Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z chęcią poznałbym również opinie tych którzy użytkują nieco to ustrojstwo i interesowali się co ma miejsce w środku, nie tylko tych którzy twierdzą "żyjemy, mamy się dobrze" ;)

A już wogóle nie kupuje dyskusji nt. powietrza na zewnatrz i jego zanieczyszczenia a w rurach wentylacyjnych. Nie ta droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nigdy nie interesowało mnie co się dzieje w kanałach nawiewnych, ale dzisiaj postanowiłem chociaż odrobinę przyjrzeć się tematowi.

 

http://www.helias.pl/forum/Anemostat3.jpg

Odkręciłem anemostat pierwszy raz od ponad 3 lat.

 

http://www.helias.pl/forum/Anemostat2.jpg

Na krążku regulującym przepływ powietrza nie widać nawet śladu kurzu czy brudu

 

http://www.helias.pl/forum/Anemostat1.jpg

Zajrzałem do środka ale tam też syf żaden się nie ujawnił. Głębiej nie mogę zajrzeć bo musiałbym rujnować instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nigdy nie interesowało mnie co się dzieje w kanałach nawiewnych, ale dzisiaj postanowiłem chociaż odrobinę przyjrzeć się tematowi.

 

Zajrzałem do środka ale tam też syf żaden się nie ujawnił. Głębiej nie mogę zajrzeć bo musiałbym rujnować instalację.

 

Wpuść tam na noc kota, jak do rana przeżyje to wszystko ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nigdy nie interesowało mnie co się dzieje w kanałach nawiewnych, ale dzisiaj postanowiłem chociaż odrobinę przyjrzeć się tematowi.

 

Zajrzałem do środka ale tam też syf żaden się nie ujawnił. Głębiej nie mogę zajrzeć bo musiałbym rujnować instalację.

 

Wpuść tam na noc kota, jak do rana przeżyje to wszystko ok. :)

 

Gorzej jak padnie z przejedzenia ;)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna jakos wzmocnic wyciag powietrza w razie potrzeby z konkretnego miejsca ?

Np akurat sie kapie lub korzystam sobie z WC i w tch momenatch zalezy mi bardziej na wyciagnaiu powietrza w danej chwili niz na codzien. Jak mozna wpsomoc ta funkcje ? Dac np wentylator (taki typowy) na wlacznik ? I jak go wlacze, to pociagnie mi troche wiecej niz sam reku ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna jakos wzmocnic wyciag powietrza w razie potrzeby z konkretnego miejsca ?

Np akurat sie kapie lub korzystam sobie z WC i w tch momenatch zalezy mi bardziej na wyciagnaiu powietrza w danej chwili niz na codzien. Jak mozna wpsomoc ta funkcje ? Dac np wentylator (taki typowy) na wlacznik ? I jak go wlacze, to pociagnie mi troche wiecej niz sam reku ?

 

Fantom

 

też o tym myślałem, nie wiem czy to zrobię i jak, ale na etapie instalacji elektrycznej pociągnąłem dodatkowy przewód aby ewentualnie taką funkcją sobie sterować, a czy to będzie jakiś rodzaj by-passu, obejścia z wentylatorem wyciągowym, czy może przycisk wpięty w sterownik rekuperatora powodujący wzrost wydajności reku do 100%, tego jeszcze nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no specem od szczelności to ja jestem hehe. Dzisiaj przez wentylacje grawitacyjną powietrze mroźne zasysałem do domu :) wystarczyło rozszczelnić okno i sytuacja wróciła do normy.

Tylko, że norma to zasysanie mroźnego powietrza przez nieszczelności w oknach. A więc z deszczu pod rynnę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś słyszał/zapoznał się bliżej z nowym wymysłem Dospela?

 

"Firma DOSPEL oferuje najtańszy zestaw wentylacyjny na rynku. Jest to centrala wentylacyjna z rekuperacją wraz z zestawem kanałów wentylacyjnych. Pozwala on na szybki i łatwy montaż zapewniający dopływ świeżego powietrza dla powierzchni użytkowej ok. 100 m˛. System małej wentylacji wyróżnia cena i jakość, oszczędność. Jest to najlepsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie dla istniejących budynków przy użyciu kanałów OMEGA."

http://www.dospel-comfort.pl/?lang=pl

 

Cały zestaw kosztuje 1890 zł... podejrzanie tanio...

 

Zetknął się z tym ktoś? Czemu takie tanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wentylacja grawitacyjna (i otwieranie okien) ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie łączność z ogrodem, a takich dni kiedy można otworzyć okno i uzyskać w ten sposób komfort świeżego powietrza jest znacznie więcej od tych super upalnych kiedy do wnętrza domu wpada tylko żar.

 

Tak jest w moim przypadku: dom na wsi, wyjście z salonu na taras z widokiem na ogród, nad tarasem zadaszenie w postaci balkonu (nad salonem sypialnia).

Nie wyobrażam sobie tego domu bez bezpośredniego kontaktu z ogrodem i bez otwartych (wiosną, latem i jesienią) drzwi na taras czy balkon !

Ponieważ dom jest w trakcie budowy już trzeci rok więc wiem jak wygląda sprawa nagrzewania się domu w upały.

Na dole - przyjemny chłód nawet w największe upały.

Dom nie jest jeszcze ocieplony a po ociepleniu 15 cm styropianu nagrzewanie będzie jeszcze mniejsze.

Na poddaszu potrzebne byłoby lekkie schłodzenie. W normalne dni nie ma najmniejszej potrzeby schładzania powietrza.

Prawdopodobnie pojawi się problem owadów....

Wentylacja grawitacyjna. Zastanawiam się nad GWC oraz reku.

Uwaga odnośnie przepisów: wentylacja grawitacyjna i mechaniczne NIE MOGĄ DZIAŁAĆ JEDNOCZEŚNIE natomiast mogą być zainstalowane w domu lecz działać w danym czasie może tylko jedna z nich.

Co mi dałby GWC ?

1) chłodniejsze powietrze w upały letnie w pokojach na poddaszu (max. 30 dni w roku)

2) cieplejsze powietrze na wlocie do reku - ale tylko w sezonie grzewczym i to przy temp. zewnętrznej poniżej 4 st.C ! w pozostałe dni GWC OCHŁADZA powietrze wlotowe ! (czyli około 60 dni w roku)

Wniosek: GWC będzie właściwie wykorzystane przez około 3 miesiące w roku.

 

Co dałoby mi reku ?

1) poza sezonem grzewczym - DOSŁOWNIE NIC !

2) w sezonie grzewczym - obniżenie kosztów ogrzewania. Przy czym czasu zwrotu nie jestem w stanie obliczyć (na dzień dzisiejszy).

Wniosek: reku będzie wykorzystywane w sezonie grzewczym czyli w aktualnym klimacie przez około 5 mcy w roku

 

Co będę dalej robił:

1) zrezygnowałem z przyłącza gazowego i dom będzie ogrzewany piecem na eko-groszek plus ruszt uniwersalny do spalania biomasy (posiadłość będzie dysponowała własną, darmową praktycznie biomasą) a kuchnia elektryczna (przerwy w dostawie prądu sporadyczne);

2) w salonie kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do komory spalania wraz z uproszczonym tzn. grawitacyjnym DGP do górnej łazienki (suche powietrze z kominka nie nadaje się do sypialni) czyli pełna niezależność grzewcza od kaprysów elektrowni !

3) planowane podłączenie w przyszłości solarów do podgrzewania CWU w lecie, zimą wodę ogrzewa kocioł;

4) problem owadów w lecie musi zostać rozwiązany poprzez moskitierę w oknach i lampę na tarasie i balkonie.

5) przy wentylacji grawitacyjnej nie ma problemów w zimę - należy zadbać o dopływ przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych - zamontowany zostanie wlot powietrza z filtrem czyli wentylacja nawiewna

6) jesli na ryku pojawią się proste reku w przystepnych cenach to być może również zostanie zainstalowany jeśli zajdzie taka konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna (i otwieranie okien) ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie łączność z ogrodem, a takich dni kiedy można otworzyć okno i uzyskać w ten sposób komfort świeżego powietrza jest znacznie więcej od tych super upalnych kiedy do wnętrza domu wpada tylko żar.

[...]

Nie wyobrażam sobie tego domu bez bezpośredniego kontaktu z ogrodem i bez otwartych (wiosną, latem i jesienią) drzwi na taras czy balkon !

[wytłuszczenie moje]

Argument, że zaletą wentylacji grawitacyjnej jest możliwość wietrzenia domu oknami to żaden argument.

Bo to jest zaleta również wentylacji mechanicznej, a także domu pozbawionego jakiejkolwiek wentylacji -- potrzebne są tylko dające się otworzyć okna.

 

Naprawdę nie rozumiem, czemu wentylacja mechaniczna miałaby uniemożliwiać otwieranie okien.

 

Ja bym powiedział dokładnie odwrotnie -- otwieranie okien jest zaletą tylko wtedy gdy to nie jest konieczność. A w przypadku wentylacji grawitacyjnej latem niestety to jest konieczne, by zapewnić wymianę powietrza z wnętrzem domu. Stąd biorą się potem w domach muchy i komary, a także gorące powietrze wdmuchiwane przez wiatr w najcieplejsze dni. Wentylacja mechaniczna pozwala wymieniać powietrze przy zamkniętych oknach, co przynajmniej pozbawia nas wątpliwej przyjemności obcowania z robactwem, bo do schłodzenia powietrza sama wentylacja mechaniczna nie wystarczy, jeszcze rekuperator albo gruntowy wymiennik ciepła jest potrzebny.

 

Wentylacja grawitacyjna. Zastanawiam się nad GWC oraz reku.

Uwaga odnośnie przepisów: wentylacja grawitacyjna i mechaniczne NIE MOGĄ DZIAŁAĆ JEDNOCZEŚNIE natomiast mogą być zainstalowane w domu lecz działać w danym czasie może tylko jedna z nich.

Czy Ty chcesz zamontować sobie obie wentylacje naraz? Po co?

 

5) przy wentylacji grawitacyjnej nie ma problemów w zimę - należy zadbać o dopływ przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych - zamontowany zostanie wlot powietrza z filtrem czyli wentylacja nawiewna

Przy wentylacji grawitacyjnej właśnie w zimę jest najwięcej problemów (brak możliwości ograniczenia jej wydajności, a przez to przesuszanie powietrza i nadmiernie wysokie straty ciepła zużytego na podgrzanie wypuszczanego kominami wentylacyjnymi powietrza). Ona zimą ma już taką wydajność, że nie spodziewam się, by jakikolwiek wentylator był Ci potrzebny do nawiewani dodatkowego powietrza. A jak już się bawić w rozkładanie przewodów i wentylator, to lepiej dołożyć drugie tyle kasy na przewody i drugi wiatrak i zrobić wentylację zrównoważoną nawiewno-wywiewną.

 

6) jesli na ryku pojawią się proste reku w przystepnych cenach to być może również zostanie zainstalowany jeśli zajdzie taka konieczność.

Myślę, że rekuperatory Siwickiego są przystępne cenowo, ale ja dobrze rynku tego typu urządzeń nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt domu typowy posiadał już trzy kominy: dwa wentylacyjne i jeden dymowo-wentylacyjny.

W projekcie zakładano instalację gazową a przy takiej instalacji jest OBOWIĄZKOWO wentylacja grawitacyjna.

Garaż w bryle budynku to też OBOWIĄZKOWO wentylacja grawitacyjna.

Dodatkowo w salonie ma być kominek i przy kominku również OBOWIĄZKOWO ma być wentylacja grawitacyjna.

 

Słyszałem, że w krajach, w których systemy wentylacji mechanicznej są od dawna i powszechnie stosowane i w bardzo wielu przypadkach zrezygnowano całkowicie z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnych planuje się (czy tez już wprowadzono) OBOWIĄZEK projektowania i zainstalowania dodatkowo wentylacji grawitacyjnej !

 

Przepisy natomiast zabraniają JEDNOCZESNEGO stosowania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej WYWIEWNEJ !

Natomiast wentylacja nawiewna lub zrównoważona nawiewno-wywiewna może jednocześnie pracować z grawitacyjną.

(To tak jak w aucie na gaz: jedzie albo na benzynę albo na gaz, nigdy jednocześnie na gaz i benzynę).

 

Osobiście nie widzę większego sensu stosowania wentylacji mechanicznej wraz z reku poza sezonem grzewczym. Budynek znajduje się na wsi, jest cisza, nawet jak otworzy się okna i drzwi balkonowe, w upały temperatura na parterze jest przyjemnie chłodna, owady włażą w niewielkich ilościach.

Natomiast w sezonie grzewczym dobrze byłoby coś-niecoś zaoszczędzić.

Jak pisałem w innym temacie http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=3895176#3895176 większość dyskutantów "demonizuje" mrozy poniżej minus 20 stopni i upały powyżej 30 stopni C. Takich dni w roku mamy w Polsce raptem kilka-kilkanaście- do 30 góra.

W pozostałym czasie panują temperatury , przy których zalety GWC zanikają całkowicie - jest właściwie niepotrzebny,

Jeśli ktoś może tanio wykonać GWC no to jego zysk i niech robi.

Jeśli koszt wykonania GWC będzie duży (jak u mnie) to trzeba sobie dać z tym spokój ! Te pieniądze lepiej już wydać na reku i instalację nawiewno-wywiewną.

W uproszczonej wersji można zastosować tylko nawiew powietrza z filtracją do salonu oraz sypialni a wywiew pozostawić kanałom kominowym z regulacją przepływu.

Jeśli ktoś ma ambicję wybudowania domu pasywnego lub quasi-pasywnego no to niech od razu zaprojektuje sobie wentylację mechaniczną z reku.

W moim przypadku posiadłość będzie dysponowała biomasą do wykorzystania energetycznego więc koszt opału będzie niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku posiadłość będzie dysponowała biomasą do wykorzystania energetycznego więc koszt opału będzie niski.

I to w zasadzie zamyka temat sensu ekonomicznego instalowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w Twoim domu.

 

Można jeszcze tylko dyskutować nad sensem z punktu widzenia komfortu. Wentylacja grawitacyjna zimą będzie Ci przesuszać powietrze, wpuszczać zimne przeciągi a jak pouszczelniasz wszystkie okna to będzie Ci wdmuchiwać powietrze jednym z przewodów wentylacyjnych -- może akurat tym w łazience...

 

W projekcie zakładano instalację gazową a przy takiej instalacji jest OBOWIĄZKOWO wentylacja grawitacyjna.

Garaż w bryle budynku to też OBOWIĄZKOWO wentylacja grawitacyjna.

Dodatkowo w salonie ma być kominek i przy kominku również OBOWIĄZKOWO ma być wentylacja grawitacyjna.

Napisz coś więcej o tych obowiązkach, chętnie poczytam, gdzie zostały sformułowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś słyszał/zapoznał się bliżej z nowym wymysłem Dospela?

 

"Firma DOSPEL oferuje najtańszy zestaw wentylacyjny na rynku. Jest to centrala wentylacyjna z rekuperacją wraz z zestawem kanałów wentylacyjnych. Pozwala on na szybki i łatwy montaż zapewniający dopływ świeżego powietrza dla powierzchni użytkowej ok. 100 m˛. System małej wentylacji wyróżnia cena i jakość, oszczędność. Jest to najlepsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie dla istniejących budynków przy użyciu kanałów OMEGA."

http://www.dospel-comfort.pl/?lang=pl

 

Cały zestaw kosztuje 1890 zł... podejrzanie tanio...

 

Zetknął się z tym ktoś? Czemu takie tanie?

Wygląda to całkiem ciekawe. Do małego domu powinno wystarczyć. Cena jest szokująco niska, nawet jak na promocję.

Więcej informacji można znaleźć w DTR-ce : http://dospel-comfort.pl/DTR/DTR-LUNA-200_PL-2009-12-01.pdf .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś słyszał/zapoznał się bliżej z nowym wymysłem Dospela?

 

"Firma DOSPEL oferuje najtańszy zestaw wentylacyjny na rynku. Jest to centrala wentylacyjna z rekuperacją wraz z zestawem kanałów wentylacyjnych. Pozwala on na szybki i łatwy montaż zapewniający dopływ świeżego powietrza dla powierzchni użytkowej ok. 100 m˛. System małej wentylacji wyróżnia cena i jakość, oszczędność. Jest to najlepsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie dla istniejących budynków przy użyciu kanałów OMEGA."

http://www.dospel-comfort.pl/?lang=pl

 

Cały zestaw kosztuje 1890 zł... podejrzanie tanio...

 

Zetknął się z tym ktoś? Czemu takie tanie?

Wygląda to całkiem ciekawe. Do małego domu powinno wystarczyć. Cena jest szokująco niska, nawet jak na promocję.

Więcej informacji można znaleźć w DTR-ce : http://dospel-comfort.pl/DTR/DTR-LUNA-200_PL-2009-12-01.pdf .

 

No tak. Zastanawiam się tylko gdzie jest haczyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętnie choć kilkakrotnie i z naciskiem piszą o nie dopuszczeniu do kondensacji pary...

I podają sprawność do 95%....

 

Warunki utraty gwarancji są tak skonstruowane, że woda wykroplona (środek chemiczny) wyłącza odpowiedzialność gwarancyjną...

Tak jak transport/wysyłka Pocztą Polską... :lol:

 

Albo mi się coś pomyliło

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się nie podoba:

4. Ze względów konstrukcyjnych istnieje moŜliwość mieszania się powietrza

wewnątrz centrali w ilości nie przekraczającej 2%.

 

i to:

Centrala oraz kanały dolotowe powinny być montowane

5oC oraz odseparowane cieplnie od otoczenia.

Nieprzestrzeganie w/w warunku spowoduje skroplenie

oraz na jej powierzchniach zewnętrznych, co

w skrajnych przypadkach do uszkodzenia centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...