Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

oj inwestorze ... no prosze cie :D

mam w sezonowym bilansie 48 % strat a w ogolnych wynikach jakies 20 % ... no slucham wytlumaczenia ... :roll:

chodzilo mi tylko o to ze ja mowilem prawdopodobnie o innej wartosci i ty tez o innej ...

 

mam w sumie 200 m3/ h wentylacji ...

 

Jezier - ja nie mowie niogdzie ze bedzie chodzic na 300 m3 /h zawsze - to jest bieg maksymalny ... z reguly to bedzie bieg 1 lub 2 :wink:

takze uwazam ze starczy mi 170 - 200 m3/h ... ale wg mnie mniejsza wymiana to juz przesada ... ( oczywiscie w moim domu :wink: )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...Za wysoka wydajność centrali zamiast oszczędzać powoduje straty. Jedyna zaleta to szybki zwrot z rekuperatora. Przy 250-300m3/h będą wysokie straty na wentylację. U mnie przy 150m3 bez odzysku traciłbym 34 % ciepła z wywiewanym powietrzem.

....

No co Ty Jezier jaki zwrot :o więcej wywiewasz aby wiecej odzyskać to coś chyba nie tędy droga :wink: :D Czy nie lepiej odrazu mniej wywiewać ciepła 8) i olać to całe odzyskiwanie. Przecież za odzyskiwanie też trzeba zapłacić. Napisałeś że tracisz 34% ciepła rozumiem że chodzi o samo ciepło do wentylacji. Czyli spróbujmy policzyć nie uwzględniając zysków ciepła 150m3 * 18 (sredniosezonowa dT) * 0,34 (wsp stały) = 918 W czyli 0.98 kW Powiedzmy że masz sprawnośc reku (średniosezonową) 34% daje to sredni odzysk 0.31kW. Liczmy dalej przyjmijmy ża podgrzewasz powietrze przez 250 dni w roku przez 24 godziny dziennie (tylko wtedy przyjeta dT=18 ma sens) mamy 250*24*0,31 = 1860 kWh w moim przypadku przy ogrzewaniu GZ50 jedna kWh kosztuje ok. 12gr czyli liczmy dalej 1816 * 12 = 223,20 zł jeśli ktoś ogrzewa dom pradem całość w dziennej taryfie (czyli drożej juz sie chyba nie da ) to bedziemy mieli 1860 * 0,39 zł = 725 zł. Do tego mamy jeszcze koszty energii do zasilania wentylatorów, koszty filtrów, koszty czyszczenia itp. Szacunkowo nie wiem ile ale pewnie gdzieś 300...400zł w skali roku. Powinni sie wypowiedzieć w tej kwestii ci co regularnie kupują i wymieniaja filtry. Pozostaja jeszcze koszty inwestycyjne no ale to juz jest bardzo zróznicowana sprawa. Ale to wszystko juz było pisane i zaczynamy zataczć koło. Poprzednie moje obliczenia uwzględniały jeszcze zyski cieplne i wypadły jeszcze mniej kożystnie dla reku. Reku mają tak naprawdę zastosowanie przy znacznie wiekszych wymianach niż kilkaset m3 na godzinę gdzie są ekonomicznie uzasadnione. No ale producenci i firmy instalacyjne chcąc zwiększyć obroty i zyski budują sobie nowy rynek zbytu wśród budujących domy jednorodzinne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestorze a ty uparcie i bez rozptrywania argumentow innych osob swoje ...

uparcie mieszasz pojecie odzysku ciepla i wentylacji mechanicznej ...

 

te koszty ktore ty podales to sa koszty wentylacji mechanicznej a nie odzysku ciepla !!!

 

odzysk ciepla to nie wentylatory i filtry i co tam jeszcze ....

to wszystko to wentylacja mechaniczna ... i to do niej chyba chcesz zniechecic ? he ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj inwestorze ... no prosze cie :D

mam w sezonowym bilansie 48 % strat a w ogolnych wynikach jakies 20 % ... no slucham wytlumaczenia ... :roll:

 

RolandB

Nie wiem co wstawiłeś do OZC i jak to liczyłeś dokładnie. Naprawdę poczytaj help od programu bo ma on dużo róznych ustawień i część obliczeń może wykonywać wg jednej normy a część wg innej. Nieraz mogą wyjśc absurdalne wyniki szczególnie gdy zaczniesz "majstrować" przy ilościach powietrza do wentylacji (mogą wyjść ujemne wyniki). Ja poza OZC robiłem sobie jeszcze bilans EXCEL'u. Zresztą nie tylko ja. Musisz poszukać na forum było juz nieco watków na temat obliczeń OZC. Ja robiłem obliczenia ponad 2 lata temu więc szczegółów ustawień w OZC już nie pamietam a poza tym sa już napewno nowsze jego wersje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj inwestorze ... no prosze cie :D

mam w sezonowym bilansie 48 % strat a w ogolnych wynikach jakies 20 % ... no slucham wytlumaczenia ... :roll:

 

RolandB

Nie wiem co wstawiłeś do OZC i jak to liczyłeś dokładnie. Naprawdę poczytaj help od programu bo ma on dużo róznych ustawień i część obliczeń może wykonywać wg jednej normy a część wg innej. Nieraz mogą wyjśc absurdalne wyniki szczególnie gdy zaczniesz "majstrować" przy ilościach powietrza do wentylacji (mogą wyjść ujemne wyniki). Ja poza OZC robiłem sobie jeszcze bilans EXCEL'u. Zresztą nie tylko ja. Musisz poszukać na forum było juz nieco watków na temat obliczeń OZC. Ja robiłem obliczenia ponad 2 lata temu więc szczegółów ustawień w OZC już nie pamietam a poza tym sa już napewno nowsze jego wersje.

Pozdrawiam

 

 

prosze cie nie rob ze mnie za przeproszeniem idioty - dobrze ?

 

a juz bardziej tresciwie - jak wyzuce z obliczen GWC ( temp wentylacji = -18 C w mojej strefie ) to straty bezwzgledne na wentylacji ( strona wyniki ogolne ) wynosi okolo 20 kilka %. To chyba jest zgodne z tym co jezier pisze - co nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestorze a ty uparcie i bez rozptrywania argumentow innych osob swoje ...

uparcie mieszasz pojecie odzysku ciepla i wentylacji mechanicznej ...

 

te koszty ktore ty podales to sa koszty wentylacji mechanicznej a nie odzysku ciepla !!!

 

odzysk ciepla to nie wentylatory i filtry i co tam jeszcze ....

to wszystko to wentylacja mechaniczna ... i to do niej chyba chcesz zniechecic ? he ? :roll:

W którym miejscu mieszam te sprawy ?? Przecież dokładnie wyliczyłem że chodzi wyłącznie o energie odzyskaną ok. 40%. Bez wentylatorów nie możesz mieć reku a jak masz wentylatory to musisz mieć kanały i filtry itp. więc te koszty musisz ponosić . Poza tym wszystkie te koszty zostały osobno wyszczególnione i wszyscy mogą sobie dokładnie przeanalizować co ich dotyczy a co nie więc spoko nie ma sie o co denerwować :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestorze a ty uparcie i bez rozptrywania argumentow innych osob swoje ...

uparcie mieszasz pojecie odzysku ciepla i wentylacji mechanicznej ...

 

te koszty ktore ty podales to sa koszty wentylacji mechanicznej a nie odzysku ciepla !!!

 

odzysk ciepla to nie wentylatory i filtry i co tam jeszcze ....

to wszystko to wentylacja mechaniczna ... i to do niej chyba chcesz zniechecic ? he ? :roll:

W którym miejscu mieszam te sprawy ?? Przecież dokładnie wyliczyłem że chodzi wyłącznie o energie odzyskaną ok. 40%. Bez wentylatorów nie możesz mieć reku a jak masz wentylatory to musisz mieć kanały i filtry itp. więc te koszty musisz ponosić . Poza tym wszystkie te koszty zostały osobno wyszczególnione i wszyscy mogą sobie dokładnie przeanalizować co ich dotyczy a co nie więc spoko nie ma sie o co denerwować :wink:

Pozdrawiam

 

ale przeciwstawiasz temu koszty wynikle z WENTYLACJI ...

 

najpierw odpowiedzialem sobie na nastepujace pytanie :

czy chce wentylacje mechaniczna czy grawitacyjna ?

odpowiedzialem sobie z wielu wzgledow ze mechaniczna ...

 

a POTEM doszedl wymiennik ciepla ...

no i gdzie tu koszty WYMIENNIKA ?

 

na moja instalacje cena ogolna to 9310 zl z tego tylko 3650 przypada na

centrale WENTYLACYJNA z odzyskiem ciepla ...

 

to jest ta roznica ktorej nie mozesz zrozumiec ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB

No co Ty nikt nie robi z Ciebie idioty :D . Spoko bez nerw :D 8) Policz sobie wszysko tak jak napisałem w przykładzie. Poszukaj w plikach OZC znajdziesz temperatury srednie w danych miesiacach podstawisz straty przez przegrody i na wentylację i będziesz znał prawdę :wink: . Fizyki nie da się przeskoczyć. Pamiętaj że OZC może raz uwzględniać zyski ciepła a raz nie i ma to odbicie własnie w cieple na wentylacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ale przeciwstawiasz temu koszty wynikle z WENTYLACJI ...

 

najpierw odpowiedzialem sobie na nastepujace pytanie :

czy chce wentylacje mechaniczna czy grawitacyjna ?

odpowiedzialem sobie z wielu wzgledow ze mechaniczna ...

 

a POTEM doszedl wymiennik ciepla ...

no i gdzie tu koszty WYMIENNIKA ?

 

na moja instalacje cena ogolna to 9310 zl z tego tylko 3650 przypada na

centrale WENTYLACYJNA z odzyskiem ciepla ...

 

to jest ta roznica ktorej nie mozesz zrozumiec ...

OK Ty zadałeś sobie takie pytania a inni inne pytania. Ja rozpatruję całość łacznie ze wszystkimi kosztami, zaletami i wadami bo tak będzie w praktyce. Nie da się używać reku bez wentylatorów tak samo jak przy went. grawitacyjnej. Ważny jest cały system i efekt finalny a nie poszczególne elementy. No przynajmniej dla mnie tak jest. Jak chcesz to możesz liczyć reku. osobno nikt cię nie przymusza do kompeksowej oceny i obliczeń. Jak zawsze co kto lubi i na co kogo stać. :wink:

Ale żeby zaraz się denerwować nie ma co to są bzdety :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to zadam inne pytanie czy widzisz sens wentylacji mechanicznej ?

To zbyt szerokie zagadnienie aby dało sie na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Czy widzę sens to zależy gdzie ? To po pierwsze a po drugie co to jest dla ciebie wentylacja mechaniczna ? Czy wentylacja grawitacyjna + miejscowe małe wentylatorki wyciągowe to dla ciebie wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna ?.

Moim zdaniem przeważnie najlepsze sa rozwiązania hybrydowe to znaczy łączące w sobie jak największą liczbe zalet różnych systemów przy minimalizacji ich wad. Takim rozwiazaniem w moim prywatnym przekonaniu w domku jednorodzinnym jest grawitacja ze wspomaganiem. U kogoś innego może być inaczej bo np. cała rodzina kopci papierochy jak parowóz i potrzebuje 2...3 :wink: wymiany bo inaczej nic nie widać z powodu "mgły" w pomieszczeniach. Przykłady by można mnożyć. Więc musisz sprecyzować pytanie i określić więcej warunków i preferancji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kiedy ja juz widze po twojej wypowiedzi ze nie widzisz sensu :wink:

w takim razie rozumiem twoje poprzednie wypowiedzi ...

 

ale tak naprawde to ty w nich mowisz o wentylacji mechanicznej i jej oplacalnosci ... a nie o odzysku ciepla i jego oplacalnosci ... rekuperator jest ZAWSZE oparty na wentylacji mechanicznej i tak naprawde jest to znikomy koszt dodatkowy ...

w momencie jak nie widzisz sensu wentylacji mechanicznej cala rozmowa o odzysku nie ma sensu ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB

Widzę że wiesz lepiej ode mnie jakie ja mam zdanie na ten temat :D :D :D . Ale tak nie jest jak napisałeś to wcale nie jest takie proste że mechaniczna ma sens albo nie. W niektórych przypadkach ma sens a w innych nie. Zawsze należy rozpatrywać dany przypadek indywidualnie mimo że z pozoru wydaja sie nieraz być takie same.

Oczywiste jest też to że z konieczności piszę o pełnej wentylacji mechanicznej bo w innym przypadku reku nie ma sensu :wink: Tematem wątku jest reku czyli w domyśle odzyskiwać ciepło z powietrza wentylacyjnego czy też nie ? Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Może przypomnę "

Witam Was

Proszeb o krotka odpowiedz macie czy nie

bedziecie montowac tak czy nie

jak tak to dlaczego, jak nie to dlaczego

Więc jednym z warunków które trzeba spełnić aby mieć reku jest posiadanie pełnej wentylacji mechanicznej. Więc moja odpowiedź jest taka w mim przypadku posiadanie pełnej wentylacji mechanicznej z reku jest nieuzasadnione więc nie mam. Mam natomiast wentylacje mechaniczną (wspomaganie grawitacji )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje ale jednoczesnie piszesz ze kosztem odzysku ciepla jest koszt filtrów :roll: no to gdzie tu sens ?

 

prosze tylko o rozrożnienie kosztów wynikających z wentylacji mechanicznej i kosztow wynikajacych z reku ...

bo ty do zyskow bierzesz tylko te wynikajace z reku ( wyliczona przez ciebie kase )

 

wiec po stronie strat masz :

- prad do wentylatorow

- wymiana filtrow

- czyszczenie kanalow

 

a po stronie zyskow tylko zyski na reku ...

a gdzie zyski wynikajace z wentylacji mechanicznej ? czyli :

- sterowania przeplywem w zaleznosci od warunkow ( ty to tez masz - przeciez masz wspomaganie grawitacji wlasnie w tym celu )

- nie mierzalny zyski na nie wpuszczaniu roznego rodzaju syfu do domu

- mozliwosc podlaczenia GWC do tego

- mozliwosc rozprowadzenia ciepla z kominka tymi samymi kanalami

 

traktujmy tak samo zyski i straty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roland,

 

troche odchodzisz od glownego tematu "Rekuperator tak czy nie"

 

Wentylacja mechaniczna moze byc z rekuperatorem lub bez. Ja mam wentylacje machaniczną - nawiew do wszystkich pomieszczen, połączone z GWC i stanowiące DGP.

 

Mam wiec w pełni sterowalną wentylacje, powietrze jest filtrowane przed centralnym wentylatorem nawiewu.

 

Co wiecej, okazalo sie, że wentylacja grawitacyjna, nawet bez włączonego wentylatora nawiewu, sama "ciągnie" powietrze z GWC, nie potrzebuje wiec nawietrzakow, nie ma tez zadnego szumu, jest komfort wstepnie podgrzanego, przefiltrowanego powietrza, ale bez rekuperatora.

 

Te same kanaly uzyłem do rozprowadzanie zimą ciepłego powietrza z kominka. Nie mam jednak kanalow powrotnych.

 

Dlatego odpowiadam, moim zdaniem wentylacja mechaniczna tak - jesli ktos ma GWC i lubi palic w kominku, gdyz otrzymuje DGP.

 

Natomiast rekuperator prawie w kazdym przypadku NIE! Rekuperator nigdy sie nie zwroci i nie widze dla niego sensownego przeznaczenia w moim systemie.

 

Podzielam poglądy Inwestora - wentylacja grawitacyjna wspomagana elektrycznie wywiewem lub nawiewem elektrycznym. Rekuperator jako wymiennik i kanaly powrotne są zbedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB

Piszemy już wkółko to samo ja nie uznaję podziału na reku osobno i mechaniczna osobno dla mnie to jeden system z jego wszystkimi wadami i zaletami. Gdyby temetem było kto ma pełną wentylacje mechaniczną i nie ma reku lub go ma ? to wtedy mozna by pisać o reku jako samej opcji do went. mechanicznej. Ja temat wątku rozumiem jako pytanie o sens odzyskiwania ciepła z powietrza wentylacyjnego. Musiałby sie w tej kwestii wypowiedzieć autor wątku. Tak jak pisałem dla mnie pełna went. mechaniczna ma więcej wad niz zalet w stosunku do grawitacyjnej wspomaganej więc w moim przypadku aby móc zastosować reku. musiałbym pogodzić się z tym że będe musiał zainstalować gorszy system. Więc napiszę jeszcze raz jak gdzieś juz pisałem. Cieszę się że mnie stać na to aby nie mieć wentylacji mechanicznej ( w tym również reku). To jest oczywiście tylko moje prywatne zdanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS

 

nie odchodze od tematu - caly czas rozmawiamy o tym samym ...

 

co by bylo gdybys dolozyl do twojej instalacji przewody wyciagowe, dodatkowy wentylator i wymiennik krzyzowy w obudowie ? ile bys za to zaplacil ? o ile bylyby wieksze koszty uzywania tego ?

zyskownosc odzysku ciepla wyliczyl juz inwestor ... niech bedzie ze prawidlowo ... czym grzejesz dom calorocznie ? zrob w nastepnym poscie taki raxchunek zyskow i strat - dla ciebie - gdybys chcial sobie zrobic odzysk ciepla ... po ilu latach zwocilaby ci sie ta dodatkowa instalacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RolandB

Widzę że wiesz lepiej ode mnie jakie ja mam zdanie na ten temat :D :D :D .

Tak jak pisałem dla mnie pełna went. mechaniczna ma więcej wad niz zalet w stosunku do grawitacyjnej wspomaganej

 

to jednak mialem troche racji :wink:

 

Piszemy już wkółko to samo ja nie uznaję podziału na reku osobno i mechaniczna osobno dla mnie to jeden system z jego wszystkimi wadami i zaletami.

 

to dlaczego nie liczysz do zyskownosci tego ile sie zyskuje poprzez sterowalnosc wentylacji ? to tez mozna jakos aproksymowac przeciez ...

jak juz pisalem - obliczasz wydatki calkowite zwiazane z calym systemem a zyski finansowe tylko i wylacznie zwiazane z reku .... no to jak ma wyjsc oplacalnosc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz to liczylem, w tym wątku i w innym. w moim przypadku - gaz ziemny i kominek, rekuperator i kanaly powrotne nie opłacają sie.

 

Jesli jednak ktos grzeje prądem lub jak podawal przyklady Inwestor, mocno wentyluje, czy tez ma bardzo wieloosobową rodzine i dom jest ciągle zaludniony, temu opłaca sie to ciepło odzyskiwac.

 

Ja wychodze rano do pracy, cała rodzina sie rozchodzi. W tym czasie nie grzeje, nie wentyluję inaczej niz delikatnie grawitacyjnie. Poznym popoludniem wracamy i przez kilka godzin jestesmy w domu. Ale to za malo, aby opłacalo sie odzyskiwac nam ciepło z wentylacji. Dom jest przestronny, nikt z nas nie pali. Dom uzytkuje od kilku miesiecy i nigdy nie było duszno.

 

Zycze wszystkim trafnego wyboru, z rekuperatorem lub bez!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...