Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

boguslaw, mpoplaw, a teraz podajcie sobie rączki i się przeproście :hug:

 

A wracając do meritum (bo na szczęście zaczęło się robić merytorycznie;)). Nie wiem skąd podana wartość podłogówki 150 W/m2 - ja słyszałem o 60 W/m2. Zakładając więc, że 4170 W jest bliskie realnej wartości, a mój salon ma 50 m2, to 4170-50x60=1170W do obsłużenia kanałówkami. Dzieląc to na dwie duże witryny okienne w pomieszczeniu, wychodzi ok. 600 W na jedno oknko. Można je oczywiście trochę przewymiarować, tak dla zasady. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 627
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Masz dwa razy po 5 m linii okien. Bez problemu coś dobierzesz. Albo jeden wąski kanał, długi na niemal całą szerokość okna lub po dwa mniejsze kanały ustawione bliżej jego boczych krawędzi..

Przy kanałach warto pamiętać o ciekawej możliwości, o tzw. podestach posezonowych...

 

Pozdrawiam

Bogusław

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A czy dobrze kombinuję, jeżeli chodzi o moc?

 

Temperatura czynnika grzejnego będzie jednakowa dla "podłogówki" i "kanałówki'.

Przy zamknięciu obiegu podłogówki mozna grzać samymi kanałami na wyższych parametrach czynnika...

Przewymiarować można zawsze. Wówczas obniżasz temperaturę grzania lub grzejesz z większą dynamiką, w razie potrzeby.. Różnie bywa.

Gorzej, jeśli instalacja ma niedobór mocy.. Pole manewru wówczas jest małe.

 

Powiem tak.. Ktoś kiedyś, bodaj forumowicz o nicku inwestor dobrał sobie moje grzejniki ścienne wg mocy do swoich potrzeb grzewczych i pisze tak:

Wyszły mi wielkością na pół szerokości okna. Nie wygląda to dobrze.... Dał większe. Teraz na scianę jest np. system INSIDE - mało widoczny...

 

Należy pogodzić moc grzewczą zastosowanego systemu z estetyką wnętrza. Podesty drewniane, alu w kolorze lub INOX?

Przyjrzyj się przykładom realizacji na stronie www. De gustibus non est....

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chaffinch

Pewnie, że jest miło? Ale nic to...

 

Ad rem...

Proporcje zasilania poszczególnych obiegów do regulacji przy pomocy rotametrów na rozdzielaczu (regulacja hydrauliczna).. Przy okazji link do info co to jest http://www.regulus.com.pl/news/regulacja-hydrauliczna-instalacji-co

Sterowanie pokojowym czujnikiem temperatury + elektrozawory (także na rozdzielaczu).

Proporcje wykorzystania poszczególnych dróg dystrybucji ciepła wskaże Ci pora roku, codzienna praktyka i aktualny typ pogody (klimat się conieco zmienia).

Dokonujesz prostej zmiany przepływów na rotametrach...

 

Co do podestów posezonowych. Mają bardzo duże wzięcie. Nikt w Europie takich nie proponuje.. http://www.regulus.com.pl/news/podest-posezonowy-rozwiazanie-unikatowe

 

Pozdrawiam

Bogusław

 

Ps. To nie jest formuła "gdzie ty Kajus, tam ja Kaja".

To obsesja, agresja, kompleksy. Wystarczy przyjrzeć się kontekstom wejść w tematy.

Komentarz? Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz.

Metoda? Omijać szerokim łukiem...

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mpoplaw.

 

Żądam przytoczenia!

cyt:" widać wyraźnie że boguś już się zafiksował na Chaffinch, masz chłopie przechlapane, bo jak nie kupisz jego produktów to możesz się spotkać z bogusia kolegami z ukrainy którymi straszy każdego kto śmie nie wierzyć jego reklamę" koniec cyt.

 

Za ten tekst nalezy się rozmowa na twój temat w redakcji FM u A.P.

Masz to jak w banku.

 

Jesteś chory..

..

EOT

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś bardzo smutnym i bardzo podłym człowiekiem mpoplaw.

Jak na moją obecność na FM od 2004 roku niewiele wygrzebałeś, w większości wypowiedzi twoich forumowych koleżków - samouków "doradców" takich jak ty.

Na marginesie. Zacytowany wpis Puławiaka: Napisał Puławiak

cyt. "Nie ma co z gościem dyskutować i tak go nie przekonasz wie swoje i koniec" - był pod twoim adresem.

A sadm2 ma zainstalowane moje produkty.

 

 

Póki co poczekam na reakcję na twoje wpisy moderatora platrormy Muratordom .pl kol. Andrzeja. P...

 

Forum to nie jest wasz prywatny folwark, panowie "doradcy"...

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl tylko dajesz podłogówkę i grzejnik a chcesz policzyc zapotrzebowanie pomieszczenia dla samego grzejnika bo tak działa ten kalkulator.

 

Sprostowanie dla Beata&Slawek...

Każdy program, bardziej czy mniej skomplikowany liczy zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczenia a nie dla grzejnika, jakikolwiek by on nie był...

Mój kalkulator podpowiada, w kolejnym etapie, jaki typ grzejnika ściennego lub kanałowego przy obliczonym zapotrzebowaniu pomieszczenia na ciepło należy zastosować.

 

Chaffinch pisze:

Cyt. "Kalkulator Bogusia" pozwolil mi na wprowadzenie wszystkich podstawowych danych dotyczacych przedmiotowego pomieszczenia: kubatury, izolacji posadzki, scian, stropu, wspolczynnkow cieplnych dla okien. Pomieszczenie jest proste, budynek parterowy. Rozumiem wiec, ze ilosc Watow podana przez kalkulator jest bliska rzeczywistosci.

Rozumiem też, ze udostępnienie takiego narzedzia bezplatnie w internecie moglo zepsuc troche krwi zyjacym z projektowania ogrzewania inzynierom, ale takie jest zycie -" koniec cyt.

 

Pozdrawiam

Bogusław

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom buduje parterowy i rozłożysty, bedzie mial stosunkowo wysokie pomieszczenia (do 3m.) i wysokie okna, w wiekszosci na calej wysokosci pomieszczenia. Dodatkowo, pokoj dziennny polaczony z jadalnia ma na dwoch szczytach witryny okienne wspomnianej wysokosci 3 m. i szerokosci 5 m. Okna wielkie sa aluminiowe, dwuszybowe, z wspolczynnikiem 1,9. Pozostale okna, tez alu, maja trzy szyby i wspolczynnik 1,1.

Ogrzewanie podlogowe chcialem rozprowadzic we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych (ok. 180 m2), zageszczone przy oknach, a do tego myslalem o grzejnikach kanalowych pod wszystkimi wysokimi oknami. Jest w co kanałówki pakowac, bo na posadzke idzie 30 cm styropianu.

(...)

 

Chaffinch, w pomieszczeniu o powierzchni około 50m2 i ponadstandardowej wysokości, posiada 30 m2 okien o współczynniku 1.9...

"Kanałówka", lub inny sposób wspomagania ogrzewania pod tymi oknami wydają się być zatem nieuniknione..

 

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie dla Beata&Slawek...

Każdy program, bardziej czy mniej skomplikowany liczy zapotrzebowanie na ciepło dla pomieszczenia a nie dla grzejnika, jakikolwiek by on nie był...

Mój kalkulator podpowiada, w kolejnym etapie, jaki typ grzejnika ściennego lub kanałowego przy obliczonym zapotrzebowaniu pomieszczenia na ciepło należy zastosować

 

Nie wiem dlaczego Pan prostuje post skoro w sumie swoją wypowiedzią powtarza Pan sens mojej, skoro Pana kalkulator oblicza zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło a potem doradza do tego zapotrzebowania grzejnik to na nic to się zdaje bo część potrzebnej mocy daje podłogówka, a tego Pana kalkulator nie liczy. Więc inwestor musi też policzyć jaką w jego przypadku moc będzie ta podłogówka miała a to zależy wbrew pozorom nie tylko od rozstawu pętli, poza tym kolega Chaffinch ma moim zdaniem dość skomplikowany układ chce w jednym pomieszczeniu dać grzejniki i podłogówkę do tego ma duże powierzchnie okien a więc pomieszczenie będzie wystawione na różne czynniki jak np nasłonecznienie itp. Więc doradzam aby zrobił projekt żeby później nie żałował nie mam nic do Pana kalkulatora ale na jego podstawie śmiem wątpić czy w tym przypadku da się zrobić instalacje która zadowoli użytkownika.

Mam za to takie przemyślenie czy w tym konkretnym przypadku nie najlepiej będzie dać kanałówkę, jeśli już musi być, pod rozdzielacz od podłogówki bo rozumiem, że grzejnik kanałowy jeśli inwestor planuje podłogówkę, nie ma swoją mocą obsłużyć zapotrzebowanie pomieszczenia a jedynie zapewnić komfort w pobliżu okien. I taka też powinna być moc grzejnika minimalna potrzebna do zapewnienia takiego komfortu, resztę powinna zapewnić podłogówka.

Edytowane przez Beata&Slawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie rozwiazanie proponowałem...

Kilka postów wyżej:

cyt."Temperatura czynnika grzejnego będzie jednakowa dla "podłogówki" i "kanałówki'.

Przy zamknięciu obiegu podłogówki mozna grzać samymi kanałami na wyższych parametrach czynnika" koniec cyt.

i dalej:

cyt."Proporcje zasilania poszczególnych obiegów do regulacji przy pomocy rotametrów na rozdzielaczu (regulacja hydrauliczna).. (...)

Sterowanie pokojowym czujnikiem temperatury + elektrozawory (także na rozdzielaczu).

Proporcje wykorzystania poszczególnych dróg dystrybucji ciepła wskaże Ci pora roku, codzienna praktyka i aktualny typ pogody (klimat się conieco zmienia).

Dokonujesz prostej zmiany przepływów na rotametrach..." koniec cyt.

 

 

Pomińmy ten drugi etap czyli proponowany przez program grzejnik... Na tym etapie rozważań jest to bez znaczenia.

Program oblicza zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia.

Trzy ma być jedna, dwie czy też więcej niż dwie drogi dystybucji ciepła jest sprawą otwartą..

Które droga dystrybucji ciepla ma być wiodącą a która wspomagającą - do decyzji użytkownika.

Proporcje udziału poszczególnych dróg dystrybucji ciepła do decyzji użytkownika. Także w różnych porach roku.

Kanałówka może spokojnie ogrzać takie pomieszczenie samodzielnie lub pracować jako składnik wspomagający - kurtyna ciepłego powietrza pod przeszkleniami...

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda, osobiście wybrałbym moją opcję tj. kanałówka jako grzejnik pomocniczy. Ale każdy kto buduje swój dom decyduje ostatecznie. Jak to powiedział ostatnio mądrze jeden z Panów u mnie budujących a konkretnie szef firmy od posadzek do hydraulika inwestor ma zawsze racje bo to on ma pieniądze i płaci. Edytowane przez Beata&Slawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jako grzejnik pomocniczy w pełni zimy, "kanałówka" może stanowić grzejnik grzejący wyłącznie lub jako skladnik dominujący w okresie przejściowym..

Szczególnie w sytuacji posiadania potężnych powierzchni przeszklonych, dajacych niespodziewane, duże uzyski ciepła... a także w sytuacji dużej dT pomiędzy nocą a dniem..

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.Mam pytanie odnośnie grzejników kanałowych(ale nie do końca kanałowe)Tzn;Jest to pomieszczenie biurowe w którym pod oknem(okno zaczyna się przy posadzce) jest zostawiony kanał głębokości 45 cm,szerokości 40 cm,długość 100 cm.W projekcie jest grzejnik konwektorowy kanałowy bez wentylatora o mocy 600 w,a Ja chcę tam wstawic grzejnik płytowy purmo Wys.30 cm,dł 70 cm C 33 potrójny 730 W.Grzejnik będzie w kanale 12 cm od posadzki,z przodu zostanie ok 12 cm przerwy,a z tyłu ok 5 cm,boki po 15 cm.Koryto dobrze zaizolowane i wyklejone ekranem grzejnikowym.Moge dodatkowo zdjąć boczne osłony grzejnika.Jak myslicie czy bedzie to grzało?Piec gazowy 1 funkcyjny turbo.

 

Jeśli mowimy o mocy grzejnika płytowego, to z całą pewnością jest to jego moc zbadana w warunkach, w jakich będzie on zamontowany, czyli na ścianie.

Zabudowany w kanale grzewczym, nigdy nie osiągnie takiej mocy.

Konstrukcja wymienników kanałowych jest inna - przy relatywnie małych wymiarach muszą one posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła, dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem.

Podawana ich moc nominalna dotyczy warunków w jakich wymiennik jest zainstalowany tzn. moc grzania w kanale grzewczym.

Na powietrzu taki wymiennik miałby moc wyższą, gdyż do mocy wynikającej z konwekcji dochodzi jeszcze promieniowanie cieplne z powierzchni.

Wymiana powietrza wokół grzejnika wyjętego z kanału jest w sposób oczywisty intensywniejsza..

 

Co do Twojego pomysłu konrad.klf.

Jeśli masz wpływ na temperaturę grzania, a masz przecież kocioł gazowy - to wymieniony przez Ciebie typ grzejnika od biedy pójdzie, choć ze znacznie mniejszą mocą niż wymienione 730W.

Pytanie tylko, jakie masz faktyczne potrzeby cieplne w swoim biurze....

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Nie wiem czy jest jakiś podobny temat, jeśli tak, pomóżcie z linką :) i jak w temacie pytanie:

 

Ogrzewanie gazowe. Rekuperator. Ściany porotherm 25+15styro, dach 15+10 wełna, podłoga dół 20 styro, góra 4cm. okna 3 szyby, kominek okazjonalnie.

Dom 65m2 dół(kuchnia, łazienka, saloon, gościnny) i tu na 100% podłogówka i góra 65m2 (3 sypialnie i kibelek) i tu jeszcze nie wiemy... Pierwszy plan był, że grzejniki no, ale, zaczęliśmy się łamać. Raz chcemy podłogówkę w całym domu, w drugi dzień znowu grzejniki.

 

Możecie podrzucić inne zalety i wady obu rozwiązań.

 

Podłogówka, + brak grzejników :) - bezwładność i co za tym idzie boimy się o sypialnie

Z grzejnikami + szybka zmiany temperatury

 

I ogólny przesąd że od podłogówki się kurz unosi, ale to chyba raczej bajki ;)

 

Jak wygląda ewentualna różnica instalacji tych dwóch wersji, spalanie gazu, komfort itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłogówkę wszędzie. Na dole 1/2 glazura, 1/2 parkiet 11 mm (dwuwarstwowy), +mały grzejnik do ręczników w łazience.

Na piętrze (poddaszu użytkowym) podłogówka wszędzie - deski bambusowe 16 mm, glazura w łazience +grzejniczek do ręczników.

Dla mnie REWELACJA. Zimą można chodzić bez kapci.

Bezwładność można uznać za wadę lub zaletę.

Podłogówka daje ciepło równomiernie i tam gdzie jest najbardziej potrzebne - w nogi.

 

Znajomi którzy uwierzyli w te bzdury o wadach podłogówki rozsiewane przez producentów grzejników i założyli grzejniki teraz żałują.:(

 

Wpisz w googla np:

Podłogówka czy podłogówka+grzejniki forum

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...