Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakie wrażenia/odczucia Macie z użytkowania rekuperacji? Zrobilibyście ją jeszcze raz? Porównując wentylację grawitacyjną to duża róznica w czystości powietrza wewnątrz i zużyciu energii na ogrzanie budynku?

 

Dwie najlepsze rzeczy w moim domu to:

 

-Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

-podłogówka w całym domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopiuję mój post z innego wątku, ale też tu pasuje:

 

WM montuję się raczej dla komfortu, oszczędność nawet jeśli występuje to jest tak jak mówisz - marginalna.

Natomiast odchodzi problem dziurawienia ścian i okien, więc ewentualnie o tyle "zwiększa" się oszczędność, że można bez obaw montować lepsze okna i poprawiać ich sposób montażu. W kwestii komfortu - możesz założyć lepsze filtry, co ma znaczenie dla alergików; bieżący napływ świeżego i ogrzanego powietrza (otwarcie okna zimą nie da tego samego efektu); stały poziom wilgotności i możliwość jej sterowania; brak zaparowanych szyb w oknach i skraplającej się po nich wody; większa sterowalność WM względem WG.

 

To jest rozwiązanie, które zwraca się po niemałym okresie - raczej nikt temu nie zaprzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym ten komfort polega ?
Na przykład na tym że WM latem także działa, a WG nie. Stąd ten wszechobecny odruch uchylania okien latem.

Latem w WG powietrze często krąży w odwrotną stronę, czyli smrody z kibelka zamiast być wyciągane (jak ma to miejsce przy WM) są wpychane do pozostałych pomieszczeń.

A jeśli chodzi o moje doświadczenia praktyczne, to mogę powiedzieć że w pomieszczeniach z WM wszystkie pomieszczenia są równomiernie wentylowane i nie ma problemu z wilgocią i grzybem jaki się pojawia przy wentylacji grawitacyjnej.

Jest masa wpisów z prośbą o pomoc, bo grzyb i pleśń w łazience/kuchni. I 95% tych problemów jest spowodowane wentylacją grawitacyjną, która raz działa za mocno (zima), a raz nie działa wcale (lato).

 

Pytanie czy WM się opłaca, to jak pytanie czy klimatyzacja w samochodzie się opłaca. Oczywiście że się nie opłaca, ale każdy chce ją mieć właśnie ze względu na komfort.:)

 

Z resztą poczytaj wątki na tym forum o wentylacji.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej liście najlepszych rozwiązań u mnie w domu rekuperacja zajmuje drugie miejsce, zaraz za ogrzewaniem podłogowym. Oczywiście rekuperacja nigdy się nie zwróci, należy ją traktować jako sprzęt znacznie podnoszący komfort życia.

 

Co do "zwracania się rekuperacji" to wszytko zależy ..

 

Większość osób jakim znam którzy mają tzw "wentylację grawitacyjną" nie mają żadnej wentylajcji , bo nie mają żadnych nawiewników (albo na zimę całkowicie zamknięte) i nie mają żadnej wymiany powietrza. Jedyna "wymiana" jest jak otworzą okno i na chwilę "przewietrzą" ...

 

Zatem takie osoby mają dużo niższe straty ciepła niż oosby które mają wentylację mechaniczną z odzyskiem , bo odzysk ogranicza straty ciepła w olbrzymim stopniu ale nie całkowicie bo wentylując stałe dom trzeba się liczyć ze stratami ciepła ...

 

Tyle że różnica jest taka że Ci co "wietrzą" siedzą w smrodku , w wilgoci , w dużym stężeniu CO2 , mają idealne warunki grzyby i pleśń a komfort przebywania w takich warunkach jest raczej kiepski ..

 

No chyba że ktoś ma zamontowane na oknach nawiewniki to wtedy ma działającą wentylację , ale wtedy może go denerwować że do domu wpada takiej samej temepratura jak na zewnątrz i wtedy musi się liczyć z naprawdę duuużymi stratami ciepła ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM (w przeciwieństwie do WG) ma regulację mocy. Każdy sobie ustawia tyle ile potrzebuje. Z wyjątkiem sytuacji ekstremalnych typu impreza, lub ktoś zapalił papierosa i trzeba szybko przewietrzyć pomieszczenie, WM mam ustawioną na minimalną prędkość.

Lepsze WM mają programatory. W godzinach południowych (kiedy jest cieplej na zewnątrz) mam zaprogramowane nieco silniejszą wentylację.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...