Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Dodam jeszcze jeden aspekt. Przy wentylacji grawitacyjnej dla jej poprawnego działania potrzebny jest nawiew powietrza z zewnątrz. Jeżeli włączymy wentylator w łazience, to strumień tego chłodnego powietrza po najmniejszej linii oporu będzie dążył z nawiewników do kratki wylotowej w łazience. To powietrze po drodze nie jest w stanie się w pełni podgrzać, stąd odczucie wiania po plecach. Przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nawiewane powietrze ma znacznie wyższą temperaturę i jest podawane w stałej ilości do ciepłych pomieszczeń, skąd równomiernie dociera do kratki wylotowej, m.in. w łazience. Efekt wiania po plecach jest więc znacznie mniejszy.

 

Mam kominek z rozprowadzeniem i jeden z nawiewów jest w łazience. Otwór dość nisko - około metra nad podłogą. Gdy kominek nagrzewa powietrze stamtąd wiejące jest bardzo ciepłe. Ale jak człowiek mokry podejdzie pod wylot - to wrażenie jest, że wieje zimne. Przynajmniej ja tak odczuwam. Jak tylko sie wytrę - znów wieje ciepłe. Cuda i dziwy, panie. :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

3) No i na koniec - czemu wwiewow nie robi sie przy podlodze a wywiewow przy suficie ?

 

Wywiew (wyciąg) robi się na suficie.

Nawiewu nie robi sie przy podłodze ze względu na to że zimne powietrze (gęstsze) jest rozprowadzane przez anemostat płasko pod sufitem. Opadając ogrzewa się w ten sposób do nie czujesz chłodu na czubku głowy.

Poza tym masz pewnośc że zwentylowałeś całe pomieszczenie a nie tylko ten kawałek 20 cm nad podłogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie!

 

Czytam ten wątek i nie wierzę własnym oczom. Osoby mające WM przekonują osoby nie mające kompletnie pojęcia o omawianym temacie.

Dla mnie sprawa jest prosta - jak ktoś pisze o WM że będzie ciągnąć po plecach, że wywietrzy dom , że hałas, że wysuszy dom, że kosztuje dużo to wiem że nawet nie pofatygowała się do żadnego instalatora, ani nie poczytała o problemie.

 

1 stycznia przeprowadziliśmy się do nowego domu. Początek budowy - 5 maja. W między czasie oprócz murów oczywiście, tynki, mokre prace wykończeniowe jak glazura, gładzie malowanie itp, ogólnie masakra jeżeli chodzi o poziom wilgoci w domu.

I co? mam sucho, powietrze świeże, w żadnym pomieszczeniu nie mam kropli wody na oknach. Pisząc w żadnym nie wspominam o wiatrołapie - tam nie grzeję i nie wietrzę. na noc wpuszczaam psa (waży 5 kg) - efekt? Mokre okno i krople rosy na klamce... Tak bym miał w całym domu, gdyby nie WM.

Firma zakładająca drewnianą podłogę nie chciała tego robić gdy usłyszała kiedy rozpoczęła się budowa, ale w końcu przyjechali i sami się zdziwili. :D

Dla laików - najlepszy przykład jak działa WM - koleś od elewacji na końcu kanału wyrzutni założył mi kratkę otworami skierowanymi do góry. Gdy było -15 stopni na dworze zrobiła mi się warstwa szadzi pod podbitką dachową grubości 20cm i długości pół metra. Świadczy to o tym jak fajnie wyciągnięta była wilgoć z budynku. Wilgotne powietrze wywiewane było na podbitkę i się zamrażało, tak przez dłuższy czas i śmieszny efekt :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie wiem czy mam automatykę przeciwzamarzeniową. Rekuperator to Daytona Futura 350.

 

Dziś wymieniałem filtry i zobaczyłem, że przy drugim filtrze (pierwszy jest przy czerpni powietrza) kanał jest w 3/4 pokryty dość grubą warstwą lodu. Na pewno wpływa to na wydajność maszynki.

mam nadzieję że to określenie lokalizacji wystarczy do diagnozy. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ta Futura ale zwykła Daytona chyba nie miała tej automatyki, projektowana była pod system GWC MAX czyli razem z GWC glikolowym.

 

Ten lód to nic dobrego, być może zamarza Ci wymiennik :(

Sprawdź to !

 

EDIT: sorry za ten lud, piszę szybko i poprawiam to co mi słownik podkreśli, a że błędu nie było to nie zauważyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie zamrożeń, to u mnie niestety ten problem też występuje, choć to nie wina reku. Używam Renoventa Brinka, przy -15 działał świetnie (Renovent akurat system antyzamrożeniowy samego reku ma bardzo dobry). Teraz natomiast mam -6 na dworze, ale za to wilgotność 98% cały czas, i powszechne zjawisko zaszadzenia kabli, drzew itp, przez lód i szron. No i permanentnie zatyka mi czerpnię, a reku wariuje, bo wiatrak zaczyna dawać "gazu" na maksymalne obroty, choć urządzenie jest na pierwszym biegu. Doraźne rozmrażanie czerpni nic nie daje, bo po ok 3 godzinach problem wraca...(to znaczy kratka czepni jest znowu cała zatkana). Zastanawiam się nad zamontowaniem na czerpni kabla antyzamrożeniowego, takiego jak do systemów rynnowych, by podgrzewał kratkę czerpni do lekko dodatniej temperatury, może to coś pomoże... Przekichana zima, ale ja z tej okolicy, co to prądu ciągle nie ma, bo drzewa spadają i kable pękają... A jak już przywracają na chwilę prąd, to wentylacja i tak chodzić nie może...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy juz zamontowaną instalację WM.Mam pytanie dotyczące kuchni gazowej. Czy można mieć wentylację mechaniczna i kuchnie gazową. Czy ktos może to wyjaśnic,gdyż to co dotychczas przeczytałam jest dla mnie bardzo zagmatwane.Czy majać tylko wywiew w kuchni /akurat nad planowana kuchenka gazowa i okapem/ moge "spac spokojnie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie zamrożeń, to u mnie niestety ten problem też występuje, choć to nie wina reku. Używam Renoventa Brinka, przy -15 działał świetnie (Renovent akurat system antyzamrożeniowy samego reku ma bardzo dobry). Teraz natomiast mam -6 na dworze, ale za to wilgotność 98% cały czas, i powszechne zjawisko zaszadzenia kabli, drzew itp, przez lód i szron. No i permanentnie zatyka mi czerpnię, a reku wariuje, bo wiatrak zaczyna dawać "gazu" na maksymalne obroty, choć urządzenie jest na pierwszym biegu. Doraźne rozmrażanie czerpni nic nie daje, bo po ok 3 godzinach problem wraca...(to znaczy kratka czepni jest znowu cała zatkana). Zastanawiam się nad zamontowaniem na czerpni kabla antyzamrożeniowego, takiego jak do systemów rynnowych, by podgrzewał kratkę czerpni do lekko dodatniej temperatury, może to coś pomoże... Przekichana zima, ale ja z tej okolicy, co to prądu ciągle nie ma, bo drzewa spadają i kable pękają... A jak już przywracają na chwilę prąd, to wentylacja i tak chodzić nie może...

 

A może doraźnie zdejmij kratkę? Cały przekrój rury raczej nie zajdzie lodem.

Problem tylko taki żeby ptaszyska się nie wdarły do przewodów ;-)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zamontowaniem na czerpni kabla antyzamrożeniowego, takiego jak do systemów rynnowych, by podgrzewał kratkę czerpni do lekko dodatniej temperatury, może to coś pomoże...

To powinno rozwiązać problem, tylko kable muszą być o te większej mocy.

 

Ze zjawiskiem szronienia i zatykania wlotu przy przepływie zimnego powietrza o dużej wilgotności walczą stale konstruktorzy śmigłowców.

 

Jak raz nie zadziałał to nam premier spadł :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z kuchnią gazową. Możesz śmiało korzystać.

Uważaj tylko z okapem żeby za nisko nad kuchnią nie dać - przeczytaj zalecenia producenta.

 

No nie wiem , jak jest gaz to wyciąg grawitacyjny obowiązuje !?

Może być problem z odbiorem kominiarskim !

Chyba że mam złe informacje ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z kuchnią gazową. Możesz śmiało korzystać.

Uważaj tylko z okapem żeby za nisko nad kuchnią nie dać - przeczytaj zalecenia producenta.

 

No nie wiem , jak jest gaz to wyciąg grawitacyjny obowiązuje !?

Może być problem z odbiorem kominiarskim !

Chyba że mam złe informacje ,,,

Masz bardzo złe informacje :lol:

W przypadku kuchni gazowej może być wentylacja mech. zrównoważona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa! To ten kominiarz, którego spotkałem kiedyś myjni :o

 

Twierdził też że w łazience i kibelku WM zabroniona !

Ze 3 razy podkreślił "MAM MISTRZA" :evil:

Szkoda że się nie dogadaliśmy, właśnie szukam takiego gościa co mi podpisze że wentylacja działa poprawnie !

Kumaty nie był :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna nie ma nic wspólnego z kuchnią gazową. Możesz śmiało korzystać.

Uważaj tylko z okapem żeby za nisko nad kuchnią nie dać - przeczytaj zalecenia producenta.

 

No nie wiem , jak jest gaz to wyciąg grawitacyjny obowiązuje !?

Może być problem z odbiorem kominiarskim !

Chyba że mam złe informacje ,,,

Masz bardzo złe informacje :lol:

W przypadku kuchni gazowej może być wentylacja mech. zrównoważona.

 

To wraca jak bumerang. A ja zaś, z uporem maniaka wpinam, a istotne pogrubiam:

 

§ 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

Kuchenka gazowa nie spełnia warunku” grawitacyjnego odprowadzenia spalin”.

 

A przy kuchence gazowej w pomieszczeniu bez okna jest wręcz wymóg, stosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej lub zrównoważonej – czyli inaczej ujmując wentylacja grawitacyjna jest zabroniona.

 

Natomiast prawdą jest, że przepisy (i logika też) zabraniają stosowania w jednym pomieszczeniu „mieszanej” wentylacji, a tak się stanie, jeśli przy grawitacyjnej zastosujemy wyciąg mechaniczny nad kuchenką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem , jak jest gaz to wyciąg grawitacyjny obowiązuje !?

Może być problem z odbiorem kominiarskim !

Chyba że mam złe informacje ,,,

Masz bardzo złe informacje :lol:

W przypadku kuchni gazowej może być wentylacja mech. zrównoważona.

 

To wraca jak bumerang. A ja zaś, z uporem maniaka wpinam, a istotne pogrubiam:

 

Ale zakładam, że nie pijesz do mnie :wink:

Należy pamiętać o :

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Każdemu kominiarzowi oba przepisy powtarzać jak mantrę ...

 

tak jak napisał sSiwy12, teraz doczytałem, że masz tylko wyciąg - możesz tak mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...