Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Ja tez w pierwszej wersji myslalem ze mowi o GWC... Przyznam ze bede drążył temat bo ceny maja naprawde przystepne... Bazują owszem na tanich rurach polipropylenowych (zapewniaja ze hałas niewiele tylko odbiega od spiro) ale wraz z tym czyms co przypomina GWC na mój dom 160m2 dostalem wycene 10500 netto wraz z centrala... wszystkim generalnie

Mozecie mnie oswiecic gdzie tu zatem tkwi róznica w prawdziwym gwc a "tym czyms" oferowyanym przez tą firme

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rozumiem, ze z jednych kratek pizga a z innych nie...

Adam M.

 

Adamie,

Ja budowałem dom już kilka lat temu i o reku niewielu słyszało. Więc mam wentylację grawitacyjną a po rezygnacji z niej pozostanie 8 wolnych kominów. Przekrój mają niewielki bo 20x14 cm jeśli dobrze czytam projekt. Ale praktycznie każde pomieszczenie na parterze styka się z ciągiem kominowym.

 

Do użytkowego poddasza mam pełen dostęp (gips-karton) ze strychu ale trzeba jakoś zejść na parter - a tu betonowy strop.

 

No i zastanawiam się czy nie da się tych kominów wykorzystać np. do puszczenia prostokątnych przewodów na parter? Chodzi mi przede wszystkim o estetykę ukrycie przewodów wentylacyjnych.

 

Ocieplenie nie jest chyba problemem bo komin można zatkać a tę część na nieocieplonym poddaszu po prostu ocieplić z zewnątrz?

 

Czy tak się robi?

 

leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję temat :)

 

Jakiej rury najlepiej użyć od czerpni do rekuperatora? Zwykła PCV może być?

 

Podbijam.

Wyjaśniając pojęcie czerpni: powietrze do reku chcę doprowadzić pod ławą fundamentową zakopując rurę na głębokości 1,5m, poprowadzić kilka metrów i wyjść z nią obok ogrodzenia, które nie jest koło ulicy ;)

Jak powiedział Henok - takie prymitywne GWC. Prawdziwe GWC też będę robił i tu wiem z jakich rur je zrobić :)

 

Natomiast nie wiem jaką rurą poprowadzić doprowadzenie powietrza do reku - z tego prymitywnego GWC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie tez planuję takie pseudo gwc, po to by wstępnie ogrzać powietrze dochodzące do rekuperatora. Niestety chudziak wylany, a chciałbym rurę poprowadzić pod ławą, pytanie jaką najmniejsza średnicę można zastosować w miejscu przejścia pod ławą i czy ok 25 m rury po ziemią ogrzeje powietrze na tyle by wymienik nie zamarzał zimą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widze znalazły sie naraz 2 osoby które już slyszaly i chca zrobic to o czym pisalem juz bodaj 3 razy i nikt nie umial mi powiedziec co to za ustrojstwo co zaproponowano mi w firmie lokalnej...

Mozecie cos od siebie na ten temat - u mnie chca to robic rurami pvc. Ja uwazam ze to ciekawe rozwiazanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widze znalazły sie naraz 2 osoby które już slyszaly i chca zrobic to o czym pisalem juz bodaj 3 razy i nikt nie umial mi powiedziec co to za ustrojstwo co zaproponowano mi w firmie lokalnej...

Mozecie cos od siebie na ten temat - u mnie chca to robic rurami pvc. Ja uwazam ze to ciekawe rozwiazanie....

 

Akurat o GWC jest obfity wątek na forum i tam jest opisane co i jak by zrobić GWC. Jest kilka ich rodzajów wodny, żwirowy i właśnie z rur.

Twoja propozycja to rurowy i można go zrobić z PCV. Stopień jego możliwości określa głębokość zakopania i jego długość. Normalnie się liczy, że taki GWC musi być zakopany poniżej 1,5m i długość od 30 do 50 m lub więcej jeśli kogoś stać. Więc u Ciebie jest ta wersja minimalistyczna i dla tego ktoś napisał, że to prowizoryczny GWC.

Do rurowego są także specjalne rury z powłoką antybakteryjną, ale są dużo droższe i nie wiem jak długo się ta powłoka utrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywne rury w domu do wentylacji to niebezpieczeństwo zrobienia organów.

Może, ale nie musi, wpadać w rezonans i pohukiwać... brzęczeć...

Miękkie fleksy tej właściwości nie mają.

Kanały prostokątne w podłodze parteru nie bardzo mają jak drgać, bo przyciśnięte są wylewką.

Jednak...

Są firmy robiące na rurach sztywnych i im wychodzi to dobrze.

Jak nie wyjdzie - to tłumik szmerów w taki kanał się wstawia.

Wiele zależy od głośności napędu zastosowanego.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywne rury w domu do wentylacji to niebezpieczeństwo zrobienia organów.

Może, ale nie musi, wpadać w rezonans i pohukiwać... brzęczeć...

Miękkie fleksy tej właściwości nie mają.

Kanały prostokątne w podłodze parteru nie bardzo mają jak drgać, bo przyciśnięte są wylewką.

Jednak...

Są firmy robiące na rurach sztywnych i im wychodzi to dobrze.

Jak nie wyjdzie - to tłumik szmerów w taki kanał się wstawia.

Wiele zależy od głośności napędu zastosowanego.

Adam M.

 

Jak pisze Adam,

Ja mam na spiro sztywnych i na nawiewe za reku dałem dwa tłumiki kolanowe (nie miałem inaczej miejsca). W nocy na biegu 2 (ok. 100 m3/h) nic nie słychać, przy 3 (ok 170m3/h) ja się wyśpię żonie już trochę przeszkadza a na 4 i 5 wichura ;) ale kto chciałby spac na wietrze ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować dowolny materiał na kanały, który wytrzyma w szczycie około 50-60stC (czyli każdy).

NIGDY NIE SPOTKAŁEM kogokolwiek, co sobie te kanały czyścił (za filtrami EU3) ale wielu - co o tym bredzili jak potłuczeni!!!

Tyle, że wiem, że jeden z nich (nigdy nie pamiętam który, ale jak biorę do ręki to poznaję) bardziej się elektryzuje - i tego unikam (tak na wszelki wypadek).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałbym propozycję umowy i wybrał lepszą.

Tego, kto lepiej zagwarantuje osiągnięcie celu.

Przedstawiają podobne koncepcje, ale który bardziej wiarygodny?

 

Pamiętaj też, że nie wszystko da się zrobić taniej niż "zwykle" jak się nie pójdzie "na skróty".

To kontrakt i trudno mi tu jednoznacznie wskazać.

Ma działać!

Dobrze działać.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Buduję dom o powierzchni uzytkowej 180 m2 + garaż 33 m2. Kubatura budynku to 1095 m3 ( pustka nad salonem). Instalator zaproponował rekuperator Mistral 300 - o wydajności 300 m3/h. Czy według Was to nie zbyt mało ? A czy garaż też trzeba wentylować, on twierdzi, że nie. Przewodów wentylacji grawitacyjnej nie mamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? A czy garaż też trzeba wentylować, on twierdzi, że nie. Przewodów wentylacji grawitacyjnej nie mamy.

Garaż wystarczu wentylować poprzez kratkę nawiewną i wywiewną.Nawiewna na dole ,wywiewna na górze.Dobrze jeśli wywiewna będzie od strony zawietrznej i kratki bedą umieszczone po przeciwległych bokach garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanka :

1) "ktoredy" halsauje rekuperator ? Czy jest to raczej jego brzeczenie przenoszone po prosu przez powietrze dookoloa, czy tez jest to raczej przenoszone przez rury ?

 

2) po co sa w otulinach dawane te rury wszystkie (ochrona przed halasem czy ubytkami ciepla ) ?

 

3) po co sa filtry na wylocie powietrza z domu ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Halas od samych wentylatorow niesie sie przez sciany. Trrzeba powaznie podejsc do tematu wytlumienia samej jednostki.

Rezonanse takze. W pokojach to szmery powietrza z nawiewu . U mnie trzeba bylo wstawic tlumiki (takie gabki) i po problemie. Slychac jeszcze wibracje z wentylatorów i czerpnie powietrza. Co dziwniejsze slychac bardziej na 20% wydajnosci niz 30% .

 

2. ubytki ciepla

3. filtry sa na wlocie i wylocie z wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. ubytki ciepla

 

2) Ale po co np na wlocie z czerpni ? Lub na wylocie poza dom ? Przeciez tu nie ma sensu robic chyba ? Zreszta na logike na pozostalych rurach tez bez sensu. Przeciez to i tak idzie wszedzie gdzie jest wyzsza temepratura. Ewentualnie jezeli ida przez jakas czesc nei ogrzewana (araz, strych) to rozumiem. Ale cala reszta ?

Nie czaje troche tego.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...