Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli chodzi o CWU diagnozę już ktoś postawił - za mała powierzchnia wężownicy w stosunku do mocy pompy.

Jeśli chodzi o CO - jak masz jakieś wskazówki co do sposobu diagnozy problemu chętnie posłucham. Samo stwierdzenie że coś jest nie tak niewiele mi daje.

 

Od rozwiązywania problemu jest twój instalator.

Z drugiej strony nie znam twojej instalacji.

Co to za dom nowy? jak masz wpiętą pompę bezpośrednio w podłogówkę, czy masz bufor, jakie rozstawy rur? jaką temperaturę masz na wyjściu w temperaturze na dworze załóżmy przy -2st/c na dworze ( takie jak teraz są )? Grzejesz ciągle z najniższą krzywą czy w cyklach np. wg termoststu.

 

Przecież producent twojej pompy chwali się cop -5.1 przy 7/35 o ile się nie mylę.

Więc przy prawidłowo wykonanej podłogówce, wpiętej bezpośrednio w pompę to przy grzaniu całodobowo wg krzywej to w lutym u ciebie nie powinna wychodzić wyższa temperatura na podłogę niż 35st/c. A to powinno dać średni cop na samo co coś ponad 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od rozwiązywania problemu jest twój instalator.

Tak, wiem, a jak instalator się nie poczuwa, to od zmuszenia go do tego jest sąd ;)

Co to za dom nowy? jak masz wpiętą pompę bezpośrednio w podłogówkę, czy masz bufor, jakie rozstawy rur?

Opis domu jest w stopce, zamieszkały od lutego 2021.

Jest bufor połączony równolegle, wcześniej był 80l, teraz (od grudnia) jest 300l (powiększenie bufora miało zapobiec taktowaniu, nie zapobiegło).

Rozstaw rur to 10cm.

jaką temperaturę masz na wyjściu w temperaturze na dworze załóżmy przy -2st/c na dworze ( takie jak teraz są )? Grzejesz ciągle z najniższą krzywą czy w cyklach np. wg termoststu.

Od kilku miesięcy maksymalną temperaturę zasilania mam ustawioną na 32C, aczkolwiek widziałem że pompa nie do końca to respektuje i dochodzi ona do 36C, wydaje mi się, że nigdy wyżej.

Grzeję wg. termostatu pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,,pdothash,, masz nowy dom, ocieplenie porównywalne do domu mojego syna, aczkolwiek u niego daliśmy na poddaszu w skosy i strop wełnę 30cm, a strych nie izolowany. U niego jeszcze wykańczamy, ale temperatura jest trzymana w granicach 19st/c pracujemy w krótkich rękawach, osobiście do zamieszkania może z 1-2st bym podniósł, ale to inna historia

Zużycie za ostatnia dobę u niego to 12kWh, ale grzane tak, że w dzień w chwili obecnej jest podniesiona temperatura do 20st/c, a na noc do 18st/c, co powoduje, że w nocy załącza sie ogrzewanie może z 3 godziny ( w nocy -5st/c ).

U mnie w tych samych warunkach za ostatnia dobę 22kWh na samo CO. ale u mnie są same grzejniki i prawie nie mam zysków słonecznych, a u niego dom byl tak stawiany, że to słońce teraz grzeje jak wściekłe.

Teraz tak grzeje bo jest słońce i wykorzystujemy to.

W lutym było grzane całodobowo, bo nie było słońca, a temperatury i wilgotność powodowały, że przy grzaniu w cyklach było dużo defrostów. W zwiazku z powyższym zostala tak ustawiona krzywa, że pompa grzała na najnizszej modulacji, co powodowało bardzo mało defrostów i pracowała bez wyłączeń 24/24.

Temperatura w lutym na wylocie pompy nie była wyższa niż 27st/c, a przeważnie 24st/c i powrót 21st/c i to nigdy nie taktowało.

Jego pompa jest wpięta bezpośrednio w podłogówkę ( sam wszystko podłączyłem ), żadnych buforów i dodatkowych pompek.

 

Teraz przykład twój masz wszystko w podlogówce, to nie ma prawa taktować, po co ci ten bufor? ja nawet przy grzejnikach go nie mam.

Poznaj swoja pompę ( ja za ciebie tego nie zrobię ), ja bym wywalił ten bufor, ale jak go już masz, ustaw odpowiednie przepływy tak żeby te przepływy były równoważne przed i za buforem.

Wtedy to co wpływa do bufora ma z niego wypływać, bo całym złem u ciebie jest ten bufor, a bardziej przepływy.

Grzejesz za wysoka temperatura zasilania, z tego powodu tak niskie cop. Jak ustawisz tak że to co wpływa ( temperatura ) do bufora to to wypływa, to wtedy wystarczy ci temperatura grzania na wyściu max 30st/c, i powrót 26st/c ( delta ustawiona na pompie 4st/c ) a i tak przy takiej temperaturze to ja powinien termostat wyłączyć. Ale to nie będzie taktowanie. Taktowanie jest wtedy jak pompa nie trzyma delty i mimo ustawionej załużmy na zasilaniu 30 st/c i delcie 4st/c, to ona przekracza te 30st/c i powrót zamiast 26st/c zwieksza się powyżej, i wtedy ona sie wyłączy.

Ale przy podłogówce, i prawidłowo ustawionych przepływach, to ona nie ma prawa taktować.

Masz wszystko wyżej opisane, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Od kilku miesięcy maksymalną temperaturę zasilania mam ustawioną na 32C, aczkolwiek widziałem że pompa nie do końca to respektuje i dochodzi ona do 36C, wydaje mi się, że nigdy wyżej.

Grzeję wg. termostatu pokojowego.

 

Dom nieco mniejszy od mojego i wydaje się lepiej izolowany - prawdopodobne OZC jest bliskie 5-6 kW.

To patrząc pobieżnie - ta PC 11 kW jest 2x za mocna na ten dom. Siłą rzeczy taktuje, bo nawet podłogówka nie nadąża z odbiorem generowanej mocy.

 

Niestety nie znajduję tabelki mocy grzewczej dla DeDitrich, by porównać moc grzewczą z zapotrzebowaniem budynku.

 

Możliwe, że by niwelować taktowanie trzeba by grzać albo taryfą nocną, albo w harmonogramie ustawić okienka 4-ro lub 6-sio godzinne. Gdy PC będzie grzała 4 godziny i 4 godziny zrobi przerwę - przykładowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przykład twój masz wszystko w podlogówce, to nie ma prawa taktować, po co ci ten bufor? ja nawet przy grzejnikach go nie mam.

Ja nie wiem po co bufor, specem nie jestem, może w pobliżu Wrocławia taka szkoła jest, bo na trzech instalatorów z którymi rozmawiałem każdy mówił że bufor musi być.

Poznaj swoja pompę ( ja za ciebie tego nie zrobię ), ja bym wywalił ten bufor, ale jak go już masz, ustaw odpowiednie przepływy tak żeby te przepływy były równoważne przed i za buforem.

Wtedy to co wpływa do bufora ma z niego wypływać, bo całym złem u ciebie jest ten bufor, a bardziej przepływy.

Po której stronie wg. ciebie jest za mały przepływ? Przed buforem mogę pośrednio regulować pompą ciepła ustawiając maks. i min. prędkość wbudowanej pompy obiegowej (niestety tylko w procentach), za buforem mogę ustawić pompami obiegowymi (liczba mnoga, bo mam osobne obiegi na parter i piętro), które mają chyba trzy prędkości, teraz pracują na maksymalnej.

 

Grzejesz za wysoka temperatura zasilania, z tego powodu tak niskie cop. Jak ustawisz tak że to co wpływa ( temperatura ) do bufora to to wypływa, to wtedy wystarczy ci temperatura grzania na wyściu max 30st/c, i powrót 26st/c ( delta ustawiona na pompie 4st/c )

W mojej pompie nie ma możliwości ustawienia delty.

a i tak przy takiej temperaturze to ja powinien termostat wyłączyć. Ale to nie będzie taktowanie. Taktowanie jest wtedy jak pompa nie trzyma delty i mimo ustawionej załużmy na zasilaniu 30 st/c i delcie 4st/c, to ona przekracza te 30st/c i powrót zamiast 26st/c zwieksza się powyżej, i wtedy ona sie wyłączy.

Taktowaniem nazywam częste załączanie sprężarki, bez wnikania co jest przyczyną. Bywało w lutym, że sprężarka załączała się do CO 20 razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że by niwelować taktowanie trzeba by grzać albo taryfą nocną, albo w harmonogramie ustawić okienka 4-ro lub 6-sio godzinne. Gdy PC będzie grzała 4 godziny i 4 godziny zrobi przerwę - przykładowo.

Tak, też taki miałem pomysł, tylko to nie jest takie proste do uzyskania, bo w mojej pompie nie da rady ustawić harmonogramu grzej/nie grzej, można tylko temperaturę, więc mogę tylko pośrednio sterować cyklami grzania ustawiając temperaturę spoza docelowego zakresu, np. chcąc mieć w domu 21,5C ustawię temp 20,5C dla "nie grzej" i 22,5C dla "grzej". Taki harmonogram będzie pewnie moim następnym krokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustal czy ta pompa taktuje, czy wyłacza się bo sa defrosty.

W lutym były specyficzne warunki duża wilgotność i temperatury bliskie zera, idealne do defrostów

Z tego względu jak grzałeś za wysoka temperatura to ją termostat wyłączał, a jak zaczynała grzać to szła na max i wtedy sie szybciej szroniła i z tego względu te wyłaczenia częste na defrosty, przerabiałem to u syna.

Tak jak ci mówię w twojej podłogówce to mój T-CAP nie bedzie taktował, co najwyżej będzie pracował w cyklach wg termostatu zewnętrznego lub harmonogramu.

Twoja na max zejdzie niżej z zasilaniem niż mój T-CAP.

Ustaw niska temperaturę zasilania załóżmy tak jak teraz 27st/c lub niżej i niech ona pracuje zobacz co sie dzieje, czy temperatura w domu rośnie czy spada i wtedy rób korekty. Daj jej pracować z najniższą temperaturą tak żeby w domu była stał temperatura. Po jutrze ma nie być słońca idealne warunki do sprawdzenia.

Nie czepiaj sie, że ta pompa jest za mocna to przy podłogówce nie problem, co najwyżej bedzie pracować w cyklach, Ale najpierw zmuś ja do pracy z najnizszą temperaturą, tak żebyś miał jakieś porównanie i doświadczenie.

Mojego syna też to nie wiele obchodzi i za wiele nie chce sie tym interesować i mówi mi, że to ma pracować i przy tym być tanio. Mógł bym go zostawić samym sobie i jak by zabulił za prąd parę stów więcej, to szybko by się zainteresował. Niestety pompa PC to nie kocioł stałopalny, tu jest bardzo wiele zależnych, żeby było tanio i w miarę komfortowo,

 

A co do buforu, ja tez jestem z okolic Wrocławia i ani Ja ani syn i wielu moich znajomych bufora nie mają, ale na tym trzeba sie trochę znać, a nie tylko wcisnąć klientowi co się da i mieć święty spokój, ale to inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ten podlicznik oszukuje ;)

 

Zadedykowałbym tą konstatację koledze michancia bo on uwielbia epatować danymi z licznika Panasonica. A już zupełnie na marginesie, przekłamania licznika tej pompy są tak powszechne, że rodzi się IMO pytanie o rzetelność podawania pozostałych danych przez tego producenta.....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o CWU diagnozę już ktoś postawił - za mała powierzchnia wężownicy w stosunku do mocy pompy.

Jeśli chodzi o CO - jak masz jakieś wskazówki co do sposobu diagnozy problemu chętnie posłucham. Samo stwierdzenie że coś jest nie tak niewiele mi daje.

 

Ale faktycznie coś nie tak i pomijam CWU ale na co to trochę dużo a dlaczego tak myślę ? bo ja mam robioną pompę z klimatyzatora i większą powierzchnię grzaną a dom ma 90 lat i pobór miesięczny w granicach 400 kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Dom nowy z poddaszem, pierwszy sezon grzewczy. 100% podłogi plus miejscami ogrzewanie ścienne. 150m2 użytkowych plus 30m2 garaż, gdzie była odpalona podłogówka może z 3 razy. Ale trzeba to potraktować , że straty do garażu są bo pomiędzy domem a garażem jest 6cm styropianu tylko. Zużycie od 23 lipca CWU + CO + chłodzenie (jakieś max 100kWh) do dziś 3400 kWh. Pompa LG 7 kW. Działa tylko w tanich taryfach. Zużycie w lutym 620 kWh, marzec do dziś 550. Dane z podlicznika, więc wiarygodne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...