Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Immergas Victrix X 2 v.2011-ustawienia,opinie,porady


adam998

Recommended Posts

Przy dodatnich temp. grzalem 2x po 6 godzin na dobe i kociol spalal mniej niz przy probie pracy non stop przy zachowaniu takiej samej temp wewn.

Przy mrozach wariantu nr 1 nie probowalem. Teraz kociol pracuje non stop.

Takie moje obserwacje.

Acha... nigdy nie zdazylo mi sie zeby sie palnik wylaczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie jak ustawiałem tylko krzywą, a offset na 0 to grzał zawsze do 0,3 stopnia wyżej i się wyłączał. Teraz mam krzywą 2,6 offset -3 i nie dobija do 20 stopni które są ustawione. Ciekaw jestem jak jutro przyjadę to ile gazu zużyje, bo chodzi non stop. Liczę, że pomyliłem się przy podawaniu S6 bo jak nie to hmm mam nadzieję, że samo podniesienie krzywej pomoże, bo niby offset prawidłowy. Patrzyłem tez w projekcie i mam liczone nie na -20 a na -18 więc może offset zmniejszyć?? Jutro pogłówkuję, ale ciągnie mnie już dzisiaj, żeby się pobawić:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem już z rana na budowie i wszystko posprawdzałem. Okazało się, że mam temp. max. grzania ustawioną na 50 stopni, więc od razu wszystko skorygowałem. Teraz ustawione na krzywą 3 i offset -3. Jeśli chodzi natomiast o poprzednie ustawienia to temp. zadana była 20 stopni a niestety trochę do niej brakowało. Obecnie 19,4. Gazu poszło dużo więcej niż przy poprzedniej pracy kotła. Od poniedziałku od godz. 16 do teraz 12m3, czyli nawet niecałe 2 doby. Zobaczymy co będzie z tą obecną krzywą. Za parę godzin będę znowu w na placu budowy to zobaczymy czy dobiło do tej zakładanej 20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem tez w projekcie i mam liczone nie na -20 a na -18 więc może offset zmniejszyć

tą wartość też możesz zmienić w arkuszu ;). Wtedy wychodzi OTC 3,2 offset -3, jeśli S5=20; S6=50; Tz max 38*C przy -18*C. Offsetem przesunąłbyś całą krzywą. Ustaw to, co sugeruje arkusz, potem ewentualnie, jeśli nie dogrzewa lub grzeje za dużo, wprowadzaj korektę za pomocą pokrętła na CAR o wartość 0.1 lub 0.2 krzywej, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam z budowy. Temp 19,8. Gazu poszlo 3m3 od godz 8:00 do 13:30. Bardzo duzo, tym bardziej ze domek maly i bardzo dobrze ocieplony. Przestawilem krzywa na 3,2 nie zmieniajac offsetu. Moze teraz uda sie trafic ale z ekonomicznoscia gazu to tak bardzo srednio przy tych ustawieniach. Jak mi dziennie zuzyje 7m3 to ja miesiecznie bede mial tyle co za polowe sezony grzewczego a jeszcze nie mam podlaczonego zasobnika. Bo teraz gaz ciagnie a temp sie nie zwieksza wiec nie rozumiem za bardzo tego dzialania:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że większość ma podobne spostrzeżenia. Ja tez mam mniejsze zużycie jak kocioł nie pracuje :). Przy mrozach -15, -20, czy pracował ciągle, czy miał przestoje, to zużycie było podobne, bo przestoje były krótsze, więc i startów było więcej, a przy starcie zawsze idzie większą mocą. Teraz przy -5; -8*C kocioł grzeje ustaloną krzywą, przez 5-6 godz i potem stygnie podłoga 6-7 godzin, więc na dobę mam dwa starty i nawet jak przez godzinę poleci trochę wyższą mocą, aby ustalić różnicę temp. powrotu na optymalnym poziomie, to i tak nie spali tyle jak by spalił na najniższej mocy potrzebnej w danym momencie, grzejąc bez zatrzymania. Oczywiście, efekt letniej podłogi jest trochę mniej odczuwalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że większość ma podobne spostrzeżenia. Ja tez mam mniejsze zużycie jak kocioł nie pracuje :). Przy mrozach -15, -20, czy pracował ciągle, czy miał przestoje, to zużycie było podobne, bo przestoje były krótsze, więc i startów było więcej, a przy starcie zawsze idzie większą mocą. Teraz przy -5; -8*C kocioł grzeje ustaloną krzywą, przez 5-6 godz i potem stygnie podłoga 6-7 godzin, więc na dobę mam dwa starty i nawet jak przez godzinę poleci trochę wyższą mocą, aby ustalić różnicę temp. powrotu na optymalnym poziomie, to i tak nie spali tyle jak by spalił na najniższej mocy potrzebnej w danym momencie, grzejąc bez zatrzymania. Oczywiście, efekt letniej podłogi jest trochę mniej odczuwalny.

 

Rozumiem, że odnosisz się tylko do podłogówki, gdzie rozgrzana posadzka ma dużą bezwładność i stygnie długo. Przypuszczam, że odwrotnie będzie z grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja już od dwóch dni testuję czujkę zewn. (samoróbkę). Powiem tak, chałupa 100% podłogówki, temp. komfortowa ustawiona na 20,7*C, krzywa na 3,8 i w ciągu doby zjada 11-12m3. A jak miałem sam sterownik to wychodziło średnio 8-9m3. Piec włączał się 2-3 razy dziennie. Także jeszcze kilka dni i jeśli tak zostanie to czujka idzie do kosza:(

Jeszcze jedno pytanie: ustawiam temp. na 20,7 na wyświetlaczu pokazuje 21, a piec dalej grzeje. A według mnie powinien się wyłączyć. Nie wiem czy coś muszę przestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montixe ale rozumiem, że krzywą masz ustawioną z tego programu?? Ja mam ten offset na -3 i zastanawiam się czy mi nie rypie wszystkiego. Zobaczymy do rana ile pójdzie gazu przez noc.

Jutro mija miesiąc jak został uruchomiony kocioł. Zużycie gazu 180m3. Bardzo dużo. Na początku wygrzewałem podłogówkę, więc kocioł chodził prawie non stop i przy dużej temperaturze i to mnie nie dziwi. Dziwi mnie jednak ostatnie spalanie. Czyste zużycie gazu a temp nie dobija do zadanej, podejrzewam, że jak jutro nie będzie tego co bym chciał osiągnąć to nie bawię sie juz offsetem bo od kiedy tego używam to jakieś dziwne kłopoty powstają. Na dodatek nie wiem czemu ciśnienie na kotle obniżyło mi się do 1 bar a miałem 1,5.

 

Aha i jeszcze. Porównywałem krzywą z wykresu do mojej temp zasilającej kocioł i przy -5 na zewnątrz według krzywej temp. na kotle powinna być koło 35 u mnie jest raptem 28, więc chyba coś nie gra.

Edytowane przez mest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,rozwazam ogrzewanie gazowe oraz zakup Immergas Victrix 12kw i tu mam pytanie czy zasobnik 220l (np. biawar mega solar) + 2 kolektory z tym kotłem bedzie ok?Na dwa zasobniki nie bardzo mam miejsce, a kotła większego raczej nie chce bo zapotrzebowanie na CO mam nie za duże.Co myślicie?Moze jakaś alternatywa?Rodzinka 2+1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że odnosisz się tylko do podłogówki, gdzie rozgrzana posadzka ma dużą bezwładność i stygnie długo. Przypuszczam, że odwrotnie będzie z grzejnikami?

tak, do podłogówki. Właśnie u mnie jest tak, że do -10*C, sama podłogówka jest w stanie utrzymać zbliżone temp. na parterze i na pietrze w trybie pracy przerywanej kotła. Jak temp. na zewnątrz spadnie, to na pietrze zaczynają załączać się grzejniki i wtedy mam więcej startów kotła. W takim wypadku lepiej jak kocioł pracuje bez przerwy, grzejąc podłogę i jednocześnie grzejniki na piętrze, bo nie mam wahań temp. na poddaszu. Tak sobie kiedyś pomyślałem, że te nasze domy z poddaszami użytkowymi, to w połowie prawie " kanadyjczyki" , bo na poddaszu, to większość wełna i płyta GK, więc to żaden akumulator ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montixeAha i jeszcze. Porównywałem krzywą z wykresu do mojej temp zasilającej kocioł i przy -5 na zewnątrz według krzywej temp. na kotle powinna być koło 35 u mnie jest raptem 28, więc chyba coś nie gra.

przestawiałeś S5 na kotle, a na CAR też przestawiłeś? Wygląda na to, że na CAR zostało min. temp zasilania 25. Po zmianie tego parametru, trzeba zrobić to też na CAR, potem mozna już tylko z CARa.

Offsetem przesuwasz całą krzywą równolegle. Zobacz na wykresie co się zrobi jak dasz offset 0. Zmieni się całkowicie położenie krzywej. Możesz też wypróbować krzywą 3 i włączyć na kilka dni autoadaptację.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, moim zdaniem krzywa odpowiednio dobrana, jest dla tych, którzy chcą utrzymać stałą temp., a mają np. tylko grzejniki. Przy ciepłym domu z podłogówką, chyba nie ma sensu utrzymywać stałej pracy kotła. Od samego początku, takie miałem przemyślenia na ten temat, ale większość ludzi na forach powiela opinię, że kocioł powinien pracować od jesieni do wiosny bez przerwy z krzywą, która zapewnia pracę na minimalnej mocy. Ale tu jest haczyk, bo ktoś patrzy w instr. kotła i widzi, że na mocy min, kocioł spala 0,33m3/h , a mi z dobowego wychodzi np. 0,66m3/h, a przecież kocioł grzeje tylko na płomyku, no tak ale mamy -10*C na zewnątrz i dom potrzebuje nie 3kW ale 6kW, i zamiast spalać 7,9m3/24h, spala ok.15m3/24h. Więc wydaje mi się, że przy podłogówce bardziej ekonomiczne jest utrzymywać krzywą na tyle niską, aby dała radę w ciągu kilku godzin podnieść temp. o 0,5 *C i wyłączyć kocioł na kolejne kilka godzin. Za wysoka temp. zasilania też nie będzie ekonomiczna, bo i tak nie zdąży oddać do pomieszczeń i reszta pójdzie w komin, albo zacznie wyłączać kocioł. Przy grzejnikach ze względu na komfort, chyba lepiej będzie, jak będą pracować w dłuższych cyklach. Co o tym sądzicie? Co wynika z waszych obserwacji?

Wydaje mi się, że z ekonomicznego punktu widzenia, najgorsze są instalacje mieszane ze zróżnicowaną temp. zasilania, i nawet grzejniki niskotemperaturowe nie do końca załatwiają sprawę.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj tak wiało, że dla zadanych wcześniej parametrów temperatura w domu zaczęła spadać. Musiałem podnieść krzywą z 2 na 3, czym zwiększyłem temperaturę zasilania z 31 na 35 stopni.

 

kiedyś gdzieś przeczytałem, ze ktoś dzwonił na infolinię IMMERGASa w sprawie krzywych i autoadaptacji i tam dostał odpowiedź, że najpierw należy znaleźć krzywą odpowiednią dla domu i dopiero wtedy włączyć autoadaptację. Wtedy automatyka w takich sytuacjach jak np. wiatr odpowiednio powinna zareagować, przestawiając offset. Na pewno wpłynie to na poprawę komfortu, ale co z ekonomią zużycia ? Zazwyczaj te rzeczy nie idą w parze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wyłączony czujnik temp. wewnętrznej i dopóki w dzień było na plusie, a w nocy lekki minus, temperatura zasilania ok 40-42 stopnie kocioł bardzo często się wyłączał i załączał palnik i wtedy spalanie było na poziomie 4-5m3 gazu. Odkąd zrobiło się zimniej, kocioł pracuje praktycznie non stop, a i tak musiałem przebudować krzywą grzewczą (super robota montixe & M M ) bo w nocy miał problemy z utrzymaniem w sypialni 20 stopni. Teraz na razie jest ok. W kolejną zimę jak już docieplę co się da pewnie znów krzywą będzie trzeba przebudować, ale dzięki programowi do symulacji krzywej robota jest ułatwiona ;)

pozdro Montixe & M M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,rozwazam ogrzewanie gazowe oraz zakup Immergas Victrix 12kw i tu mam pytanie czy zasobnik 220l (np. biawar mega solar) + 2 kolektory z tym kotłem bedzie ok?Na dwa zasobniki nie bardzo mam miejsce, a kotła większego raczej nie chce bo zapotrzebowanie na CO mam nie za duże.Co myślicie?Moze jakaś alternatywa?Rodzinka 2+1.

będzie ok, ciepłej wody nie powinno zabraknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m&m, przyjrzyj się rozkładowi temperatury w zaso. biwalentnym (dwuwężownicowym), bo zimą gdy od słońca bida, grzeje kotłem górna wężownica, i nie wiem na ile dogrzeje dół zaso. Istotny też tryb życia czy "wannolubność". Tak czy siak, 220L na 2+1 brzmi spoko, a zimą możesz podnieść temp. zasilania dla CWU, bo i tak straty postojowe zaso. będą ogrzewały chatkę (nie zmarnują się).

 

Ale to proponuję w innym, ogólnym wątku, bo tyczy się to wszystkich kotłów, a tu się specjalizujemy w Victrixie (i niech tak zostanie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...