Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

kiedyś mieli fajne promocje na zestawy z zasobnikiem 160L, ale nie skorzystałem bo chciałem 200L. Generalnie da się wszystko podłączyć jak instalator kumaty. Jako ciekawostkę powiem, że Immergas ma zamienione podłączenia w stosunku do większości innych zasobników (mam na myśli stojące), więc trzeba "skrzyżować" zasilanie i powrót CWU jeśli dajemy "obcy" zasobnik. Ale to nie jest żaden problem. Układy z dwoma zasobnikami i sposoby ich łączenia, można sobie wyguglac ;). Fajne i praktyczne jak się ma solar lub pompę ciepła na potrzeby CWU, tylko wtedy latem wkurzają stałe opłaty za gaz. :( Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w związku z tym, że ostatnio na innym forum, ktoś dopytywał znowu o OFFSET i także tu czasem pada pytanie o ten parametr, a nie pamiętam czy na początku tego tematu ktoś to tłumaczył, pozwolę sobie skopiować mój post.

A więc OFFSET, jest korektą/przesunięciem krzywej grzewczej, wyrażony prostą równoległą do danej krzywej na całej jej długości, to widać na wykresie w instr CAR, ale po co on przydatny i kiedy stosować?

Offset jest po to, żeby dopasować sobie (stworzyć swoją) krzywą do charakterystyki domu. Jeśli jedna z gotowych jest zbyt stroma, to dobierasz sobie którąś bardziej płaską i do niej dodajesz lub odejmujesz jakiś offset, czyli tyle stopni, aby w możliwie jak największym zakresie temperatur czynnika grzewczego pokryte było zapotrzebowanie twojego domu. Wtedy ustawisz raz i nie zmieniasz krzywej, gdy spadają lub rosną temp zewnętrzne. Niektórym pasują te gotowe krzywe, a jeśli nie pokrywają się z zapotrzebowaniem, bo nie dogrzewa lub przegrzewa, to zmieniają je okresowo. Jeśli wiesz na jakie max parametry jest obliczona twoja instalacja do zapotrzebowania i doświadczalnie wiesz jaka jest minimalna temp. grzania np. przy zewn. +5*C, to łącząc te dwa punkty wg. rysunku krzywych z instr. kotła możesz sobie dobrać offset do krzywej która ma pochylenie jak linia wyznaczona przez ciebie. Wartość OFFSETU taka aby linie się pokryły. Inna sprawa to taka, że obliczenia obliczeniami, ale wiadomo, że przy obliczeniach na zapotrzebowanie, nie da się uwzględnić ewentualnych zmian lub błędów wykonawczych, więc jak dom już wyschnie i się wygrzeje, to samemu trzeba znaleźć/dobrać jaka jest optymalna/min. temp. grzania, aby uzyskać zadowalający komfort cieplny. Jak już sprawdzisz jakie to są wartości np. przy +5 ; 0; -5; -10, to już możesz sobie narysować swoją dość dokładną krzywą grzewczą pasującą do realnego zapotrzebowania twojego domu. :)

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów bez doświadczenia własnego, tylko z doświadczeń serwisanta: na polskie warunki zdecydowanie zalecał na stałe krzywą grzewczą 3, przy dowolnym ustawianiu OFFSETU, zależnie od potrzeb, czyli parametrów domu i instalacji.

a co miał mówić, jak sam pewnie tego nie rozumie i powtarza co słyszał od innego swojego klienta, że tak mu najmniej pali ;) :D. Pewnie że są tacy, którzy nie dociekają jak najlepiej ustawić kocioł, bo nie interesuje ich to, bo się boją, bo nie ważne ile spali gazu grunt aby było ciepło itp itd. i nawet nie zaglądają tu do nas na forum. Wtedy muszą wierzyć, ufać i polegać tylko na serwisancie, który przeważnie uruchamiając kocioł zostawia wszystkie fabryczne ustawienia kotła i CARa. Jakby było inaczej, to tego tematu by nie było.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma może kociołek z zasobnikiem Immergasa, najlepiej tym 160L? Mam pytanie - czy można w nim zamontować własny czujnik temperatury (cyfrowy DS18B20), np w tej rurce (3) na załączonym rysunku, jest do niej dostęp?

rez_OKH_OKC_NTR_100-160_EN.jpg

rys. Dražice, http://www.dzd.cz/images/sortiment/rez_OKH_OKC_NTR_100-160_EN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze to sporo was kasują. Ja za uruchomienie nie płaciłem nic (za dojazd też nic).

Za każdy przegląd (2x już) płacę 120zł. Dojazdu nigdy nie wliczali. Mają do mnie ok 15km.

 

Jeżeli nie są to kwoty narzucone odgórnie przez Immergas, a z tego co piszesz to nie są, warto podzwonić i popytać innych serwisantów.

 

Za pierwsze uruchomienie płaci serwisantowi Immergas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a ja mam serwisanta w moim mieście, z racji tego koszt uruchomienia 0 zl, ale koszt przeglądów 300 zł, do małej negocjacji.

Sporo.

Jutro dzwonię do Buderusa.

 

Ileeee? 200 wydaje mi się sporą kwotą, ale 300 to już przesada.

Zwłaszcza, że wizyta pewnie nie potrwa dłużej niż godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie Immergasa

Ważne: Od dnia 1.01.2013 koszt usługi pierwszego uruchomienia kotłów serii STAR oraz MINI wraz z kosztami dojazdu ponosi Użytkownik. Dla pozostałych serii kotłów tradycyjnych (Avio / Zeus, Superior) oraz kotłów kondensacyjnych klient nie ponosi kosztów związanych z regulacją kotła podczas pierwszego uruchomienia za wyjątkiem kosztów dojazdu.

 

Więcej tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ograniczyć moc kotła 24 kw do 14kw..

nie wiem czy to ma sens. Chyba że chcesz dłużej, ale mniejszą mocą grzać CWU. Kocioł na CO i tak nie używa większej niż potrzebuje w danym momencie. Co innego moc minimalna, ale tej się nie da bardziej ograniczyć.

Ale ..... być może jest tak, że ograniczając moc, nie tylko ją obcinasz, ale zmieniasz całkowicie przebieg krzywej mocy? Tego nie wiem. Serwisant, który chciał u mnie zmniejszać moc, też nie umiał uargumentować tego jak zadałem mu pytanie co to zmieni, więc kazałem mu nic nie grzebać poza czynnościami przeglądowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...