Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sam doszedłem do wniosku, że się niepotrzebnie uniosłem w tym temacie.

Mnie tak, niestety, nie łatwo jest "zastraszyć". Jestem - wydaje mi się - na tyle inteligenty, iż potrafię przyznać się do błędu i wcale mi nie ubywa z paska "zajebistości", a wręcz przeciwnie - ten pasek rośnie, kiedy widzę, że ludzie rozumieją błędy innych i nie komentują, bo po co?

Edytowane przez autorus
kultura wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A skoro ten temat już istnieje, to mam złotą poradę dla nowobudujących się.

Jeżeli stawiacie garaż, czy w bryle budynku, czy wolnostojący, to zróbcie sobie drzwi do tego garażu od strony ogrodu. Ja tak mam i to jest jedno z najlepszych rozwiązań, które zrobiłem, po przeczytanie jednego dziennika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja na przykład nie instalowałabym prysznica, a postawiła na wannę. Kiedyś myślałam, że w mieszkaniu prysznic to lepsze rozwiązanie, ale dziś żałuję. W domu stawiam tylko na wanny ;)

Całkowicie się z tym zgadzam dlatego w łazience mam tylko wannę bez kabiny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym budował jeszcze raz to zrobiłbym spiżarkę obok kuchni, sprzedałbym 60% działki bo mam od groma koszenia trawy, grabienia liści itp roboty, wypierniczyłbym brukarza i chyba sam zrobił chodniki i podjazdy bo spartolił robotę totalnie. Bardziej solidnie zaplanowałbym dach bo zamierzam zostać prosumentem (sprzedawać do PGE prąd z ogniw fotowoltaicznych) i jakbym pod tym katem budował to by mi więcej ogniw się zmieściło. Obecnie czekam na atrakcyjne oferty fotowoltaiki. Same kolektory do podgrzewania c.w.u. to marnowanie powierzchni dachu uważam że można mieć dwa w jednym fotowoltaikę i kolektory do c.w.u. razem zespolone.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład nie instalowałabym prysznica, a postawiła na wannę. Kiedyś myślałam, że w mieszkaniu prysznic to lepsze rozwiązanie, ale dziś żałuję. W domu stawiam tylko na wanny ;)

 

A ja, gdy miałam tylko wannę tęskniłam za prysznicem. Teraz mam tylko prysznic i straasznie tęsknię za wanną (mogłaby stać nawet w sypialni ;) .

Od biedy sprysznicować można się w wannie, a poleżeć w ciepłej wodzie pod prysznicem już się nie da :(

W nowym domu koniecznie i jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 4 weeks później...

1. Kominek - koszt na poziomie 15 tyś, brak zwrotu z inwestycji, często zagraca miejsce - inwestycja dla naprawdę zdecydowanych. W praktyce mało kto potem pali w kominku

2. Oczywiście wanna i prysznic, po to budujemy dom by mieć komfort. Wygodna wanna (nieduża) i wygodny prysznic to podstawa

3. żadnych balkonów - niepotrzebne koszty inwestycyjne i strata ciepła

4. Nie budować z porothermu bo jest nieszczelny i chodzą wiatry w środku. tylko z cegieł pełnych (jakieś ytongi superoxy etc)

5. Jak was stać (tzn wydatek 2000zł za drzwi wewnetrzne nie przeraża) to róbcie drzwi wysokie (np 220cm-ładne) i szerokie (min 90 w świetle-wygodne). I tak przy tej kwocie drzwi są na wymiar a kiepsko wyglądają drzwi np 205 cm we wnętrzu 290cm

6. nie robić ządnych wynalazków typu grzejniki kanałowe etc - sama ogrzewana podłoga wystarcza.

7. nie robić drzwi HS - są nieszczelne i drogie (min 10tyś). Być moze HS ma sens przy otworze szerokim na 4metry, ale przy 250cm brak uzasadnienia.

8. jak wczesniej ktos pisał - żadnych kominów systemowych do gazowego. Zwykły pustak a potem wstawić nierdzewkę w środek.

9. Jak juz musicie robić kominek to nie stosować kominów systemowych (drogie - około 2500 i brak zysków ciepła ze spalin) tylko murować z pełnego bloczka. Przy zastosowaniu pegłej cegły - komin nam grzeje - zwiększa skuteczność kominka

10. Garaż lepiej mieć szerszy niż dłuższy. czyli lepsza szerokość 7m niż 7m długości.

11. takie sprawy jak wentylacja mechaniczna, stacja uzdatniania wody czy okablowanie strukturalne są oczywiście konieczne.

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek - koszt na poziomie 15 tyś, brak zwrotu z inwestycji, często zagraca miejsce - inwestycja dla naprawdę zdecydowanych. W praktyce mało kto potem pali w kominku

Można polemizować. Ja mam, palę dosyć często, nie wygląda jak zagracenie. Wręcz odwrotnie.

 

4. Nie budować z porothermu bo jest nieszczelny i chodzą wiatry w środku. tylko z cegieł pełnych (jakieś ytongi superoxy etc)

Wiatry to chodzą w środku po zupie fasolowej. Może powinno być - "nie budować z Porothermu ekipą partaczy, która nie potrafi budować w tej technologii."

Z takim wpisem mógłbym się ewentualnie zgodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...