Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

A jeszcze doliczysz koszt kredytu to .... nie zdziwie sie jak ci wyjdzie, ze nigdy Ci sie to nie zwroci.

 

Fantom

ps. Oczywsicie mowimy o wartosciach nie o komforcie.

 

Większość wartości branych do wyliczeń jest albo szacunkowa, albo podawana w przybliżeniu.

Wynik wiec tez będzie trochę szacunkowy, ale pozwala na podjecie decyzji.

Wiec jeśli założymy że wentylujemy średnio 200 m3/h;

średni szacunkowy zysk temperaturowy w ciągu sezonu grzewczego to 5 st;

a ilość dni kiedy ten zysk jest możliwy to 120;

to wychodzi mi że oszczędzam około 1000 kWh.

To mi daje oszczędności rzędu około 400 zł rocznie

Więc przy koszcie wykonania

Jak zrobisz sam to z 2-3 tyś, zależy jak dużo potrzebuje Twój dom.

Jak zlecisz komuś to kilka stówek więcej

nijak mi nie wychodzi "NIGDY"

Możesz podać twój sposób liczenia.

Może coś źle robię i będę musiał zmienić zdanie :wink:

 

Nie bede podawal swojego sposobu liczenia bo jest podobny do Twojego czyli mega mocno uproszczony. Dochodzi do tego sporo innych malych parametrow ktore cos tam generuja (np kilkadziesiat zl miesicznie za prad, kolejne kilkanascie na filtry itd). Poszukaj tego excelka. Ktos mi go podal kilkanascie dni temu. Na pewno na forum muratora. Wczesnie byl tez w starszych watkach. Jest bardziej skomplikowany niz na potrzeby tej dyskusji (bo ujmuje tez mocno rozwiazania higrosterowalne)

 

edit - znalazlem : http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a był jauż jakiś desperat który przerabiał grawitacyjną na reku ??? bo tak sobie dzisiaj pomyślałem :)

 

No moze ja bede ? Znaczy sie aktualnie mam stan surowy i grawitcaje. Ale chce w to szybko wstawic rury do reku (ostatni moment). Docelowo zamierzam grawitacyjna tylko "odciac". Ze w razie czego to ja znowu "uruchomie"

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem rekuperatora. Nigdy nie podchodziłem do tego tematu w kwestii "kiedy on mi się zwróci". NIC NIGDY NIKOMU się nie zwróci, żaden system choćby był za 1 grosz. Mój wydatek na reku to wydatek poniesiony w komfort i wygodę. Lubię mieć w domu świerze czyste powietrze, okna (szyby) bez pary , suche lustra w łazience oraz brak grzyba na ścianie. Odzysk ciepła jest u mnie "efektem ubocznym" rekuperacji.

Wyliczenia związane z jakimś zwrotem inwestycji uważam za bezsens. Czy grawitacja, czy rekuperacja zwróci mi jakieś pieniądze na konto ? Wyliczenia ile zyskam ile strace są czysto teoretyczne przy każdym systemie. Liczy się je wygodnie dla każdej ze stron która chcę udowodnić wyższośc swojej racji.

Mo wybór był świadomy i do dnia dzisiejszego jestem z niego zadowolony. Osobiście polecam rekuperacje. Polecam, lecz nie wmuszam tego systemu jako jedyny i słuszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a był jauż jakiś desperat który przerabiał grawitacyjną na reku ??? bo tak sobie dzisiaj pomyślałem :)

No moze ja bede?Fantom

I ja :wink:

 

Pisałem już tu

http://forum.muratordom.pl/post3820193.htm?highlight=#3820193

i tu

http://forum.muratordom.pl/post3886083.htm?highlight=#3886083

 

Dociepliłem rekuperator (5 cm styropianu) i wymieniłem filtry (po 3 m-cach)

i dzisiaj przy -10*C nie zauważyłem by reku przeszedł w stan rozmrażania.

Na nieocieplonym poddaszu jest ok 0*C (słaba izolacja stropu). :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Mam od 3 lat i jeszcze żyję. W rodzinie też wszyscy zdrowi.

 

Witaj Jezier, miło wracając po paru latach nieobecności na forum spotkac kogoś znajomego :D

Czy ten czyściutki element instalacji współdziała z rekuperatorem, na jaki kiedyś i ja się zaczajałam (Bartosz)? Zaczynam się rozglądać, żeby wreszcie coś do moich anemostatw podłączyć. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie mielić tego tematu w nieskończoność uprzejmie proszę wszystkich użytkowników mechanicznej wentylacji zrównoważonej z REKUPERATOREM o przedstawienie RZETELNYCH wyliczeń opłacalności ekonomicznej zastosowania tego urządzenia w domku jednorodzinnym.

Jeśli ktoś posiada również GWC (obojętnie czy rurowy czy żwirowy) to proszę uprzejmie o przedstawienie obliczeń w następujących wariantach:

1) tylko rekuperator

2) GWC + rekuperator

3) tylko GWC

 

Myślę, że przedstawienie RZETELNYCH obliczeń dla konkretnych domów pozwoli raz na zawsze zamknąć ten temat a:

- zadowolonych użytkowników rekuperatorów utwierdzi w słuszności decyzji o ich zakupie,

- niezdecydowanych zachęci do kupna i skorzystania z ich doświadczeń;

- natomiast niedowiarkom i krytykantom (jak chociażby kst...) zamknie raz na zawsze gębę.

 

Za konkretne i rzetelne wyliczenia z góry serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIC NIGDY NIKOMU się nie zwróci, żaden system choćby był za 1 grosz.

.........

 

ciekawe myslenie - ale chyba sie rozpedziles.

 

Fantom

Nie, nie rozpędziłem się. Wychodzę z założenia, że dom to bezzwrotna inwestycja która generuje koszty. Koszty są i będą. Jestem realistą, nie liczę, że co kolwiek przyniesie mi zysk lub zwrot kasy. Zainwestowałem w rekuperator, pompe ciepła i ponadnormatywne docieplenie całego domu. Zainwestowałem w wygodę oraz komfort. Poniosłem koszty które nigdy mi się nie zwrócą. Poniosłem je swiadomie i nienarzekam, jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie mielić tego tematu w nieskończoność uprzejmie proszę wszystkich użytkowników mechanicznej wentylacji zrównoważonej z REKUPERATOREM o przedstawienie RZETELNYCH wyliczeń opłacalności ekonomicznej zastosowania tego urządzenia w domku jednorodzinnym.

 

Czy nie potrafisz pojąć tego, że dla wielu ludzi instalujących instalację mechaniczną i rekuperator motywacją nie są oszczędności, tylko komfort jaki to urządzenie zapewnia? Jak mnie stać, to instaluje sobie takie coś i mam w domciu komfortowe warunki. A jak dodatkowo daje mi to jakieś oszczędności to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIC NIGDY NIKOMU się nie zwróci, żaden system choćby był za 1 grosz.

.........

 

ciekawe myslenie - ale chyba sie rozpedziles.

 

Fantom

Nie, nie rozpędziłem się. Wychodzę z założenia, że dom to bezzwrotna inwestycja która generuje koszty. Koszty są i będą. Jestem realistą, nie liczę, że co kolwiek przyniesie mi zysk lub zwrot kasy. Zainwestowałem w rekuperator, pompe ciepła i ponadnormatywne docieplenie całego domu. Zainwestowałem w wygodę oraz komfort. Poniosłem koszty które nigdy mi się nie zwrócą. Poniosłem je swiadomie i nienarzekam, jestem zadowolony.

 

Też uważam, że zbyt pochopnie wydajesz opinie, mi się zwracają zainwestowane pieniądze w dom i to już :), realnie.

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie bo każdy jest inny, nie można zbytnio upraszczać w tak zdecydowany (sic!) sposób.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nikt nie napisze to co?

 

Obrazisz się? :)

 

To będzie oznaczało, że prawdopodobnie NIKT z osób, które uprzejmie prosiłem o padanie takich wyliczeń nie potrafi takich obliczeń dokonać, co rozumiem, bo nie jest to łatwe.

 

Albo otrzymane obliczenia wykażą, że nie ma czym się chwalić....co dałoby wiele do myślenia niezdecydowanym ....

 

Albo zwyczajnie NIKT nie odpisze kst - bo go już NIKT w tym temacie nie lubi i wszyscy obrazili się na niego niczym małe dzieci w przedszkolu...

 

Albo ???....

 

Więc najuprzejmiej jak tylko mogę PROSZĘ raz jeszcze o takie wyliczenie nie dla mnie, tylko dla tych niezdecydowanych, którzy chcieliby zainstalować u siebie rekuperator i nie kupić przypadkiem jakieś PRZEREKLAMOWANEGO PUDŁA bardzo zachwalanego przez sympatycznego sprzedawcę rekuperatorów.

 

PS: dla uproszczenia proszę nie liczyć kosztów inwestycyjnych samej instalacji wentylacyjnej (kanały, wentylatory, koszt eksploatacji) tylko same zyski z reku w kombinacji z GWC lub bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie rozpędziłem się. Wychodzę z założenia, że dom to bezzwrotna inwestycja która generuje koszty. Koszty są i będą. Jestem realistą, nie liczę, że co kolwiek przyniesie mi zysk lub zwrot kasy. Zainwestowałem w rekuperator, pompe ciepła i ponadnormatywne docieplenie całego domu. Zainwestowałem w wygodę oraz komfort. Poniosłem koszty które nigdy mi się nie zwrócą. Poniosłem je swiadomie i nienarzekam, jestem zadowolony.

 

Bardzo podoba mi się ta wypowiedź.

Ja też inwestuję w dom oraz w takie jego wyposażenie, które MOIM zdaniem da mi wygodę i komfort jaki DLA MNIE będzie odpowiedni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać umknęło to Twojej uwadze.

 

.

 

Ile może zaoszczędzić taki rekuperator? Ano przy założeniu, że WM będzie działała cały rok – czyli wentylatory zużyją około 800kWh, ale oszczędności w sezonie grzewczym (po uwzględnieniu sprawności układu, i średniej wymianie tylko 100m3/h) wyniosą około 1.600kWh, czyli sumaryczny zysk wyniesie około 1.100kWh + w zupełnym gratisie komfort jakiego nie daje wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko....

 

Co z wentylacją mechaniczną przy przerwie dostawy energii elektrycznej na okres 24h? (u mnie się zdarza)

Albo jeżeli ktoś odłącza zasilanie w e.e. budynku na czas wyjazdu?

 

 

Rozumiem, że w przypadku 1. istnieje możliwość zrobienia dodatkowej instalacji zasilanej z agregatu... (tak zamierzam popodłączać dodatkowo pompy c.o)

a co w drugim przypadku??

Mam manierę rozłączania wszystkiego jak wyjeżdżam na dłużej i dodatkowo zakręcam zawory wody i wyłączam zasilanie budynku w e.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy nie potrafisz pojąć tego, że dla wielu ludzi instalujących instalację mechaniczną i rekuperator motywacją nie są oszczędności, tylko komfort jaki to urządzenie zapewnia? Jak mnie stać, to instaluje sobie takie coś i mam w domciu komfortowe warunki. A jak dodatkowo daje mi to jakieś oszczędności to super.

 

Ależ dokładnie tak pojmuję motywację osób, które zamontowały sobie mechaniczną wentylację dla wygody i komfortu. !

Ja tylko chcę się w imieniu własnym i niezdecydowanych na rekuperator dowiedzieć, JAKIE SĄ FAKTYCZNE EKONOMICZNE KORZYŚCI z zainstalowania rekuperatora ponieważ wszyscy, którzy go zamontowali twierdzą, że zrobili to dla OSZCZĘDNOŚCI a nie dla komfortu.

wentylacja mechaniczna = komfort

rekuperator = ekonomia (oszczędność na opale w sezonie grzewczym)

GWC = komfort latem + oszczędność na opale w sezonie grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać umknęło to Twojej uwadze.

 

.

 

Ile może zaoszczędzić taki rekuperator? Ano przy założeniu, że WM będzie działała cały rok – czyli wentylatory zużyją około 800kWh, ale oszczędności w sezonie grzewczym (po uwzględnieniu sprawności układu, i średniej wymianie tylko 100m3/h) wyniosą około 1.600kWh, czyli sumaryczny zysk wyniesie około 1.100kWh + w zupełnym gratisie komfort jakiego nie daje wentylacja grawitacyjna.

 

Po pierwsze:

1600 - 800 = 800 (a nie 1100)

 

Po drugie: ja się pytam o RZETELNE WYLICZENIE tych 1600 kWh a nie ich oszacowanie - bo tak właśnie "rzetelnie szacują" sympatyczni sprzedawcy rekuperatorów

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko....

 

Co z wentylacją mechaniczną przy przerwie dostawy energii elektrycznej na okres 24h? (u mnie się zdarza)

 

To co w 80% domów, gdzie wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa bo nikt nie chce wpuszczać zimnego powietrza do domu :) albo na 0,5 h otwiera dwa okna na przestrzał w domu i to wszystko na cały dzień.

Straty ciepła przy tym prawie żadne więc bilansów raczej w żadnym domu to nie popsuje ale za to jaki "komfort" ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...