Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

dawno do tego tematu nie wracałem

aby dodać coś co pisałem w wątku "odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej to mit"

 

dopiszę że:

w grawitacyjnej mniej ciepła się wymienia więc nie ma potrzeby odzysku bo to co wyleci i tak jest mniejsze niż to co wyleci i jest stracone dla mechanicznej (bo grawitacyjna mniej powietrza wymieni)

 

ale nie o tym chciałem pisać:

co by było gdyby do GWC obok rury z doprowadzanym powietrzem dolkeić rurę z wypuszczanym powietrzem - czy odzysk nie byłby podobny jak w wymienniku krzyżowym. Podobnie z rurą wody szarej - położyć ją pod rurą z powietrzem - przez co ogrzeje się trochę ziemi a co za tym powietrze dolotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wracam do tego watku bo cały czas mam pewne watpliwości.

Policzyłem z danych zawartych w raporcie pomiarów pracy z Szewcji zamieszczengo przez neurona sprawność w/g wzoru podanego przez neurona i jeziera ( wzory sa różne jeziera chyba mija sie z prawda) wyszło mi srednia sprawność w/g neuronowego wzorka: 45,6% a w/g jezierowego 102,2% , a na owym raporciku widnieje 82%. Jak sie dobrze przyjżeć danym to w jednej z kolumn temp. pow. wtłaczanego do pomieszczenia jest wyższa od temp. powietrza usuwanego z pomieszczenia :lol: Tak tylko Szwedzi potrafią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżyk

Szwedzi kombinowali przepływami powietrza. Ważna jest nie tylko DeltaT ale również masa powietrza. Jeśli przemonżysz Spadki temp. przez proporcję ilości powietrza to wyjdzie te 82 %. Moj wzór nie różni się od wzoru jeziera może inne nazewnictwo ale jeśli za rekuperatorem powietrze z zewnątrz osiągnie temperaturę powietrza wyciąganego z pomieszczeń to będzie 100%

Przykro mi jeśli użyłem niejasnych sformułowań.

Wyższa temp. może być skutkiem np. ciepła z wentylatorów które też straty mają choć trudno jest mi powiedzieć czy ten efekt jest wystarczający do podniesienia temp. o stopień lub dwa. W stopce jest na tem temat uwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżyk. Oczywiście mój wzór ma błąd powinienem zamienić liczebnik z mianownikiem. Natomiast wzór neurona nie ma chyba błędu ale żle jest nazewnictwo. Zamiast t za reku powinieneś do obliczania wziąć t do pomieszczenia.

Mimo to nie da się podstawiając temperatury ze szwedzkich wyników badań uzyskać wynik 82%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie znam tylko jeden rekuperator który jest bez wymienionych w tym wątku wad

"RylkAir"

Nie ma możliwości zapuszczenia bakteriami kanałów, bo nie ma kanałów

Czyszczenie jest proste - wystarczy wrzucić wkład do pralki

Dla mnie dużą zaletą jest decentralizacja i możliwość indywidualnego sterowania w każdym pokoju ilością wymian powietrza - to może dać duże oszczędności.

Ciekaw jestem co przeciwnicy rekuperatora znajdą złego w tym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wymiennik ma sprawność 82 %, temp w mieszaniu 20 stopni, na zenątrz 5,2 to przy tej sprawności temp. nawiewanego do mieszkania powinna wynosić 17,8 stopnia. A ma 19,9. Przy strumieniu 102 m3/h brakuje 2,1 stopnia. A więc brakuje 73 Watów energii. Może akurat tyle ciepła produkuje wentylator?

A może ma znaczenie też to, że czym mniejsza wymiana powietrza tym sprawność wymiennika większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ponieważ czuję że mogłem coś przekręcić załączam oryginalną tabelkę ze schematem ułatwialącym identyfikację parametrów w tabelce.

Pod tabelką jest komentarz: w pomiarach zawarty jest dodatkowy efekt oddawania ciepła przez wentylatory.

 

http://www.enaco.pl/neur0344izx2/diagr2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie znam tylko jeden rekuperator który jest bez wymienionych w tym wątku wad

"RylkAir"

Nie ma możliwości zapuszczenia bakteriami kanałów, bo nie ma kanałów

Czyszczenie jest proste - wystarczy wrzucić wkład do pralki

Dla mnie dużą zaletą jest decentralizacja i możliwość indywidualnego sterowania w każdym pokoju ilością wymian powietrza - to może dać duże oszczędności.

Ciekaw jestem co przeciwnicy rekuperatora znajdą złego w tym system

 

tak, tylko na każde pomieszczenie musisz mieć ten 'rekuperator"

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITEK P.

Bardzo interesujące rozwiązanie techniczne. Szkoda tylko że informacja techniczna jest bardzo uboga. Nie podano np. jak mocno to urządzenie hałasuje. Poza tym wywiew jest bardzo blisko nawiewu i przy takiej lokalizacji urzadzenia jak na reklamówce producenta wymiana powietrza w pomieszczeniu będzie bardzo mała. Wentylować sie będzie tylko przestrzeń za zasłoną a reszta pokoju już nie. Inna lokalizacja urządzenia niz za zasłoną praktycznie odpada ze wzgledów estetycznych. Następna wada jaką zauważyłem jest mało ekonomiczny obieg powietrza zamiast wykorzystać powietrze z pokoi do wentylacji łazienek i kuchni jest ono usuwane na zewnątrz bezpośrednio z pomieszczeń. Czyli zdecydowanie gorzej niż przy systemie grawitacyjnym i mechanicznym. Więc tak naprawdę zysk energetyczny w stosunku do grawitacji jest znacznie niższy niz deklaruje to producent. Ale poza tym uważam to rozwiazanie za zdecydowanie lepsze od instalacji z kanałami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestor zastanawiam się czy aby wyeliminować te niedogodności po prostu nie poprowadzić kanałów od łazienek do tego rekuperatora - trochę to wykrzywia ideę braku kanałów, ale będą to tylko kanały wywiewne, więc ich ewenetualne zanieczyszczenie bakteriami nie wpłynie w żaden sposób na świerze powietrze dostarczane przez rekuperatory.

Co do estetyki - zastanwiam się (jeśli zdecyduję się na to rozwiązanie) nadwpuszczeniem tego urządzenie w ścianę - tzn w trakcie budowy w ścianie zostanie zrobiona wnęka - taka sam jak na okno tylko z wymiarami na ten rekuperator. Ściana od zewnątrz zostanie zaślepiona np. płytą OSB + ocieplenie + tynk lub warstwa ściany osłonowej (zależnie od technologii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...