Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

wielkie dzieki za odpowiedź :D

 

Kominek powinien być tak zmodyfikowany, żeby otwarcie czy uchylenie szyby przełączało mikrostyk. Taki przemysłowy, trwały mikrowyłącznik.

Tym mikrowyłącznikiem odłącza się wywiew po otwarciu kominka.

Kabel od kominka do miejsca, gdzie są sterowane wentylatory.

To obwód około 10V. Polecam skrętkę komputerową. Ma dobrą izolację.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czesc, ja zdecydowalem sie na Bartosza - podobnie wychodzi jak u Ciebie z tym ze ja jeszcze zamawiam tzw. automatyke a to podnosi kosz do kwoety jakies 15.000 zl (panel, elektr. przepustnice, dodatki do GWC itp.)

 

Pzdr.

 

 

Kobieta od Bartosza, z którą gadałem to nie była zbyt przekonana do tej ich "elektroniki" - wyszło mi z tamtej rozmowy że sterowanie by-passem to lepiej samemu zrobić (ale trzeba umieć) a te programowanie na cały tydzień w mojej ocenie można sobie podarować - dom i tak musi być wentylowany.

3 biegi, 10 a może 50? Tylko po co?

Ja zdecydowałem się na Bartosza, ale jakoś tak nie przekonałem się do końca - chodzi o te aluminium, z którego jest wymiennik zrobiony - tlenki są szkodliwe, a nikt nie mówi ile tego się może uwolnić do powietrza, którym mam oddychać.

StorkAir, Renovent HR - ciekawe te wymienniki, tylko takie bardzo kompaktowe - dobrze to czy źle?

Dylematy :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, :D

 

chcę mieć wentylację mechaniczną z rekuperatorem i mam do wyboru dwie firmy:

 

http://www.rekuperatory.pl

Odzysk ciepła dla Twojego domu

EMKA -REKUPERATORY

Oddział Poznań

Dziadoszańska 10

61-248 Poznań

tel./fax: (061) 8717 855

 

lub

 

http://www.rekuperatory.pl

Autoryzowany Przedstawiciel

ERGO

65-001 Zielona Góra

ul. Chopina 7

tel. 068-459-40-59

 

Czy ktoś z Was je zna i ma wyrobioną opinię na ich temat?

___________

Pozdrowionka

Aleksandra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, :D

 

chcę mieć wentylację mechaniczną z rekuperatorem i mam do wyboru dwie firmy:

 

Czy ktoś z Was je zna i ma wyrobioną opinię na ich temat?

___________

Pozdrowionka

Aleksandra

Tia, to jest ta sama firma w sumie tylko różne oddziały i w tit droga :o

 

Chodzi mi o to, czy któryś z oddziałów wyłożył się przy montażu.

 

A może ktoś zna dobrą firmę ze Szczecina lub okolic?

____________

Pozdrowionka

Aleksandra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firma niby ok, choć na dwóch targach ich spotkałem, gadałem, pytałem - a odpowiedzi przedstawicieli różniły się w zasadniczej kwestii - z czego kanały wentylacyjne (w obu przypadkach naciskali na ciszę wentylacji i podkreślali zalety innych :o tj. różnych kanałów - raz lepsze były sztywne, raz lepsze były giętkie :-?

 

Renovent to praktycznie to samo, a dużo tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Nawiązując do tytułu wątku, nie.

 

Szkoda że nie rozwinąłeś swojej myśli :-?

 

Natomiast wracając do poprzedniej sprawy wyboru reku.... od paru dni usilnie poszukiwałem ludzi którzy zamontowali rekuperatory w swoich domach... 8)

 

Mam już jakiś obraz sytuacji :)

 

 

- 2 osoby poprosiły mnie żebym pomógł im poszukać kogoś kto chciałby od nich odkupić reku bo chcą pozbyć się 'tego złomu' (Dospel i Mistral) nie twierdze że są one wszystkie do kitu, być może akurat nie podpasowały tym osobom ale dla mnie zdanie użytkowników jest najważniejsze.... zadowolonych będę szukał dalej 8)

 

- Znalazłem już 2 osoby z Nikol'ami i 1 z Bartoszem - wynik?

 

ogólne zadowolenie zasada działania podobna więc i efekty podobne.

 

RADZĘ DO KOŃCA NIE UFAĆ PODAWANYM SPRAWNOŚCIOM nawet jeżeli są one zbadane laboratoryjnie

1) sprawność zależy też od wilgotności (łatwo nią manipulować podnosząc sztucznie sprawność)

2) manipulując wydatkami nawiew/wywiew również można zwiększać i zmniejszać sprawność

 

Z moich obserwacji wynika że wyższość wymienników spiralnych nad krzyżowymi nie podlega dyskusji.

 

Bartosz= doświadczenie + duży kapitał

Nikol= innowacyjność - małe doświadczenie, ale rozmawiałem też z osobami u których pracują jeszcze poprzednicy czyli Żubr i są zadowoleni... mnie to przekonuje

 

Wolę wydać (o ile trzeba) 1-2tyś więcej i mieć spokój niż co zimę denerwować się lub montować wielo kilowatowe grzałki żeby Reku znośnie działało

 

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabeł tkwi w szczegółach - im dalej ten system poznasz to dowiadujesz się ciekawych spraw o których nie wspomną Ci (prasa, producenci rekuperatorów, firmy, osoby które to zakładają - oni wszyscy zachwalają to i uznają jako JEDYNE możliwe wyjście jeżeli chcesz mieć wentylację w domu).

Niekiedy w domu jednorodzinnym powinno się to zastosować ale ogólnie rekuperator (system went. zrównoważonej z odzyskiem ciepła) w domach jednorodzinnych wg mnie nie jest potrzebny.

 

RADZĘ DO KOŃCA NIE UFAĆ PODAWANYM SPRAWNOŚCIOM nawet jeżeli są one zbadane laboratoryjnie

1) sprawność zależy też od wilgotności (łatwo nią manipulować podnosząc sztucznie sprawność)

2) manipulując wydatkami nawiew/wywiew również można zwiększać i zmniejszać sprawność

To się dotyczy również wszelkich artykułów, wypowiedzi w prasie i tu na forum. Jeżeli potrzebujesz to przedstawisz takie wyniki, że sprawność wyjdzie Ci super wysoka, zwrot inwestycji super krótki, same zalety, jedna wada mało ważna itd..

 

Wolę wydać (o ile trzeba) 1-2tyś więcej i mieć spokój niż co zimę denerwować się lub montować wielo kilowatowe grzałki żeby Reku znośnie działało

Na pewno tyle tego co zimę nie będzie.

 

Może ktoś podsumuje co było na 8 stronach tego wątku :-)

 

edit: Samą wentylację grawitacyjną również nie polecam :-) bo jest mało ekonomiczna a wtedy kiedy trzeba to nie działa. Ogólnie trzeba zrobić tak aby ten nawiew i wywiew z domu powietrza w miarę możliwie i łatwo kontrolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą wentylację grawitacyjną również nie polecam :-) bo jest mało ekonomiczna a wtedy kiedy trzeba to nie działa. Ogólnie trzeba zrobić tak aby ten nawiew i wywiew z domu powietrza w miarę możliwie i łatwo kontrolować.
Ten temat najłatwiej i w miarę tanio rozwiązuje wentylacja hybrydowa. Stosowane nasady kominowe utrzymują stały wydatek wentylacji niezależnie od temperatur i siły wiatru, a mają moc rzędu kilku watów. Dobry system do zastosowania tam, gdzie istnieje już wentylacja grawitacyjna, ale kiepsko działa. Oczywiście trzeba tez pomyśleć o nawiewnikach.

W nowych obiektach proponowałbym jednak wentylacje mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli REKUPERATOR - TAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wolę wydać (o ile trzeba) 1-2tyś więcej i mieć spokój niż co zimę denerwować się lub montować wielo kilowatowe grzałki żeby Reku znośnie działało

Na pewno tyle tego co zimę nie będzie.

 

Może ktoś podsumuje co było na 8 stronach tego wątku :-)

 

edit: Samą wentylację grawitacyjną również nie polecam :-) bo jest mało ekonomiczna a wtedy kiedy trzeba to nie działa. Ogólnie trzeba zrobić tak aby ten nawiew i wywiew z domu powietrza w miarę możliwie i łatwo kontrolować.

 

Cały wątek tak jak obecna obecne i przyszłe wymogi co do ekonomiki czy po prostu środowiska niemalże nakazują oszczędzać jak najwięcej energii... czyli docieplamy dom jak tylko się da = nie pozwalamy uciec ciepła które wytwarzamy dużym kosztem!

 

Wentylacja grawitacyjna? NIE DZIAŁA W SZCZELNYM BUDYNKU :-? Pozostaje albo mechaniczna albo rozszczelniać okna żeby zadziałała.... czyli? GŁUPOTA :x bo po co docieplać budynek żeby nie tracić ciepła skoro wpuszcza się do domu zimne przez 'dziury w oknach'

 

Wyjście jedno wentylacja nawiewno/wywiewna -> mechaniczna

 

ALE!

Jak nie postaramy się o odzysk ciepła to jest to samo co otworzyć okno i "wiejcie wichry wiejcie"! czyli ta sama głupota co wyżej -> docieplanie nie ma sensu lub sens jest .... mało przekonujący.

 

Według mnie REKUPERACJA jest prawie tak ważna jak kanalizacja czy centralne ogrzewanie.... można bez tego żyć ale jak ktoś lubi cofać się w czasie to jego wybór :D

 

Na finisz..... REKUPERACJA = TAK...... tylko jaka? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna? NIE DZIAŁA W SZCZELNYM BUDYNKU :-? Pozostaje albo mechaniczna albo rozszczelniać okna żeby zadziałała.... czyli? GŁUPOTA :x bo po co docieplać budynek żeby nie tracić ciepła skoro wpuszcza się do domu zimne przez 'dziury w oknach'

 

Wyjście jedno wentylacja nawiewno/wywiewna -> mechaniczna

 

ALE!

Jak nie postaramy się o odzysk ciepła to jest to samo co otworzyć okno i "wiejcie wichry wiejcie"! czyli ta sama głupota co wyżej -> docieplanie nie ma sensu lub sens jest .... mało przekonujący.

 

Według mnie REKUPERACJA jest prawie tak ważna jak kanalizacja czy centralne ogrzewanie.... można bez tego żyć ale jak ktoś lubi cofać się w czasie to jego wybór :D

 

Na finisz..... REKUPERACJA = TAK...... tylko jaka? :wink:

Swoje zdanie przedstawiłem już nieco wcześniej, mimo to trochę ostudzę Twój zapał do REKUPERACJI ;).

Wentylacja z odzyskiem ciepła jest dobrym systemem, ale nie zawsze wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła w postaci centrali wentylacyjnej z wymiennikiem jest rozwiązaniem optymalnym. Tak jak juz napisałem zdecydowanie polecam taki system w nowych budynkach. Co jedna z istniejącymi budynkami wyposażonymi przeważnie w wentylację grawitacyjną ? Tutaj to wcale nie musi wyglądać tak różowo. Po pierwsze koszt całej instalacji jest znaczny, po drugie pojawiają się przewody wentylacyjne o niemałych gabarytach, które gdzieś trzeba umieścić. Dodatkowo trzeba zadbać o to, aby wymiennik w centrali nie zamarzł (nie zawsze da się wykonać GWC, często musi być dodatkowa nagrzewnica).

 

Biorąc to wszystko pod uwagę, często zamiast instalować wentylację nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła prościej i taniej będzie doprowadzić do prawidłowego działania wentylację grawitacyjną, np. zamieniając ją na wentylacje hybrydową, stosując dodatkowo nawiewniki higrosterowane.

Taka wentylacja jest pozbawiona podstawowych wad wentylacji grawitacyjnej, może być w pełni sterowalna, a ze względu na koszt wykonania może też być dużo tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę z innej beczki. W moim domu nie planuje i nie chcę ogrzewania podłogowego. Na pewno ogrzewanie podłogowe jest bardziej popularne od rekuperatora a ja tego nie chce (nawet jak teoretycznie :-) można wydać 5-10% mniej energii na ogrzewanie w stosunku do grzejnikowego - oj znów te wartości zysków bez podania w jaki sposób to jest liczone).

Dlaczego nie chce podłogówki?

1. Ten system posiada dużą bezwładność a ja takiego nie chce.

2. Dla tego systemu stosuje się płytki ceramiczne na podłodze a ja płytki toleruje tylko w łazience, przy wejściu i w kuchni. Jeżeli ktoś zastosuje drewno to przecież jeszcze bardziej ten system stanie się bezwładny...

3. System droższy od grzejnikowego

4. Zalewanie rurek w podłodze? A co będzie z tym systemem za 20lat? A jak się rozszczelni to naprawa jest bardziej problematyczna od grzejnikowego.

5. Trzeba znać rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach.

6. Nie stosuje się podłogówki w sypialniach

itd...

Ten system ogrzewania ma również swoje zalety ale na nich mi nie zależy, te jakieś teoretyczne zyski energii mnie nie interesują.

 

To samo jest z rekuperatorem. Jeżeli cała ta zabawa z rekuperatorem byłaby tania, w ramach akcji ekologiczne Państwo nasze kochane Państwo (RP) dokładało by się do tego interesu(finansowało go) to może bym do nowego domu to zastosował. A tak, uważam, że rekuperacja nie jest opłacalna ekonomicznie a na super wentylacji mi w domu nie zależy, w końcu w domu nie będę miał przedszkola :-)

 

Stawiam za systemami prostymi czyli nawiew powietrza poprzez nawiewniki okienne, mniejsze straty ciepła na wentylację o 30% (tylko nie dajcie sobie wmówić, że potrzebujecie drogich nawiewników higrosterowalnych!) a wywiew powietrza z domu sterowany mechanicznie (wentylator). W ten sposób kontrolujecie krotność wymiany powietrza od zapotrzebowania.

Niech ktoś się pochwali jaką wymianę powietrza bierze się w obliczeniach przy porównaniu wentylacji grawitacyjnej z tą co ma rekuperator (1 krotność?). Później podstawia się pod wzory i wychodzi ile to taki rekuperator co ma określoną teoretyczną sprawność :-) oszczędza energii na wentylację. Teraz niech Ci co mają rekuperatory podadzą ile m3 wentylują średnio w dzień i w nocy (w stosunku do kubatury domu) - na pewno nie wyjdzie 1 krotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie chce podłogówki?

2. Dla tego systemu stosuje się płytki ceramiczne na podłodze a ja płytki toleruje tylko w łazience, przy wejściu i w kuchni. Jeżeli ktoś zastosuje drewno to przecież jeszcze bardziej ten system stanie się bezwładny...

4. Zalewanie rurek w podłodze? A co będzie z tym systemem za 20lat? A jak się rozszczelni to naprawa jest bardziej problematyczna od grzejnikowego.

5. Trzeba znać rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach.

6. Nie stosuje się podłogówki w sypialniach

sa 3 rodzaje prawd : prawda, tyż prawda i g...o prawda :roll:

 

To samo jest z rekuperatorem. Jeżeli cała ta zabawa z rekuperatorem byłaby tania, w ramach akcji ekologiczne Państwo nasze kochane Państwo (RP) dokładało by się do tego interesu(finansowało go) to może bym do nowego domu to zastosował. A tak, uważam, że rekuperacja nie jest opłacalna ekonomicznie a na super wentylacji mi w domu nie zależy, w końcu w domu nie będę miał przedszkola :-)

Czyli Ty chcesz mieć tanio i dobrze a Państwo ma Ci to zapewnić ...

 

Stawiam za systemami prostymi czyli nawiew powietrza poprzez nawiewniki okienne, mniejsze straty ciepła na wentylację o 30% (tylko nie dajcie sobie wmówić, że potrzebujecie drogich nawiewników higrosterowalnych!) a wywiew powietrza z domu sterowany mechanicznie (wentylator). W ten sposób kontrolujecie krotność wymiany powietrza od zapotrzebowania.

Kolejna "prawda", jak chcesz mieć sprawną grawitacyjną to nie potrzebujesz nawiewników, rozszczelnij okno będzie taniej.

Btw. a te 30% to jak zmierzyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna "prawda", jak chcesz mieć sprawną grawitacyjną to nie potrzebujesz nawiewników, rozszczelnij okno będzie taniej.

Do końca 2008 r. obowiązywały "Warunki techniczne ...", w których był zapis (§ 155):

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach okien, drzwi balkonowych i innych zamknięć otworów zewnętrznych o dużej szczelności, uniemożliwiającej infiltrację powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej do potrzeb wentylacyjnych, należy przewidzieć nawiewną wentylację mechaniczną lub odpowiednie urządzenia nawiewne, zgodnie z pkt 2 3.2 załącznika do rozporządzenia.

4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Obecnie obowiązuje zmieniony pkt. 3 :

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

 

Tak więc w nowych domach stoswanie tylko rozszczelnienia okien jest niedopuszczalne :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w nowych domach stoswanie tylko rozszczelnienia okien jest niedopuszczalne :(.

A co jeszcze się zmieniło? Może wprowadzili konieczność posiadania dokumentacji wentylacji domu? To by ułatwiło wszelkie problemy ludzi z nowymi domami, za które wydali sporo kasy a w których brak lub nie działa wentylacja.

Możesz podać link do jakiegoś dokumentu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. a te 30% to jak zmierzyłeś ?

Podałem wartość oszczędności zgodnie prasą (murator lub budujemy dom, mogę wieczorem podać dokładne źródło). Wydaje Ci się to za dużo? Z systemu zrównoważonego z rekuperatorem określają na 80% :-)

To nie jest kwestia co mi się wydaje tylko, że zarzucając przeginanie i brak dowodów na oszczędności z reku podajesz z tych samych źródeł inne liczbowe informacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia co mi się wydaje tylko, że zarzucając przeginanie i brak dowodów na oszczędności z reku podajesz z tych samych źródeł inne liczbowe informacje :D

Tą daną (30% ) podałem specjalnie :-) aby niektórzy zdali sobie sprawę, że zwykłe zainstalowanie nawiewników daje również jakieś (teoretyczne) oszczędności. Przeważnie rekuperator porównuje się liczbowo z went. grawitacyjną. Pamiętajmy, że do wzorów można podawać skrajne wartości parametrów, które po przeliczeniu dają równie skrajne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w nowych domach stoswanie tylko rozszczelnienia okien jest niedopuszczalne :(.

A co jeszcze się zmieniło? Może wprowadzili konieczność posiadania dokumentacji wentylacji domu? To by ułatwiło wszelkie problemy ludzi z nowymi domami, za które wydali sporo kasy a w których brak lub nie działa wentylacja.

Możesz podać link do jakiegoś dokumentu?

Proszę bardzo :

http://www.mi.gov.pl/files/0/1789593/WARUNKITECHNICZNE.pdf

 

Dokumentacja instalacji wentylacyjnej jest wymagana w projektach budowlanych co najmniej od 2003 r. . Zobacz tutaj (§ 11 ust. 1 pkt 7 i § 12 ust1 pkt 5) :

http://www.piib.org.pl/images/stories/akty_prawne/budownictwo/dz_u_2003-120-1133.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...