Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Nie czaje. Wczesniej zrozumailem, ze tez masz wyciag powietrza w okolicy kominka ? Teraz odradezasz tak robic ?

cos gdzies zle doczytalem/zrozumialem :(

 

Fantom

 

Na zdjęciach DM01 widać, że ma rurę sonoduct wprowadzoną wprost do obudowy kominka. Tam jest bardzo wysoka temp. Dopiero tym kanałem to gorące powietrze trafia do reku (nie wiem, czy bezp. czy poprzez kanały wywiewne).

 

U mnie ten wywiew jest poza obudową kominka, w przestrzeni salonu. Tam jest temp. rzędu 25-30 st. C, a nie 100 jak w przypadku DM01.

Nie ma tak dużej różnicy temp. i nie ma skraplania.

 

pzdr

 

Kurcze. chcialem zrobic tak samo jak DM01.

Troche nei czaje, gdzie dokladnie zebrala sie mu ta woda ? Co ma do tego ta jedna rura znad kominka ? Tylko w tej rurze jest woda czy jak ??

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Samo docieplenie może nie pomóc.

DM01 ma tak skopaną instalację przez instalatora :(, że praktycznie trzeba ją położyć od nowa (porozrywane rury pod izolacją i inne "kwiatki").

 

Moment rozpoczęcia użytkowania instalacji to już inna sprawa :wink:

 

No ma skopane, :-? ale co dają te 3cm wełny na rurach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3cm izolacja jest izolacją pro forma. O tym wiemy wszyscy (prawie) :)

Mota bene izolowanie kanałów na nieocieplonym poddaszu warstwą 3cm wełny świadczy delikatnie mówiąc o niefrasobliwości i ignorancji instalatora :evil:

Gdyby ona jeszcze była położona z zachowaniem ciągłości to można by powiedzieć że jest niewystarczająca.

Ale położona w ten sposób jaki widać na zdjęciach !

To właściwie nie izolacja a izolowanie fragmentów, co w przypadku instalacji WM rodzi opłakane skutki.

 

Gdyby kanały nie były uszkodzone pod izolacją, samo porządne docieplenie mogłoby rozwiązać problem, ale w tym konkretnym przypadku to nic nie pomoże.

Tam trzeba wszystko kłaść od początku bo to co widać na fragmentach już odkrytych skłania do przypuszczeń że pod tą pseudo izolacją mogą być jeszcze ukryte różne niespodzianki.

Po zdemaskowaniu takich niedoróbek instalatora ciężko raczej mieć wiarę że to już wszystkie jego błędy. IMHO

Zdjęcia obrazują "rzetelność" :( wykonanych prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

nie trzeba mnie przekonywać do rekuperatora, jesteśmy zdecydowani. Mam jednak pytań. Zastanawiamy się, gdzie montować rekuperator: na parterze w kotłowni koło garażu, czy na nieużytkowym strychu? I czy to ma jakieś znaczenie? Rozmawialiśmy z kilkoma firmami zajmującymi się instalacją i mają różne opinie na ten temat, jednak żadna nie poparta silnym merytorycznym uzasadnieniem. Będę wdzięczna za pomoc.

 

azusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie trzeba mnie przekonywać do rekuperatora, jesteśmy zdecydowani. Mam jednak pytań. Zastanawiamy się, gdzie montować rekuperator: na parterze w kotłowni koło garażu, czy na nieużytkowym strychu? I czy to ma jakieś znaczenie? Rozmawialiśmy z kilkoma firmami zajmującymi się instalacją i mają różne opinie na ten temat, jednak żadna nie poparta silnym merytorycznym uzasadnieniem. Będę wdzięczna za pomoc.

 

azusa

 

Zainstaluj tam, gdzie będzie łatwy dostęp do rekuperatora i dostateczna ilość miejsca. Nie jest to małe urządzenie i połaczone jest z rurami, które potrzebują sporo przestrzeni. Pomieszczenie powinno być ocieplone, żeby temperatura w nim była dodatnia. Rekuperator jest dosyć głośny jeżeli chodzi na wyższych obrotach, zatem potrzebne jest dobre wygłuszenie. U mnie jest to ocieplona część poddasza bez ogrzewania, z dobrze zaizolowaną ścianą od strony użytkowej i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w garazu,nie wyobrazam sobie go miec w niezaizolowanym pomieszczeniu,czy tez blisko czesci mieszkalnej.Co by nie mowic,halasuje troche i denerwowac moze...Nie mowiac o dzialaniu przy -20 st.

Dla informacji,dzisiaj wymienilem filtry w moim REKU.

 

[iimg]http://picasaweb.google.pl/LukaszRS/Wspanialy#5458480638269029682.jpg

 

http://picasaweb.google.pl/LukaszRS/Wspanialy#5458480631566469698.jpg

Edytowane przez Lookita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w tym temacie. Dwa pytanka.

1.Na większości projektów WM które widziałem , jest nawiew do pomieszczeń czystych i wywiew w brudnych. Czy błędem jest zainstalowanie np w pokoju wywiewu? Chodzi mi o to , że np goście którzy palą siedzą w salonie. Czemu smród papierosowy musi "zawędrować" do łazienki lub kuchni i dopiero stamtąd zostać wyciągnięty?

2. Jestem przekonany do rekuperatora , lecz nie do końca do GWC. Rozumiem sposób jego działania a zimę , ale co w lato? Czy najpierw płacimy bombę pieniędzy za ocieplenie budynku aby było w zimie ciepło , latem chłodno , a następnie czerpnią zaciągamy do wnętrza gorące powietrze ( oczywiście gdy nie ma GWC) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o umiejscowienie rekuperatora to byliśmy pewni, że damy na stryszku. Ale nasz instalator uzmysłowił nam, że lepsza będzie kotłownia. Po pierwsze - łatwiejszy dostęp - 1 w miesiącu trzeba przepłukac filtry - w kotłowni mamy zlew, no i nie trzeba się wdrapywac po schodkach. Po drugie kotłownia jest ogrzewana - a dla reku to podobno dobre. No i kotłownia wygrała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo on uważa, że mogłoby dojść do rozszczelnienia rekuperatora i w przypadku ewentualnego ulatniania się gazu zostałby on rozprowadzony po całym domu. Wg naszego instalatora kotłownia powinna być odizolowana od reszty pomieszczeń. A dodatkowo ze strychu łatwiej rozprowadzić rury po wszystkich pomieszczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w tym temacie. Dwa pytanka.

2. Jestem przekonany do rekuperatora , lecz nie do końca do GWC. Rozumiem sposób jego działania a zimę , ale co w lato? Czy najpierw płacimy bombę pieniędzy za ocieplenie budynku aby było w zimie ciepło , latem chłodno , a następnie czerpnią zaciągamy do wnętrza gorące powietrze ( oczywiście gdy nie ma GWC) ?

 

Latem bedzie chlodno przez kilka dni az chata i tak sie nagrzezje i zadna izolacja tu nie poradzi. W zime uzupelniasz cieplo, a w lato nie uzupelniasz chlodu. Jak masz GWC to chlodzonko zawsze jakies dochodzi.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jestem przekonany do rekuperatora , lecz nie do końca do GWC. Rozumiem sposób jego działania a zimę , ale co w lato? Czy najpierw płacimy bombę pieniędzy za ocieplenie budynku aby było w zimie ciepło , latem chłodno , a następnie czerpnią zaciągamy do wnętrza gorące powietrze ( oczywiście gdy nie ma GWC) ?

GWC latem pozwala na znaczne ograniczenie nagrzewania wnętrza, dzięki temu że cały czas jest wtłaczane do domu powietrze o znacznie niższej temperaturze niż temperatura powietrza na zewnątrz.

Bez GWC masz masz możliwość wychładzania tylko nocą jak temperatura "za oknem" spada.

Procesy zachodzące w GWC są wolno zmienne, więc nawet jeśli temperatury zewnętrzne przez kilka dni będą ekstremalne, to i tak bedziesz miał mozliwości schładzania, albo przynajmniej znacznego spowolnienia procesu nagrzewania wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 2 weeks później...

W wiatrołapie i spiżarni zdecydowanie wywiew.

W pierwszym przypadku chodzi o usuwanie wilgoci i nazwijmy to wietrzenie okryć wierzchnich,

a w przypadku spiżarni przede wszystkim o wentylacje pomieszczenia jako takiego.

Pozostawienie jej bez wentylacji może doprowadzić do przechowywanie w niej nie tylko zapasów, ale i żywych kultur bakterii. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za odpowiedź. Jeszcze zastanawiam się nad dwoma pomieszczeniami. Z korytarza wchodzi się do pralni a z niej do garderoby. Pralnia i garderoba oddzielone są od siebie drzwiami. I tu pytanie, czy w obu pomieszczeniach rozmieścić po kanale wywiewnym? I jeszcze jedno, czy w korytarzach jest sens umieszczać kanały wentylacyjne?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...