś to wartość promieniowania należy (choć też nie do końca wiadomo) przyjąć jako 700W/m2. Sprawność instalacji będzie na poziomie ok. 60-70%. Nic nie wiadomo o kącie pochylenia koektorów, zakladam, że w południe na południe pod kątem 45 stopni.

Myślę, że będzie to ok. 6-8m2 kolektorów, może inaczej: będą to 3-4 kolektory.

Za mało danych aby powiedzieć jednoznacznie, czy 3, czy 4 kolektory.

Zdałem egzamin?

pozdrawiam.

Witold

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.To nie był egzamin.Nie mogłem po prostu znaleźć nigdzie informacji o wydajności kolektorów w warunkach rzeczywistej pracy.Pisze się raczej że wszystko zależy od nasłonecznienia ,kąta itp.Chciałem porównać jedynie to co mam z tym co mógłbym mieć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mogłem w to uwierzyć ,dlatego pytałem.Od uruchomienia instalacji dom ogrzewam tylko słoneczkiem:). Dzisiaj było gorzej bo pochmurno i deszczowo,ale z bufora starczyło na 20oC we wnętrzu.Ta dobra wydajność wynika z tego ,że co słońce podgrzeje idzie do płaszcza w buforze apotem pod domek do GMC.Tam jest wychładzane (GMC uruchomiłem razem z kolektorem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...