Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nawiew do kominka MUSI BY?!!!!!!!!!!!!!!!!


Ryszard Szymik

Recommended Posts

O czym wy mówicie? Powietrze doprowadzone rurą pod kominek (nie do rusztu, tylko pod kominek - patrz zdjęcie kilka postów wyżej) będzie siłą rzeczy zasysane do spalania. Teraz, gdy rury nie ma kominek zasysa to co jest w pokoju, mam kominek 24 Kw do alternatywnego grzania domu - z płaszczem wodnym. Zdaniem kominiarza doprowadzenie jest NIEZBĘDNE. Przy takiej mocy kominka rozszczelnienie okien to za mało, poza tym wyziębia tylko chatę, powietrze z rury pod kominkiem sprawe powinno załatwić. W poniedziałek będę widział na 100 procent, od rana zaczyna się montaż nawiewu. Podzielę się wrażeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Uważam że sprawę doprowadzenia powietrza do kominka należy rozpatrywać łącznie ze sprawą wentylacji pomieszczeń.

Aby pomieszczenie było odpowiednio wentylowane powinny być przewidziane odpowiednie nawiewy i kratki wentylacyjne. Obecnie zaczęliśmy stosować szczelne okna i drzwi aby wydajność wentylacji regulować właśnie ilością powietrza nawiewanego do budynku. W szczelnych oknach i drzwiach przewidziane są zwykle przez producentów odpowiednie miejsca nawiewu powietrza. Mają one zwykle postać braku uszczelki na górze skrzydła. Uszczelka wycięta jest na długości 15 - 20 cm na każdym skrzydle. Powstaje szczelina rzędu 0,2 cm x 20 cm = 4 cm kw na skrzydło. Przy 8 skrzydłach w pomieszczeniu daje to ok 32 cm kw nawiewu. Zwykle taka powierzchnia nawiewu wystarcza do wentyulacji tego pomieszczenia. Doprowadzając rurę o śr 10 cm (78,5 cm kw) znacznie zwiększamy ten nawiew. W ten sposób silnie zwiększamy wentylację pomieszczenia. Jeśli potrafimy zapewnić że to dodatkowe powietrze trafi tylko do komory kominka to nie bedzie miało ono wpływu na wentylację. A jeśli nie? Pomiętajmy że w dobrze ocieplonym budynku ciepło unoszone przez wentylację może stanowić nawet 50% całkowitych strat ciepła. Z drugiej strony dlaczego nie można wykorzystywać do spalania ciepłego powietrza z pomieszczenia? Przecież ono i tak musi być częściowo usunięte z pomieszczenia przez wentylację. Czy nie jest nam wszystko jedno czy usuniemy je kratką wentylacyjną czy kominkiem?

Widzę pewną sprzeczność w działaniu - fundujemy sobie szczelne okna i drzwi a potem robimy w ścianie potężną dziurę nawiewu powietrza - i to często nieregulowaną.........A pomieszczenia wewnątrz budynku nie są zwykle szczelnie zamknięte i ta dziura ma wpływ na wentylację wszystkich pomieszczeń.........I wtedy cóż nam pozostaje? Po prostu zakleja się wszystkie kratki wentylacyjne......Reasumując, uważam że należy przemyśleć nawiewy powietrza do spalania. I wykonując nawiew należy zastanowić się jak go szczelnie zatkać gdy nie jest potrzebny. I nie do wszystkich źródeł spalania go się przewiduje. Nie słyszałem aby ktoś przewidywał nawiewy do kuchni gazowej (ok. 10 kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryk:

masz rację, ale z ta kuchnia to nieco przesadziłeś. Aktualnie przymierzam się do zakupu kuchenki więc znam moce i dla typowego gotowania na 2 palnikach mamy zazwyczaj do dyspozycji sporo mniej bo tak gdzieś 3..4kW. Tylko duże palniki do woka maja ok 5kW. A to jest sporo mniej niz kominek himi-ego

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak wykorzystanie ogrzanego powietrza, o którym piszesz to jednak w moim przypadku teoria. Po 2 godzinach palenia w kominku powietrza brakuje. Fi 100 PCV, która za dwa dni ma doprowadzic zimne powietrze pod kominek będzie regulowana i zewnątrz - kratki zamykane (po sezonie i kiedy nie palę) oraz pod samym kominkiem. Straty ciepła są więc eliminowane, gdy dopływ powietrza jest zbędny. ,,Wielka dziura'' o której mówisz będzie miała 10 cm na 10 cm i będzie w prani. Po zamontowaniu rury przestrzeń na zewnątrz rury w miejscu wyjścia na powietrze zostanie dokładnie uszczelniona. Nie widzę zatem większego problemu. Rura będzie wprawdzie zimna, ale nikogo nie będę zapraszał by na niej siadał, zwłaszcza, że pobiegnie 2 centymetry pod sufitem pralni, by później kolanem wejść w sufit wychodząc wprost pod kominek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jej wylot wprowadzimy bezpośrednipo do komory kominka, to żadnej regulacji nie będzie i kominek zadziała "na maxa" biorąc ile się da i bardzo intensywnie spalając paliwo. Proces ten będzie nie do opanowania puki to paliwo tam będzie!

 

Od czegóż regulacja dopływu tego powietrza [przepustnica] ? :oops:

 

pozdrawiam TomekJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość Kero

Poczytałem sobie ten temat od deski do deski.

Muszę powiedzieć, że są tu wypowiedzi fachowe i logiczne ale także laickie i nielogiczne.

Nie chcę tutaj już się wymądrzać bo to co mógłbym powiedzieć już w niejednym miejscu zostało powiedziane.

 

Powiem jedynie rzecz jak sądzę istotną o jaką jestem do przedu ponad wszystkich przedmówców.

Otóż jak żekłem czytałem cały temat a dom z kominkiem będę budował dopiero na wiosnę. Z pewnością doprowadzę nawiew do kominka już na etapie budowy fundamentów.

Moja wypowiedź sprowadza się do tego, że niestety wszyscy rozmówcy zadający pytania zadają je po niewczasie, tnz. kiedy już dokonali albo zakupu kominka, albo wykonali już instalację bez nawiewu albo itp.

 

To zbyt duży wydatek bym ponosił go bez przemyśleń i sam sobie sprawiał kłopot.

Dzisiaj także dywaguję jaki komin będę budował, czy dla pieca kondensacyjnego (specjalny) czy też zwyczajny jak każdy inny. Są to rzeczy o jakich powinniśmy decydować zanim przystąpimy do ich realizacji. Potem nasz brak przemyśleń kosztuje znacznie więcej.

 

Nawiązujac do nawiewu pod kominek (dla jednych zbbędny dla innych konieczny) chcę powiedzieć, że nie tylko posłuży on do zasilania paleniska w tlen ale takze posłuży do wymiany powietrza w szczelnie zamkniętym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years później...
Witam deweloper buduje mi szeregowiec z kominkiem( okna plastikowe bez nawiewu takie były w umowie) . Dom stoi na płycie żelbetowej. Podłoga już zalana a pod nią ogrzewanie podłogowe. Brak nawiewu do kominka z zewnątrz. Na początku budowy zauważyłam rurę na środku salonu oddaloną od kominka. Deweloper twierdził że to nawiew. Potem mówił że będzie od tego ciągnięte napowietrzenie pod kominek. Prawda jest taka że na etapie budowy kierownik tego nie dopilnował i zrobili atrapę rury, która jest w złym miejscu i nie wychodzi z budynku( po wlaniu do środka wody woda stoi). Budynek jest jeszcze przed odbiorem. Pisma od prawnika odnośnie naprawy wad( bo to nie jedyna wada) pozostają bez odpowiedzi. Deweloper w rozmowie na budowie twierdził że to wina kierownika , kierownik zgania na dewelopera. Jaka dokładnie ustawa to reguluje??? co mogę zrobić aby zmusić dewelopera do wykonania rury na jego koszt i odpowiedzialność oraz wykonanie dodatkowych prób szczelności podłogówki po zamontowaniu nawiewu? Dodam że w innych szeregach są wyprowadzone rury a u mnie zrobił samowolkę poza standardem wykończenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka dokładnie ustawa to reguluje??? co mogę zrobić aby zmusić dewelopera do wykonania rury na jego koszt i odpowiedzialność oraz wykonanie dodatkowych prób szczelności podłogówki po zamontowaniu nawiewu?

 

Tego ustawa nie reguluje - to reguluje Twoja umowa. Nie odbieraj, nie płać, to będzie musiał zrobić zgodnie z umową i załączonym (mam nadzieję) opisem i projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mamy wyboru. Przed chwilą był u mnie KOMINIARZ i powołując się na jakąś tam ustawę z XII2003 stwierdził iż do kominka musi być nawiew powietrza z zewnątrz. To że mam normalną wentylację w pokoju nie wystarczy.

 

W tym poście ktoś pisał o tej ustawie. Przecież kominiarz powołuje się na konkretne przepisy robiąc odbiór. W umowie pisze tylko że mieszkanie z kominkiem nie mam projektu nawiewu. Przynajmniej ja takiego nie dostałam może ma go deweloper i nie daje bo nie chce robić tego nawiewu.

Skoro według przepisów powinien być nawiew z zewnątrz to deweloper nie powinien otrzymać odbioru kominiarskiego mojego lokalu ( otrzymał odbiór za pierwszy budynek i jego pracownica twierdziła że odbiór kominiarski już jest??? ). Chcę doprowadzić do jego wykonania przez odbiorem aby potem nie czekać kolejnych miesięcy tyko wykańczać mieszkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co to za ustawa. Kominiarz raczej powołuje się na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Rozdział 4 Instalacje ogrzewcze (oczywiście z późniejszymi zmianami, ostatnie w ubiegłym roku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma (chyba) żadnej ustawy...Jest przepis budowlany sugerujący nawiew zewnętrzny w pomieszczeniach z WM. Ale o ile sobie przypominam, też nie obligatoryjny. Zamiast grozić deweloperowi prawnikami, lepiej się z nim dogadać. Ja bym wziął do reki młot udarowy, szpadel i nie tracił czasu na jałowe dysputy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma (chyba) żadnej ustawy...Jest przepis budowlany sugerujący nawiew zewnętrzny w pomieszczeniach z WM. Ale o ile sobie przypominam, też nie obligatoryjny. Zamiast grozić deweloperowi prawnikami, lepiej się z nim dogadać. Ja bym wziął do reki młot udarowy, szpadel i nie tracił czasu na jałowe dysputy.

 

Co to za porada? chodzi mi o rozporządzenie lub ustawę (ogólnie o przepisy które to regulują). Zaplaciłam za standard wykonania i nic tam robic nie mogę i nie będę budowa jest jeszcze wlasnoscia dewelopera do momentu przeniesienia własności. Nie odbiore i sama tego wykonywać nie będę bo mogę uszkodzić podłogówkę. Wątpię też że firma która będzie obudowywać kominek zrobi nawiew na swoją odpowiedzialność i poniesie koszty naprawy ogrzewania podłogowego gdyby go jego uszkodzenia doszło. Deweloper musi to sam zrobić na swoja odpowiedzialność. Liczylam na bardziej konstruktywne odpowiedzi. Przeciwko deweloperowi toczą się już dwa postępowania złożone przez innych nabywców. Próby dogadania od 1,5 roku nie przynoszą skutków. Zresztą rozmawiałam z kominiarzem który robil odbior w 1 budynku. Nie dostał za to zapłaty. I przyznał mi rację że nie jest to zgodne ze sztuką i mam tego nie odbierać dopóki nie naprawi wady. Temat uważam za zamknięty.

Edytowane przez Motylek#
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za porada? chodzi mi o rozporządzenie lub ustawę (ogólnie o przepisy które to regulują). Zaplaciłam za standard wykonania i nic tam robic nie mogę i nie będę budowa jest jeszcze wlasnoscia dewelopera do momentu przeniesienia własności. Nie odbiore i sama tego wykonywać nie będę bo mogę uszkodzić podłogówkę. Wątpię też że firma która będzie obudowywać kominek zrobi nawiew na swoją odpowiedzialność i poniesie koszty naprawy ogrzewania podłogowego gdyby go jego uszkodzenia doszło. Deweloper musi to sam zrobić na swoja odpowiedzialność. Liczylam na bardziej konstruktywne odpowiedzi. Przeciwko deweloperowi toczą się już dwa postępowania złożone przez innych nabywców. Próby dogadania od 1,5 roku nie przynoszą skutków. Zresztą rozmawiałam z kominiarzem który robil odbior w 1 budynku. Nie dostał za to zapłaty. I przyznał mi rację że nie jest to zgodne ze sztuką i mam tego nie odbierać dopóki nie naprawi wady. Temat uważam za zamknięty.
Porada jak każda inna. Jednemu się przyda, drugiemu nie...Jeden zrozumie, drugi nie. Watek jest własnością Muratora i tylko on może go zamknąć....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...