Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Jak zamawia się projekty gotowe (np. z projekty.muratordom.pl) to opisują co wchodzi w zakres tego projektu:

"

Zawartość pakietu projektowego

4 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego, projekty instalacji (wodno-kanalizacyjnej, c.o., elektrycznej, gazowej), wykaz materiałów potrzebnych do budowy oraz zakres prac, dziennik budowy oraz WIEDZA BUDOWLANA w PREZENCIE

"

O ile projekt instalacji wod-kan (sanitarne), co, gazowej(grzewcze), elektryczne są wymienione to już o wentylacyjne już się nie mówi? Dlaczego?

 

edit: Czy projekty (dokumentacja) które zostały zrobione kilka lat temu, teraz nie mogą być sprzedawane bez ich weryfikacji(zmian) na poczet nowych przepisów?

 

edit: Oj sporo można się z tych dok. dowiedzieć (które linki załączyłeś)- zostawię je sobie na szczegółową analizę na później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O ile projekt instalacji wod-kan (sanitarne), co, gazowej(grzewcze), elektryczne są wymienione to już o wentylacyjne już się nie mówi? Dlaczego?
Właśnie dlatego, że dotychczas wentylacja była traktowana po macoszemu. Architekt ją rysował (grawitacyjną), ale jej nie liczył, natomiast projektant instalacji sanitarnych przeważnie pomijał ją także milczeniem.

W starszych projektach była mowa o nawiewie realizowanym przez nieszczelnosci w stolarce okiennej. W nowszych projektach wspominano o koniecznym współczynniku infiltracji w stolarce okiennej. W mało którym projekcie była zaprojektowana wentylacja mechaniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

SUCHAJCIE TAK NAPRAWDE TO NIE MA TU ZA DUŻO INFORMACJI AKTUALNYCH OD LUDZI W PRAKTYCE MAJĄCYCH, UŻYWAJĄCYCH REKUPATORY.

 

fAJNIE BY BYŁO ABY TEN TEMAT PONOWNIE SIĘ REAKTYWOWAŁ I

 

WYPOWIEDZIAŁY SIĘ TU OSOBY KTÓRE W np. okresie mijającego roku

 

ZAKUPIŁY I URZYTKUJĄ TAKOWA WĘNTYLACJĘ.

 

Jak im sie to sprawuje, czy są zadowoleni, jak z kosztem energii, jakiej firmy mają Rekuperator itd...

 

Ja osobiście tak jak wielu czytam na ten temat i posiłkuję się wiedzą z różnych żródeł. Sam mam zamiar użyć rekuperatora w domu ok 150m.

 

Ale najcenniejsze SĄ DOŚWIADCZENIA UŻYTKOWNIKÓW.

 

Chociaż nie można zapomniec o Specjalistach którzy to instalują.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opisywalem swoje dane ,konkretne-liczbowe-pomiary w watku o reku,ktory juz dziala...Powiem tak,jestem b. zadowolony z komfortu,dzialania,nie mam wyliczen,co do oszczednosci w ogrzewaniu bo nawet nie mam miarodajnych kosztow samego ogrzewania...Nie narzekam,chwale,komfort jest duzy i inna atmosfera w domu,ale mam dopiero od maja calosc odpalona,poczekam jeszcze z rok,wtedy bedzie dokladniejsza subiektywna ocena....

Reku Mistral Geo 400,gwc plytowy,calosc z Provent ,zrobiona przez Warebud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie. Widzisz Adamie jestem w momencie gdzie mocno zastanawiam sie nad Rekuperatorem i jak to zwykle bywa czytam różne opinie na ten temat. Choc patrzac na Plusy min. zdrowszy klimat dla osób z alergia(żona) jaki panuje w Domu już to do mnie przemawia. Domek na Wsi, czyli muszki, komary..czyli nie musze otwierac okien.

Zdazylem tak lekko wskoczyc na posty z twoim Udzialem i na szczescie widze ze masz spore doswiadczenie. To Super.

postaram sie je przeczytac, ale moze podpowiesz mi tak w skrucie na co mam przede wszystkim zwrucic uwage. Moze Firme?( ale to na poczte moze pryw. zeby nie bylo posadzenia o reklame)

Pozdrawiam

Dario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od września mam uruchomiony w domu rekuperator Renovent HR Medium firmy BRINK.

 

http://img217.imageshack.us/img217/972/reku.jpg

 

Jestem bardzo zadowolony z jego działania. Sprawność odzyskiwania ciepła wg. producenta dochodzi do 95%. Rekuperator firmy BRINK to dobry wybór. W Europie zachodniej 70% montowanych rekuperatorów to właśnie BRINK.

 

Zalety używania rekuperatora:

 

- odzysk ciepła, świeże powietrze które wchodzi do domu jest ogrzewane przez powietrze, które wychodzi z domu. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej ciepłe powietrze, które ogrzaliśmy wylatuje bez odzysku ciepła przez komin, zasysając do domu zimne, wilgotne powietrze.

- bardzo dobry klimat w domu, (świeże powietrze), odczuwalny przede wszystkim gdy rano wstaje się wypoczętym do pracy

- brak wilgoci w łazienkach, suszarniach a co za tym idzie brak zagrzybienia ścian

- brak zaparowanych okien w domu, w szczególności dachowych, które potrafią czasami wręcz kapać wodą na łóżko, biurko itp.

 

Rekuperator ten jest bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny gdy pracuje na I biegu. Jak dla mnie jego praca na I biegu (wymiana powietrza 100m3/h) w zupełności wystarcza dla domu o pow. 150 m. W urządzeniu tym zamontowano energooszczędne wentylatory zasilane prądem stałym.

Firma która montowała mi całą instalację wenylacji:(polecam :) ) bardzo dobrze wykonali rozprowadzenie kanałów i prawidłowe ich ocieplenie, co jest bardzo ważne w systemie z odzyskiem ciepła:

 

http://www.bwk.bydgoszcz.pl/wentylacja.htm

 

Wczoraj wieczorem pomierzyłem temperatury powietrza wchodzącego do domu przy temp zewnętrznej +2*C i temperaturze wewnątrz domu 22*C oto one:

 

http://img237.imageshack.us/img237/1456/reku2.jpg

 

Jak widać temp. świeżego powietrza, które wchodzi do domu to 17,8*C przy temp. zewnętrznej +2*C.

 

Nie wiem jeszcze jak będzie się zachowywał rekuperator latem, zimą sprawdził się bardzo dobrze. Biorąc pod uwagę fakt, ze latem wentylacja grawitacyjna praktycznie przestaje działać, to myślę że również się sprawdzi :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam GWC bo osobiście uważam to za niepotrzebny wydatek kasy :wink: Polska narazie to nie Hiszpania lub Grecja :D i dni w roku powyżej 30*C można na palcach jednej ręki policzyć :lol: Mało tego, latem w pochmurne dni nawiew do domu "schłodzonego" powietrza to nic przyjemnego wierzcie mi :D Zimą natomiast badania potwierdzają, że grunt do 5 metrów głębokości nie ma za dobrych warunków oddawania ciepła :( a wątpię aby firma, która robi GWC kopałaby głębiej :lol: To co bym jeszcze zmienił, gdybym budował nowy dom to zasilanie powietrza z zewnatrz do rekuperatora poprowadziłbym w rurze zatopionej w posadzce przy ogrzewaniu podłogowym, bo takie mam w całym domu :wink: Wówczas zimą żadne GWC nie daloby lepszych warunków dla odzysku ciepła przez rekuperator :lol:

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam GWC bo osobiście uważam to za niepotrzebny wydatek kasy :wink: Polska narazie to nie Hiszpania lub Grecja :D i dni w roku powyżej 30*C można na palcach jednej ręki policzyć :lol:

Przecież sensem istnienia GWC przede wszystkim jest nie schładzanie domu, tylko wstępne podgrzewanie powietrza zimą, co pozwala zmniejszyć straty ciepła i uniknąć oblodzenia wymiennika.

 

Zresztą w Hiszpanii czy Grecji miałbyś mniejszy efekt chłodzenia, niż w Polsce, bo tam temperatura gruntu jest wyższa, niż u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator (nie wiem czy każdy :wink: ) posiada system ochrony przed niskimi temperaturami, który pozwala na optymalna pracą nawet przy bardzo niskich temperaturach atmosferycznych. Realizowane jest to poprzez ustawienie dysproporcji pomiędzy kanałem wywiewnym i nawiewnym. Więc GWC chyba jest zbędne :wink: Co do temperatury gruntu w Hiszpanii i Grecji to oczywiscie masz rację i z pewnościa nikt tam nie wie co to GWC bo latem poprostu klima śmiga :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator (nie wiem czy każdy :wink: ) posiada system ochrony przed niskimi temperaturami, który pozwala na optymalna pracą nawet przy bardzo niskich temperaturach atmosferycznych. Realizowane jest to poprzez ustawienie dysproporcji pomiędzy kanałem wywiewnym i nawiewnym. Więc GWC chyba jest zbędne :wink:

Jakie dysproporcje masz na myśli? Jedyny znany mi sposób zabezpieczania rekuperatora przed zamarzaniem skroplonej pary wodnej to wstępny podgrzew powietrza z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator (nie wiem czy każdy :wink: ) posiada system ochrony przed niskimi temperaturami, który pozwala na optymalna pracą nawet przy bardzo niskich temperaturach atmosferycznych. Realizowane jest to poprzez ustawienie dysproporcji pomiędzy kanałem wywiewnym i nawiewnym. Więc GWC chyba jest zbędne :wink:

Jedyny znany mi sposób zabezpieczania rekuperatora przed zamarzaniem skroplonej pary wodnej to wstępny podgrzew powietrza z zewnątrz.

 

Jest kilka innych:

- praca przerywana

- recyrkulacja dodatowym kanałem (mistral)

- obniżanie wydajności na wentylatorze nawiewnym (renovent)

- konstrukcja (bartosz, nikol)

 

A co do GWC to jest on potrzebny w domu pasywnym w którym każdy kW/m2 ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dysproporcje masz na myśli? Jedyny znany mi sposób zabezpieczania rekuperatora przed zamarzaniem skroplonej pary wodnej to wstępny podgrzew powietrza z zewnątrz.

 

W Renovencie są czujniki temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego. Sterownik odczytując niska temperaturę powietrza nawiewanego tak dobiera prędkości silnika wentylatorów aby uniemożliwić zamarznięcie wymiennika (dysproporcja pomiedzy strumieniem powietrza nawiewanym a wywiewanym) oczywiście nie powodując powstawania podciśnienia w budynku. Rekuperator ten można jeszcze wyposażyć dodatkowo w czujnik wilgotności, który powoduje automatyczne zwiększenie wentylacji jeśli wykryje wilgoć w układzie (np. prysznic domownika :wink: ) bądz czujnik dwutlenku węgla, który zwiększa wydajność centrali gdy w domu zwiększy się ilość CO2 (np. rodzinna imprezka :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka innych:

- praca przerywana

- recyrkulacja dodatowym kanałem (mistral)

- obniżanie wydajności na wentylatorze nawiewnym (renovent)

Które to metody obniżają, jak rozumiem, sprawność rekuperatora.

 

Sterownik odczytując niska temperaturę powietrza nawiewanego tak dobiera prędkości silnika wentylatorów aby uniemożliwić zamarznięcie wymiennika (dysproporcja pomiedzy strumieniem powietrza nawiewanym a wywiewanym) oczywiście nie powodując powstawania podciśnienia w budynku.

Skąd więc bierze się to brakujące powietrze? Bo jak rozumiem, więcej powietrza wylatuje przez wymiennik (na dwór) niż wpływa (do domu). A skoro tak, to musi do wnętrza domu trafiać dodatkowe powietrze, bez pośrednictwa rekuperatora. A skoro tak, to mamy obniżenie sprawności rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...