Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

I nie zależą od temperatury zewnętrznej , i od temperatury wody zasilającej ?

 

Kolega Andrzej5101 próbuje mi coś udowodnić ale nie do końca wiem co i w jaki sposób. Sprawa jest prost. Jeżeli PC potrafi zejść do minimalnego poboru 1,2kWh to przy temperaturach na zewnątrz rzędu 10-15 stopni, kiedy COP przekracza 5 "wypluwa" 6 i więcej kW mocy co musi się skończyć taktowaniem.

Używam PC od maja 2011 i przećwiczyłem przeróżne ustawienia. Pompa jest opomiarowana więc wiem dokładnie jakie są temperatury i pobór mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. Jak dla mnie zaletą Kaisai jest dostępność pomp 3-fazowych o relatywnie małej mocy*. Chociaż mam mieszane uczucia, że jednak są to jednostki jednowentylatorowe.

 

*Jak teraz dokładniej patrzę na dokumentację, to chyba jednak nie do końca tak jest. Zasugerowałem się tym: https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-kaisai-split-arctic-10-kw-kha-kmk-3-fazy-32269

Ale wygląda na to, że hydrobox jest 3-fazowy ale jednostka zewnętrzna 1-fazowa :( Dopiero 12kW jest "prawdziwie" 3-fazowa?

Realnie pompy jednofazowe nie biorą więcej niż 16A, a te polecane bezpieczniki rzędu 25A są bardzo mocno na wyrost. W Panasie tak jest, że np. serwisówka HP 9kw zakłada użycie bezpiecznika 25A, ale już Autodiagnostyka zaleca tylko 16A, bo maksymalny pobór tej pompy to 15,9A. A tyle to już większość instalacji udźwignie, chociaż wiadomo, że to jest pobór ciągły 24/7.

Mnie ciekawi na ile realna jest cena tych jednostek, bo jak mój znajomy dostawał wyceny pomp różnych producentów rok temu, to Kaisai też tam był i różnice nie były duże, a na tej stronie swatt.pl model 8kw jest za 12200 przy realnej cenie Panasa 9kw ok. 18000. Z kolei jednostka 16kw za 15600 jest o 10000 tańsza niż T-CAP? To co my tu robimy w tym wątku :D

Ta 16kw w ogóle jest ciekawa, moc ogromna, a pompa malutka. Czy ona czasem nie spędzi połowy czasu pracy na rozmrażaniu? Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 2 pytania

 

1) PANASONIC 7KW GEN J a przerwy w dostawie prądu, wygląda na to że w miejscowoći gdzie zamieszkałem normą że raz w tygodniu nie będzie prądu choć przez chwilę - czy trzeba się tego mocno obawiać? czy stosujecie generatory dla zebezpiczenia działania pomp?

 

2) jak sprawdzić czy głośność mojej pompy jest w normie? głośne brzęczenie może być objawem zbyt małej ilości czynnika grzewczego? to się da zweryfikować gdzieś w ustawieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam 2 pytania

 

1) PANASONIC 7KW GEN J a przerwy w dostawie prądu, wygląda na to że w miejscowoći gdzie zamieszkałem normą że raz w tygodniu nie będzie prądu choć przez chwilę - czy trzeba się tego mocno obawiać? czy stosujecie generatory dla zebezpiczenia działania pomp?

 

2) jak sprawdzić czy głośność mojej pompy jest w normie? głośne brzęczenie może być objawem zbyt małej ilości czynnika grzewczego? to się da zweryfikować gdzieś w ustawieniach?

1) Jeżeli to split, to nie ma to żadnego znaczenia, najwyżej trochę zmarzniesz przy dłuższej przerwie w dostawie. Jeżeli monoblok, to powinieneś mieć zamontowane zawory antyzamrożeniowe i zawór automatycznie dopuszczający wodę lub instalację zalaną glikolem. Wtedy też nic nie trzeba robić.

2) Nagraj filmik z działania to może ktoś z forum będzie w stanie ocenić dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) chodz mi o to że nagły brak prądu w trakcie pracy urządzenia może doprowadzić do jego popsucia się, czy stosujecie jakieś zabezpieczenia

 

2) załączam filmik:

1) Nie sądzę, żeby ktokolwiek miał awarię z tego powodu. Nawet pompom trójfazowym przy zaniku jednej/dwóch faz nic się nie dzieje.

2) Ja tu nic niezwykłego nie słyszę, ale zostawiam temat dla bardziej doświadczonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani natknąłem się na stary post użytkownika @Navy1 w którym pisze o defroście samą sprężarką w swoim HP 9kw 3f serii H (dwuwentylatorowa). Wg instrukcji obsługi ta pompa nie ma takiego trybu (deice mode 2) i powinna rozmrażać się tak jak inne jednostki HP przy użyciu grzałki (poniżej 27 stopni na powrocie). Czy ktoś może to potwierdzić/zaprzeczyć?

Pytanie czemu Panasonic nie wspomina o tym w instrukcji? Może nowy T-CAP K będzie miał ten sam problem? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% każda jednostka dwuwentylatorowa (czyli T-CAP ale też i HP ) ma deice mode 2 w generacji H . w wyższych generacjach do potwierdzenia/sprawdzenia ( bo nikt tego nie potwierdził).

 

A co do instrukcji ,to nie wiem do jakiej się odnosisz , ale mam np serwisówkę monoblogów jednowentylatorowych wersji H ( WH-MDC07H3E5 WH-MDC09H3E5 ) , i w niej jest deice mode 2 , mimo ,że w rzeczywistości go nie ma....

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja do HP H 3f: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210f3ez1z3de02z656ez706466z26z3801a21e591db861f0e3ef1a852322d19df1469c/tsn3/data/ALL/WHSDC09H3E8/SVC/997625/PAPAMY1611081CE.pdf

Strona 142. Jest opisany tylko deice mode 1.

 

Instrukcja do T-CAP H: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210e80z1z3dd2bz656ez706466z26z5a7944cf38a73d42f798231abc9fc09fbca519b3/tsn3/data/ALL/WHSXC09H3E8/SVC/997623/PAPAMY1610076CE.pdf

Strony 146 i 147 opisują dwa rodzaje defrostu.

 

Instrukcja do której się odnosisz MiG, czyli monoblok HP H 1f : https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210db1z1z3eda5z656ez706466z26z5f005a82739257c70e9aa293a2f02024b84f9a51/tsn3/data/ALL/WHMDC05H3E5/SVC/991785/PAPAMY1709003CE.pdf

Strona 123 faktycznie opisuje dwa rodzaje, ale mode 2 różni się od tego z T-CAP. Wygląda tak samo jak mode 1, tyle że jest dłuższy, a graniczna temperatura powrotu to 22 stopnie.

Deice mode 2 running lower frequency than deice mode 1 at step 4 to 9 to prevent indoor hot coil from freezing

during deice operation

Czyli trwa dłużej, bo sprężarka chodzi z mniejszą częstotliwością, ale nadal używany jest zład wody. W T-CAP sprężarka chodzi na max i pompa obiegowa się zatrzymuje.

 

Pytanie który mode 2 ma HP H 3f, bo nie jest opisany żaden. W generacji F zarówno HP 3f jak i T-CAP mają ten sam mode 2, więc to chyba jest odpowiedź.

 

W takim razie @dawplo najprawdopodobniej wprowadziłem cię w błąd, bo T-CAP K zapewne też będzie tak działał, chociaż dopóki się nie pojawi, to nie będzie wiadomo. Sytuacje może ratować defrost wodą z CWU, ale jak to w praktyce działa to nie wiem. Jeżeli ktoś na forum ma już HP K, to może coś napisze na ten temat, ale najpierw musiałoby się zrobić zimniej na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie który mode 2 ma HP H 3f, bo nie jest opisany żaden. W generacji F zarówno HP 3f jak i T-CAP mają ten sam mode 2, więc to chyba jest odpowiedź.

 

 

Tak ,w dwuwentylatorowej H deice Mode 2 jest taki sam jak w T-Cap- obiegówka się zatrzymuje , sprężarka najpierw też.,po czym wchodzi na b. Wysokie obroty, rurki gazowe robią się spowrotem ciepłe, nie ma charakterystycznego syku , kiedy przestawia się zawór.

 

W deice Mode 1 rurki gazowe na początku robią się momentalnie lodowate (czujnik mierzy na nich w tym momencie nawet -16stopni), zaraz po syku , jak się zawór przestawi.

 

No i czasami możemy zobaczyć objawy Deice Mode 1 i 2 , a to dlatego że PC może zacząć defrost od Mode1 ,ale woda zaraz na tyle się wychladza w obiegu, że jest przerywany ,i Defrost kończy się w deice Mode 2 (co jest jeszcze gorsze i dluzsze)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

hej, jest ktoś w stanie wytłumaczyć nowemu posiadaczowi PC gen J 7kw

1) czy grzejąc krzywą grzewczą bez żadnych termostatów pompa po dojściu do zadanej temperatury zasilania (i powrotu) po prostu się wyłączy czy będzie ciągle pracować aż dopóki jej się ręcznie nie wyłączy?

I jak się ma ‘Termostat Pokojowy’ (panel pompy mam przeniesiony do domu) do krzywej grzewczej bo rozumiem że przecież jedno mówi o oczekiwanej temperaturze w domu a krzywa grzrewcza odnosi się do pracy względem temperatury na zewnątrz – nie rozumiem jak to współpracuje…

 

2) czy ciśnienie 1bar kiedy pompa pracuje i 1,2/1.3 kiedy nie pracuje jest ok.?

 

3) przepływ wody 20l/min jest ok? nie posiadam osobnej pompki a jedynie to co jest wbudowane w PC (dom : parter 45m2 i piętro 40m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Będzie pracować ciągle do momentu przekroczenia zadanej temperatury o 2 stopnie przez 3 minuty (kiedy nie będzie już w stanie zredukować swojej mocy). Wtedy wyłączy sprężarkę i załączy ją ponownie w momencie kiedy powrót spadnie o 3 stopnie. Obiegówka pracuje bez przerwy. Jedyne co może wtedy wyłączyć grzanie to ustawienie "Temperatura zewnętrzna wyłączenia grzania".

Termostat wbudowany ma swój algorytm pracy, który nie ma żadnego sensu, ale generalnie pracuje z krzywą i wyłącza sprężarkę jak temperatura w domu przekroczy zadaną o 0,5 stopnia, a załącza gdy spadnie o 0,5 stopnia. W praktyce działa to fatalnie, u mojego znajomego potrafi załączyć sprężarkę 10 razy w ciągu godziny, bo nie może się zdecydować czy grzać czy nie. Do tego najczęściej nie wyłącza pompy obiegowej, tylko godzinami mieli bez sensu zimną wodę.

Termostat zewnętrzny działa znacznie lepiej. Kiedy daje sygnał grzać, to pompa pracuje zgodnie z krzywą, a kiedy daje sygnał nie grzać, to sprężarka i obiegówka stają.

 

2) Ciśnienie w spoczynku powinno wynosić 0,1 bar na każdy metr wysokości instalacji + 0,3 bar w naczyniu przeponowym + kolejne 0,3 bar. Czyli jeżeli między najniższym a najwyższym punktem instalacji jest 7 metrów, to ciśnienie powinno wynosić:

0,7 bar + 0,3 bar = 1 bar w naczyniu przeponowym (takie jest fabryczne ustawienie naczynia wbudowanego w pompę)

1 bar + 0,3 bar = 1,3 bar w całej instalacji

Podczas pracy spadek ciśnienia na manometrze jest normalny, 1 bar jest ok.

 

3) To jest przepływ maksymalny, czy przy normalnej pracy? Jak przy pracy to ok, jak maksymalny to bardzo słabo.

Edytowane przez Gepam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest obecnie obserwowany przepływ podczas pracy pompy na grzanie C.O., jak dałem odpowietrzanie parę dni temu to było bodajże 40l/min czy może nawet więcej więc to znaczy że max to chyba nie jest? wiem że na taki przepływ mogą wpłynąć opory poprzez zapowietrzenie, czy mając takie Flamco 2w1 z odpowietrzaczem muszę jescze jakoś się przejmować zapowietrzeniem podłogówki? i jak to sprawdzać ewentualnie? wielkie dzięki za pomoc w tych tematach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...