Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elastyczne przewody wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 7 months później...
  • 1 year później...
Witam wszystkich. Zastanawiam się, gdzie lepiej umieścić przewody w domu z poddaszem użytkowych: w podwieszanym suficie parteru czy na stropie, pod posadzką poddasza. Martwię się trochę, że po powiedzmy 20latach rozwinie się tam jakieś życie biologicznie, zacznie śmierdzieć i trzeba będzie kanały wymienić. Wiem, że są one wyłożone jonami srebra i jest możliwość czyszczenia, ale gdzieś z tył głowy rozważam możliwość wymiany. Jeśli kanały zaleje posadzką, to już tam zostaną pewnie do wyburzenia budynku. W suficie podwieszanym ewentualna wymiana byłaby łatwiejsza. Teoretycznie kanały można by umieścić na stropie w "tunelu" ze styropianu, bez zakotwienia do stropu i wyciągnąć je, zaciągając jednocześnie nowy kanał; przy czym trzeba by mieć dostęp do anemostatów. Architekt właśnie robi mi koncepcję i muszę się zdecydować na lokalizację. Co myślicie w tym temacie? Warto myśleć o ewentualnej wymianie, czy to jest zupełnie niedorzeczne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwię się trochę, że po powiedzmy 20latach rozwinie się tam jakieś życie biologicznie, zacznie śmierdzieć i trzeba będzie kanały wymienić.

 

Czyszczenia czy dezynfekcji w tak ekstremalnej sytuacji nie bierzesz pod uwagę?

To zostaje zaślepienie - łatwiej będzie zapomnieć o kanałach w stropie i położyć nowe w suficie podwieszanym, niż demolować zabudowę i wymieniać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Dobry pomysł z tym zaślepieniem i nowym kanałem. W sumie myślałem tylko o przewodach nawiewnych, bo o wywiewne się nie martwię. Czyli przewody do salonu i jednego pokoju na parterze.

Jeśli chodzi o czyszczenie, to nie wchodziłbym w ten temat bez takiej możliwości. Widziałem na necie, że można odkurzaczem zaciągać piłeczki z gąbki nasączone w alkoholu. Zakładam również, że można taką piłkę zamocować na lince i przeciągać tam i z powrotem. Niektórzy twierdzą, że wystarczy przedmuchanie centralką.

Jeśli chodzi o dezynfekcję, to zakładam, że najpierw należałoby przeczyścić przewody.

Na przewody Ventiflex jest 30lat gwarancji na powłokę antybakteryjną. Brzmi dobrze. Nie sprawdzałem jeszcze innych producentów. Większość ludzi na forum twierdzi, że jeśli instalacja pracuje non-stop, a filtry są wymieniane regularnie, to problemu zanieczyszczeń nie będzie.

Czyli kładziemy przewody pod wylewką, a plan B dla następnego pokolenia jakiś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 2 months później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...