Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Kontrast wyświetlacza masz ustawiony na minimum ?

W sumie jak się dobrze przyjrzeć to też u siebie mam podobne przebarwienia , na pewno to nie jest brud ,tylko właściwości wyświetlacza ciekłokrystalicznego ( i pewnie jakości swoją drogą).

 

Zdjęcie było robione z kontrastem ustawionym na 3 (3 segmenty zapalone). Jak ustawiłem na max, to prawie w ogóle wyświetlacz jest brązowy, jak ustawie na min, to tych przebarwień nie widać, jak ustawie na 2, to bardzo delikatnie widać te przebarwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie seria K robi defrosty na zbiorniku CWU, a nie na podłodze. Warunek to temperatura wody w zbiorniku nie niższa niż 40 stopni.

Pytanie w którym momencie zapada decyzja o załączeniu grzałki? Bo po decyzji o defroście, kiedy zawór 3D zostaje dopiero przełączony na CWU, chwilkę zajmie zanim odczyt temperatury powrotu wzrośnie z podłogowego np. 25 stopni na ten z wężownicy powiedzmy 45. Jeżeli decyzja o grzałce zapada na początku, to ona i tak się załączy pomimo że powrót później wzrośnie do tych 45 stopni.

I najważniejsze o ile spadnie temperatura w zbiorniku np. 200l po defroście? To ustawienie miałoby sens gdyby wziąć pod uwagę grzanie zbiornika tylko w tanich godzinach prądu, ale jak ma mocno ochładzać zbiornik, to niezbyt się to kalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przeczytałem większość tematów, różne pompy do podobnych domów wersje all in one , t-cap i HP i sam już nie wiem co będzie odpowiednie , poradzi sobie w temperaturach przejściowych kiedy jest duża wilgotność i nie będzie nadmiernie korzystać z grzałki.

Teraz konkrety:

- dom budowany w 2021r.

- podłoga parteru 20cm styropianu.

- podłoga piętra 10cm styropianu

- w domu lane skosy betonowe i rekuperacja.

- powierzchnia domu ok 200m2 , po podłogach ok 250m2.

- w podłodze jest ponad 1700m rury pex 16.

- 2 rozdzielacze (piętro i poddasze).

 

Obecnie zainstalowany mam bufor 100l z 2 pomaami obiegowymi wilo, osobno na każdą kondygnacje . Po przeczytaniu większości opinii wiem już że ten bufor jest do wywalenia i pompa powinna być wpięta "na ostro" do instalacji z pominięciem bufora i instalowania dodatkowych termostatów pokojowych.

Mam świadomość że nie będę mógł założyć żadnej automatyki która może spowodować zamknięcie wszystkich obiegów i będę korzystał z krzywej grzewczej .

Bufor zakupiony był rok temu jako jedyny z dostępnych jednak patrząc po kolorze wody na rotametrach chętnie się go pozbędę a pozostałe elementy instalacji (zawory afriso, bufor, pompy itp odsprzedam po montażu Panasonica).

 

Zapotrzebowanie energetyczne domu z projektu wynosi 10,87kw

 

Wyliczony wynik uwzględniając ocieplenie które będzie w przyszłym roku https://cieplo.app/wynik/1r9xi .

Wynik bez ocieplenia (obecnie) -> https://cieplo.app/wynik/1r1uc

W domu będą mieszkać 2 osoby dorosłe i 2 dzieci .

 

Proponowane pompy:

 

1. Panasonic HP ALL-IN-ONE 9kW 400V, WH-ADC0916H9E8+WH-UD09HE8 - ok 40k 3 lata gwarancji

2. Seria J 1F zestaw All In One KIT ADC9JE5C-1 - 5 lat gw 35k

3. Seria H HP 3F KIT- WC09H3E8 zestaw z osobnym zasobnikiem 200l ze stali nierdzewnej . 38k 5 lat gw

4. KIT-ADC9HE8 All in one 3f - 40k - 5 lat gw

5. All in One H seria 9kW 3 fazy ok 44k 5 lat gw.

6. All in One Compact Seria J 9kw 1FZ - 36k 3 lata gw

7. High Performance 9kW 3 f ze zbiornikiem emaliowanym 300l - 46k 5 lat gw na pompe

 

Generalnie jedni odradzają 1F 9KW All in one z informacją że nie spełni zapotrzebowania inni odradzają generacje H z powodu czynnika R410 .

Z góry dziękuję za pomoc w pojęciu decyzji którą pompę lepiej wybrać i dlaczego oraz ewentualne opinie osób ktore posiadają takie pompy z podobnym metrażem i 100 podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obecnie zainstalowany mam bufor 100l z 2 pomaami obiegowymi wilo, osobno na każdą kondygnacje .

Bufor 100 l zainstalować na powrocie -będzie użyteczny przy defrostach

 

Wyliczony wynik uwzględniając ocieplenie które będzie w przyszłym roku https://cieplo.app/wynik/1r9xi .

.

Dla tego budynku to;

- Panasonic 9kW/TCap,

-jeżeli masz problemy z napięciem to PC 1fazowa z przekażnikiem zmiany fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego budynku to;

- Panasonic 9kW/TCap,

-jeżeli masz problemy z napięciem to PC 1fazowa z przekażnikiem zmiany fazy

 

Dziękuję za informację. Każdy odradzał T-Capa. Chciałem wybrać między HP 3F (KIT-WC09H3E8 (WH-SDC09H3E8 + WH-UD09HE8 ) z zbiornikiem Joule 200l a ALl in One KIT-ADC9HE8 . Czy to złe pompy ?

Nikt kto był osobiście nigdy nie proponował T-Cap-a choć był to mój pierwszy wybór a jak pytałem to każdy mówił że będzie za mocna.

Pompki i bufor zamontowane były rok temu z grzałką w celu wygrzewania wylewki i chetnie się pozbędę bufora jak nie będzie potrzebny.

Prośba o opinie czy te pompy spełnią zapotrzebowanie domu i nie będą nadmiernie korzystać z grzałek.

Edytowane przez dawplo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]466406[/ATTACH]

 

Dla 9kW/TCap - linia mocy pompy ;

- będzie pozioma na wysokości 9 kW w całym zakresie temperatur

Masz wybór

 

Rozumiem ze HP traci na wydajności przy niższych temperaturach a T-Cap nie, ale czy w okresach przejściowych T-Cap nie będzie taktował bardziej niż HP ? Chciałbym dobrze wybrać ale obawiam sie że 1F T-Cap będzie nadmiernie obciążał fazę ( kuchenka indykcyjna , czajniki itp) a 3F T-Cap jest zdecydowanie za mocny więc szukam jakiegoś kompromisu.

Sprawdzałem wykresy na stronie 58 https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

 

Mam zamiar korzystać z pompy przez najbliższe lata do grzania CWU i CO .

 

Panasonic T-CAP 9 kW 3 /1 faz przy - 20 st.C / 35 C ....... ma 8,9 kW

Panasonic SDC 9 kW / 3 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 7,1 kW

Edytowane przez dawplo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w okresach przejściowych T-Cap nie będzie taktował bardziej niż HP ?

 

9kW/TCap a 9kW /3f/HP - mają taką samą modulacje, niczym się nie różnią

 

1F T-Cap będzie nadmiernie obciążał fazę ( kuchenka indykcyjna , czajniki itp) a 3F T-Cap jest zdecydowanie za mocny więc szukam jakiegoś kompromisu.

 

TCap czy to 1f czy 3 f - ma taką samą moc i tak samo moduluje w niskich temperaturach,

 

Pompa 9kW/3f/HP - moduluje jak pompa 9kW/TCap

 

PC 1 fazę podpina się do sieci;

- 1faza - jednostka zewnętrzna

- 2 faza - jednostka wewnętrzna z grzałką CO,

- 3 faza - grzała zbiornika CWU poprzez stycznik

 

Pompa9kW/TCap/ 1f; 3f - wymaga zasilania przed licznikowego minimum 32 A

Istotny jak zwykle - jest Kumaty Instalator,

Poczytaj;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi,

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziękuje za linki. Nikt kto przyjeżdza po wizycie na obiekcie nie chce mi zamontować pompy T-Cap 3f jak również 3f. Propnowane są jeszcze jednostki K 9Kw 1f a ostatecznie dostaje info że tylko na moją odpowiedzialność. Szukałem więc kompromisu między TCap a tym co proponują i wyrów padł na HP 9KW 3f druwentylatorową . Czy jest ktoś kto posiada taką pompę i może powiedzieć czy jest zadowolony albo dlaczego jest niezadowolony.

 

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?

Edytowane przez dawplo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=dawplo;8204982 Nikt kto przyjeżdza po wizycie na obiekcie nie chce mi zamontować pompy T-Cap 3f jak również 3f.

Pompy ( 9kW i 12 kW )TCap - to najbardziej udane pompy Panasonica,

- montaż ich niczym się nie różni od montażu 9kW/3f/HP,

- w temacie " Panasonic Aquarea " - większość jest o TCap,

- celuj w kumatego instalatora, sprawdzonego, blisko domu - a nie jaki się nawinie,

- na kumatego - fachowca - trzeba niestety trochę poczekać;

.........- ja mam 9kW/TCap/1f - czekałem na fachowca > 0,5 roku w 2018 r

 

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?

1/ Pytaj - może dam rady odpowiedzieć,

2/ 9kW/3f/ - też da radę;

......- tylko pompa będzie więcej korzystała z grzałki - patrz wykres j/w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za linki. Nikt kto przyjeżdza po wizycie na obiekcie nie chce mi zamontować pompy T-Cap 3f jak również 3f. Propnowane są jeszcze jednostki K 9Kw 1f a ostatecznie dostaje info że tylko na moją odpowiedzialność. Szukałem więc kompromisu między TCap a tym co proponują i wyrów padł na HP 9KW 3f druwentylatorową . Czy jest ktoś kto posiada taką pompę i może powiedzieć czy jest zadowolony albo dlaczego jest niezadowolony.

 

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?

Niestety trafiłeś na instalatorów miłośników grzałek.

 

HP K 9kw przy -20 daje zaledwie 5kw, więc odpada całkowicie.

T-CAP H 9kw byłby dobry, ale niezbyt dobrze radzi sobie z podłogówką (przy niskiej temperaturze zasilania każdy defrost zje ok. 1kwh i potrwa minimum 15 minut).

HP H 9kw 3f to dziwna pompa. Ma bardzo mocną sprężarkę (nawet mocniejszą niż T-CAP) przez co słabo moduluje, a jednocześnie przy -20 zaczyna wymiękać i pracuje tylko do -23. Raczej niepolecana, chociaż nie ma tego problemu z rozmrażaniem co T-CAP.

 

Jeżeli możesz poczekać, to najlepiej pasowałby T-CAP K 9kw, ale dostępność dopiero od listopad/grudzień. To o wiele słabsza pompa niż starszy T-CAP (sprężarka 3kw vs 4,3kw), ale też ma stałą moc do -20 i odmraża się już normalnie.

Jak się nie boisz monobloków, a boisz taktowania, to możesz pomyśleć nad serią L, ale to jest dopiero abominacja. Wyznaczanie strefy bezpieczeństwa wokół pompy, zakaz stosowania odpowietrzników automatycznych itp. Ludzie wymyślający regulacje dotyczące bezpieczeństwa pomp propanowych mocno popłynęli.

Edytowane przez Gepam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-CAP H 9kw byłby dobry, ale niezbyt dobrze radzi sobie z podłogówką (przy niskiej temperaturze zasilania każdy defrost zje ok. 1kwh i potrwa minimum 15 minut).

Podaj przykłady ;

- raczej ma to miejsce przy 1-wentylatorowych jednostkach zewnętrznych,

 

Dłuższy czas defrostu powyżej 5 min i zużyciu > 0,2 kWh to oznaka błędów ;

1/ w instalacji grzewczej - Zapobiega się przez ;

....- właściwy dobór mocy PC,

...- właściwa pojemność instalacji grzewczej,

....- montaż na powrocie zbiornika min; 50 l,

2/ w sposobie eksploatacji,

Podstawowa zasada to ;

- nie schodzić z temperaturą zasilania < 27 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zasilania, tylko powrotu i właśnie o to chodzi.

Temat wałkowany sto razy w tym wątku, nazywa się deice mode 2 i występuje w T-CAP H i J.

Jeżeli pompa ma chodzić 24/7, to nie da się tego uniknąć przy podłogówce.

Myślałem o temperaturze powrotu a napisałem zasilania - mój błąd,

Napisałem jak tego uniknąć,

Bardziej dotyczy to 1-no wentylatorowych jednostek zewnętrznych

Nie pisz, że sto razy wałkowany tylko daj linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj pisał o tym michancia https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996231&viewfull=1#post7996231

Tutaj MiG opisywał jak oszukuje czujniki żeby tego uniknąć https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7900483&highlight=deice#post7900483

 

To w ogóle nie dotyczy jednostek jednowentylatorowych.

Zasada jest prosta - w T-CAP H i J jak mamy powrót poniżej 27 stopni, to defrost będzie kosztowny i długi, a jak równy 27 lub powyżej to będzie szybki i tani.

W pozostałych pompach (oprócz serii L) poniżej 27 stopni jest tylko trochę drożej (bo załącza się grzałka), ale też szybko. I to jest duża zaleta nowego T-CAP względem starego.

W serii L problem nie istnieje, defrosty zawsze idą tak samo szybko i zawsze bez grzałki.

Edytowane przez Gepam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej napisałem w innym wątku, rozglądam się za czymś co w razie "umarcia" mojego 11 letniego Atlantic'a zamontować na jego miejsce.

Zacząłem sobie wmawiać, że Panasonic jest najlepszy bo chyba najwięcej osób go wybiera. Ale jak czytam dywagacje powyżej "seria K, L, J, srot" to chyba trzeba doktorat z tego zrobić by świadomie podjąć decyzję.

Może jednak Panasonic to tylko dobry marketing a nie (bardzo) dobre pompy?

Co to za przedziwne algorytmy z tym powrotem 27 stopni? Przecież na podłogówce często zasilanie nawet jest niższe!

W domu, na grzejnikach tego nie mam ale w firmie gdzie jest 100% podłogówki zaprojektowanej od początku pod PC (tam pracuje Dimplex*) temperatury zasilania w pierwszym sezonie grzewczym rzadko przekraczały 27 stopni. A co dopiero powrót...

 

*A tak przy okazji to pojęcia nie mam jak defrosty robi ten Dimpex. Taką pompę zaproponował projektant i taką zamontowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sam widzisz gdzie jest różnica. Użytkownicy Panasonica dokładnie wiedzą jakie algorytmy ma ich pompa ( nie wnikając ,czy są dobre czy złe ale na pewno uniwersalne pod każdą instalację) , A użytkownicy tak egzotycznych pomp jak Dimpex nie mają pojęcia ( sam to napisałeś) jakie algorytmy ma ich pompa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sam widzisz gdzie jest różnica. Użytkownicy Panasonica dokładnie wiedzą jakie algorytmy ma ich pompa ( nie wnikając ,czy są dobre czy złe ale na pewno uniwersalne pod każdą instalację) , A użytkownicy tak egzotycznych pomp jak Dimpex nie mają pojęcia ( sam to napisałeś) jakie algorytmy ma ich pompa.

 

a jaką mapę ma wpisany twój komputer w samochodzie? nie wiesz a jeździsz...argument z d...py

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapę Europy :)

 

A tak poważnie , to pójdę na forum , powymieniam się doświadczeniami z użytkownikami , i razem będziemy mądrzejsi i będziemy wiedzieli jak jeździć ekonomicznie , na co zwracać uwagę itd. A jeżdżąc egzotycznym samochodem wszystko odkrywasz sam. No ale jak kto woli, i to raczej twój argument jest ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...