Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

No rozumiem. docipla sie na nieogrzewanych odcinkach.

Ale po co docieplac rure miedzy :

1) wylotem z rekuperatora do wyrzutni ?

2) z czerpni do reku ? Na logike, tu nawet powietrze ma okazje leciec przez lekko cieplejsze miejsca niz na zewnatrz (garaz, strych itp) wiec duzo lepsze by bylo nie docieplanie tego kawalka (i taniej i skuteczniej)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

2) Ale po co np na wlocie z czerpni ?

Tu można byłoby sobie odpuścić, bo ciepło pobrane przez to powietrze z domu zostanie w znacznej części (równej sprawności rekuperatora) oddane do powietrza wentylacyjnego.

 

Lub na wylocie poza dom ? Przeciez tu nie ma sensu robic chyba ?

No właśnie tu jest sens największy -- bo z rekuperatora wywalasz powietrze o niskiej temperaturze, które by Ci się od powietrza w domu podgrzewało -- i to ciepło byłoby w całości marnowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lub na wylocie poza dom ? Przeciez tu nie ma sensu robic chyba ?

No właśnie tu jest sens największy -- bo z rekuperatora wywalasz powietrze o niskiej temperaturze, które by Ci się od powietrza w domu podgrzewało -- i to ciepło byłoby w całości marnowane.

 

Dwa przypadki - rekuperator jest w czesci nieogrzewanej (np garaz). Ocieplenie tej rury wiec nei ma sensu. Rekuperator jest w czesci ogrzewanej - wtedy i tak temp wylotu bedzie nizsza noz powietrza. Bo inaczej to sprawnosc ponad 100 % by musiala byc :) Wiec ten lot miedzy reku a wyrzutnia jeszcze moze dzialac jako wymiennik.

Dalej nie czaje - wg mnie ocieplanie tych rur mija sie z celem - a nawet jest dwa razy gorsze ( bo i koszty i mniejsze nagrzewanie)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa przypadki - rekuperator jest w czesci nieogrzewanej (np garaz). Ocieplenie tej rury wiec nei ma sensu. Rekuperator jest w czesci ogrzewanej - wtedy i tak temp wylotu bedzie nizsza noz powietrza. Bo inaczej to sprawnosc ponad 100 % by musiala byc :) Wiec ten lot miedzy reku a wyrzutnia jeszcze moze dzialac jako wymiennik.

Dalej nie czaje - wg mnie ocieplanie tych rur mija sie z celem - a nawet jest dwa razy gorsze ( bo i koszty i mniejsze nagrzewanie)

 

Fantom

 

Jesli masz reku w czesci ogrzewanej i wylot bedzie nie ocieplony to powietrze "zabierze" troszke ciepelka z domciu a szkoda bylo by go.

W nieogrzewanym nie ma sensu ocieplanie wylotu ale reszta rur jak najbardziej musi byc ocieplona.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa przypadki - rekuperator jest w czesci nieogrzewanej (np garaz). Ocieplenie tej rury wiec nei ma sensu. Rekuperator jest w czesci ogrzewanej - wtedy i tak temp wylotu bedzie nizsza noz powietrza. Bo inaczej to sprawnosc ponad 100 % by musiala byc :) Wiec ten lot miedzy reku a wyrzutnia jeszcze moze dzialac jako wymiennik.

Dalej nie czaje - wg mnie ocieplanie tych rur mija sie z celem - a nawet jest dwa razy gorsze ( bo i koszty i mniejsze nagrzewanie)

 

Fantom

 

Jesli masz reku w czesci ogrzewanej i wylot bedzie nie ocieplony to powietrze "zabierze" troszke ciepelka z domciu a szkoda bylo by go.

W nieogrzewanym nie ma sensu ocieplanie wylotu ale reszta rur jak najbardziej musi byc ocieplona.

 

Pzdr.

 

No tak. W ogrzewanej czesci trzeba wylot tez ocieplic.

Inna sprawa, ze reku chyba w 95 % jest montowany w czesciach nieogrzewanych.

Ale widze, ze dobrze mysle, a jak widze realizacje na nieogrzewanych strychach itp, to wszedzie na maksa izolacji. Naciaganie i koszty bez sensu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jest to takie oczywiste. W wiekszosci przypadkow inwestorom zostaje troszke welenki i musza cos z nia zrobic, wiec...

W glownej mierze ocieplana jest centrala i dolotowe rury w pom. nieogrzewanych, stad moze byc zludne wrazenie docieplania rury wylotowej a czasem faktycznie naciagaja niektorych...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna do rekuperatora (lub gdzies po drodze) podpiac w pelni szczekny wymiennik, ktory bedzie szedl z wydechu z piecyka gazowego ?

Zagrozenie jest jasne : nieszczelnosc takiej instalacji rowna sie .....

Ale moze sa takie rozwiazaia ? W konu to wysoka marnowana temperatura (nawet przy kondensacyjnych).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna do rekuperatora (lub gdzies po drodze) podpiac w pelni szczekny wymiennik, ktory bedzie szedl z wydechu z piecyka gazowego ?

Zagrozenie jest jasne : nieszczelnosc takiej instalacji rowna sie .....

Ale moze sa takie rozwiazaia ? W konu to wysoka marnowana temperatura (nawet przy kondensacyjnych).

 

Fantom

 

Cześć,

u mnie jest dodatkowy wymiennik z temostatem do podłączenia ciepłej wody użytkowej. W moim przypadku jeden obieg z podłogówki idzie do reku.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręć tymi anemostatami tak, by nie było szumu. Zwiększając przekrój wlotu powietrza zmniejszasz prędkość strugi (mniejszy hałas), a strumień objętości powietrza pozostaje ten sam. Coś mi się zdaje, że ten kominiarz to powinien tylko kalendarze roznosić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna do rekuperatora (lub gdzies po drodze) podpiac w pelni szczekny wymiennik, ktory bedzie szedl z wydechu z piecyka gazowego ?

Zagrozenie jest jasne : nieszczelnosc takiej instalacji rowna sie .....

Ale moze sa takie rozwiazaia ? W konu to wysoka marnowana temperatura (nawet przy kondensacyjnych).

 

Fantom

 

Cześć,

u mnie jest dodatkowy wymiennik z temostatem do podłączenia ciepłej wody użytkowej. W moim przypadku jeden obieg z podłogówki idzie do reku.

Pozdrawiam - Daniel

 

Ale w sumie jaki to ma cel ?

Mi sie wydaje, ze do reku powinny ogolnie isc zrodla takie, ktore uciekaja z domu. Cala reszta nie ma sensu, bo i tak ta energia zostaje w jakiejs tam postaci. A tracimy to co ucieka (czyli przez wentylacje, spaliny z kominka i pieca itp).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

w moim przypadku zamiast grzałki w reku, jest wymiennik z wodą z ogrzewania. Jakie to daje oszczędności.....jeszcze nie wiem.

Mam jeszcze jeden problem do rozwiązania, ponieważ pompa ciepła steruje pracą pomp obiegowych i działa w nocy i od 13.00 do 15.00, to jak zapewnić obieg wody w pozostałych okresach? Myślałem o przełączeniu obiegu z reku do CWU tam mogę ustawić godziny pracy pompki do cyrkulacji, tylko pewnie ten wymiennik będzie szybko wychładzał wodę w zbiorniku? No i nie wiem czy tak można......

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciagle sie zastanawiam nad reku + gwc i mam kilka pyytan :

1) Co robicie z takim czyms w okresie wyjazdow np na 2 tygodnie (i zima i lato) ? aly czas to musi chozic, najwyzej na niskim biegu ?

2) Widze tu jakies wielkosci rzedu 300 m3/h. Czyli przecietny domek teoretycznie wymienia powietrze przy reku co 3-4 godz ? A jak to wyglada przy normalnej grawitacyjnej instalacji ? Sa to chyba duzo mniejsze wartosci ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest program Pusty dom- reku chodzi na I biegu ,co 6 godzin na dobe.To zalacza sie ,gdy domownicy wyjezdzaja,w praktyce nie testowalem,az tak dlugiej przerwy w niedzialaniu inst.wm,gdyz akurat w kazde wakacje,w moim domu,ktos byl :-)Poki co,wymodzilem samodzielnie program czasowej pracy zima.Reku ma przerwy w dzialaniu,mnie to fizycznie-zmyslowo nie przeszadza,a jak z oszczednosciami na ogrzewaniu-nie wiem,nie licze....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, będziemy budować się na wsi, gdzie oprócz świeżego powietrza czasami okoliczna ludność ma zwyczaj nawożenia pola obornikiem, czy czymś takim równie śmierdzącym :evil: . Czy rekuperator wyeliminuje ten aromat, czy wręcz przeciwnie, będzie trzeba go wyłączyć, żeby woń obornika nie roznosiła sie po całym domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...