Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Sam wymiennik rekuperatora nie jest w 100% szczelny.

Przy idealnym zrównoważeniu, nie powinno być problemów z zapachami.

Ale, moim zdaniem, idealne zrównoważenie jest niemal niewykonalne – zwłaszcza jeśli mamy GWC.

 

Dlatego skłaniam się ku teorii, że idealna wentylacja powinna być projektowana jako „lekko” nadciśnieniowa.

 

 

Tak czy siak, dodatkowy wyciąg kuchenny daje dodatkowy „ciąg”.

Moim zdaniem przy długotrwałym użytkowaniu, bez rozszczelnienia okna w kuchni, nie ma co marzyć o „zrównoważonej” wentylacji w domu.

ale piszesz o równowadze ciśnień jak rozumiem, a pytanie dotyczyło zapachów.

Przy normowej wydajności WM obojętne jak bardzo zrównoważona będzie nie da się "pochłonąć" zapachów przygotowania typowo polskiego obiadu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A Ja tam lubię jak w domu pachnie obiadem, jak się gotuje raz w tygodniu to można za tym zatęsknić.

Po podkręceniu wydajności czuć go dość krótko, dobrze mieć regulator w kuchni, miałem puścić kable przed tynkami ale jakoś nie wyszło ,,,

Ale zrobię to na pewno bo dość często kręcę tym pokrętłem :roll:

A i obok regulatora higrometr :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Bez względu na to czy rekuperator działał czy nie w rurach była i jest woda.

Wykonawca nie czuje się za nic odpowiedzialny.

Instalacja ma milion błędów:

 

1. zła izolacja - na poddaszu było minus 25 stopni. Wykonawca chyba mogę powiedzieć KOMINKI IMPRESJA tłumaczy się, ze nie wiedział, że w tym domu będzie izolowany sufit a nie połacie dachu. Tak na marginesie to nie jest prawda a tłumaczenie raczej żałosne.

2. rury są izolowane wspólnie nawiew i ssanie.

3. cała instalacja jest z elastycznej spiro.

4. są liczne zagięcia i syfony, w których stoi woda.

5. do rur ssących wprowadzono nawiew powietrza z kominka.

 

Nawet producent rekuperatora nie wiedział co się tu dzieje.

 

Woda wręcz płynie z rur. Mam ciekawy film, który to pokazuje.

 

Szkoda tylko, że wcześniej o tym wszystkim nie wiedziałem.

Nie po to jednak zapłaciłem "fachowcom" by się termodynamiki uczyć itd...

 

Pozdrawiam,

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o DM01 Twój foto albumik to instrukcja "Jak nie powinna być wykonana WM":evil:

Tam jest błąd na błędzie błędem poganiany. :cry: :x

 

Nic tylko siąść i płakać. A swoją drogą masz jakieś przypuszczenia skąd taka niesamowita wręcz ilość wody w układzie kanałów?

Bo z tego co widać ona pojawia się na każdym odcinku.

Wykonawca który Ci to robił spier....ł to ewidentnie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli chodzi o rekuperator to osobiście kilka ich zamontowałem i wszystkim polecam długo by tłumaczyć dlaczego napewno nie dla tego że ja na tym zarabiam lecz jest wiele innych czynników które za montażem takiego urzadzenia przemawia. ekonomia ,zdrowy klimat,brak wilgoci,brak czarnych ścian w rogach zwłaszcza przy płytach regipsowych lub tynkach gipsowych.

Mogę podać jeszcze wiele przykładów i jak ktoś bedzie zainteresowany to nie ma problemu służę POMOCĄ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, po czynach go poznamy :wink: .

 

Co do DM01 to ja bym wywalił tą rurę spiro czerpiącą pow. z okolic kominka, poprawił izolację (mnie to też czeka, ale po wprowadzeniu bo na razie całkowity brak czasu :cry: ), poodkręcał końcówki anemostatów, załączył reku na max. i suszył.

Jak to nie pomoże to zostaje jeszcze ocieplenie połaci.

 

KrzysztofLis2 - pax, peace for all,

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czaje. Wczesniej zrozumailem, ze tez masz wyciag powietrza w okolicy kominka ? Teraz odradezasz tak robic ?

cos gdzies zle doczytalem/zrozumialem :(

 

Fantom

 

Na zdjęciach DM01 widać, że ma rurę sonoduct wprowadzoną wprost do obudowy kominka. Tam jest bardzo wysoka temp. Dopiero tym kanałem to gorące powietrze trafia do reku (nie wiem, czy bezp. czy poprzez kanały wywiewne).

 

U mnie ten wywiew jest poza obudową kominka, w przestrzeni salonu. Tam jest temp. rzędu 25-30 st. C, a nie 100 jak w przypadku DM01.

Nie ma tak dużej różnicy temp. i nie ma skraplania.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie napewno będę montować rekuperator, nie wiem tylko czy będę go montował sam czy poprzez firme.

 

Czy ktoś może dysponuje umową na założenie wentylacji mechanicznej?

Jeśli tak, to bardzo proszę o przesłanie mi czegoś takiego na email:

[email protected]

Chciałbym napisać umowe, abym w razie czego nie szukał wiatru w polu ..... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, po czynach go poznamy :wink: .

 

Co do DM01 to ja bym wywalił tą rurę spiro czerpiącą pow. z okolic kominka, poprawił izolację (mnie to też czeka, ale po wprowadzeniu bo na razie całkowity brak czasu :cry: ), poodkręcał końcówki anemostatów, załączył reku na max. i suszył.

Jak to nie pomoże to zostaje jeszcze ocieplenie połaci.

 

KrzysztofLis2 - pax, peace for all,

 

pzdr

 

lepiej same rury docieplić , robienie wykończeniówki mokrej może dać takie efekty (widziałem na mniejszą skalę :wink: ), lepiej było szczelnie zakleić, przy wykańczaniu jest jeszcze dużo kurzu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo docieplenie może nie pomóc.

DM01 ma tak skopaną instalację przez instalatora :(, że praktycznie trzeba ją położyć od nowa (porozrywane rury pod izolacją i inne "kwiatki").

 

Moment rozpoczęcia użytkowania instalacji to już inna sprawa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...