Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).

 

I jak oczywiście będzie bufor to weź się zastanów czy faktycznie to kumaty instalator, bo oczywiście to podłoga jest buforem.

Wydaje mi się,że w serii K już jest inaczej 3 ma inną sprężarkę niż 5,7 i 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam gdyż seria K ma tylko zasilanie i wyjście ciepłej wody u góry jednostki wewnętrznej. I jak to prawidłowo podłączyć.

 

Wszystkie serie All-In-One tak mają ) poprzednie generacje też) . Nie ma króćca na środku zbiornika , także jak bardzo chcesz mieć cyrkulację , to jednym wyjściem ,które ja widzę , jest podłączanie powrotu cyrkulacji pod wejście zimnej wody. Z jedne strony będzie mieszało zimną wodę z ciepłą , ale z drugiej strony to mały zbiornik jest ( nie ma nawet 200l) , to i tak go dość często trzeba grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że w serii K już jest inaczej 3 ma inną sprężarkę niż 5,7 i 9

 

Jest to możliwe , trzebaby sprawdzić w serwisówce , (najważniejsze czy sprężarka ma to samo oznaczenie , później skraplacz , wymiennik ,itd) ,ja narazie nie mam dostępu...

Tak jak piszesz było też w monoblokach serii J , 3kW inna , a 5 ,7 i 9 identyczne ( przez co 5kW monoblok praktycznie się nie modulował , bo przy 20Hz już osiągał pełną moc przy dodatnich temp :) )

Ale w tej samej serii J w splitach już był podział na 3 i 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo interesuje mnie ile zapłacę albo ile faktycznie mocy trzeba doprowadzić do maszyny aby uzyskać odpowiednią moc a że cos fi jest mniejszy od 1 wygląda na to ze jeżel maszyna generuje 1 kw mocy to musi pobierać więcej niż 1 - możliwe więc że na nieznajomości tego aspektu panas też buduje swoje zawyżone COP. Użytkownik prawie zawsze porówna moc pobraną z sieci z moca uzyskaną z maszyny i okaże się że nijak się to nie zgadza z deklarowanymi. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . Jednak można też po prostu używać urządzenia i cieszyc się że działa i jest ciepło. Dopóki to nie przekracza drastycznie wytrzymałości portfela.

 

To albo robisz to dobrze (tym bardziej , żę licznik energii nie jest jakimś dużym kosztem , nie są kalibrowane , ale pokazują to ok) , albo robisz to tak jak Panasonic ( czyli robisz przybliżenia , że napięcie ma stałą wartość , że cosfi to 1 , itd). Tylko w tym drugim przypadku to szkoda rozpisywać się o tym na forum.Równie dobrze możesz wziąć rachunek/zużycie za poprzedni rok i założyć ,że obecny będzie taki sam. Tak samo się pomylisz....

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w jaki sposób polecacie w serii K All in One podłaczyć cyrkulację CWU ? ma ktoś jakiś schemat jak to zrobić najlepiej ?

 

Ja mam tak zrobione w allinone jak pisał Mig25. Powrót cyrkulacji wpięty w krócieć zimnej wody, który wymusza cyrkulacje i do tego sterowanie na pilot bo mega szybko wychładza to zbiornik. Jak chcesz zdjęcie to daj znac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że co ? To ja Ci miałem wszystko pisać , dawać linki , wykładać na tacy , a Ty wprost piszesz ,że Cie to nie obchodzi ( bo mój przykład to anegdota) , bo ja mam "pod opieką trzy pompy" to znaczy ,że wiem lepiej... I kto tu próbuje być zajebisty :)

Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,

dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.

Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja CWU to jest komfort i oszczędność wody, ale i zużycie energii x2. Dla mnie pomimo cen szamba nie opłaca się, a mogę tylko pompkę wsadzić.

Przeca to ino pompka która wymusza obieg wody w instalacji CWU przygotowanej pod to.

 

Zależy, jak cyrkulacji używasz. "Na żądanie" oszczędza znaczne ilości energii, bo zamiast wlewać do szamba wodę o co najmniej kilkanaście stopni cieplejszą niż wpływająca do zasobnika "zawracasz" ją do niego.

 

Gdy nie ma króćca w środku zbiornika, to pasuje to nawet do cyrkulacji na żądanie z wyłączeniem pompki gdy ciepła woda zbliża się do króćca powrotu do zasobnika (w wersji prostszej i tańszej w realizacji) lub gdy pojawia się na początku "powrotu" do zasobnika (czyli gdy już przy każdym punkcie poboru jest ciepła - rura powrotu do zasobnika przecież może być zimna) w wersji trudniejszej.

 

Jest jeszcze jedna opcja. "Amerykańska" jak ktoś poniewczasie doszedł do wniosku, że chciałby cyrkulację, ale rury nie położył.

 

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132816

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,

dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.

Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>

 

 

 

Że niby to jest to normalne pytanie ?

A co mi po zdjęciach skoro te które mam na żywo nie wykazują niższej pracy?

 

Ja mam wrażenie ,że to Ty nie chcesz wiedzy przyjmować , tylko zafiksowałeś się , że skoro Ty tego nie widziałeś , to tego nie ma....

Czy nie chcę się dzielić... Przeczytaj moje wszystkie posty , one są tylko i wyłącznie o Panasonicu..

Nawet o tym pisałem parę razy jak to zrobić. To też przecież nie jest jakaś wiedza tajemna.

Jeszcze nie dawno miałeś opis z forum "Pytaj i Szukaj" , to może trzeba to po prostu znaleźć ?

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mig25. To ja zadam Ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś. Jak nastawiłeś krzywą komensacji od 18 st C temperatury zewnętrznej?

PS. Też nie widziałem na wykresach niższej produkcji niż okolice 5kW dla T-Cap 9kW gen. H. Czytam to forum prawie od początku i nie widziałem abyś opisywał jak swojego 12kW T-Cap zmodulowałeś niżej. Podziel się proszę tym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

czy ktoś może polecić jakieś materiały niezbędne do porównania i dobrania odpowiedniej pompy do domu? zastanawiam się miedzy 9kW HP gen. H 3fa a 9kW Tcap.

Propozycje instalatorów są bardzo różne, niektórzy proponują od 7kW HP do 12kW Tcap. Wydaje mi się że chcą sprzedać akurat to co mają w magazynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry tych nowych modeli, to swoją drogą.

Nowe T-Cap na R32 mają problem z niską modulacją w temp. poniżej +4*C, co zwiększa taktowanie.

Starsze T-Cap na R410a niżej modulowały w okolicy 0*C.

 

Wpierw trzeba znać zapotrzebowanie i model budynku.

Jakie jest OZC budynku?

Jaki rodzaj ogrzewania?

 

Można wykonać profesjonalne OZC,

lub policzyć przybliżone OZC w tym kalkulatorze: https://cieplo.app/start

 

Wyniki są bardziej dokładne dla budynków o prostej bryle, na bazie prostokąta lub kwadratu.

Wyniki są zależne od znajomości swojego budynku i dokładności wypełnienia danych.

Kalkulator ma swoje założenia obliczeniowe.

 

Gdy znajdę to wstawię linki do katalogu z nowymi modelami Panasonica.

Starsze modele miały tabele mocy podane w ogólnym katalogu pomp ciepła, na dalszych stronach.

 

 

 

edit.. znalazłem

tabele mocy grzewczej od strony 49 (Katalog 2022-2023)

 

https://d259aeuisb4qap.cloudfront.net/PL/Catalogues/katalogi/2022/Katalog%20pomp%20ciep%C5%82a%20Aquarea%202022%20-%202023.pdf

 

- trzeba w plikach do pobrania wejść na dział profesjonalny.

- katalogi w dziale dla użytkownika końcowego są obcięte z danych technicznych.

 

 

edit...2

Stary T-Cap H na R410a miał stałą moc grzewczą do -15*C:

[ATTACH=CONFIG]468402[/ATTACH]

 

Nowy T-Cap J na R32 ma podbitą moc od +2*C do -7*C, widoczne przy niskiej temp. wody zasilającej, a niewidoczne przy wyższych temp. wody:

[ATTACH=CONFIG]468403[/ATTACH]

 

- nasuwa się wniosek, że T-Cap został stworzony z myślą o współpracy z grzejnikami i to średniotemperaturowymi. Wyższa temp. wody powinna niwelować ograniczenie modulacji mocy.

Edytowane przez Marco36
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ci dziękuję kolego Marco36.

Moje zapotrzebowanie na ciepło to 9kW. Mam dom 230m2 plus 30m2 garaż. Dom piętrowy, na izolowanej płycie fundamentowej, 20cm styropianu grafitowego i 30cm wełny nad piętrem. Prosta bryła , kwadratowy kloc,bez żadnych wykuszy. całość ogrzewanie podłogowe.

Początkowo przedstawiciel/instalator zaproponował 9kW HP dwu wentylatorową ADC09HE8, inny znowu proponuje tcap AXC9HE8, jeszcze inny 7kW lub 9kW jednofazową generacji J. Teraz znowu wchodzą generacje K ale nie ma trojfazowej.

na stronie producenta ten HP ADC09HE8 widać , że prawie dorównuje tcapowi. Albo się mylę, niestety nie wszystko rozumiem z tych tabel. Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...