Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Jest kilka innych:

- praca przerywana

- recyrkulacja dodatowym kanałem (mistral)

- obniżanie wydajności na wentylatorze nawiewnym (renovent)

Które to metody obniżają, jak rozumiem, sprawność rekuperatora.

Praca przerywana i obniżenie wydajności obniżają sprawność? A poza tym tej energii to jest nie więcej niż kot napłakał. Czy to będzie sprawność 50% czy 40% - jakie to ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Praca przerywana i obniżenie wydajności obniżają sprawność? A poza tym tej energii to jest nie więcej niż kot napłakał. Czy to będzie sprawność 50% czy 40% - jakie to ma znaczenie?

No czy 40% czy 50% to rzeczywiście bez znaczenia. Ale dla takiej sprawności to ja bym rekuperatora jednak nie kupował, chyba się nie zwróci.

 

Ale gdybym miał mieć sprawność 80% z GWC albo 50% bez GWC, to bym się zastanowił.

 

Praca przerywana musi obniżać sprawność odzysku ciepła, skoro do domu dociera powietrze zimne a nie wstępnie podgrzane. Analogicznie widzę obniżenie wydajności.

 

Ekspertem od wentylacji mechanicznej nie jestem, gdybym się mylił, proszę o skorygowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd więc bierze się to brakujące powietrze? Bo jak rozumiem, więcej powietrza wylatuje przez wymiennik (na dwór) niż wpływa (do domu). A skoro tak, to musi do wnętrza domu trafiać dodatkowe powietrze, bez pośrednictwa rekuperatora. A skoro tak, to mamy obniżenie sprawności rekuperacji.

Są to incydentalne przypadki kiedy zagrożony jest oblodzeniem wymiennik. Mając rekuperator od września tylko raz natrafiłem na automatyczną regulację wentylatorów przy temp. zewnętrznej ponad -20 *C. Nie trwa to długo bo około 30 s. więc nie wytworzy dużego podcisnienia. Zresztą w rekuperatorze jest presostat podłaczony do sterownika, który kontroluje ciśnienie w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trwa to długo bo około 30 s. więc nie wytworzy dużego podcisnienia. Zresztą w rekuperatorze jest presostat podłaczony do sterownika, który kontroluje ciśnienie w układzie.

No dobra, ale dom nie jest z gumy -- co wylata z rekuperatora przy większym nadmuchu powietrza wentylatorem wyciągowym, jakoś do domu trafić musi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca przerywana i obniżenie wydajności obniżają sprawność? A poza tym tej energii to jest nie więcej niż kot napłakał. Czy to będzie sprawność 50% czy 40% - jakie to ma znaczenie?

No czy 40% czy 50% to rzeczywiście bez znaczenia. Ale dla takiej sprawności to ja bym rekuperatora jednak nie kupował, chyba się nie zwróci.

 

Ale gdybym miał mieć sprawność 80% z GWC albo 50% bez GWC, to bym się zastanowił.

A mnie się zawsze wydawało że GWC obniża sprawność bo to dodatkowe Waty na przepchanie powietrza i po drugie jeśli na wejściu do rekuperatora masz wyższą temperaturę to sprawność będzie mniejsza. Innymi słowy rekuperator więcej odzyska przy większej różnicy temperatur.

 

Co do zwrotu rekuperatora to opinie są bardzo różne - jednym się zwraca już od razu bo nie ma kominów i jak to niektórzy mówią bardzo drogich obróbek blacharskich :), innym się zwraca po 30 latach a dla jeszcze innych nie jest to istotne - twierdzą że ważny jest komfort którgo nie mogą mieć przy innej wentylacji.

 

Praca przerywana musi obniżać sprawność odzysku ciepła, skoro do domu dociera powietrze zimne a nie wstępnie podgrzane. Analogicznie widzę obniżenie wydajności.

 

Ekspertem od wentylacji mechanicznej nie jestem, gdybym się mylił, proszę o skorygowanie.

 

Praca przerywana to chwilowy brak wentylacji. Dodatkowo nie dopuszczamy do nadmiernego wysuszania powietrza w najzimniejsze dni. Ten Renovent HR to z tego co rozumię jest na tyle spryptny że nie przerywa wentylacji tylko ją obniża do takiego poziomu aby rekuperator nie zamarzał.

 

 

Generalnie to ja uważam że nie warto robić instalacji które w pewnym sensie się dublują. GWC jak najbardziej w domu pasywnym bo w nim i tak jest mało instalacji, nie ma przecież CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się zawsze wydawało że GWC obniża sprawność bo to dodatkowe Waty na przepchanie powietrza i po drugie jeśli na wejściu do rekuperatora masz wyższą temperaturę to sprawność będzie mniejsza. Innymi słowy rekuperator więcej odzyska przy większej różnicy temperatur.

A to rzeczywiście tak jest, że dany rekuperator (mam na myśli sam wymiennik ciepła) odzyska więcej ciepła przy większej różnicy temperatur.

 

Ale tak naprawdę nam nie zależy na tym, by sprawność była jak najwyższa, tylko by najcieplejsze było powietrze docierające do wnętrza domu.

Można to osiągnąć poprawiając sprawność.

Albo montując GWC, przy okazji pogarszając sprawność.

 

Ja bym GWC zamontował tak czy siak, bez względu na to, czy mi się kiedykolwiek zwróci, czy nie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rekuperator na poddaszu i doprowadzenie powietrza do pokoi poprzez poprzednie kanały od grawitacyjnego."

 

No dobra...

A ODPROWADZENIE jak?

Adam M.

 

Witam

Poprzez poprzednie kanały grawitacyjne z łazienek i kuchni

 

Witam, można z tym, że nie bedzie to wtedy rekuperator z odzyskiem ciepła tylko raczej wentylacja mechaniczna bo straty ciepła z nieocieplonych kanałów wentylacji grawitacyjnej będą duże :-? A aby rekuperator działał prawidłowo, musi mieć dobrane odpowiednie przekroje rur i ciężko byłoby wcisnąć te rury w istniejace kominy. Więc takie rozwiązanie jest chyba nieopłacalne :wink: Chyba że ktoś ma juz tak działający rekuperator i jest zadowolony? Prosimy o wypowiedzi :wink: Stary komin wentylacji grawitacyjnej można zaś znakomicie wykorzystać do wyrzutu zużytego powietrza z rekuperatora.

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

 

Trochę czasu mnie Tu nie było ale przynajmniej mogę już coś powiedzieć na temat reku, które jakiś czas temu zainstalowałem. Byłem też w 2 domach gdzie takie działają już od dłuższego czasu.

 

Reku - NIKOL 320

Firma (montaż)- Elmech Jan Nikołajuk

 

Na razie jestem bardzo zadowolony. Największy mróz do tej pory to ok -5'C ale i tak przy wywiewie 21'C nawiew 19'C :D :p dla mnie BOMBA jak nic 92%.

GWC nie mam. Planowałem ale ze względu na okazje kupna surowego stanu i chwilowy brak możliwości zamontowania sprawiły że inwestycje odłożyłem na później (wyprowadzenie zrobione więc tylko przekopać później 'ogróde' i tyle :D

 

To odpowiedź na pytanie Darios'a

 

Natomiast:

Czy to będzie sprawność 50% czy 40% - jakie to ma znaczenie?

Tak jak już ktoś Tutaj, to 50 czy 40 może nie dużo ale

 

Jak widać temp. świeżego powietrza, które wchodzi do domu to 17,8*C przy temp. zewnętrznej +2*C.

 

przy tych wartościach sprawność reku wynosi 78% PRZY +2 to co będzie przy -15?? i dla mnie jest ważna sprawność bez nagrzewnicy

 

rozmawiałem z człowiekiem który zainstalował sobie (z tego co pamiętam) mistrala z 'cudownym systemem antyzamrożeniowym to przy podlaskich mrozach przez 1/3 zimy działał mu tylko wywiew bo ciągle centrala była 'zamarznięta'.

 

Zresztą w rekuperatorze jest presostat podłaczony do sterownika, który kontroluje ciśnienie w układzie.

Te presostaty służą do sprawdzania stopnia zabrudzenia filtrów a nie pod czy nadciśnienia w domu.

 

Może teraz zrobię reklamę ale śmiało polecam NIKOL'a, nie słyszałem do tej pory nic złego na ich temat i sam też jeszcze nic takiego nie mogę powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać temp. świeżego powietrza, które wchodzi do domu to 17,8*C przy temp. zewnętrznej +2*C.

 

przy tych wartościach sprawność reku wynosi 78% PRZY +2 to co będzie przy -15?? i dla mnie jest ważna sprawność bez nagrzewnicy

 

 

Witam , ano przy -15*C sprawność mojego rekuperatora wzrośnie :wink:

Jeśli na wejściu do rekuperatora mamy wyższą temperaturę to sprawność będzie mniejsza. Inaczej, rekuperator więcej odzyska ciepła przy większej różnicy temperatur wewnątrz i zewnątrz budynku.

 

Ale to nie jest najwazniejsze :D najważniejsze jest to, że jesteśmy zadowoleni ze swoich rekuperatorków i nie żałujemy decyzji o ich instalacji :wink:

- nie wieje nam do domu zimne, wilgotne nieprzyjemne powietrze

- w domach mamy zdrowy mikroklimat bez pleśni, grzybów itp.

- nie trzeba otwierać okien aby mieć swieże powietrze w domu przez całe 24h co ważne jest w nocy, kiedy rankiem wstajemy bez bólu glowy, wyspani i wypoczęci

- letnimi wieczorami nie wlatują nam komary do domu i w nocy nie słyszymy denerwujacego brzęczenia :lol:

- brak wilgoci w łazienkach i w całym domu, brak skraplania się pary wodnej na oknach, szczególnie na dachowych jest to bardzo uciażliwe, gdy w domach bez dobrej wentylacji, woda kapie na łózko, biurko, podłogę :wink:

- no i w okresie lata wentylacja grawitacyjna praktycznie przestaje działać a nasze rekuperatorki wciąż dostarczaja nam świeżego powietrza bez względu na porę roku :lol:

 

Tak więc REKUPERATOR TAK czy NIE? ZDECYDOWANIE NA TAK :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heross, Michelll, Fajnie że pojawiacie się od czasu doo czasu i wnosicie tu swoje doświadczenia z rekuperatorem.

Bardzo odpowiada mi podsumowanie Michella

cyt.

,,Ale to nie jest najwazniejsze najważniejsze jest to, że jesteśmy zadowoleni ze swoich rekuperatorków i nie żałujemy decyzji o ich instalacji

- nie wieje nam do domu zimne, wilgotne nieprzyjemne powietrze

- w domach mamy zdrowy mikroklimat bez pleśni, grzybów itp.

- nie trzeba otwierać okien aby mieć swieże powietrze w domu przez całe 24h co ważne jest w nocy, kiedy rankiem wstajemy bez bólu glowy, wyspani i wypoczęci

- letnimi wieczorami nie wlatują nam komary do domu i w nocy nie słyszymy denerwujacego brzęczenia

- brak wilgoci w łazienkach i w całym domu, brak skraplania się pary wodnej na oknach, szczególnie na dachowych jest to bardzo uciażliwe, gdy w domach bez dobrej wentylacji, woda kapie na łózko, biurko, podłogę

- no i w okresie lata wentylacja grawitacyjna praktycznie przestaje działać a nasze rekuperatorki wciąż dostarczaja nam świeżego powietrza bez względu na porę roku"

Pozdrawiam

Darioss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...