Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprawdź czy wężownica jest na pewno odpowietrzona,

To da radę amatorsko własnym sumptem sprawdzić? Na pewno po wyłączeniu i włączniu pompa przechodzi cykl odpowietrzania, ale co ona tam wtedy odpowietrza i czy skutecznie, to nie mam pojęcia.

jaka jest pompa obiegowa, czy idzie zwiększyć jej bieg.

Pompa jest wbudowana w jednostkę wewnętrzną, panel sterowania pokazuje że zawsze pracuje na 100%.

Spróbuj wygrzebać w dokumentach powierzchnie wężownicy. Jeśli na pewno producent dał takiego bobla to pozostaje wymuszenie grzania CWU z obniżoną mocą, lub jak wyżej - wymiana/dołożenie zbiornika.

No niestety, nie widzę nigdzie tej powierzchni wężownicy, nie ma też opcji wymuszenia grzania CWU z obniżoną mocą.

To jest split czy monoblok? Czy gruntowa?Jak monoblok to jakie średnice rur pomiędzy zewnętrznya jednostka a wewnętrzna. Nie ma ograniczeń przekroju, załamań, zawory full otwarte, filtr czysty? Jaka masz ustawiona temp. CWU?

Jest to split, powietrze-woda, taka dokładnie. Temperatura CWU wcześniej była 35/45, kilka dni temu zmieniłem na 35/55.

I właściwie o tego powinniśmy zacząć - zasilanie 60, a powrót?

No niestety dotychczas tego nie obserwowałem, dopiero teraz ostatnio chwilę przy niej postałem, nie widziałem nigdy różnicy temperatur większej niż trzy stopnie, a jak zasilanie dochodzi w pobliże 60, to powrót jest taki sam w zasadzie, wahają się te dwie temperatury o dziesiąte części stopnia, czyli np 59,7/59,5, a jak przestaje grzać to nawet są momenty że pokazuje powrót odrobinę cieplejszy niż zasilanie.

Edytowane przez pdothash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak De Ditrich strzelił babola.

W instrukcji technicznej Alezio-S-V200-IT

https://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2018/06/Alezio-S-V200-IT-1.pdf

 

podaje bojler CWU emaliowany z anodą o pojemności 177L i wężownica o powierzchni 1,7m2.

Przewidywany COP 2,72.

 

DeDitrich CWU.jpg

 

Zbyt mała powierzchnia wężownicy - nie nadąża z odbiorem mocy generowanej przez PC 11 kW.

Stąd szybki wzrost temp. wody zasilającej i powrotu z różnicą 0,3*C.

 

Mają we wszystkich zestawach (na to wygląda) jeden typ bojlera - to powinni lepiej dopasować program grzania CWU przy różnych mocach PC.

A chyba poszli na łatwiznę i strzelili jeden typ oprogramowania.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze że nie spodziewałem się że fabrycznie można wypuścić takie coś. Liczyłem na jakiś problem z przepływem, dlatego dosyć istotna jest ta różnica temperatur we-wy. To 0.3K to nie prawdopobne nawet dla dwa razy za małej wężownicy.

Teraz przydałoby się tak ograniczyć moc podczas grzania cwu tak o połowę. Może, wbrew pozorom jak będzie chłodniej, to będzie lepiej właśnie z tego powodu.

Odpowietrznik powinien być na górze zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak De Ditrich strzelił babola.

W instrukcji technicznej Alezio-S-V200-IT

https://dedietrich.pl/wp-content/uploads/2018/06/Alezio-S-V200-IT-1.pdf

 

podaje bojler CWU emaliowany o pojemności 177L i wężownica o powierzchni 1,7m2.

Przewidywany COP 2,72.

 

[ATTACH=CONFIG]460266[/ATTACH]

 

Zbyt mała powierzchnia wężownicy - nie nadąża z odbiorem mocy generowanej przez PC 11 kW.

Stąd szybki wzrost temp. wody zasilającej i powrotu z różnicą 0,3*C.

 

Mają we wszystkich zestawach (na to wygląda) jeden typ bojlera - to powinni lepiej dopasować program grzania CWU przy różnych mocach PC.

A chyba poszli na łatwiznę i strzelili jeden typ oprogramowania.

 

Nie grzej do tak wysokiej temp 55 stopni. Ustaw max 45 stopni. Szkoda cop ...

Druga rzecz wężownica 1.7m2 to kiepsko. U mnie bojler 300l ma wężownica 3.4m2 a pompę mam 9kw ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Zakładając że produkcję energii Panasonic nie przekłamuje tak jak poboru to COP wychodzi z realnego zużycia energii o ponad 1 gorszy :

 

Pobór. Pan. Pobór. Licznik Prod. En. Cop P. COP Licznik

2022.6 43,6 kWh 56,44 kWh 190 kWh 4,3 3,37

2022.7 39,6 kWh 51,19 kWh 176 kWh 4,4 3,44

2022.8 28,8 kWh 40,08 kWh 136 kWh 4,7 3,39

 

Ale i tak jest dużo lepiej niż na dotychczasowym bojlerze (220-250 kWh/msc), ciekawe jakich zużyć się spodziewać zimą.

 

Grzanie wody raz dziennie do 45st (ustawione 43) między 13:00 - 14:00, zwykle proces grzania CWU zamyka się w 40-50 min

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Coraz bliżej regularnego ogrzewania domu, więc spojrzałem wczoraj na PC, co tam na liczniku.

Było 4932kWh a na początku roku 3316 więc do wczoraj wszamała 1616 kWh. Do poziomu zużycia w zeszłym roku (2387) zostało mi więc 771kWh na 3 pozostałe miesiące. Biorąc pod uwagę, że w tym roku PC pracowała latem 1,5 mca w trybie chłodzenia, zużycie całoroczne będzie podobne do roku poprzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Napiszę i ja o swojej pompie, która pracuje u mnie od 26 września, czyli od 14 dób.

Dom 150mkw, w tym 30mkw podłogówki, reszta grzejniki alu.

Ściana suporeks 24 + styropian 6cm + suporeks 12cm + styropian 5cm.

Podłoga styropian 5cm

Dach wełna 15cm.

Okna PVC dwuszybowe.

Temperatura w domu 21-23 stopnie.

Pompa powietrze-woda Stiebel HPA 8kW.

Pobór energii elektrycznej 110kWh.

Czas pracy pompy 130 godzin.

Ilość załączeń sprężarki 123.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa pracuje od 17 września, aczkolwiek na początku z przygodami

Dom z roku 2000, wcześniej miałem piec gazowy kondensacyjny 25kW (sprawność wg papierów 107%)

Roczne zużycie gazu: 25 tys. kWh

22 letni piec zaczął mi się sypać - zmieniłem na pompę ciepła

 

Powierzchnia 150mkw, ściany ocieplone styropianem (chyba 10 cm) dach wełna, okna drewniane

 

Ogrzewanie: zmieniłem na klimakonwektory

 

Dane za okres 2-10 października (7 dni)

 

Temperatura w domu 21-22 stopnie.

prąd ciepło COP

CO 38kWh 189 kWh 4,97 kWh 4,97

CWU 20kWh 67 kWh 3,35 kWh 3,35

 

Czas pracy sprężarki 50 godzin.

Ilość załączeń sprężarki 73.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...