Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

 

A reszta o ktrorej piszesz to wlasnie to o czym przedmowca - czyli wlasnie w mocne lato i w mocna zime.

 

Nie do końca rozumiem to co napisałeś, ale mam nadzieję że nie chcesz powtórzyć tej bajki, którą prezentuje tutaj kolega kst - że żwirowiec przydaje się kilkanaście dni w roku ;] .

 

Nie. Wg mnie rurowce (czy glikolowce) wykorzystywane sa moze z 2 miesiace w roku.

Zwirowiec teoretycznie ma dodoatkowe filtrowanie powietrza, wiec moze pracowac caly rok (Z pominieciem ewentualnych przestojow na regeneracje).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

.... Zwirowiec teoretycznie ma dodoatkowe filtrowanie powietrza, wiec moze pracowac caly rok

 

Do tego dodam jeszcze, że realizuje bardzo skutecznie w sposób naturalny nawilżanie zimą (o czym miałem osobiście sie przekonać) i osuszanie latem (o czym mam nadzieję się przekonać ;) ).

 

 

(Z pominieciem ewentualnych przestojow na regeneracje).

 

Tutaj również dodam, że przy odpowiednim rozmiarze żwirowca może on pracować ciągle. Mój żwirowiec pracuje od ponad 3 miesięcy w trybie ciągłym, z minimalnymi przerwami (łącznie przez te 3 miesiace nie pracował może przez 1 dzień), a utrzymuje temperaturę zdecydowanie powyżej temp. zewnętrznej. Dzisiaj na zewnatrz jest -2oC, z GWC płynie powietrze o temp. 9,4 oC. Przez te 3 miesiace pracy temp. nie spadła ani razu poniżej 9oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nie odparte wrażenie, że argumenty na które powołują się „negujący” sens zarówno rekuperacji jak i GWC, mają na celu, umotywowanie własnych decyzji w tym zakresie.

Zupełnie niepotrzebnie, bo to ich decyzja i nikomu nie musza się z niej tłumaczyć.

 

Obiektywnie rzecz ujmując, sprawa jest prosta. Jak działa wentylacja, to im zimniej jest na zewnątrz, tym bardziej pizga zimnem wewnątrz.

Jak zainstalujemy rekuperator, to pizgac będzie mniej, a jak dołożymy do tego GWC, to pizgać będzie „minimalnie”, lub wcale – przy czym nie jest istotne, czy przez jeden dzień, czy przez cały rok.

 

To się nazywa komfort. Najprostsza definicją „komfortu” jest, „ponad minimalne potrzeby dla przeżycia”.

Poczucie komfortu podlega subiektywnej ocenie.

A komfortu nie można „mierzyć” miarą opłacalności inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczucie komfortu podlega subiektywnej ocenie.

A komfortu nie można „mierzyć” miarą opłacalności inwestycji.

Zazwyczaj jednak, można taki sam komfort uzyskać różnymi sposobami, przy różnych nakładach inwestycyjnych.

 

Wlasnie to samo chcialem napisac :)

Bo moze np lepiej zastosowac na wlocie zwykla klime zamiast GWC :) A moze tylko grzalke elektryczna (choc to nie rozwiaze problemu goracego lata) ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

Można całą fabrykę na wlocie dobudować.

Tyle, że potem trzeba płacić za jej pracę...

 

Można na wlot dać GWC, w rury wpiąć reku i cieszyć się gratisowym ciepłem/chłodem ziemi + recyrkulacją odpadu (ciepła wentylacyjnego)

Bez dopłacania, jak już się tę inwestycję wykona.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawda jest taka, ze zwirowek nikt dzisiaj praktycznie nie robi. 95% to rurowcy. A reszta o ktrorej piszesz to wlasnie to o czym przedmowca - czyli wlasnie w mocne lato i w mocna zime.

 

Fantom

 

Jak to - "nikt nie robi" ???

Przecież takie fantastyczne rozwiązanie o samych zaletach z gwarancją na 2500 lat powinno być obowiązkowo stosowane w każdym nowobudowanym domku podobnie jak jest z certyfikatem Energetycznym !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

Można całą fabrykę na wlocie dobudować.

Tyle, że potem trzeba płacić za jej pracę...

 

Można na wlot dać GWC, w rury wpiąć reku i cieszyć się gratisowym ciepłem/chłodem ziemi + recyrkulacją odpadu (ciepła wentylacyjnego)

Bez dopłacania, jak już się tę inwestycję wykona.

 

Adam M.

 

No wlasnie - jak juz sie ta instalacje wykona.

Tak swoja droga, 95% ludzi buduje sie na kredyt. Wiec kazdy tysiac wydany teraz to tak naprawde 2 tys do splaty. Wiekszosc tego nawet nie zauwaza.

Ja za reku jestem na 95% na TAK, co do GWC to moze 50%.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga, 95% ludzi buduje sie na kredyt. Wiec kazdy tysiac wydany teraz to tak naprawde 2 tys do splaty. Wiekszosc tego nawet nie zauwaza.

Ja za reku jestem na 95% na TAK, co do GWC to moze 50%.

 

Fantom

 

A pomyślałeś że każdy tysiąc wydany na GWC, wróci do ciebie w postaci oszczędności na ogrzewaniu/chłodzeniu latem.

Może nie od razu, ale wróci.

I o tyle ile mniej zapłacisz za grzanie, o tyle będzie łatwiej zanieś do banku. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoja droga, 95% ludzi buduje sie na kredyt. Wiec kazdy tysiac wydany teraz to tak naprawde 2 tys do splaty. Wiekszosc tego nawet nie zauwaza.

Ja za reku jestem na 95% na TAK, co do GWC to moze 50%.

 

Fantom

 

A pomyślałeś że każdy tysiąc wydany na GWC, wróci do ciebie w postaci oszczędności na ogrzewaniu/chłodzeniu latem.

Może nie od razu, ale wróci.

I o tyle ile mniej zapłacisz za grzanie, o tyle będzie łatwiej zanieś do banku. :wink:

 

Hehe. Pomyslalem, ale to nieprawda.

Znajdz sobie gdzies taki excelek napisany przez jednego z forumowiczow. Wylicza rozne rzeczy (rekuperator, GWC, sterowanie higro itp). Nie jest moze idealny, ale jak sobie zerkniez, to sie zdziwisz jaki jest czas zwrotu inwestycji. A jeszcze doliczysz koszt kredytu to .... nie zdziwie sie jak ci wyjdzie, ze nigdy Ci sie to nie zwroci.

 

Fantom

ps. Oczywsicie mowimy o wartosciach nie o komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze doliczysz koszt kredytu to .... nie zdziwie sie jak ci wyjdzie, ze nigdy Ci sie to nie zwroci.

 

Fantom

ps. Oczywsicie mowimy o wartosciach nie o komforcie.

 

Większość wartości branych do wyliczeń jest albo szacunkowa, albo podawana w przybliżeniu.

Wynik wiec tez będzie trochę szacunkowy, ale pozwala na podjecie decyzji.

Wiec jeśli założymy że wentylujemy średnio 200 m3/h;

średni szacunkowy zysk temperaturowy w ciągu sezonu grzewczego to 5 st;

a ilość dni kiedy ten zysk jest możliwy to 120;

to wychodzi mi że oszczędzam około 1000 kWh.

To mi daje oszczędności rzędu około 400 zł rocznie

Więc przy koszcie wykonania

Jak zrobisz sam to z 2-3 tyś, zależy jak dużo potrzebuje Twój dom.

Jak zlecisz komuś to kilka stówek więcej

nijak mi nie wychodzi "NIGDY"

Możesz podać twój sposób liczenia.

Może coś źle robię i będę musiał zmienić zdanie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A możecie pochwalić się jakich firm rekuperatory macie i jakie polecacie?

Jak z serwisem, montarzem, szkoleniem, sterowaniem.

czy można zwiększyć wydajność w jednym pomieszczeniu nie zmieniając siły nadmuchu w innych pomieszczeniach?

Jak wygląda sprawa działania wyciągu nad kuchenką gazową gdzie się gotuje i unoszą się różne zapachy, czy normalnie pracujący wyciąg reku wydoli czy jak się włączy wyciąg okapu to tłoczone powietrze nie rozreguluje pracy reku lub nie zacznie wpadać do innego pomieszczenia?

pozdrawiam

zientas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O K.U.R.W.A!!!

kst

CO TY CZYTUJESZ?!!! :o :o :o :roll:

 

Rozum masz? :o

CO Ty w szkole robiłeś?

 

Bełkot sprzedawcy rozwiązania alternatywnego za dowód tu przytaczasz? :o

A ROZUMIESZ ten bełkot?

 

Bo jak raz, akurat ten to zawsze mnie wku. , no denerwuje!

 

Pytasz kto da gwarancję?

Zamów u mnie i zapłać - to dam!

Adam M.

 

To podaj "bełkot" sprzedawcy GWC żwirowego oraz wentylacji MW z reku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I - bez żadnych przeprosin! - pacanie, weź sobie miernik do tego radonu!!!!

 

A potem wklej tu foty z pomiarów, tak jak ja to zrobiłem!

I uzasadnij czemu tak a nie inaczej Ci wyszło!!!

Adam M.

Tylko miernik rzetelny! po legalizacji!

 

Ktoś, kto innego Forumowicza nazywa "pacanem" sam jest pacanem i CHAMEM do kwadratu !

Z takim właśnie PACANEM, choćby miał nawet ponad 7000 wpisów na Forum, nie warto dyskutować....

Bo on "wie lepiej", bo on jest "nieomylny", bo on jest - pożałowania godny - 'NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM" !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie 'Rekuperator tak czy nie ? " moja odpowiedź w moim konkretnym przypadku brzmi: NIE

Absolutnie nie neguję idei instalowania instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem w budynkach mieszkalnych typu parterowego z ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła (to też forma ogrzewania elektrycznego), gazowym czy olejowym, oraz braku możliwości budowy odpowiednio wysokich kominów).

Nawet jeden z Forumowiczów pokazał swój "kurnik" bez kominów i całkowicie się z nim zgadzam ! Przy takim budynku też bym zastosował wentylację mechaniczną !!!

 

Tym wpisem kończę moją obecność w tym temacie, który uznaję, z mojego punktu widzenia, za zakończony.

Dziękuje za odpowiedzi a za urazy przepraszam

kst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...