Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze do "Bursztyna"


Recommended Posts

mam nadzieję że się nie pogniewa. mnie najbardziej podoba się 1projekt ale byłby trudny w realizacji bo te duże okna by miały wymiary 2,5x2,3 - 2szt i 2x2,3 i pewnie będą drogi (czekam na ofertę). wiesz może jak by się poprawił ten bilans gdybyś miał większe okna? czy to by było 1000kWh czy 200? bo jak 1000 to by się opłacało dać duże a jak to niewiele da to muszę sie nad tym zastanowić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam nadzieję że się nie pogniewa. mnie najbardziej podoba się 1projekt ale byłby trudny w realizacji bo te duże okna by miały wymiary 2,5x2,3 - 2szt i 2x2,3 i pewnie będą drogi (czekam na ofertę). wiesz może jak by się poprawił ten bilans gdybyś miał większe okna? czy to by było 1000kWh czy 200? bo jak 1000 to by się opłacało dać duże a jak to niewiele da to muszę sie nad tym zastanowić

 

Co do większych przeszkleń w fazie projektu nie było takiego tematu to i nie badałem tak szczegółowo. A teraz mi się nie chce albo inaczej wolę nie wiedziec :no:

 

Artix jak tam zima na pólnocy bo u nas wiosna :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Zaraz artix mnie tu pogoni :lol2: za zasmiecanie
Jeden dzień przerwy i komentarze zapełniają się ekspresowo komentarzami. No i wery gut :D. Panie rewo, w górach, tych wyższych (200km na południe) jest zima. W naszych, tutejszych jest wiosna jak ta lala i stąd to moje zmęczenie zapewne (przesilenie wiosenne w lutym? :o). 5'C, słońce świeci pięknie od trzech tygodni, zero śniegu. Gdyby nie to, że mamy wiatry (znaczy wieje) to byłoby idealnie :D. Takie zimy zaczynają mi się coraz bardziej podobać :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do pompy za 15 tys.czy tej z juli to słyszałem tu na forum niepochlebne opinie na temat pompy i gwarancji sklepowej. Za 20500 miałem propozycje panasonica aquera 9kw , 6kw przy -15oC czy -20Oc, razem z 300l zbiornikiem i podpieciem
Jeszcze decyzja do końca nie podjęta. Na forum o pompach jest spory galimatias i mam wrażenie, że jest parcie i lekki marketing w kierunku tych droższych. Nie mam pojęcia za co się płaci tyle kasy, Jeszcze do jesieni mam czas na decyzję. Poczytałem troche fora, ludziska też mają jazdy z markowymi wyrobami za kupę kasy. Temat jest jeszcze do przerobienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak możecie i znacie się na pasywności i tych bajerach to doradźcie czy warto zastosować duże przeszklenie w salonie:co najlepiej będzie pasować do domu prawie pasywnego? chyba że nie warto w taki dom się bawić
Kamil, z 20cm styro w ścianach i koło 40cm wełny w suficie nawet się nie zbliżysz do prawie pasywnego. Jak porządnie docieplisz fundamenty lub zrobisz sensowną płytę fundamentową, powinieneś osiągnąć budynek energooszczędny. W pasywniaku przegrody zewnętrzne mają ponad 30cm (40cm?), sporo więcej w suficie itd. Ciekawy temat dla znających zagadnienie i mających kasę. Duże przeszklenia są fajne, tylko budynek musi być ideanie ustawiony w odpowiednią stronę świata, aa.. Artur już odpowiedział. Temat rzeka, ja martwił bym się przegrzewaniem części dziennej w słoneczne dni. Testowałem swoją chałupkę przez kilka dni, temperatura w salonie wzrastała o jeden stopień w słoneczne dni (szyby 0.6, ciepłe ramy i ramki ) przy lekkim mrozie na zewnątrz. Ciekawe co się dzieje wewnątrz domu solidnie przeszklonego. Konieczne są rolety lub żaluzje zewnętrzne, jakieś zacienianie. Latem chyba trzeba mieć skuteczną klimatyzację, samo reku i wymiennik gruntowy tu nie pomogą (delikatnie tak). Sam jestem ciekawy ile taki pasywniak potrzebuje energii, żeby mieszkańcy się nie upiekli latem wewnątrz :D. Sam musisz zdecydować jakie okna będą dla Ciebie najlepsze. Duże przeszklenia chyba możliwe są do osadzenia w ramach alu (tak myślę), PCV odpada, a to już spore koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze decyzja do końca nie podjęta. Na forum o pompach jest spory galimatias i mam wrażenie, że jest parcie i lekki marketing w kierunku tych droższych. Nie mam pojęcia za co się płaci tyle kasy, Jeszcze do jesieni mam czas na decyzję. Poczytałem troche fora, ludziska też mają jazdy z markowymi wyrobami za kupę kasy. Temat jest jeszcze do przerobienia.

 

zgadzam się, mnie ktoś proponował Daikina zamiast Panasonica, różnica w cenie jakieś 10000/15000 zł w rachunkach niepoliczalna, może 100 może 200 zł:eek:, trzeba się pilnować. Są tu i tacy którzy w dobrej wierze mówią że w dzisjejszych czasach gaz jest be, tylko pompa PW do domu energooszcz.

 

Żalmi tylko tych Świeżaków co łykają wszystko,a potem jest płacz i zgrzytanie zębów na forumowe rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największą marżę ma na pompach ciepła ale tak jak mówiłem to jest znajomy mojej żony (do tej samej szkoły chodzili) więc jemu nie zależy żeby na mnie zarobić tylko mówił mi jak jest praktyczniej i taniej w zakupie i użytkowaniu. on mi może wszystko zamontować, jemu to wszystko jedno ale stanowczo twierdzi że nie opłaca się pompa ciepła jeżeli są możliwości z gazem. ale ja nic ostatecznie nie przekreślam. z drugiej strony nie rozumiem dlaczego pompy ciepła są takie drogie. nie ma w nich niczego aż tak bardzo skomplikowanego ani wyjątkowego a ceny jak z kosmosu. jak możecie i znacie się na pasywności i tych bajerach to doradźcie czy warto zastosować duże przeszklenie w salonie:

[ATTACH=CONFIG]241076[/ATTACH]

czy lepiej mieć trochę mniejsze:

[ATTACH=CONFIG]241077[/ATTACH]

lub takie:

[ATTACH=CONFIG]241078[/ATTACH]

co najlepiej będzie pasować do domu prawie pasywnego? chyba że nie warto w taki dom się bawić

 

Jakiś forumowicz był na wykładzie niemieckiego speca od domów pasywnch. Pisał wyraźnie przeszklenia od południa powinny stanowić ok 45% do 55% pow. ściany Bo tak pokazuje praktyka korzystania z domów pasywnych. Było o tym w kilku wątkach. Jak przesadzisz a nie założysz rolet to w lecie się ugotujecie. Pisali o tym ci co się gotowali i zakładali:P ekspresem jakieś rolety zew. zwykle

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega yendrek3 elegancko opisał koszty posiadania gazu w domu. Tak informacyjnie ale widać, że są spore, delikatnie mówiąc.

Ja gdybym wiedzial ile bedzie miec kosztowac ogrzewanie gazowe w calsoci to bym go nigdy ni ezrobil tylko moi rodzice mi prali mozg tak ze jak gazu niebede mial to zamarzne. Nie powiem treaz jest wygoda ale moje koszta zwiazzane z gazem jak do tej pory to bylo:

- przylacze do dzialki 5 tys

- przylacze od dzialki do budynku - 5 tys

- komin systemowy do gazu 4tys

- projekty przylacza 2tys

- kociol kondensacyjny - 5tys

- podlaczenie kotla - 2tys

Byggmol nawet jak za kilka lat padnie sprężarka to koszty nie zabiją. Każdy chłodnik ją wymieni, nie potrzeba drogiego serwisu. W przypadku markowych wyrobów, naprawy pogwarancyjne z tego co czytałem pewnie zabolą. 10-15tys. różnicy to sporo siana:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się bo sam myślę czy założyć piec kondensacyjny czy pompę PW. dochodzi kwestia sprawności takiej pompy. Jak mam mieć jule za 15 tyś i SCOP na poziomie 1,5 albo dwa to gaz będzie chyba lepszy, koszty gazu to u mnie 2 /3 tyś przyłącz do domu, kocioł i zbiornik 7/8 tys plus podłączenie kotła. Cena KW ok 0,23 zł przy pompie ciepla dochodzi kwestia taryf, Mając słabą pompę zimą możesz nie dać rady jechać w II taryfie zimą. Przy opmpie trzeba się namyśleć, sporo gaz tego nie wymaga, koszty użytkowania są przejrzyste.

 

Oczywiście jak nie masz gazu pod ręką to wszystko wywraca się do góry nogami.:rolleyes:, Odrzucenie śmieciucha jako źródła ogrzewania też przyprawia czasem o większy:p ból głowy niż smród z komina. Jak grzać tanio i czysto, i nie zapłacić majątku za system grzewczy. Męczy mnie to od prawie roku i nie podjąłem jeszcze decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś forumowicz był na wykładzie niemieckiego speca od domów pasywnch. Pisał wyraźnie przeszklenia od południa powinny stanowić ok 45% do 55% pow. ściany Bo tak pokazuje praktyka korzystania z domów pasywnych. Było o tym w kilku wątkach. Jak przesadzisz a nie założysz rolet to w lecie się ugotujecie. Pisali o tym ci co się gotowali i zakładali:P ekspresem jakieś rolety zew. zwykle

dzięki za tę informację. jakoś tego nigdzie nie doczytałem. to już wiem na czym stoję a rolety to mam w planach lub taras nad salonem tak że jak w lato słońce jest wysoko to osłoni a w zimie jak niżej to dogrzeje.

co do ocieplenia 20cm styro to owszem daje się w prawie pasywnym 30cm ale białego a jak dam szarego 0,031 to U ściany będzie ok 0,12 a na dom prwaie pasywny trzeba ok U=0,15-0,2 więc po co dawać więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co dawać więcej w zasadzie, ja też dam 20 cm grafitu. Ogólnie dom będziesz miał dobrze ocieplony, Rolety mogą robić problem mostków w nadprożach:rolleyes:, ale na to były jakieś sposoby. Chodzi o to, że mogą generować większe straty niż oszczędności wynikające z ich zasuwania, ale to pewnie wiesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrzucenie śmieciucha jako źródła ogrzewania też przyprawia czasem o większy:p ból głowy niż smród z komina. Jak grzać tanio i czysto, i nie zapłacić majątku za system grzewczy. Męczy mnie to od prawie roku i nie podjąłem jeszcze decyzji.
Ja już od dwóch lat się decyduję :D. Miał być ekogroszek, fajny piec z zasobnikiem i dlatego mam drugi komin, który okazuje się teraz niepotrzebny. Będzie na zaś, jakby coś się w przyszłości zmieniło na gorsze. Sprawdzam sobie parametry tego wynalazku z Jula. Nominalnie podają 4.2. Przy zasilaniu +35'C i temp. zew. +7'C, COP wynosi- 3,88, +2'C, COP/ 3.52, -7'C/2.61, -15'C/2.30. Nie ma tragedii, "zima" trwa w naszym kraju koło miesiąca, resztę tej "mroźnej" pory roku mamy na plusie. Niedobory energii dostarczają grzałki elektryczne. Jakby jeszcze wpiąć w ten układ solary to byłoby optymalnie. Widziałem zestawy próźniowych za niecałe 6 tys. Kiedyś na pewno je zamontuję. Opcja na dachu u mnie odpada ze względu na usytuowanie budynku ale zamontowanie na stojakach za garażem będzie ok. Bezproblemowe odśnieżanie, czyszczenie, konserwacja i przestawianie kąta nachylenia zależnie od pory roku. Już mam wizję :D. Według Asolta, roczne zapotrzebowanie mojej chaty wynosi 6684 kWh/rok. Zakładając średni Cop 2, mam 3342kWh/rok po powiedzmy 50gr wychodzi 1670złotych z kawałkiem za ogrzewanie, o ile dobrze kombinuję. Jak dla mnie to lepiej niż dobrze. Teraz za 50m2 mieszkania płacimy 240zł/mc przez cały rok + ciepła woda :). Tutaj mam powierzchnię ogrzewaną 131m2 (razem z garażem). Na gazik u mnie jeszcze kilka tat pewnie poczekam, najpierw zabiorą się pewnie za kanalizę:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy bk 600 24cm i graficie 20cm- 0,031 W/m2, przegroda ma 0,126W/(m2'K). To już dla mnie też wystarczająco. Dalsze oszczędności energii pociągnie za sobą dokładność wykonania izolacji termicznych i paroszczelnych. Trzeba wszystko sklejać, uszczelniać I nie lecieć na skróty, a wszystko będzie dobrze :D. Chciałem mieć kiedyś rolety, tylko cena nie była adekwatna do sensu ich posiadania. Koszt chyba koło 7tys. do tego albo dedykowane nadproża, w które montuje się rolety, nadstawne nad oknami lub montowane na okna. Tak jak napisał byggmol, wszystkie opcje robią jakiś tam mostek cieplny, ocieplenie kasety jakimś styropianikiem nie zadowalało mnie niestety. Antywłamaniowe nie są, jedyna pociecha to zacienianie i osłona od wiatru nocami. Zamiast "antywłamaniowych" rolet lepiej zamontować czujniki ruchu na zewnątrz, chroniące całą ścianę budynku. Chronią strefę chyba koło 2m od ściany, oo.. to mi się podoba i mam ochronę przed rabusiami :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym chciał rolety żeby połączyć z inteligentnym domem. wtedy mogę sam nimi sterować i sobie ustawić np tryb nocny itp. na targach mam zamiar o to pomęczyć firmy od okien. oczywiście mam na myśli rolety które nie będą powodować mostka a jak takie nie znajdę to takie co będą jak najlepsze. ale to na targach się dowiem i dam znać co znajdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym chciał rolety żeby połączyć z inteligentnym domem. wtedy mogę sam nimi sterować i sobie ustawić np tryb nocny itp. na targach mam zamiar o to pomęczyć firmy od okien. oczywiście mam na myśli rolety które nie będą powodować mostka a jak takie nie znajdę to takie co będą jak najlepsze. ale to na targach się dowiem i dam znać co znajdę.
Ze sterowaniem roletami, nie ma chyba większych problemów. Jeżeli chcesz przewodowe, pomyśl o kabelkach do sterowania (oprócz zasilania) przed tynkowaniem. Można też sterować bezprzewodowo. Gość. który będzie to zakładał, pewnie zaproponuje odpowiednie (dla niego) dla Ciebie rozwiązanie. Instalacja inteligentnego sterowania domem to też temat rzeka. Ja tego nie ogarniam:no:. Moja centralka alarmowa steruje światłem, może odciąć prąd lub wodę albo sterować roletami (których nie mam). Ustawiam timery na daną czynność lub wysyłam SMS z poleceniem. Do pełnej inteligencji jeszcze daleko, ale można wcisnąć w puszki gniazdek moduły bezprzewodowe i sterować każdym centralką za pomocą manipulatora, sms lub przez internet. Typowa instalacja inteligentna jest droga + robocizna. Sporo kasy wydasz jeżeli nie zrobisz tego samemu. Ciekawe jakie to rozwiązania ograniczające straty cieplne wprowadzili producenci rolet. Do tej pory mieli tylko wkładkę ze styro niewielkiej grubości, co też nijak się nie ma do 20cm ocieplenia na ścianie, szczególnie przy opuszczonych roletach i pustej kasecie. Jak coś fajnego zobaczysz to oczywiście daj znać. Co chwilę coś się zmienia w budownictwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie tyle mocy wystarczy Ci do utrzymania zadanej temperatury w domu, przy zwykle -20 stopniach na zewnątrz?

Głównie te dwie rzeczy liczy OZC - zużycie roczne i moc urządzenia grzewczego, które wystarczy Ci przy dużych mrozach.

Czyli potrzebujesz grzanie o mocy 4kW, jeśli dobrze myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia były robione dla 2 strefy -18'C. Jeżeli tylko 4kW to jestem w 7 raju ale do końca nie jestem pewien czy to jest to:). W necie tylko znalazłem nowe metody liczenia obciążenia I to wszystko. Dzięki Gorbag, może jeszcze ktoś nas oświeci :p. asolta już nie mam zamiaru niepokoić, robiłem to przez ostatnie kilka miesięcy, już wystarczy :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rolet zewnętrznych. My mamy w skrzynkach nadstawnych. Skrzynka roletowa także ocieplona jak pozostała częśc ściany styro grafitowym 20cm. Na pewno w porównaniu do muru jest to jakiś mostek termiczny. Ale niedawno jak były jeszcze mrozy z ciekawości badałem temperature sciany w miejscu gdzie jest skrzynka roletowa i w innych miejscach. Termometr pokazywał tę samą temperaturę przy przyłożeniu do ścianyi nie był to termometr lekarski :lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...