Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

do "azusa"

 

Czy ten magik co gada takie pierdoły o "rozszczelnienia rekuperatora i w przypadku ewentualnego ulatniania się gazu zostałby on rozprowadzony po całym domu" widział kiedykolwiek system odcinania gazu oparty o jeden prosty elektrozawór oraz czujnik wycieku gazu ?? Jak nie to niech się trochę douczy bo pierdoły opowiada. Może jeszcze powie że nie można montować WM bo jak będzie powódź to będzie wodę na poddasze pompować - normalnie żenada. Ciekaw jestem czy w jaki sposób dochodzi do "ulatniania się gazu" w piecu z zamkniętą komorą spalania - no chyba że ktoś wpadnie z siekiera do kotłowni. Na dodatek pragnę dodać że na podobne bzdury natknąłem się przy okazji rozmowy z instalatorem który oświadczył że nie zamontuje mi kotła gazowego z zamkniętą komora spalania w łazience w której działa WM z podobnych jak u Ciebie powodów. Przy okazji powoływał się na nieistniejące przepisy ;-) Rozmowa z centralą f-my Viessman rozwiała moje wątpliwości - (zresztą sprawdzałem wcześniej przepisy) nie dość że w takim pomieszczeniu może być zastosowany DOWOLNY RODZAJ WENTYLACJI to na dodatek w niektórych przypadkach stosowanie WM JEST WYMUSZONE !!!

 

pozdr.

zebacz

 

P.S. Wyjścia masz dwa - albo zmienić lokalizację albo instalatora ;-) - W pierdoły typu zabraknie prądu, gaz się będzie ulatniał i rozszczelni się rekuperator jakoś nie wierzę. Poza tym jeśli miałoby dojść do takiego "zbiegu okoliczności" to odpowiedni czujnik należy zamontować (wyposażony w awaryjne zasilanie bateryjne) że nie wspomnę o własnym nosie który doskonale wyczuwa gaz ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zebacz, raczej zmienimy instalatora ;) Właśnie jesteśmy na etapie zbierania ofert. Do tej pory nikt inny nie zakwestionował sąsiedztwa kotła, jako kwestię decydującą o lokalizacji stawia się ocieplenie pomieszczenia. Poddasze mamy nieużytkowe, nie planujemy go jakoś dodatkowo ocieplać ani doprowadzać tam elektrykę tylko ze względu na rekuperator, zwłaszcza, że mamy wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, gdzie będzie stał kocioł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za odpowiedź. Jeszcze zastanawiam się nad dwoma pomieszczeniami. Z korytarza wchodzi się do pralni a z niej do garderoby. Pralnia i garderoba oddzielone są od siebie drzwiami. I tu pytanie, czy w obu pomieszczeniach rozmieścić po kanale wywiewnym? I jeszcze jedno, czy w korytarzach jest sens umieszczać kanały wentylacyjne?

pozdrawiam

Jeśli masz tak jak piszesz, że z pralni do garderoby i garderoba jest na końcu "ścieżki dostępu" to proponuje dać w garderobie nawiew, a w pralni obowiązkowo wywiew. Wilgoci której w pralni będzie cała masa mogłaby być zasysana do garderoby, a to raczej bardzo niewskazane. Ja mam w pralni wyciąg o wydatku większym nawet niż w łazienkach. Efekt jest taki, że wilgoć czuć zaraz po wyciągnięciu i rozwieszeniu prania, po nocy (ok 10 godzinach) już takiej duchoty nie ma. Kiedyś żonka zostawiła suche pranie w misce w pralni i rozwiesiła kolejne pranie, miała potem pretensje, że reku do niczego bo wilgoć weszła w suche ubrania. A niby co miała zrobić? Nastąpiło wyrównanie potencjałów wilgotności.

Moim zdaniem reku jest OK, ale nie ma co się spodziewać przeciągów......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty poszukiwań i odnaleziona porada to "wełna mineralna 10 cm + folia stretch" - nie sądzę aby była różnica pomiędzy kanałami sztywnymi a spiro - jedne i drugie są okrągłe ;-) Sztywne chyba nawet łatwiej ocieplić.

 

pozdr.

zebacz

 

W Muratorze było kiedyś napisane, że sztywne się łatwiej czyści. Instalator powiedział, że czyszczenie układu robi się bardzo rzadko i z wykorzystaniem wentylatora o dużym wydatku i spraju ze środkiem odkażającym, więc miękkie też da się wyczyścić. Ocieplenie oczywiście jak największe, a na nieogrzewanym poddaszu - absurdalnie duże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tak jak piszesz, że z pralni do garderoby i garderoba jest na końcu "ścieżki dostępu" to proponuje dać w garderobie nawiew, a w pralni obowiązkowo wywiew. Wilgoci której w pralni będzie cała masa mogłaby być zasysana do garderoby, a to raczej bardzo niewskazane. Ja mam w pralni wyciąg o wydatku większym nawet niż w łazienkach. Efekt jest taki, że wilgoć czuć zaraz po wyciągnięciu i rozwieszeniu prania, po nocy (ok 10 godzinach) już takiej duchoty nie ma. Kiedyś żonka zostawiła suche pranie w misce w pralni i rozwiesiła kolejne pranie, miała potem pretensje, że reku do niczego bo wilgoć weszła w suche ubrania. A niby co miała zrobić? Nastąpiło wyrównanie potencjałów wilgotności.

Moim zdaniem reku jest OK, ale nie ma co się spodziewać przeciągów......

 

cześć, dzięki za uwagi, tak samo zaproponowała mi projektantka instalacji. Chciałbym się jeszcze dopytać o wentylację wiatrołapu. tak jak sugerowaliście w wiatrołapie zalecane jest by zrobić wywiew (ja nawet myślałem by nic tam nie robić, skoro i tak kilka razy dziennie drzwi będą otwierane) a projektantka umieściła w projekcie nawiew?! Twierdzi, że z garażu będą wyciągane zapachy, spaliny do wiatrołapu jeśli będzę wyciąg? (w wiatrołapie są zaprojektowane drzwi do garażu). Co sądzicie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż drzwi z uszczelką pomiędzy wiatrołapem a garażem bo ci ubrania będą śmierdzieć spalinami i problem rozwiązany. Przy okazji w garażu polecam wentylację grawitacyjną a w wiatrołapie wywiew bo tam będzie prawdopodobnie podwyższona wilgoć.

pozdr.

zebacz

Popieram. W wiatrołapie wyciąg, bo inaczej będzie zaduch od bucików i schnących ubranek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Czy ma ktoś WM w kanadyjczyku ? Tak się zastanawiam, czy nie jest głośno - dźwięk się łatwiej przenosi.

Przeczytałem sporo wątków o WM, czy ktoś może potwierdzić to co sobie wynotowałem:

- mogę mieć kocioł gazowy, ale musi być WG w kotłowni (chyba że z zamkniętą komorą spalania)

- mogę mieć kuchenkę gazową

- mogę mieć kominek z zamkniętą komorą spalania, z dopływem powietrza rurą

- chciałem popytać na forum gdzie mają być wloty i wyloty i jakie, ale rozumiem, że instalator mi to w projekcie napisze

 

Ciekaw jestem też ruchu powietrza, choćby w takim przypadku - wywiew jest w łazience i kuchni, łazienka jest zamknięta drzwiami, kuchnia otwarta - czy to znaczy, że kuchnia będzie 'zbierac' więcej powietrza ? (ale to tak BTW tylko)

 

No i teraz pytania - czy uważacie, że w projekcie http://www.z500.pl/projekt/z102/rzuty.html taka instalacja się zmieści, biorąc pod uwagę, że będzie to szkielet (cienkie ściany) ? Czy ława fundamentowa wyklucza żwirowy GWC pod domem ? Bo obok to raczej mi się nie zmieści (mała działka).

I jeszcze kwestia zapachów - podobna reku nie są takie szczelne i zapachy się mieszają - jeden z forumowiczów pisał o obiadku, ale jak sprawa wygląda z gorszymi zapachami - np. w WC ?

Ktoś pytał także o zapachy z zewnątrz - też mogę mieć taki problem, jak go zminimalizować ? Czy faktycznie żwirowe GWC pomoże ? Może jakieś filtry ?

 

Generalnie ja jestem przekonany do WM, szczególnie po ostatnich upałach, w nocy się robiło chłodniej, okna otwarte, a powietrze mi stoi w mieszkaniu. Muszę jeszcze przekonać żonę - boi się, że będzie wiało po głowach i będzie głośne w nocy. No właśnie - gdzieś przeczytałem, że dobrze wykonana instalacja nie jest głośniejsza od lodówki, ale czy to znaczy, że rekuperator jest jak lodówka (chodzi o hałas), czy, że w pokoju słychać jakby lodówka stała obok ?

 

Mam nadzieję, że ktoś mi odpisze na choćby część pytań, bez odsyłania do szukajki :-)

 

Pozdrawiam wszystkich

owp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- mogę mieć kominek z zamkniętą komorą spalania, z dopływem powietrza rurą

Możesz. Ja tak mam.

- chciałem popytać na forum gdzie mają być wloty i wyloty i jakie, ale rozumiem, że instalator mi to w projekcie napisze

Instalator narysuje dokładnie przebieg kanałów nawiewnych i wywiewnych. Nawiewy są przeważnie w pomieszczeniach bytowych (sypialnie, salon). Wyciągi w mokrych i brudnych (łazienki, schowki, kuchnia, garderoby).

Ciekaw jestem też ruchu powietrza, choćby w takim przypadku - wywiew jest w łazience i kuchni, łazienka jest zamknięta drzwiami, kuchnia otwarta - czy to znaczy, że kuchnia będzie 'zbierac' więcej powietrza ? (ale to tak BTW tylko)

Po zrobieniu całości są pomiary przepływu powietrza i instalator reguluje wydajność poszczególnych nawiewów i wyciągów (przepustnicami i anemostatami). Drzwi powinny mieć podcięcie lub otwory wentylacyjne. Wydajność wentylacji jest taka, że żadnych przeciągów nie czuć. Jak przyłoży się rękę do anemostatu to czuć ruch powietrza, dalej już nie.

No i teraz pytania - czy uważacie, że w projekcie http://www.z500.pl/projekt/z102/rzuty.html taka instalacja się zmieści, biorąc pod uwagę, że będzie to szkielet (cienkie ściany) ?

W razie czego kanały mogą być zabudowane k/g w rogach pomieszczeń (przy przechodzeniu przez górną kondygnację do dolnych pomieszczeń). Rekuperator można umieścić nad garażem (jeśli wersja z garażem, jeśli bez garażu to może być problem ze zmieszczeniem reku).

I jeszcze kwestia zapachów - podobna reku nie są takie szczelne i zapachy się mieszają - jeden z forumowiczów pisał o obiadku, ale jak sprawa wygląda z gorszymi zapachami - np. w WC ?

Nie czuć zapachów z WC w innych pokojach :) Zapachy z obiadu czuć na zewnątrz budynku przy wyrzutni.

Ktoś pytał także o zapachy z zewnątrz - też mogę mieć taki problem, jak go zminimalizować ? Czy faktycznie żwirowe GWC pomoże ? Może jakieś filtry ?

W reku są filtry które zatrzymują kurz, z zapachami może być problem. Z tego co kojarze to zapachy (gazy) może zatrzymać wkład z węglem aktywowanym jak w masce pegazce :) ale czegoś takiego to jeszcze nie widziałem.

Generalnie ja jestem przekonany do WM, szczególnie po ostatnich upałach, w nocy się robiło chłodniej, okna otwarte, a powietrze mi stoi w mieszkaniu. Muszę jeszcze przekonać żonę - boi się, że będzie wiało po głowach i będzie głośne w nocy. No właśnie - gdzieś przeczytałem, że dobrze wykonana instalacja nie jest głośniejsza od lodówki, ale czy to znaczy, że rekuperator jest jak lodówka (chodzi o hałas), czy, że w pokoju słychać jakby lodówka stała obok ?

UWAGA Nie mylić WM z klimatyzacją!!! Chałupa będzie się nagrzewać, jak na zewnątrz upał i będzie się schładzać jak na zewnątrz zimno - tyle, że wolniej. Centrala dość głośno szumi, głośniej niż działa lodówka (choć są też różne lodówki :)) i warto się od niej oddzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Instalator narysuje dokładnie przebieg kanałów nawiewnych i wywiewnych. Nawiewy są przeważnie w pomieszczeniach bytowych (sypialnie, salon). Wyciągi w mokrych i brudnych (łazienki, schowki, kuchnia, garderoby).

[

Bardziej mi chodziło gdzie w pomieszczeniu - czy przy oknie może być, wiem, że naprzeciw drzwi, czy mają być 2 w pomieszczeniu, czy w kuchni wystaczy, czy jeszcze nad kominkiem (niedaleko), itd.

W razie czego kanały mogą być zabudowane k/g w rogach pomieszczeń (przy przechodzeniu przez górną kondygnację do dolnych pomieszczeń). Rekuperator można umieścić nad garażem (jeśli wersja z garażem, jeśli bez garażu to może być problem ze zmieszczeniem reku).

[

No właśnie, nie będzie garażu. I tu jest jeden z problemów - gdzie można umieścić reku. Niby jest stryszek, ale nie wiem czy się tam zmieści. W pralni chyba nie można - bo wilgoć, więc zostaje tylko wiatrołap, a to chyba nie najlepsze miejsce.

Poza tym wyczytałem, że z kotłem gazowym będzie problem - ktoś tu pisał, że ma być oddzielony od reszty szczelnymi drzwiami - a tych nie będzie w spiżarni (czyli tam gdzie piec). Zastanawiam się, czy może nie zmienić koncepcji na ogrzewanie elektryczne i lepiej docieplić dom za kasę z CO, ale nie wiem sam...

 

UWAGA Nie mylić WM z klimatyzacją!!! Chałupa będzie się nagrzewać, jak na zewnątrz upał i będzie się schładzać jak na zewnątrz zimno - tyle, że wolniej. Centrala dość głośno szumi, głośniej niż działa lodówka (choć są też różne lodówki :)) i warto się od niej oddzielić.

Wiem, że WM nie chłodzi. Chodziło mi o sytuację, kiedy w nocy jest wyraźnie chłodniej niż w domu (czasem są dni upalne, a noce dość chłodne) - wtedy chyba chłodzi ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wyczytałem, że z kotłem gazowym będzie problem - ktoś tu pisał, że ma być oddzielony od reszty szczelnymi drzwiami - a tych nie będzie w spiżarni (czyli tam gdzie piec).

Wcale nie musi.

Wystarczy jak kocioł jest z zamkniętą komorą spalania i po problemie.

W takim układzie żaden kominiarz nie powinien tego negować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, komu brakuje prądu? - kilka odpowiedzi wstecz:)

 

Jeśli to do mnie, to wiem, że Zebaczowi się udało zainstalować w łazience (a tam nie ma szczelnych drzwi), jednak nie jestem pewien, czy mój kominiarz uzna takie tłumaczenie. Tym bardziej, że Yeti kilka razy pisał o tych uszczelkach w drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło gdzie w pomieszczeniu - czy przy oknie może być, wiem, że naprzeciw drzwi, czy mają być 2 w pomieszczeniu, czy w kuchni wystarczy, czy jeszcze nad kominkiem (niedaleko), itd.

Dokładne umiejscowienie w pomieszczeniu zależy wyłącznie od Ciebie. U nas nawiewy są centralnie na suficie w pokojach na poddaszu (oświetlenie jest podwójne), w salonie i w kuchni jest nawiew i wyciąg po rogach pomieszczenia. W pomieszczeniach na dole nawiewy i wyciągi są w rogach, tak żeby było łatwiej schować rurę na poddaszu (idzie w zabudowie w rogu pomieszczenia).

No właśnie, nie będzie garażu. I tu jest jeden z problemów - gdzie można umieścić reku. Niby jest stryszek, ale nie wiem czy się tam zmieści. W pralni chyba nie można - bo wilgoć, więc zostaje tylko wiatrołap, a to chyba nie najlepsze miejsce.

Na projekcie masz bardzo mały ten wiatrołap - właściwie bez szafy na ubrania. Wsadzenie tam jeszcze skrzyni z reku dodatkowo zabierze miejsce. Osobiście ładowałbym to pudło na "stryszek" ale blisko schodów/włazu, bo raz w miesiącu trzeba wymieniać filtry.

Poza tym wyczytałem, że z kotłem gazowym będzie problem - ktoś tu pisał, że ma być oddzielony od reszty szczelnymi drzwiami - a tych nie będzie w spiżarni (czyli tam gdzie piec). Zastanawiam się, czy może nie zmienić koncepcji na ogrzewanie elektryczne i lepiej docieplić dom za kasę z CO, ale nie wiem sam...

Bez przesady piec z zamkniętą komorą spalania może wisieć nawet w kuchni między szafkami - tak jak pokazują na wszystkich reklamach :) Musisz się pogodzić, że w tym małym domku jest mało miejsca także na dodatkowe (ale konieczne) urządzenia.

Wiem, że WM nie chłodzi. Chodziło mi o sytuację, kiedy w nocy jest wyraźnie chłodniej niż w domu (czasem są dni upalne, a noce dość chłodne) - wtedy chyba chłodzi ? :)
Tak jak pisałem - POWOLI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie.

Słuchajcie, czy aby wentylacja mechaniczna działała prawidłowo powierze nawiewane musi równać się ilości powietrza wywiewanego? Według mnie to podstawowy warunek ale projektantka w projekcie podala nawiew 275m3/h a wywiew 250m3/h. Chyba walnęła babola co?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...