Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

Też rozważałem profile główne wzdłuż wiązarów. A przede mną na forum rozważał to m.in. bitter i vafel. Ostatecznie wszyscy trzej daliśmy jednak profile główne prostopadle do wiązarów, a każdy pewnie miał swoje powody :)

 

Nie tyle normy, co kalkulator na którejś stronie internetowej tak mi wyliczył zużycie na 100m2.

Ale tak wychodzi w przypadku jednej płaszczyzny sufitu, jak np. u artix1 - artix dał nawet ruszt jednopoziomowy.

Inaczej wychodzi kiedy jest wiele mniejszych płaszczyzn, przedzielonych działówkami. Na pewno idzie wtedy więcej profili głównych (ze względu na ich odległość od ścian), zatem i wieszaków i łączników krzyżowych. Więcej idzie też profili obwodowych.

 

Swoją drogą czytałem etykietki z opakowań zbiorczych i według nich minimalne obciążenie zrywające było jakieś 2,5 raza większe niż obliczeniowe. Można więc policzyć ciężar płyt i izolacji, przyjąć gęstości rusztu i wieszaków według tabel, a i tak będzie jeszcze duży margines bezpieczeństwa. Jeśli oczywiście wierzyć informacjom na opakowaniu :)

 

 

Wg strony Rigips (zamówiłem ich profile) masa zabudowy sufitu krzyzowego, dwupoziomowego z jedna plytą 12,5mm to 15kg

Z dwiema plytami 15mm to 29kg - i nadal dopuszczalne są rozstawy profili głównych co 100cm (nośne co 40, wieszaki co 70cm).

U mnie masa zabudowy (sufit + izolacja) to bedzie jakieś 25kg, wiec rozstaw co 100cm (czy 95cm, bo tak rozstawione mam wiazary) byłaby ok.

 

Jest tylko jeden problem - co zrobić, jak wiazar leci tuż nad ścianą nośną ? Albo zaraz obok niej - po jedej stronie da się podwiesić profil głowny, ale co po drugiej stronie, skoro profil główny powinien być 40 od ściany ?

Chyba już wiem, dlaczego wszyscy robią to na jeden sposob :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziś skończył mi się klej poliuretanowy InstaStik i zapiąlem puszke Tytan EOS.

No i szczerze mówiąc Tytan mnie trochę zawiódl....

W porownaniu do InstaStik wiąże o wiele dłużej.

Jest to szczegolnie upierdliwe, przy klejeniu dłuższych elementow na nie do końca rownej powierzchni (a moje sciany szczytowe, z bloczkow gazobetonowych bez piora-wpust gdzieniegdzie tracą linie).

Płyta o grubosci 5 cm klejona na InstaStik po dośnięciu (20-30sekund) do takiej powierzchni już tak pozostaje, a Tytan odkleja sie z brzydkim mlaśnieciem :)

Grubsze płyty nie sa elastyczne, wiec roznicy wiekszej nie ma, tyle ze aby płyta nie "odbiła" i nieczrobiła sięvszpara trzeba dociskać ją dłużej.

Tempo pracy mi spadło, a za tydzień wykonawca sufitu chcialby wejśc, bo mu sie termin zwolnił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dasz prostopadle, to już nie będziesz miał jak zrobić rozstawu wieszaków co 70cm, tylko byłyby tak jak rozstaw wiązarów :)

U Vafla (małego domku podkrakowskie budowanie) chyba były wieszaki po obydwu stronach każdej z belek stropowych. Niby rozstaw większy niż z normy, ale ilość wieszaków nawet większa.

 

Sam to będziesz robił? Jeśli nie, to co doradza wykonawca?

Jak pisałem kiedyś u mesta w dzienniku - praktycy mają doświadczenia i swoje sposoby, a my teoretycy mamy ulotki.

 

Edit: o, już widzę że będzie wykonawca. Co on radzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prostopadle, to oczywiście z dodatkowymi łatami pomiędzy belkami, do których można podczepić profil główny.

Wykonawca stwierdzil, ze może być wzdłuż wiązarów, jak dostał rzut więżby i zobaczył, ze są co 95cm, jednak jeszcze nie wie, ze niektore ścianki działowe biegna tuż pod, albo obok wiązarow. Chyba, że w tych miejscach przykreci (przekręce :) ) co 70cm łaty, aby uzyskać odpowiednią odległość od ścian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, wymurowany został blisko rok temu, na cieńkie spoiny, wilgoć zdążyla odparować, poddasze nieużytkowe, czyli bez podniesionego poziomu wilgoci.

Wilgoć z murach bierze sie z tego, co wyprodukuja jego mieszkańcy, a na poddaszu ich nie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30cm, nad tym 15cm welny juz na sznurkowaniu.

 

A na czym leży Twój granulat ?

 

Tylko na karton gipsie.O wieszaki sie nie martwie jeden wytrzymuje moja wagę ok 80kg.

Jak przez płyte nie przeleci to bedzie ok:)

Teraz pierwsza warstwę 10 cm dałbym normalną wełnę a reszta granulat

Edytowane przez pyton79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przez płyte nie przeleci to bedzie ok:)

Teraz pierwsza warstwę 10 cm dałbym normalną wełnę a reszta granulat

Też kojarzę z którejś dyskusji (nie wiem czy nie pisał tego kszhu), że od pewnego momentu przestaje mieć znaczenei wytrzymałość konstrukcji, bo problemem staje się wytrzymałość mocowania płyty na wkrętach. Wełna w płytach jednak opiera się na konstrukcji, a nie bezpośrednio obciąża płytę gk jak cięższe granulaty. Dolna warstwa wełny w płytach jest tu jakimś rozwiązaniem. Podobnie jak np. fermacell, który jednak sam waży więcej i kosztuje więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze oplcja położenia na profilach nośnych styropianu, chociaż 3cm, króry też przeniesie część obciążenia granulatem na na profile

Może to zresztą zrobię. Oświetlenie w suficie będzie ledowe, otwory oslonięte puszkami, wiec nic się dzieć nie powinno.

 

Z drugiej strony, u Picznama to chyba wieszaki się wypieły, a nie plyty. Przy czym, on załadadowal 25kg/m2, ja mam zamiar dać 10kg/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Im więcej piszecie o tych sufitach tym bardziej mi z czachy dymi:D Wiem że nic nie wiem :rolleyes:.

 

Pasowałoby mi dać tą celulozę i nie babrać się z wełną ( chyba że wełna dodatkowo nad celulozą jak u Ciebie, ) Pozostaje lekka obawa że spadnie mi to na głowę :D?

 

Strasznie jestem zła że nie mamy normalnego choćby najprostszego stropu betonowego:D , Nie byłoby tych wszystkich dylematów sufitowo / ociepleniowych .

 

Fotohobby czy sznurkowanie dla górnej warstwy wełny będziesz robił przed zasypaniem celulozą ? ( gdzieś tu coś pisało o tym , ale nie ogarniam zaległości w czytaniu) .Nie będzie to blokować wpadania celulozy na stelaż ?

 

Skończyliśmy wreszcie z tym styropianem .Nigdy więcej:no::mad: .(Peszle zasypywaliśmy perlitem z cementem bo piasek się nie spisywał dobrze)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadające sufity to nie jest znow jakaś plaga egipska :)

Spadł u Piczmana, ale 50cm wełny o ciężarze 60kg/m3 to trochę przegięcie.

Kupuję głębokoryflowane profile, rozmieszczenie zgodnie z zaleceniami producenta, wkrętty zagęszczone...

Będzie OK

 

Sznurkowanie nie przeszkadza w nadmuchu wełny, wykonawca był, widział i się wypowiedział ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, u Picznama to chyba wieszaki się wypieły, a nie plyty.

Do końca nie jestem pewien, ale zanim wszystko zleciało, to pisał, że środek sufitu obwisł i to zauważalnie, bodajże 1 czy 2 cm. Czyli pewnie nie było to bardzo nagłe zerwanie, ale jakieś obluzowanie, zsunięcie, czy coś w tym typie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gorbag: tak, być może płyty, czy profile się ugięly, ale na zdjeciach widać, że te płyty i profile, ktore spadły są ze sobą skręcone.

 

@imrahil: na pewno nie będę przekraczał, odległości, jakie podaje Rigips dla rusztu obciażonego dwoma płytami 12,5mm ekipa jest wybrana, ale metoda budowy rusztu jeszcze nie - wiadomo tylko tyle, że bedzie podwójny krzyżowy. Prace rozpoczynają się w pierwszych dniach czerwca, musze do tego czasu ocieplić ścianki kolankowe i zrobic sznurkowanie.

Wentylację będe już musiał niestety zrobic "od góry"

 

@pyton79: niemożliwe, żebyć miał 40 kg/m2, bo to oznaczaloby, źe masz granulat 100kg/m3, a to raczej niemożliwe...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...