Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator TAK czy NIE


Recommended Posts

Maco,

 

(...)

 

Wielu użytkowników reku przyznaje że wyłącza reku przy temperaturach zewnętrznych 10-20 stopni (oczywiście jeśli mają też wentylację grawitacyjną oprócz reku), bo wtedy użycie takiego systemu jest najmniej celowe, wydaje mi się że takich dni mamy całkiem sporo.

 

(...)

:wink:

 

No cóż, mam wrażenie, że na tyle mocno się nie rozumiemy, że dalsza "dyskusja" staje się trudna.

 

Ktoś, kto ma wentylację mechaniczną (rozumiem, że tak potocznie mówisz o reku choć to nie jest to samo) i grawitacyjną nie dość, że łamie prawo to ma systemy które ze sobą NIE mają prawa współdziałać !

 

Oczywiście, że komfort kosztuje. Inteligenty dom jest droższy niż stodoła, w której też się da mieszkać. Każdy inwestor wybiera takie elementy na jakie go stać.

 

Ja jestem zadowolony jak na razie ze swojej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i nie zamieniłbym jej na grawitacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

"Wielu użytkowników reku przyznaje że wyłącza reku przy temperaturach zewnętrznych 10-20 stopni (oczywiście jeśli mają też wentylację grawitacyjną oprócz reku), bo wtedy użycie takiego systemu jest najmniej celowe, wydaje mi się że takich dni mamy całkiem sporo. "

 

- nie może istnieć zarówno wentylacja mechaniczna jak i grawitacyjna to bez sensu...

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco,

Weź też pod uwagę fakt że reku to kolejna, skomplikowana instalacja w Twoim domu. Wymagająca konserwacji, regulacji, wymiany filtrów, czyszczenia kanałów, fachowiec w przypadku awarii, a zaniedbanie czyszczenia kanałów to już poważna sprawa.

 

NIE WIEM JAK CHCESZ CZYŚCIĆ KANAŁY W DOMY I PO CO , CZYŚCISZ TYLKO FILTRY RAZ NA 3-6 MIESIĘCY A INSTALACJA POZA FILTRAMI JEST PRAKTYCZNIE BEZOBSŁUGOWA...

 

Niesie też ze sobą pewne niedogodności jak szum powietrza i samego wentylatora.

OCZYWIŚCIE JEŚLI ZASTOSUJESZ NIE SPRAWDZONE URZĄDZENIA I ŻLE DOBRANE MOŻESZ MIEĆ TAKI EFEKT

 

Nie w każdym domu jest łatwo zainstalować kanały, gdy nie ma ani piwnicy ani poddasza nieużytkowego. Koszt samej instalacji jest spory i cały czas pobiera ona prąd.

JEŚLI KOSZT CAŁOSCI INSTALACJI Z ROBOCIZNĄ WACHA SIĘ OD 8 DO 12 TYS ZŁ ( W DOMACH POWYŻEJ 300M2)TO TO JEST DUŻO PRZY KOSZTACH CAŁEJ INWESTYCJI ?

 

 

Funkcjonalnie jesteś w stanie osiągnąć praktycznie ten sam efekt przy pomocy wentylacji grawitacyjnej:

- latem, wiosną i jesienią można otwierać okna, a w łazience czy kuchni stosuje się proste wywiewniki, które włącza się wtedy kiedy są potrzebne.

- zimą można ograniczyć ciąg wywiewu i regulować ilość powietrza przez mikrowentylację w oknach.

 

TO LEPIEJ WSTAWIĆ STARE OKNA BO STOSOWANIE MIKROWENTYLACJI W NOWYCH OKNACH DAJE TEN SAM EFEKT :)

 

 

 

 

POZDRAWIAM

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek, przede wszystkim Twoja opinia jako sprzedawcy takich systemów nie może być traktowana jako obiektywna....

 

NIE WIEM JAK CHCESZ CZYŚCIĆ KANAŁY W DOMY I PO CO , CZYŚCISZ TYLKO FILTRY RAZ NA 3-6 MIESIĘCY A INSTALACJA POZA FILTRAMI JEST PRAKTYCZNIE BEZOBSŁUGOWA...

 

A czy kanłów nie czyści się nigdy? Poza tym już wymiana filtrów jest dodatkową rzeczą o której trzeba pamiętać a zaniedbanie tego to już problem. A sam wentylator także nie jest urządzeniem całkowicie NIEZAWODNYM, ponieważ nie ma takich urządzeń.

 

Niesie też ze sobą pewne niedogodności jak szum powietrza i samego wentylatora.

OCZYWIŚCIE JEŚLI ZASTOSUJESZ NIE SPRAWDZONE URZĄDZENIA I ŻLE DOBRANE MOŻESZ MIEĆ TAKI EFEKT

 

Oczywiście że te urządzenia nie są bezgłośne, nawet w tym wątku ktoś z użytkowników narzekał na szum powietrza i wentylatora. Ale to jest kwestja subiektywna.

 

 

Nie w każdym domu jest łatwo zainstalować kanały, gdy nie ma ani piwnicy ani poddasza nieużytkowego. Koszt samej instalacji jest spory i cały czas pobiera ona prąd.

JEŚLI KOSZT CAŁOSCI INSTALACJI Z ROBOCIZNĄ WACHA SIĘ OD 8 DO 12 TYS ZŁ ( W DOMACH POWYŻEJ 300M2)TO TO JEST DUŻO PRZY KOSZTACH CAŁEJ INWESTYCJI ?

 

Tak DODATKOWE 8 - 12 tys pln to dużo biorąc pod uwagę fakt że sama korzyść jest dyskusyjna (chociażby istnienie tego wątku świadczy że tak jest).

 

Funkcjonalnie jesteś w stanie osiągnąć praktycznie ten sam efekt przy pomocy wentylacji grawitacyjnej:

- latem, wiosną i jesienią można otwierać okna, a w łazience czy kuchni stosuje się proste wywiewniki, które włącza się wtedy kiedy są potrzebne.

- zimą można ograniczyć ciąg wywiewu i regulować ilość powietrza przez mikrowentylację w oknach.

 

TO LEPIEJ WSTAWIĆ STARE OKNA BO STOSOWANIE MIKROWENTYLACJI W NOWYCH OKNACH DAJE TEN SAM EFEKT :)

 

Jest jedna drobna różnica, stare okna trudniej uszczelnić :) Musisz przyznać że można osiągnąć sprawną wentylację nie wydając tych DODATKOWYCH 8-12 tys na reku, można za te pieniądze kupić dobry kocioł i do tego koimnek.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etapie przymierzania się do budowy byłem zdecydowany na rekuperator - też uważałem, że 10 tys. to żaden koszt w porówaniu do całości. Ale na etapie wykończenia (finasowego też :( ) jest to kwota kolosalna! I rekuperatora ni ma... Mieszkam już pół roku i nie cierpię z powodu jego braku

pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

oczywiście, że można mieszkać w domu bez wentylacji mechanicznej i rekuperatora. I nie jest to śmiertelne czy niewygodne. Ale (według mnie) z tą wentylacją i rekuperatorem komfort wzrasta (rzecz trochę subiektywna) i NA PEWNO zmniejsza się zapotrzebowania energii na ciepło.

 

Kiedyś ludzie nosili wodę do domu wiadrami i też byli zadowoleni. I nie umierali czy chorowali z tego powodu. Nikt dzisiaj nie rozważa czy doprowadzać wodociąg do domu mimo, że są to koszty rzędu kilku tysięcy złotych. Ta wygoda jest tego warta i już.

 

Mam odczucie, że za 10 lat wentylacja mechaniczna będzie w domach takim samym standardem jak dzisiaj woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się przyglądam dyskusji na temat reku i sądzę, że wielu mogłoby jeszcze długo. Generalnie to powinno poprawiać komfort w domu. Natomiast argumenty ekonomiczne wydają się mniej istotne. A decyzja czy go mieć czy nie to naprawdę wynika i z wyborów i indywidualnych preferencji. Są tacy co mimo oszczędzania decydują się na reku i tacy co mówią, że oszczędzają i dlatego nie mają reku, a później kupują np. wyposażenie łazienki i kuchni o równowartości kilku rekuperatorów. Jednym słowem można żyć i z reku i bez reku, a sprawną dobrze zrobioną wentylacją grawitacyjną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuku, ale w następnym domu to będę miał zamiast tego saunę.

Po dobrej saunie to na golasa można po śniegu hasać, a co dopiero

w wywietrzonym domu. A z tego co mi jeszcze w portfelu zostanie

poprawię wentylację grawitacyjną: nasady hybrydowe, nawietrzaki ze stabilizowanym przepływem .. bla bla bla.

Aha, i kino domowe by trochę pohałasować! ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szczęście mamy wolny wybór. kto chce może montować rekuperacje kto nie chce jego sprawa... czas pokaże czy za parę lat nie będzie to wymóg i konieczność, podobnie jak to jest aktualnie w nowobudowanych budynkach biurowych tam bez skutecznej wentylacji nikt nie dopusci budynku do odbioru. Ja też parę lat temu w samochodzie nie miałem klimatyzacji i wydawało mi się to zbyteczne przecież mamy kilkanaście gorących dni w roku a teraz nie wyobrażam sobie samochodu bez klimy...czas werfikuje poglądy...

pozdr

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędem jest twierdzenie, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dodatkowe 8-12 tys. zł. Przeciwnicy rekuperatorów zapominają, że wentylacja grawitacyjna także kosztuje. Nawet kiepska niesprawna wentylacja kosztuje, a sprawna, wydajna i sterowalna wentylacja grawitacyjna kosztuje już całkiem sporo. Dopiero odjęcie od kosztu wentylacji mechanicznej koszt wentylacji grawitacyjnej daje rzeczywiste dodatkowe koszty które na etapie inwestycyjnym trzeba ponieść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak, Jezier. Zapomnieliśmy...

 

Koszty kominów wentylacyjnych i ich czyszczenia. A każdy komin wentylkacyjny przy przejściu przez dach to dodatkowe obróbki i dodatkowa związana z tym robocizna.

 

Ostatnio wpadła mi książa "Energia własna" nie pomnę autora... Proponuje on tam rekuperatory pokojowe (jeden na każdy pokój) z kanałami z materiału, które można po prostu wyprać co jakiś czas. Bardzo ciekawe rozwiązanie.

 

Efekt ekonomiczny może dzisiaj nie jest rzeczywiście "bogaty" ale jestem przekonany, że ceny energii wszelkiej (gazu, prądu, oleju) będą rosły więc za parę lat rachunek może być bardziej korzystny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco. Nikt sam kominów nie czyści. Wzywając kominiarza nie ma znaczenia czy w domu jest 1 komin czy więcej. Rekuperatory pokojowe widzałem ale mi się nie podobają. Aspekt ekonomiczny jest akurat najłatwiejszy do udowodnienia montowania. Wiele razy wskazywałem na koszty oraz na finansowe korzyści i wychodziło, że zwrot nakładów następuje w moim przypadku bardzo szybko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piplape,

 

A z wymianą ciepła przez wymiennik to też nie mogę się z Tobą zgodzić. Wymiennik działa zawsze niezależnie od różnicy temperatur. Ku mojemu pewnemu zaskoczeniu, teraz są chłodne noce (dzisiaj było rano tylko +5 o 7:00) a w domu nie ma potrzeby włączania ogrzewania. Rekuperator przez to, że do domu nie napływa zupełnie zimne zewnętrzne powietrze powoduje ogrzanie świerzego powietrza zużytym i brak potrzaeby włączania ogrzewania. Moi obydwoje sąsiedzi już od paru ładnych dni grzeją swoje domy...

Potwierdzam słowa kolegi - u nas przy temperaturze zewnętrznej +1st. rano w domu było 21st - i taką mamy cały czas stała temeraturę w domu. Nie wiem, co robią sąsiedzi, bo nie prowadzę obserwacji, natomiast wiem, co dzieje się w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco i Magdzia

tu mnie zupelnie zaskoczyliscie, naprawde

chyba zaczne zalowac ze nie zrobilem rekuperatora

w tych zimnych dniach, Wy macie tak wysoka temperature w domu,

suuuper, zazdroszcze Wam

i gratuluje wyboru wszystkim co go maja

no coz, nie mozna miec wszystkiego,

a moze kiedys sobie go zamontuje , zobaczymy

 

aha witam ponownie w moim watku :wink:

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor ciepło w domu nie tylko jest zasługą rekuperatora. Zasadniczym powodem dla którego Maco i Magdzia mają wyższą temperaturę niż sąsiedzi są małe straty ciepła. Wpływ na to ma lepsze ocieplenie ścian, stropu, podłogi i w jakimś stopniu rekuperator też. A Magdzia i Maco mają znacznie cieplejsze przegrody niż obowiązujące normy.

U mnie temperatura obecnie waha się od 20-23 stopni a rekuperator ciągle stoi w sklepie. Też mam dużo izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim domu rowniez jest temperatura rzedu 21C od wczesnej wiosny do poznej jesieni, choc nie mam rekuperatora i nie zamierzam go miec.

 

Rekuperator nie ma prawie nic wspolnego z temperaturą w domu w obecnym czasie. Zyski energetyczne z rekuperatora w okresie przejsciowym są moim zdaniem co najwyzej rzedu 1 KW. Są wiec na tyle male, że pozostają bez wpływu na temperature w domu w okresie wiosna - jesien. O temperaturze decyduje, jak wyzej napisano, izolacja i orientacja wobec stron swiata.

 

Nie zdecydowalem sie na instalacje rekuperatora z braku, moim zdaniem, uzasadnionych przyczyn. Jak pisalem mam swieze powietrze z GWC i centralnej instalacji nawiewnej zimą, a od wiosny do poznej jesieni wole uchylac okno.

 

Zyski jakie dalby rekuperator, darowałem sobie, gdyz te zyski byłyby w moim przypadku mniejsze niz koszty posiadania rekuperatora.

 

Wiec, niech nie zalują Ci, ktorzy nie mają rekuperatora. Moim zdaniem jest to w wiekszosci przypadkow, z wyjątkiem moze ogrzewających dom energią elektryczną, urządzenie całkowicie zbedne i stworzone do inych celow - obiekty przemyslowe, centra handlowe, gdzie jest duzo ciepła odpadowego.

 

Producenci jednak i reklamodawcy oraz czasopisma coraz bardziej reklamowe starają sie ludzi przekonac, że warto miec rekuperator. Rekuperator zaczyna byc w modzie, ale nic poza tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator nie ma prawie nic wspolnego z temperaturą w domu w obecnym czasie. Zyski energetyczne z rekuperatora w okresie przejsciowym są moim zdaniem co najwyzej rzedu 1 KW. Są wiec na tyle male, że pozostają bez wpływu na temperature w domu w okresie wiosna - jesien. O temperaturze decyduje, jak wyzej napisano, izolacja i orientacja wobec stron swiata.

 

KrzysiekS, straszne bzdury opowiadasz, widać, że nie wiesz, o czym mówisz. Wyobraź sobie, że w głównej rurze nadmuchowej powietrza w domu, już za wymiennikiem, jest grzałka, która, jeśli nawiewane powietrze jest niższe niż ustawiona temperatura - dogrzewa je. I dlatego mam 21st.C, a nie dlatego, że mam dobrą izolację, czy dom ustawiony w takim, czy innym kierunku świata (chociaż to też ma wpływ). Ale po prostu świerze powietrze, które Ty uzyskujesz otwierając okna np. rano i wpuszczając powietrze o temp. np. 10st.C, u mnie ma 21st.C. I nie siej demagogii, bo nikt kto ma reku nie jest idiotą, który zainstalował go sobie, bo jest MODNY. To nie są buty czy rękawiczki. I bądź łaskaw nie wypowiadać się nie w swoim imieniu i nie pisać, czym np. JA się kierowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...