Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

U mnie grzanie włączyłem przypadkiem w maju. Nie było potrzeby, a wręcz było chłodzenie przez kilka dni już pełną parą :)

 

Większość zużycia na CWU. COP CWU byłoby wyższe, ale cały pobor gdy pompa stoi wlicza się do cwu, wbrew pozorom 15w przez 24h robi różnicę przy tak małej produkcji. Początkowo było liczone do ostatniego działającego trybu - ale pompa co się włącza czasem żeby nie stanęła. Z tego powodu początkowo było liczone też do CO i COP jak widać bieda ;)

 

Pompa ciepła:

COP CO miesięczne: 0.33

COP CWU miesięczne: 3.93

COP całkowite miesięczne: 3.85

 

Pobrana CO: 1.71 kWh

Pobrana CWU: 71.81 kWh

 

Pobrana 1 tar: 11.61 kWh

Pobrana 2 tar: 67.27 kWh

Pobrana total: 78.88 kWh

 

Wyprodukowana CO: 0.56 kWh

Wyprodukowana CWU: 282.48 kWh

 

Podsumowanie od początku roku:

COP CO rocznie: 4.67

COP CWU rocznie: 3.59

COP całkowite rocznie: 4.3

 

Pobrana CO: 956.54 kWh

Pobrana CWU: 497.2 kWh

 

Pobrana 1 tar: 200.78 kWh

Pobrana 2 tar: 1258.33 kWh

Pobrana total: 1459.11 kWh

 

Wyprodukowana CO: 4471.48 kWh

Wyprodukowana CWU: 1783.24 kWh

 

Chłodzenie:

COP chlodzenie miesieczne: 41.19

COP chlodzenie rocznie: 41.19

 

Energia pobrana do gruntu miesiecznie: 389.93 kWh

Energia pobrana do gruntu rocznie: 389.93 kWh

 

Energia pobrana miesięcznie: 9.47 kWh

Energia pobrana rocznie: 9.47 kWh

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie błąd - to chłodzenie pasywne. Przy chłodzeniu całego domu naraz wychodzi koło 50. Przy pojedynczych pokojach do 30. Ale kiedy np pompa grzeje CWU to włącza chłodzenie w całym domu niezależnie czy termostaty są otwarte - wpływ w tak krótkim czasie żaden, a wtedy na chłodzenie liczona jest tylko pompka od górnego źródła obiegu, więc jeszcze mnie energii i wtedy COP wychodzi nawet 3 cyfrowe, bo jest produktem pobocznym grzania CWU, które jednocześnie łapie COP lepsze o ok 0.5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic Aquarea J 7kW zainstalowana 25 maja, więc na razie cwu

~2kW dziennie na grzanie cwu - 300l (wężownica 3,2 m2 - Termica WW300PCE) do ~48 stopni, ustawione mam na 50stopni i grzeje się pełną godzinę od 13:00- 14:00

COP pokazuje ~4 ale zużycie sama pompa pokazuje o około 0,2 kW niższe niż w rzeczywistości

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze. Dostałem w ramach grantu z UE możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła w wysokości 35 tys zł, ale wciąż mam dylemat czy decydować się na zmianę ogrzewania. Boję się, że zmiana znacznie podniesie koszty ogrzewania. Grzeję obecnie ekogroszkiem, na sezon schodzi 2,5 t co+cwu, co przy normalnych cenach dawało ok. 3 tys zł. Piec ma dopiero kilka lat i jest w świetnym stanie. Od 2024 roku mają uwolnić u nas rynek energii, który nie będzie już regulowany co z pewnością podniesie ceny prądu nawet kilkukrotnie. Ceny węgla też szaleją, ale pewnie się to unormuje z czasem tym bardziej że nasz rząd dbając o swój elektorat już planuje jakieś interwencje na rynku węgla. Co robić? Wymieniać na pompę, zostawić groszek? Nie raz w czasie budowy różne opinie z tego forum pomogły mi w decyzji, a teraz jestem w kropce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwiecień 300kwh na co oraz cwu a maj tylko samo cwu to 177kwh to jakiś bezsens bo wychodzi na to że grzanie to jakiś pikuś choć były prawie dziennie nocne przymrozki nie kapuję tego ale co tam .

Bo CWU może mieć znaczący udział w kosztach. Wszystko zależy ile wody zużywacie. Już kilka razy podnosiłem tę kwestię.

Mój ostatni rachunek za wodę pokazuje zużycie 27m3 przez miesiąc. Sam czasem się dziwię jak to możliwe. Ale na 99% to kwestia posiadania narożnej wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze. Dostałem w ramach grantu z UE możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła w wysokości 35 tys zł, ale wciąż mam dylemat czy decydować się na zmianę ogrzewania. Boję się, że zmiana znacznie podniesie koszty ogrzewania. Grzeję obecnie ekogroszkiem, na sezon schodzi 2,5 t co+cwu, co przy normalnych cenach dawało ok. 3 tys zł. Piec ma dopiero kilka lat i jest w świetnym stanie. Od 2024 roku mają uwolnić u nas rynek energii, który nie będzie już regulowany co z pewnością podniesie ceny prądu nawet kilkukrotnie. Ceny węgla też szaleją, ale pewnie się to unormuje z czasem tym bardziej że nasz rząd dbając o swój elektorat już planuje jakieś interwencje na rynku węgla. Co robić? Wymieniać na pompę, zostawić groszek? Nie raz w czasie budowy różne opinie z tego forum pomogły mi w decyzji, a teraz jestem w kropce.

 

Przy grancie na 35 tys odpowiedź jest jednoznaczna.

Poza tym masz okazję wejść w XXI wiek, a nie zostać w XIX...

Ogrzewanie będzie drogie, dużo droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu, nieważne jaki system grzewczy kto posiada, PC daje natomiast komfort, czego nie można powiedzieć o "eko" groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...