Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 weeks później...

Skontaktuję się odnośnie okien z tymi z Mikołowa. Z grubsza chciałbym wiedzieć jak wpływa na cenę kwestia przesuwania skrzydła tarasowego. Masz jakieś info na temat kanałów reku w domu piętrowym? Nie będe miał podwieszanego sufitu na dole więc musiałbym kanały dla parteru ciągnąc na albo w stropie... Nad piętrem już nad sufitem, chyba że można poprowadzić także od dołu. mnogość rozwiązań jest sporo. Producenci oferują kanały o małych przekrojach, także spłaszczone.... :) Zawrót głowy.

Nie planujesz jakiś prac w ogrodzie? podjechałbym pogadać przez płot, żeby nie zakłócać ci spokoju... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia grubość styropianu w podłodze pozwoli pochować tam kanały wentylacji parteru. Czasem warto przeliczyć, czy nie warto dac 2-3cm więcej, po to, by zastosować okrągłe przewody, które są pewnie tańsze.

Pewnie w sobotę będę coś działał, jeśli pogoda pozwoli, wiec można się spotkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrysowałem projekt, zeby miec poglad co do ilosci potrzebnych materialow.

Dla wydajności 100-150m3/h i 6-7 nawiewów/wywiewów nie ma czego liczyć....

 

Zacznij od umiejscowienia centrali, czerpni, wyrzutni, skrzynek rozdzielczych.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Skontaktowałem się z tą firmą od okien , z Mikołowa. Mili ludzie. Dzieki za info. Proponują model MS lineS + z zestawem szybowym 0.5. Ciekaw jestem jak stworzę zestawienie okien ile te wyniosą. Będę miał ich sporo... :)

 

Poczytałem o reku. Będę krył kanały parteru w posadzce pietra. Znasz jakies sprawdzone rozwiązania, producenta? Mam też problem z czerpnią i wyrzutnią. W kotłowni będę miał wypuszczoną rurkę z kotła więc pewnie nie moga kolidować, a innych pomieszczeń wolnych, tak szerokich (150cm ) :) nie posiadam. Możne je jakoś w pionie rozstawić?

Znasz jakiegoś sprawdzonego konstruktora? Koleżanka architekt korzysta z najlepszego ale za tym idzie cena. Chciałbym z kimś porównać. :)

 

Ciekawa rzecz. P Socha. Ten od płyt napisał mi , że Silki sie nie buduje (chyba na szkodach) bo przychodzą zapylone i powstają pękniecia schodkowe. Do tego (tego sie spodziewałem) 18cm to na rdzenie dla niego za mało. Moim zdaniem można je poszerzyć w świetle ściany, ścianę nie kończyć na równo tylko pozostawić bloczki bez przycinania. Napisał też o przeponie pod płytą...

Kolejny polecony w wątku o plytach , ten z Rudy , przynajmniej lokalny, nic o grubości ściany na razie nie pisał. :)

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez standardem w stawianiu ścian z silikatu jest to, aby zwilzyc i odpylić gorną i dolną powierzchnię

Arturo72 budował na szkodach i zadnych pekniec nie zaobserwowal.

 

Co do kanalow, musisz poszukac sam.

Nie mozesz dac czerpni i wyrzutni na różnych ścianach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypilnuję osobiście tego zwilżania bloczków. :) Projekt arch. mi się wyklaruje w tym tygodniu to zobaczymy czy bede miał miejsce np w dolnej łazience na reku. Nie bardzo rozumiem jak w 2 ścianach. Kotłownie będę miał na wschodniej ścianie pośrodku budynku. Nie będzie z niego dojścia do innej ściany. Chyba, że pociągnąć w pionie np wyrzutnie do górnej łazienki na wysokość 6m nad gruntem. Ale jak upakuje go w łazience dolnej po drugiej stronie budynku to nie będzie problemu.

 

Pytałem naczelnika wydziału arch w powiecie w Gliwicach czy potrzebuje branżowe projekty do PB. Zaspana osoba powiedziała, że niby tak ale jak nie bedzie to wystarczą schematy. Takie schematy to ja sam podpisywałem jak jeszcze pracowałem przy projektach. Kwestia do ustalenia czy w Gliwicach to wystarczy... :)

 

 

 

Nie myślałeś nad grzaniem prądem? edit: Właśnie widzę, że myślałes. Czemu się wycofałeś? :)

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...
Masz dzisiaj stężenie pyłów przekroczone o 700% . U mnie pewnie podobnie. Jak reku pracuje w takich warunkach? Jak filtr wygląda i co ile go zmieniasz? W czasie mrozów wyłącza się bo chyba grząłki nie masz..? Projektant polecał mi GWC do reku ale chyba kupię model z grzałką. Mróz pewnie jak będzie to w większości w nocy co przy drugiej taryfie będzie chyba tanszym rozwiązaniem, przynajmniej na etapie wykonawstwa. :) Myśliśz, że na moje 420m3 domu reku 250-300m3/na godzinę wystarczy? Zastanawiam się nad zrobieniem kompletu (OCZ, reku, bufor i podłogówka) u Asolta. Niby to wszystko mam mieć w projekcie, ale pewnie forma i wykonanie będą mniej dokładne. :) Pozdrawiam. PS. możesz polecić kogoś do SSO?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wymieniam co trzu tygodnie. Klasa G4+F5, albo sam F7.

Rekuperator zwalnia nawiew przy -5C , a wyłącza sie na killkanascie minut w ciągu godziny dopiero okolo -12 i ponizej.

Nawet tego nie zauważam.

 

Zadzwon do p. Tadeusza Magdy z firmy Żakbud. Namiary znajdziesz na necie.

Dobry fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rekuperator jest ogrzewany powietrzem wywiewanym, ale też temperaturą powietrza zewnętrznego ( w pom. technicznym ok 20C)

Twój tylko powietrzem wywiewanym. Ta izolacja szczerze mówiąc niewiele zmienia

 

Strych to nie jest dobre miejsce na reku.

Użytkownik gorbag ma na strychu Lunę, wiem, że montował na strychu kable samogrzejne, bo mu zamarzła (Luna nie ma żadnego algorytmu odmrażania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wszędzie piszą, że reku powinien być zamontowany w ciepłym pomieszczeniu. Możesz spróbować z wełną i kilkoma jej warstwami szczelnie zawiniętymi scretchem, cos na kształt izolacji bufora. Ale czy taki reku, jako urządzenie elektryczn,e nie ma jakiejś kratki wentylacyjnej?

 

Dzieki @fotohobby za info. Jutro zadzwonię. Dzis miałem ciekawą rozmowę z wykonawcą, który tworzył wycenę. Niby kilka płyt wykonał, ale przez kwadrans radził mi, żeby cały styropian dać na płytę, bo nie widzi powodu dla którego miałby być pod nią... Nigdy inaczej nie robił. Strach się bać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strych to nie jest dobre miejsce na reku.

Użytkownik gorbag ma na strychu Lunę, wiem, że montował na strychu kable samogrzejne, bo mu zamarzła (Luna nie ma żadnego algorytmu odmrażania)

Akurat zajrzałem. Doświadczenie wskazuje, że w moim przypadku potrzeba kilku dni pod rząd, w których temperatura nie jest wyższa niż minus kilkanaście stopni, również w dzień. Zamarza nie tylko wymiennik, ale również odprowadzenie skroplin.

W zeszłym roku wyprowadziłem sobie na dół odłączanie wentylatora nawiewu, jako ręcznie sterowaną namiastkę odmrażania :)

W najbliższych dniach planuję zamontować wewnątrz centralki dwie czujki, żeby wiedzieć co dzieje się w środku oraz dodatkową zewnętrzną izolację. Zabuduję go jakąś skrzynką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...