Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

6. W godzinach od 2200 do 600 przedsiębiorstwo energetyczne w pierwszym roku od zakwalifikowania odbiorcy do grupy taryfowej, o której mowa w ust. 4, stosuje

składnik zmienny stawki sieciowej w wysokości do 30% składnika zmiennego stawki sieciowej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych z jednostrefowym rozliczeniem za usługi dystrybucji energii elektrycznej. Obniżony składnik zmienny stawki sieciowej obowiązuje w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii elektrycznej zużytej w analogicznym okresie rozliczeniowym poprzedzającego roku[/i]

Czerwone moje. Koszt energii elektrycznej można podnieść dowolnie. Z ostatniej faktury energia wychodzi 0,409zł/kWh zarówno dla "taniej" strefy w G12as jak i w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wg Ciebie te estymacje trzymają się kupy?

http://cena-pradu.pl/taryfy.html

 

Zgaduj zgadula. 6 grudnia URE odrzuciło wnioski taryfowe Enea, Tauron i Energa.

https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/energia-elektryczna/4194,Taryfy-opublikowane-w-2022-r.html

 

 

Wygląda na to, że zgodnie z zapowiedzią prezesa PGE nie składało wniosku o zmianę taryfy.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-PGE-nie-zlozymy-w-tym-roku-wnioskow-o-podwyzke-cen-energii-8383468.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te odrzucone wnioski dotyczyły zmiany taryf jeszcze w 2022r. Na 2023 chyba wszystkie firmy złożyły wnioski.

 

Niestety, decyzje nie zawierają informacji, jakiego wniosku dotyczą (nawet daty jego złożenia)

Jakby decyzja z 6 grudnia 2022 była nawet pozytywna, to weszłaby w życie na kilka dni tylko, bo URE ma 7 dni na publikację a w życie wchodzi nie wcześniej, niż po 14 dniach od opublikowania (ostatni akapit art. 47 Prawa Energetycznego zawiera terminy). Skąd masz informację, że te grudniowe decyzje odmowne dotyczyły taryf na 2022 r.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60% wzrost łącznej ceny (po przekroczeniu limitu 2MW) to jeszcze nie tragedia. Większy problem może wyjść z ceny rynkowej (chyba wzrost 5-6x) na ostatnie 10% zużycia (w 2023r, bo w 2024 to już będzie 20% - zapisy ustawy "motywują nas" by co rok ograniczać zużycie o 10%, jeśli tego nie zrobimy to te ostatnie 10% będzie w cenach rynkowych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem, że w takiej sytuacji (z taryfy PGE):

 

attachment.php?attachmentid=462825

 

każda kWh po przekroczeniu limitu niezależnie od godziny i taryfy będzie rozliczana po 0,6930 zł/kWh (bo każda w tabelce przekracza cenę maksymalną) + VAT za energię czynną (plus opłaty dystrybucyjne i akcyzę)? Ewentualnie -10% zniżki jak się zmniejszy o 10% zużycie energii?

 

No to jestem zdziwiony takim strzałem w stopę - jak nie ma motywacji do odciążenia sieci w godzinach szczytu, to będą regularne blackouty.

 

Czy coś źle interpretuję?

 

Tak czy inaczej czas na montaż PV nadchodzi :)

PGE2023.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każda kWh po przekroczeniu limitu niezależnie od godziny i taryfy będzie rozliczana po 0,6930 zł/kWh (bo każda w tabelce przekracza cenę maksymalną) + VAT za energię czynną (plus opłaty dystrybucyjne i akcyzę)? Ewentualnie -10% zniżki jak się zmniejszy o 10% zużycie energii?

 

No to jestem zdziwiony takim strzałem w stopę - jak nie ma motywacji do odciążenia sieci w godzinach szczytu, to będą regularne blackouty.

 

Czy coś źle interpretuję?

 

Tak czy inaczej czas na montaż PV nadchodzi :)

 

Też tak zinterpretowałem. Z tego co się orientuję to sprzedawcy będą mieli rekompensaty w wysokości różnicy pomiędzy ceną z cennika a 0.6930zł więc dawanie ceny niższej w jakiejkolwiek taryfie to byłaby dla nich strata kasy:

 

Podmiotom uprawnionym stosującym cenę maksymalną w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1, rekompensata przysługuje w kwocie stanowiącej iloczyn ilości energii elektrycznej zużytej w danym miesiącu i różnicy między ceną odniesienia, o której mowa w ust. 3, a ceną maksymalną, dla każdego punktu poboru energii.

 

W każdym razie wszelkie spory o opłacalności PV i grzaniu w taniej strefie należy uznać za zakończone.

 

Co ciekawe cena gazu na 2023 wychodzi poniżej 1/3 ceny prądu w "taniej" strefie. Przejście z gazu na prąd przy obecnych cenach pomp chyba nie było najlepszą inwestycja w tym momencie.

Edytowane przez marvinetal
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę:D główny piewca świetności kabli i krytyk PV nagle myśli o założeniu fotowoltaiki:D przyjdzie mu teraz zakładać na tych złodziejskich nowych zasadach. Jak pisałem 2 lata temu że kończą się czasy taniej energii to były śmiechy.

 

Pytanie nasuwa się takie ze NIE WIADOMO CZY GO PODŁĄCZĄ do OSD--bo zaczynają odmawiać ( stan linii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...